Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationСтатии

Статии

Создавање вештачка интелигенција: Кој ја води трката?

Неодамна, вештачката интелигенција е наречена новата атомска бомба на XNUMX век. Ајде да дознаеме кој води во оваа трка. Создавањето на првата атомска бомба го смени лицето на светот. Оваа...

5 причини да купите iPhone 14 Pro

Apple iPhone е смартфон кој ги надминува сите очекувања. Особено кога станува збор за водечки модели од четиринаесеттата генерација со максимална функционалност. Имаат многу предности,...

Оружје на украинската победа: Преглед на системот за воздушна одбрана Патриот

Како што знаете, Соединетите Држави планираа да ја испратат првата батерија на системот за воздушна одбрана „Патриот“ во Украина на почетокот на 2023 година. И денеска министерот за национален...

Chieftec & Chieftronic: ТОП-5 компјутерски гаџети

Chieftec е германско-тајвански производител на компјутерски компоненти со 25-годишна историја. Главните области се куќишта, напојувања и вентилатори. Гејмер производите се сместени во посебен подбренд...

Дали ви треба антивирус од трета страна за Windows 11?

Windows 11 веќе има антивирусна програма Microsoft Defender, таа е доста функционална. Дали вреди да се бара друго решение во овој случај? Ајде да го сфатиме. Колку се опасни...

Американски бренд AZZA: стилски куќишта, ладилници и напојувања за компјутери

Многу големи производители на куќишта за компјутери имаат еден или два модели со необичен изглед. Но, постои бренд каде речиси секој случај е уникатен, не ...

Зошто вселенските летала се опремени со процесори од 20 век

Изненадувачки е, но модерните вселенски летала се опремени со застарени процесори кои биле развиени уште во 20 век. Во оваа статија ќе ви кажеме која е причината за оваа состојба...

Сè за типот на складирање UFS 4.0: како е подобар од претходните верзии

Меморијата е, всушност, неопеаниот херој на перформансите на секој паметен телефон. Доколку не знаете зошто е тоа така, следниов текст ќе одговори на некои прашања....

Оружје на украинската победа: противвоздушни артилериски системи Skynex од Rheinmetall

Неодамна се дозна дека познатиот германски концерн Rheinmetall ќе произведува два нови противвоздушни артилериски комплекси Skynex за Украина. Овој важен настан го објави германското издание Handelsblatt...

Mapping Magic: Како навистина работи LIDAR во роботски правосмукалки?

Замислете, надвор времето е влажно, гостите дојдоа кај вас и следеа во ходникот - сега остатоците од земја и песок брзо ќе се рашират насекаде низ местото...

Како да го изберете вистинскиот часовник по големина

Рачниот часовник е практичен и корисен додаток во секое време. Аналогните модели се преселија во категоријата стилски атрибути кои ја нагласуваат индивидуалноста на нивниот сопственик. Функционалните обврски...

10 технологии од кои се плашевме, но денес ги користиме секој ден

Човештвото секогаш се стреми кон нешто ново, па во нашите животи постојано се појавуваат нови технологии. Но, не секој и не секогаш разбира за што се ...

Што е длабок фејк, колку е опасен и како да го препознаете

Денес ќе зборуваме за deepfake, кој сега стана широко распространет и доста чест феномен. Благодарение на оваа технологија, манипулацијата со информации достигна ново ниво. Дали сте виделе како...

Дали AMD Ryzen 7000 навистина губи од модерната 13-та генерација на Intel?

Можам лесно да ја наречам сегашната генерација на десктоп процесори мејнстрим 5 гигахерци. Во однос на Интел, ова беше релативно актуелно дури и во минатите генерации, но сега благодарение на ...

Зошто вселенската мисија не може да лета во ниту еден момент: Што е прозорец за лансирање?

Зошто вселенскиот брод не може да биде лансиран во секое време? Што е лансирна рампа? Ќе дознаете за сето ова од нашата статија. Мисијата Артемида...

Оружје на украинската победа: тактичко извидувачки летало ЈАМП 20 ВТОЛ

Новиот пакет помош за Украина од САД вклучуваше многу интересен најнов извиднички UAV JUMP 20 VTOL. Што се знае за овој дрон? Што е интересно за JUMP UAV...

Дневник на мрзлив стар гик: Xiaomi 13 и 13 Про

Драг дневник, сакам да ти се пожалам. Почнав да сфаќам дека живеам во неочекувано интересни времиња. Толку многу што во еден момент се е актуелно овде и сега... ќе остане...

Оружјето на украинската победа: Iris-T SLM - модерен систем за воздушна одбрана од Германија

Украина веќе доби неколку моќни противвоздушни ракетни системи Ирис-Т СЛМ. Ова оружје веќе помага да се заштитат нескротливите украински градови од непријателски ракетни напади. Денеска се работи за...

Проширување на RAM меморијата во паметен телефон: што е тоа и како функционира

Денес има се повеќе модели на паметни телефони со Android кои имаат функција на проширување на RAM меморијата. Главно, ова е привилегија на евтините и среднобуџетни уреди кои имаат мал волумен...

Windows 12: каков е, што да очекуваме и од што да се плашиме

Виндоус 12, новиот оперативен систем на Мајкрософт, стана познат неодамна, но веќе предизвика многу разговори и полемики. Денеска ќе пробаме се...

Дневник на мрзлив стар гик: Starship

Драг дневник, сакам да ти се пожалам. Почнав да сфаќам дека живеам во неочекувано интересни времиња. Толку многу што во еден момент се е актуелно овде и сега... ќе остане...

Оружје на украинската победа: Преглед на тенкот Леопард 2

Конечно чекавме! Полска и ги предаде на Украина првите борбени тенкови Леопард 2. Денеска ќе зборуваме за овој модерен тенк. Веста дека конечно ќе дојдат во Украина...

Андроид во видео домофоните на Hikvision: карактеристики, предности и недостатоци

Hikvision е бренд што треба да го имитираат другите производители. Притоа постојано ги усовршуваат сопствените производи и не застануваат на постигнатото ниво....

Оружје на украинската победа: повеќенаменски хеликоптер UH-60 / S-70A Black Hawk

Се дозна дека нашите бранители веќе го користат легендарниот повеќенаменски хеликоптер UH-60 / S-70A Black Hawk. Ајде да го запознаеме подетално. Велат дека најдоброто значи...

Дневник на мрзлив стар гик: Последниот од нас

Драг дневник, сакам да ти се пожалам. Почнав да сфаќам дека живеам во неочекувано интересни времиња. Толку многу што во еден момент се е актуелно овде и сега... ќе остане...

ТОП-5 гаџети за игри на Лоргар

Lorgar е бренд на додатоци за гејмери ​​со барања кои ја ценат функционалноста и квалитетот. Дизајнирани се за удобност на корисниците за време на онлајн игри, емотивни стримови или дневни...