СтатииАнализаСоздавање вештачка интелигенција: Кој ја води трката?

Создавање вештачка интелигенција: Кој ја води трката?

-

Неодамна, вештачката интелигенција е наречена новата атомска бомба на XNUMX век. Ајде да дознаеме кој води во оваа трка.

Создавањето на првата атомска бомба го смени лицето на светот. Ова моќно оружје стана гарант на безбедноста на државите кои го поседуваат, а во исто време и фактор кој одржува релативен мир меѓу најголемите држави. Сепак, се појави уште еден фактор кој може да функционира на сосема поинаков начин. Најнапредните модели на вештачка интелигенција на нивните сопственици ќе им дадат огромна воена, економска и технолошка предност. На крајот на краиштата, технологиите, кои веќе го менуваат лицето на многу сектори на економијата, може да станат главно средство за влијание на светските сили во иднина. Кој ги контролира најнапредните модели на вештачка интелигенција ќе има огромна предност во многу области.

AI

Сигурен сум дека повеќето од вас често си го поставувале прашањето: „Кој во моментов најбрзо развива вештачка интелигенција?

Прочитајте исто така: 7 најкул употреби на ChatGPT

ВИ ќе одлучи која компанија ќе стане нова Apple

Дури и слабата вештачка интелигенција која нема свест и извршува само строго дефинирани задачи може да даде огромна воена, економска или технолошка предност. Тој ќе може да управува со економијата подобро од армијата на најдобрите економисти, да анализира разузнавачки информации подобро од ЦИА и да планира воени операции поефикасно од најдобрите команданти. Односно, развојот на вештачката интелигенција значително ќе влијае на ефикасноста на активностите на луѓето. Повеќето експерти и новинари истакнуваат дека трката за вештачка интелигенција ќе одреди и кој ќе го заземе местото на Google, Amazon и Apple во 2030 година.

AI

Но, што е најважно, земјите кои заостануваат во усвојувањето на алгоритми за вештачка интелигенција ќе го видат нивниот удел значително намален во многу индустрии, од финансии до производство и рударство. Од друга страна, земјите кои не инвестираат доволно во истражување и развој на вештачка интелигенција, особено за воени цели, ја изложуваат својата национална безбедност на сериозни ризици.

Прочитајте исто така: Руските хакери се обидуваат да користат ChatGPT за сајбер криминал

Судир на титаните

Не е ни чудо што двете најголеми светски сили трошат огромни суми пари за развој на вештачка интелигенција. Секој знае дека губењето на оваа трка може да биде многу скапо. Лидери во развојот на вештачката интелигенција се, се разбира, САД и Кина. Но, кој има најголеми шанси за победа? Одговорот на ова прашање не е едноставен.

AI

Во 2019 година, Центарот за иновации на податоци објави извештај, во која го спореди потенцијалот на САД, Кина и Европската унија во областа на вештачката интелигенција. Беа анализирани категории како што се луѓе, истражување, развој, имплементација, опрема и податоци. Соединетите Американски Држави го освоија првенството. Американците имале најмногу научници, спровеле најмногу истражувања, објавувале најмногу научни трудови и имале најсовремена опрема. Речиси во сите овие категории, Европската унија го зазеде второто место. Во што е најдобра Кина? Истражувачите велат дека според количината на податоци и темпото на имплементација на вештачката интелигенција, компаниите од Небесната империја немаат рамни.

Исто така интересно: Adobe Stock ќе продава дела создадени од вештачка интелигенција

САД остануваат лидер

Соединетите Американски Држави се лидери во развојот на вештачката интелигенција со години. Многу фактори придонесуваат за ова. Тие ги привлекуваат најталентираните истражувачи од целиот свет, американските компании најмногу инвестираат во развојот на оваа технологија. Гугл во 2012 година победи на аукција организирана од британскиот научник Џефри Гинтон. Тој се смета за татко на машинското учење, врз основа на кое во моментов се создаваат современи модели на вештачка интелигенција. А темата на оваа аукција... беше самиот Џефри Гинтон. Американската компанија платила 44 милиони долари за да го ангажира овој научник и неговите двајца помошници. Аукцијата можела да трае многу подолго, бидејќи кинескиот Baidu понудил поголеми суми, но Британците не се согласиле да одат на работа на Блискиот Исток.

AI

Истиот Google две години подоцна ја купи и британската компанија DeepMind, зад создавањето на AplhaGo AI, која за прв пат успеа да победи професионален играч на Go. Друга американска компанија OpenAI нуди свои иновативни Разговор GPT, кој сега брзо добива на популарност. Мајкрософт неодамна инвестираше 10 милијарди долари во својот понатамошен развој, со што сака да стави крај на периодот на доминација на пребарувачот Гугл на Интернет.

Американците се водечки и во производството на опрема неопходна за функционирање на моделите со вештачка интелигенција. Американските компании се тие кои создаваат најсовремени процесори и видео картички, а поседуваат значителен дел од технологиите неопходни за производство на полупроводници. Вештачката интелигенција е една од причините зошто претседателот Џо Бајден по секоја цена се обидува да го забави развојот на кинеските компании за чипови.

Прочитајте исто така: Го тестирав и интервјуирав четботот на Бинг

Кинескиот змеј станува посилен благодарение на своите граѓани

Иако САД се лидери во развојот на вештачката интелигенција, предноста се уште не е апсолутна. Кина има многу трикови во ракавот. Прво, таа е втора најнаселена земја во светот со над милијарда граѓани. Ова е од големо значење, бидејќи податоците се еден од најважните ресурси за развој на современи модели на вештачка интелигенција. Кина не само што има огромен број луѓе, туку и собира најмногу информации за нив.

Во западните земји, приватноста на граѓаните многу настрада во последните години, а многу луѓе не се согласуваат со прекумерниот надзор. Ова не е проблем во Кина. Постои поголема јавна согласност за собирање податоци, така што е многу полесно за една тоталитарна влада да наметне непопуларни методи на работа врз населението. Во Небесната империја, на пример, со години функционира систем на социјална доверба, кој собира или одзема поени за добро или лошо однесување, а потоа врз основа на овие точки, можно е да се ограничи пристапот на граѓаните до одредени услуги.

AI

Покрај тоа, Кина е многу побрза во имплементација на нови решенија поврзани со вештачката интелигенција. Конкуренцијата на кинескиот пазар е толку силна што компаниите мора да дејствуваат многу брзо за да останат пред конкуренцијата. А граѓаните пак многу побрзо ги перципираат новите решенија. Во Кина речиси сите плаќаат со мобилната апликација WeChat, па дури и јавните тоалети кои користат препознавање на лицето веќе не се невообичаени. А во некои земји сè уште не е можно секаде да се плати со платежна картичка, а да не зборуваме за бесконтактни плаќања.

Кина, исто така, многу брзо се израмнува со САД во другите категории. Споменатиот извештај е направен многу одамна, во 2019 година. Последните извештаи покажуваат дека Кина веќе ги надминала Американците по бројот на објавени научни трудови за вештачка интелигенција. Во 2022 година, Кинезите објавија три пати повеќе научни трудови од САД. Во повеќето цитирани изданија Кина има двојно повеќе материјали за развој и имплементација на алгоритми за вештачка интелигенција.

Исто така интересно: Не се што нарекуваме вештачка интелигенција е всушност вештачка интелигенција. Еве што треба да знаете

Извонредните специјалисти можат да ја спасат Европа

Во овој текст првенствено се фокусиравме на Кина и САД, но треба да се запамети дека шансите за Европската Унија се уште не се изгубени. Експертите сметаат дека на Европа и недостасува опрема, сеопфатен сет на податоци и големи инвестиции. Покрај тоа, во Европа има малку помалку специјалисти во оваа област отколку во САД. Има уште една непријатна нијанса.

AI

Често Американците едноставно купуваат европски компании и привлекуваат европски истражувачи на нивните универзитети. На Европската унија и е потребна поширока соработка меѓу компаниите, заедничка политика за управување со податоци, зголемени инвестиции и воспоставување заеднички цели во областа на истражувањето на алгоритам за вештачка интелигенција.

Прочитајте исто така: Дневник на мрзлив стар гик: вештачка интелигенција

Секој може да победи и да изгуби

Трката за создавање на најнапредна и најефикасна вештачка интелигенција штотуку започнува, а нејзиниот исход би можел да го обликува глобалниот поредок во наредните децении. Во исто време, вреди да се запамети дека во некои области тоа не е игра со нулта сума.

И други земји се занимаваат со развој на вештачка интелигенција, најмногу на универзитети, со што му помагаат на целиот екосистем за вештачка интелигенција. Многу напредоци во вештачката интелигенција, како што се оние поврзани со здравствената заштита, животната средина, образованието, можат да бидат од корист за сите земји. Можеби лидерите во оваа област најмногу ќе имаат корист од развојот на вештачката интелигенција, но нејзиниот развој може да придонесе за подобрување на условите за живот ширум светот, потребни се само правилни одлуки. За жал, благодарение на вештачката интелигенција, можеби ќе се најдеме и во свет полн со хаос и уште поголема нееднаквост. Такви се времињата и предизвиците.

Исто така интересно: 

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега