Root NationVijestiIT vijestiUkrajinci su postali svjetski prvaci u raketnom modelarstvu

Ukrajinci su postali svjetski prvaci u raketnom modelarstvu

-

U Lavovu je 29. avgusta završeno Svjetsko prvenstvo u raketnim sportovima. Ukrajinski tim osvojio je 12 medalja i u ukupnom broju medalja nadmašio zemlje poput SAD-a i Kine.

Modelarstvo raketa

Takmičenja u raketnom modelarstvu su uspješna

U konkurenciji odraslih timova Ukrajinci su dobili titulu apsolutnog prvaka svijeta. Na drugom mjestu je bila reprezentacija Bugarske, a treća reprezentacija SAD-a. U ekipnoj konkurenciji, reprezentacija Ukrajine osvojila je 3 zlatne i 1 srebrnu medalju. U pojedinačnoj konkurenciji troje ukrajinskih atletičarki osvojilo je srebro, dvoje - bronzu. Naši sportisti osvojili su nagrade u pet različitih klasa raketa.

Juniorska reprezentacija Ukrajine odlično je nastupila u klasi S9A (za vrijeme trajanja leta sa rotorom). U njemu je osvojila 1 zlatnu medalju u ekipnoj disciplini, kao i 1 zlatnu i 1 bronzanu medalju u pojedinačnoj disciplini. Time je osvojila četvrto mjesto u apsolutnom plasmanu, a najbolje juniorske reprezentacije bile su selekcije Slovačke, Poljske i Kine.

Ukrajinci su bili uspješni i u dodatnoj takmičarskoj klasi S2/P – simulaciji leta rakete sa krhkim teretom na brodu, koji mora ostati netaknut. Ovdje je juniorska reprezentacija zauzela prvo ekipno i prvo mjesto u pojedinačnoj konkurenciji. Odrasla ekipa osvojila je drugo ukupno ekipno mjesto i bronzanu medalju u pojedinačnoj disciplini. Klasa S2/P uvedena je u program takmičenja na prijedlog američke delegacije. Ukrajinski sportisti su prvi put učestvovali u njemu. Pobjednici su između sebe izvukli poseban nagradni fond od 4000 eura.

“Naši atletičari su, kao aktuelni evropski prvaci, dobro nastupili. Odrasla reprezentacija je pokazala stabilan rezultat, juniori su imali teže vrijeme. Ali i ovoga puta, u ukupnom poretku, tim je uspio ući u prva tri, zaobišavši čak i takve gigante kao što su SAD i Kina”, rekao je Boris Olifirov, komentator Svjetskog prvenstva u raketnim sportovima, višestruki osvajač Ukrajinsko i svjetsko prvenstvo.

Pored zvaničnih takmičenja, u okviru Prvenstva održana je Trka helikoptera, izložba robota i drugih tehnoloških dostignuća Noosferske inženjerske škole. Gledaoci su učestvovali u majstorskim kursevima za pravljenje i lansiranje raketa, oslikavanje medenjaka i druge zabave za cijelu porodicu. Punopravni video prenos radio je za gledaoce interneta, a rezultati takmičenja su gotovo odmah bili dostupni u specijalnom online sistemu Cup Navigator razvijenom u Ukrajini.

Model rakete je dizajn i lansiranje svemirskih modela. Zvanično je počelo 1962. godine, kada je Međunarodna vazduhoplovna federacija (FAI) priznala raketno modelarstvo kao tehnički sport. Prvo Svjetsko prvenstvo održano je 1972. godine u Jugoslaviji.

„Kao i na prošlogodišnjem Evropskom prvenstvu, najviše pozitivnih povratnih informacija o organizaciji takmičenja dobili smo od FAI predstavnika i sportista iz različitih zemalja. Drago nam je da je bilo moguće privući ovoliki broj gledalaca, posebno djece. Vjerujemo da će sportski spektakl i pobjede naših sportista pobuditi njihovo zanimanje za tehničke specijalitete i pozitivno utjecati na razvoj nove inženjerske generacije naše zemlje“, komentirao je Mihajlo Rjabokon, direktor Svjetskog modelarskog raketnog sporta. Direktor prvenstva i inovacija Noosphere.

Ukrajina je od FAI 2014. godine dobila pravo domaćina Svjetskog prvenstva u svemirskim modelima. Održala se od 23. do 30. avgusta 2016. godine u selu Veliki Dorošiv kod Lavova i okupila je oko 300 sportista iz 19 zemalja, kao i nekoliko hiljada gledalaca.