Root NationZprávyIT novinyUkrajinci se stali mistry světa v raketovém modelářství

Ukrajinci se stali mistry světa v raketovém modelářství

-

29. srpna skončilo ve Lvově mistrovství světa v modelářských raketových sportech. Ukrajinský tým získal 12 medailí a v celkové medailové bilanci předčil takové země jako USA a Čínu.

Raketové modelování

Raketové modelářské soutěže jsou úspěšné

V soutěži družstev dospělých získali Ukrajinci titul absolutního mistra světa. Na druhém místě byl tým Bulharska, třetí byl tým USA. V soutěži družstev získala ukrajinská reprezentace 3 zlaté a 1 stříbrnou medaili. V soutěži jednotlivců získali tři ukrajinští atleti stříbro, dva - bronz. Naši sportovci vyhráli ceny v pěti různých třídách raket.

Výborně si vedl juniorský reprezentační tým Ukrajiny ve třídě S9A (po dobu letu s rotorem). V něm získala 1 zlatou medaili v soutěži družstev a 1 zlatou a 1 bronzovou medaili v soutěži jednotlivců. Tím získala čtvrté místo v absolutním pořadí a nejlepšími juniorskými reprezentacemi byly týmy Slovenska, Polska a Číny.

Ukrajinci byli úspěšní i v doplňkové soutěžní třídě S2/P – simulace letu rakety s křehkým nákladem na palubě, který musí zůstat neporušený. Zde juniorská reprezentace obsadila první celkové týmové místo a první místo v soutěži jednotlivců. Družstvo dospělých vybojovalo celkově druhé místo družstva a bronzovou medaili v jednotlivcích. Na návrh americké delegace byla do soutěžního programu zavedena třída S2/P. Poprvé se ho zúčastnili ukrajinští sportovci. Vítězové si mezi sebou vylosovali speciální cenový fond ve výši 4000 XNUMX eur.

„Naši atleti jako současní mistři Evropy předvedli dobré výkony. Reprezentace dospělých předvedla stabilní výsledek, junioři to měli složitější. Ale i tentokrát se v celkovém pořadí dokázal tým dostat do první trojky a obešel i takové giganty, jako jsou USA a Čína,“ řekl Boris Olifirov, komentátor World Model Rocket Sports Championship, několikanásobný držitel cen. mistrovství Ukrajiny a světa.

Kromě oficiálních soutěží se v rámci šampionátu konal Copters Race, výstava robotů a dalšího technologického vývoje Noosphere Engineering School. Diváci se zúčastnili mistrovských kurzů stavění a odpalování raket, malování perníčků a další zábavy pro celou rodinu. Internetovým divákům fungovalo plnohodnotné videopřenosy a výsledky soutěže byly prakticky okamžitě k dispozici ve speciálním online systému Cup Navigator vyvinutém na Ukrajině.

Modelová raketová technika je návrh a vypouštění vesmírných modelů. Oficiálně to začalo v roce 1962, kdy Mezinárodní letecká federace (FAI) uznala raketové modelářství jako technický sport. První mistrovství světa se konalo v roce 1972 v Jugoslávii.

„Stejně jako na loňské mistrovství Evropy jsme na organizaci soutěže dostali nejpozitivnější zpětnou vazbu od zástupců FAI a sportovců z různých zemí. Jsme rádi, že se podařilo na akci přilákat tolik diváků, zejména dětí. Věříme, že sportovní podívaná a vítězství našich sportovců vzbudí jejich zájem o technické speciality a bude mít pozitivní dopad na vývoj nové strojírenské generace naší země,“ komentoval Mykhailo Ryabokon, ředitel World Model Rocket Sports. Ředitel šampionátu a inovací Noosphere.

Ukrajina získala právo pořádat mistrovství světa vesmírných modelů od FAI v roce 2014. Konal se od 23. do 30. srpna 2016 ve vesnici Velikiy Doroshiv u Lvova a zúčastnilo se ho asi 300 sportovců z 19 zemí a několik tisíc diváků.