Root NationVijestiIT vijestiUkrajinci su postali svjetski prvaci u raketnom modelarstvu

Ukrajinci su postali svjetski prvaci u raketnom modelarstvu

-

U Lavovu je 29. kolovoza završilo Svjetsko prvenstvo u raketnom modelarstvu. Ukrajinski tim osvojio je 12 medalja iu ukupnom zbroju medalja nadmašio zemlje poput SAD-a i Kine.

Raketno modelarstvo

Uspješna su natjecanja raketnih modelara

U konkurenciji odraslih momčadi Ukrajinci su osvojili naslov apsolutnog svjetskog prvaka. Bugarska je bila druga, a SAD treća. U ekipnom natjecanju reprezentacija Ukrajine osvojila je 3 zlatne i 1 srebrnu medalju. U pojedinačnoj konkurenciji, tri ukrajinska sportaša osvojila su srebro, dva - broncu. Naši sportaši osvojili su nagrade u pet različitih klasa raketa.

Juniorska reprezentacija Ukrajine odlično se pokazala u klasi S9A (za vrijeme trajanja leta s rotorom). U njemu je osvojila 1 zlatnu medalju u ekipnom natjecanju, te 1 zlatnu i 1 brončanu medalju u pojedinačnoj konkurenciji. Time je osvojila četvrto mjesto u apsolutnom poretku, a najbolje juniorske reprezentacije bile su selekcije Slovačke, Poljske i Kine.

Ukrajinci su bili uspješni i u dodatnoj natjecateljskoj klasi S2/P – simulaciji leta rakete s lomljivim teretom koji mora ostati netaknut. Ovdje je juniorska reprezentacija zauzela ukupno prvo mjesto ekipno i prvo mjesto u pojedinačnoj konkurenciji. Odrasla ekipa osvojila je ukupno drugo mjesto ekipno i brončanu medalju u pojedinačnoj konkurenciji. Klasa S2/P uvedena je u program natjecanja na prijedlog američke delegacije. Na njemu su prvi put sudjelovali ukrajinski sportaši. Dobitnici su međusobno izvukli poseban nagradni fond od 4000 eura.

“Naši atletičari su kao aktualni europski prvaci dobro nastupili. Odrasla reprezentacija pokazala je stabilan rezultat, juniorima je bilo teže. Ali i ovaj put, u ukupnom poretku, ekipa je uspjela ući među prva tri, zaobišavši čak i takve divove kao što su SAD i Kina", rekao je Boris Olifirov, komentator Svjetskog prvenstva u raketnim sportovima, višestruki osvajač Ukrajinsko i svjetsko prvenstvo.

Uz službena natjecanja, u sklopu Prvenstva održana je i Copters Race, izložba robota i drugih tehnoloških dostignuća Noosphere Engineering School. Gledatelji su sudjelovali u majstorskim tečajevima izgradnje i lansiranja raketa, oslikavanju medenjaka i drugim zabavama za cijelu obitelj. Punopravni video prijenos radio je za internetske gledatelje, a rezultati natjecanja bili su dostupni gotovo odmah u posebnom online sustavu Cup Navigator razvijenom u Ukrajini.

Modelarstvo je projektiranje i lansiranje svemirskih modela. Službeno je započeo 1962. godine, kada je Međunarodna zrakoplovna federacija (FAI) priznala raketno modelarstvo kao tehnički sport. Prvo Svjetsko prvenstvo održano je 1972. godine u Jugoslaviji.

„Kao i prošlogodišnje Europsko prvenstvo, dobili smo najviše pozitivnih povratnih informacija o organizaciji natjecanja od predstavnika FAI-a i sportaša iz različitih zemalja. Drago nam je što smo uspjeli privući ovoliki broj gledatelja, a posebno djece. Vjerujemo da će sportski spektakl i pobjede naših sportaša pobuditi njihovo zanimanje za tehničke specijalnosti i pozitivno utjecati na razvoj nove inženjerske generacije u našoj zemlji", komentirao je Mykhailo Ryabokon, direktor World Model Rocket Sports. Direktor za prvenstvo i inovacije tvrtke Noosphere.

Ukrajina je dobila pravo domaćina Svjetskog prvenstva svemirskih modela od FAI-a 2014. godine. Održan je od 23. do 30. kolovoza 2016. u selu Velikiy Doroshiv u blizini Lavova i okupio je oko 300 sportaša iz 19 zemalja, kao i nekoliko tisuća gledatelja.