Root NationНовиниIT новиниУкраинците станаха световни шампиони по ракетомоделизъм

Украинците станаха световни шампиони по ракетомоделизъм

-

На 29 август в Лвов приключи Световното първенство по ракетомоделни спортове. Украинският отбор спечели 12 медала и в общия сбор от медали надмина страни като САЩ и Китай.

Ракетомоделизъм

Успешни са състезанията по ракетомоделизъм

В състезанието на отборите за възрастни украинците получиха титлата абсолютен световен шампион. На второ място се нареди отборът на България, трети е отборът на САЩ. В отборното състезание украинският национален отбор спечели 3 златни и 1 сребърен медал. В индивидуалното състезание трима украински спортисти спечелиха сребро, двама - бронз. Нашите състезатели спечелиха награди в пет различни класа ракети.

Юношеският национален отбор на Украйна се представи отлично в клас S9A (за времетраенето на полета с ротор). В него тя заслужи 1 златен медал в отборното, както и 1 златен и 1 бронзов медал в индивидуалното. Това й отреди четвърто място в абсолютното класиране, а най-добри юношески национални отбори бяха отборите на Словакия, Полша и Китай.

Украинците постигнаха успех и в допълнителния състезателен клас S2/P – симулация на полет на ракета с крехък товар на борда, който трябва да остане непокътнат. Тук юношеският национален отбор зае първо общо отборно място и първо място в индивидуалната надпревара. Отборът за възрастни завоюва второ отборно място и бронзов медал в индивидуалната надпревара. Клас S2/P беше въведен в състезателната програма по предложение на американската делегация. За първи път в него участваха украински спортисти. Победителите изтеглиха помежду си специален награден фонд от 4000 евро.

„Нашите състезатели като действащи европейски шампиони се представиха добре. Националният отбор за възрастни показа стабилен резултат, юношите бяха по-трудни. Но и този път в общото класиране отборът успя да влезе в челната тройка, заобикаляйки дори такива гиганти като САЩ и Китай“, каза Борис Олифиров, коментатор на Световното първенство по ракетни спортове, многократен носител на награди Украински и световни първенства.

В допълнение към официалните състезания, в рамките на шампионата се проведе Copters Race, изложба на роботи и други технологични разработки на Noosphere Engineering School. Зрителите участваха в майсторски класове по изграждане и изстрелване на ракети, рисуване на меденки и други забавления за цялото семейство. Пълноценно видео излъчване работи за интернет зрителите, а резултатите от състезанието бяха достъпни почти веднага в специалната онлайн система Cup Navigator, разработена в Украйна.

Моделната ракета е проектиране и изстрелване на космически модели. Официално започва през 1962 г., когато Международната авиационна федерация (FAI) признава ракетомоделизма за технически спорт. Първото световно първенство се провежда през 1972 г. в Югославия.

„Както на миналогодишното Европейско първенство, получихме най-положителни отзиви за организацията на състезанието от представители на FAI и състезатели от различни страни. Радваме се, че успяхме да привлечем толкова много зрители на събитието, особено деца. Вярваме, че спортният спектакъл и победите на нашите спортисти ще събудят техния интерес към техническите специалности и ще окажат положително влияние върху развитието на новото инженерно поколение на нашата страна“, коментира Михайло Рябокон, директор на World Model Rocket Sports. Шампионат и иновационен директор на Noosphere.

Украйна получи правото да бъде домакин на световното първенство по космически модели от FAI през 2014 г. Той се проведе от 23 до 30 август 2016 г. в село Велики Дорошив близо до Лвов и събра около 300 спортисти от 19 държави, както и няколко хиляди зрители.