Root NationΝέαειδήσεις πληροφορικήςΟι Ουκρανοί έγιναν παγκόσμιοι πρωταθλητές στο μόντελινγκ πυραύλων

Οι Ουκρανοί έγιναν παγκόσμιοι πρωταθλητές στο μόντελινγκ πυραύλων

-

Στις 29 Αυγούστου ολοκληρώθηκε στο Lviv το World Model Rocket Sports Championship. Η ομάδα της Ουκρανίας κέρδισε 12 μετάλλια και στον συνολικό απολογισμό μεταλλίων ξεπέρασε χώρες όπως οι ΗΠΑ και η Κίνα.

Μοντελοποίηση πυραύλων

Οι διαγωνισμοί μοντελοποίησης πυραύλων είναι επιτυχημένοι

Στον ανταγωνισμό των ομάδων ενηλίκων, οι Ουκρανοί έλαβαν τον τίτλο του απόλυτου παγκόσμιου πρωταθλητή. Η βουλγαρική ομάδα ήταν στη δεύτερη θέση, η ομάδα των ΗΠΑ ήταν τρίτη. Στο ομαδικό, η εθνική ομάδα της Ουκρανίας κατέκτησε 3 χρυσά και 1 ασημένιο μετάλλιο. Στον ατομικό αγώνα, τρεις Ουκρανοί αθλητές κέρδισαν ασημένιο, δύο - χάλκινο. Οι αθλητές μας κέρδισαν έπαθλα σε πέντε διαφορετικές κατηγορίες πυραύλων.

Η εθνική ομάδα εφήβων της Ουκρανίας παρουσίασε άριστα στην κατηγορία S9A (για τη διάρκεια της πτήσης με ρότορα). Σε αυτό κέρδισε 1 χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό, καθώς και 1 χρυσό και 1 χάλκινο στο ατομικό. Αυτό της έδωσε την τέταρτη θέση στην απόλυτη κατάταξη, και οι καλύτερες εθνικές ομάδες νεανίδων ήταν οι ομάδες της Σλοβακίας, της Πολωνίας και της Κίνας.

Οι Ουκρανοί πέτυχαν επίσης στην πρόσθετη κατηγορία αγώνων S2/P – προσομοίωση πτήσης πυραύλου με εύθραυστο φορτίο επί του σκάφους, το οποίο πρέπει να παραμείνει άθικτο. Εδώ, η εθνική ομάδα νεανίδων κατέλαβε την πρώτη θέση γενικής ομάδας και την πρώτη θέση στο ατομικό αγώνισμα. Η ομάδα ενηλίκων κατέκτησε τη δεύτερη ομαδική θέση στη γενική και ένα χάλκινο μετάλλιο στο ατομικό αγώνισμα. Η κατηγορία S2/P εισήχθη στο αγωνιστικό πρόγραμμα μετά από πρόταση της αμερικανικής αποστολής. Σε αυτό συμμετείχαν για πρώτη φορά Ουκρανοί αθλητές. Οι νικητές κλήρωσαν μεταξύ τους ένα ειδικό χρηματικό έπαθλο 4000 ευρώ.

«Οι αθλητές μας ως νυν πρωταθλητές Ευρώπης είχαν καλές επιδόσεις. Η εθνική ενηλίκων έδειξε σταθερό αποτέλεσμα, οι νεανίδες πέρασαν πιο δύσκολα. Αλλά και αυτή τη φορά, στη γενική κατάταξη, η ομάδα μπόρεσε να μπει στην πρώτη τριάδα, παρακάμπτοντας ακόμη και γίγαντες όπως οι ΗΠΑ και η Κίνα», δήλωσε ο Boris Olifirov, σχολιαστής του World Model Rocket Sports Championship, πολλαπλά νικητής του Ουκρανικό και παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Εκτός από τους επίσημους αγώνες, στο πλαίσιο του Πρωταθλήματος πραγματοποιήθηκε ο αγώνας Copters, έκθεση ρομπότ και άλλες τεχνολογικές εξελίξεις της Σχολής Μηχανικών Noosphere. Οι θεατές συμμετείχαν σε μαθήματα κατασκευής και εκτόξευσης πυραύλων, ζωγραφικής με μελόψωμο και άλλης ψυχαγωγίας για όλη την οικογένεια. Μια πλήρης μετάδοση βίντεο λειτούργησε για τους θεατές του Διαδικτύου και τα αποτελέσματα του διαγωνισμού ήταν διαθέσιμα σχεδόν αμέσως στο ειδικό διαδικτυακό σύστημα Cup Navigator που αναπτύχθηκε στην Ουκρανία.

Το μοντέλο πυραύλων είναι ο σχεδιασμός και η εκτόξευση διαστημικών μοντέλων. Ξεκίνησε επίσημα το 1962, όταν η Διεθνής Ομοσπονδία Αεροπορίας (FAI) αναγνώρισε τη μοντελοποίηση πυραύλων ως τεχνικό άθλημα. Το πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα διεξήχθη το 1972 στη Γιουγκοσλαβία.

«Όπως και το περσινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, λάβαμε τα πιο θετικά σχόλια για τη διοργάνωση του αγώνα από εκπροσώπους της FAI και αθλητές από διάφορες χώρες. Χαιρόμαστε που κατέστη δυνατό να προσελκύσουμε τόσους πολλούς θεατές στην εκδήλωση, ειδικά παιδιά. Πιστεύουμε ότι το θέαμα του αθλητισμού και οι νίκες των αθλητών μας θα κινήσουν το ενδιαφέρον τους για τις τεχνικές ειδικότητες και θα έχουν θετικό αντίκτυπο στην ανάπτυξη της νέας γενιάς μηχανικών της χώρας μας», σχολίασε ο Mykhailo Ryabokon, διευθυντής του World Model Rocket Sports. Διευθυντής Πρωταθλήματος και Καινοτομίας της Noosphere.

Η Ουκρανία έλαβε το δικαίωμα να φιλοξενήσει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Διαστημικού Μοντέλου από την FAI το 2014. Πραγματοποιήθηκε από τις 23 έως τις 30 Αυγούστου 2016 στο χωριό Velikiy Doroshiv κοντά στο Lviv και συγκέντρωσε περίπου 300 αθλητές από 19 χώρες, καθώς και αρκετές χιλιάδες θεατές.