СтатииАнализаApple Vision Pro е најреволуционерниот уред уште од iPhone. Но, постои една нијанса...

Apple Vision Pro е најреволуционерниот уред уште од iPhone. Но, постои една нијанса ©

-

Apple Vision Pro е името на првите VR/AR очила Apple, кои беа презентирани на конференцијата WWDC 2023. Дали е ова револуцијата што ја чекавме?

Apple Визија Про

Долго време размислував дали да го напишам овој материјал. Се двоумев, се расправав со себе (да, понекогаш ова се случува), се обидов да разберам и анализирам што ни покажаа програмерите вчера на конференцијата WWDC 2023 Apple. Имам измешан впечаток од она што го видов. Се чини дека сите го очекуваа ова, сите беа подготвени дека ќе се обидат да не изненадат со нешто, да не убедат во исправноста на нивните одлуки. Но, дали успеа? Apple? Тука има многу нијанси. За сè по ред.

Прочитајте исто така: Роботи на иднината: дали вештачката интелигенција ќе добие тело?

Неколку зборови за самата конференција WWDC 2023

Apple одамна не навикна на нејзините речиси совршени презентации. Овде сè е обмислено, сè е визуелизирано, сè е направено онака како што ние, новинарите, експертите и обичните корисници сакаме да го видиме. Ќе има хајлајт за секого, секој ќе го добие својот WoW ефект.

WWDC 2023

Вчера беше исто, ништо ново. Цела вечер се обидуваа да ни покажат што сакаат Apple разбира каде треба да оди светот на лаптопите (сепак, транзицијата кон сопственички процесори М2 е силен потег), како треба да се развива мобилниот систем (постои ажуриран Siri, NameDrop, зголемена безбедност и персонализирана книга за контакти, како и нов режим наречен „Waiting“ (Standby), кој го прикажува времето, графичките контроли и други корисни информации кога паметниот телефон е во хоризонтална положба), нови функции за таблети (интерактивни графички контроли, апликацијата Health, поставки за заклучен екран и поддршка за PDF-датотеки ), новиот macOS Sonoma (со подобрени графички контроли, режим на игра, што е веќе чудно, но тоа е што е, и нови функции за видео конференции). Не заборавивме на ОС за часовници watchOS 10 со виџети и ажурирани апликации за паметни часовници Apple Гледајте, па дури и tvOS 17 доби различни подобрувања.

Но, сето ова дури и не личеше на еволуција, туку на козметичка поправка на сите ОС од Купертино. Да бидам искрен, за малку ќе задремав со оваа вест, бидејќи навистина ми здодеа постојано да фалам нешто што конкурентите веќе го имаат, или никому не му треба, а така е со години. Да, разбирам дека е така и со конкурентите и никој не е безгрешен. Затоа ми беше досадно.

WWDC 2023

Најинтересното не чекаше на крајот. Не се сеќавам толкав метеж, во последните 10 години, толку точно, експертите, новинарите да очекуваа нешто ново од Apple.

Денеска ќе се обидам да се позиционирам и како новинар и како просечен корисник. Затоа, ќе има аналитика и лични впечатоци од Apple Визија Про.

Исто така интересно: Apple го претстави првиот просторен компјутер Vision Pro

Apple ја покажа иднината Прекрасно е, но во исто време и страшно

Ги предупредувам сите да не потценуваат што Apple покажа денес со Vision Pro. Лесно е да се потсмевате со нив, споредувајќи ги со очила за нуркање или скијање или со фактот дека таму некаде виси кабел за батерија.

Apple Визија Про

Apple денес ја отвори вратата кон иднината не толку на компјутери или забава, туку на нов начин на живот воопшто. Живот кој комбинира онлајн и офлајн. Веќе го доживеавме за време на Ковид-19.

Ако така изберете да се поставите, ќе ја направите истата грешка што многумина ја направија кога беше пуштен првиот iPhone, па дури и првиот Mac или iPod. Тоа се производи кои ја променија не само технолошката индустрија, туку и само животот на Земјата, вклучувајќи ја културата, социјалната интеракција и работата. Тогаш беа и исмејувани - дека се скапи, дека има нов начин на внесување податоци за кои никој не знаел и слично.

Не се сомневам дека истото ќе се случи и со Vision Pro AR/VR очилата претставени денес. Тие ќе бидат исмејувани од голем дел од онлајн коментаторите, како и од конкурентите на пазарот, но тие ќе го променат светот. Иако исто така мислам дека патот до ова ќе биде подолг отколку во случајот со iPhone, кој го промени светот за 5-6 години од неговото излегување.

Apple Визија Про

Тоа беше iPhone кој создаде сосема нов тип на Интернет, кој беше наречен мобилен. Ова воведе нова мобилна економија. Го промени типот на човечка интеракција (на добро или во лошо), го премести компјутерот од ранец во џеб од панталони.

Apple Vision Pro е првата визија за нов тип на компјутери базирани на интеграција со човечкото тело, што на хартија, по маркетинг теренот, изгледа како да треба да се случи.

Ова ќе биде продолжение на што Apple понуди денес И ако досега услугите од Купертино ги сметавме како додаток на iPhone или Mac, денес гледаме дека тие навистина се основата на потенцијалниот успех на Vision Pro. Тука забавата, социјалната интеракција преку Интернет и, можеби, делумно работата (тука најмногу се сомневам) ќе достигнат ново ниво благодарение на нив.

Apple Визија Про

Тоа Apple во најдобар случај - тој претставува производ кој не се разликува од можностите на конкурентските производи, но во својата компактна верзија ги надмина. И од аспект на фокусирање на она што е важно и интеграција со целиот екосистем на производи и услуги Apple.

Apple не обезбедува повеќе од другите. Веројатно, дури и HoloLens на Мајкрософт изгледаше поспектакуларно во некоја смисла (форматот на полуотворени очила), но никој друг освен Apple, не покажа толку концизна, холистичка визија за производ кој комбинира железо со софтвер и услуги, навистина создава WoW ефект.

На моменти за време на претставувањето на Vision Pro, сепак, беше тешко да се одолее на впечатокот дека гледаме уште една епизода од научно-фантастичната серија Black Mirror. Визијата за иднината на компјутерот, интеграцијата на животот со Интернет може да биде застрашувачка, особено за оние кои не се занимаваат со технолошки иновации секој ден. Целосно го разбирам стравот од дигитална изолација, целосно потопување во виртуелен свет, дополнително отуѓување или едноставно вештачки свет создаден од маркетинг. Фасциниран сум од Vision Pro и истовремено исплашен.

Apple Визија Про

Apple помина малку време објаснувајќи и покажувајќи како во пракса функционира новиот тип на интеракција со „Просторниот компјутер“ Vision Pro. Тоа е нов тип на внесување податоци базиран на комбинација од движења на рацете, очите и гласот. Требаше да се прикаже, објасни и презентира во форма на демонстрација во живо.

Се сеќавате ли на познатата презентација на првиот iPhone? Стив Џобс претстави како функционира мултитач технологијата. Денес ни изгледа смешно, но кога Џобс детално, чекор по чекор, ја објасни операцијата на мултитач, беше многу импресивно. Тоа денеска не беше доволно. Стив Џобс веројатно само недостасуваше.

Прочитајте исто така: 7 најкул употреби на ChatGPT

Ти го кажуваш тоа Apple Дали Vision Pro ќе го промени светот?

Реков и јас... Пред осум години. Класичните апликации за компјутер и мобилни уреди ќе бидат дополнети со апликации посветени на овој уред. Возбудливи виртуелни игри, забавни програми кои ги превезуваат корисниците во дигитални забавни паркови, па дури и огромно виртуелно кино... Зарем тоа не звучи одлично? звуци И ве уверувам, во живо остава уште поголем впечаток. За малку ќе ве собори од нозе. Како да го знам тоа? Затоа што веќе го тестирав. Пред осум години без користење временска машина.

Очилата за мешана реалност ќе го променат светот. Ова е крајот на мобилниот телефон. Мене ми звучи болно затоа што ме потсетува на мојата глупава грешка. Ништо од тоа Apple презентиран денес, не беше ново за мене. Но, малку претерувам. На пример, системот за сараунд звук во Vision Pro е нешто што не сме го виделе никаде на друго место. И, исто така, можност за снимање тридимензионални видеа. Можеби токму овие детали ќе го одредат успехот на овие очила, бидејќи сите други... Тоа веќе се случи. И да, исто така во толку напредна и импресивна форма.

Мајкрософт Hololens

Очилата HoloLens на Мајкрософт беа претставени во средината на минатата деценија, а јас бев еден од ретките новинари во Украина кои ги носеа. Демонстрациите беа шокантни. HoloLens совршено ја толкува околината, совршено преклопувајќи ги виртуелните холограми на реалниот свет. Тие ви дозволуваат да извршувате класични апликации во просторот на проширената реалност и слободно да ги уредувате нивните прозорци. Тие создаваат извонредно искуство со зголемена реалност, совршено интегрирајќи се со околината.

Зошто телефон, кога сите информации можат да ви бидат пред очи? GPS навигација, текстуални пораки, девојки и момчиња на Tinder, табели на Excel или пренос на фудбалски натпревар - корисникот на HoloLens може да го види сето тоа пред нивните очи. И манипулирајте со содржината што ја гледате со интуитивни гестови со прстите. Звучи познато?

Apple Визија Про

Apple Vision Pro, пак, се чини дека е понапреден од HoloLens 2. Се чини дека имаат многу подобар дисплеј, неспоредливо подобар аудио систем и многу побрз процесор, што овозможува поинтересни игри и апликации. Но што Apple се подобрува во однос на конкуренцијата, не беше најголемиот проблем.

Кога се обидов на HoloLens за прв пат, очигледно сфатив дека уредот во оваа форма нема шанси за мејнстрим успех. Премногу е голем за некој да сака да го носи на својот нос долго време, долгорочната употреба не е опција. И тоа е ужасно скапо, што ја минимизира неговата вистинска достапност. Сепак, јас инсистирав дека ова е сепак промена во односот на силите, а конкурентите имаа од што да се плашат. Тоа беа времиња на динамичен развој на пазарот на мобилна електроника и претпоставував дека Microsoft ќе ги реши горенаведените проблеми за две или три години. Тој HoloLens наскоро ќе биде лесен, удобен, способен да се користи барем неколку часа одеднаш и на дофат на малку побогат потрошувач. Бев ужасно погрешно, а HoloLens заврши како уред за многу тесна група професионалци.

Apple Визија Про

Apple Vision Pro се чувствува поудобно и полесен од HoloLens, но не доволно за да поттикне подолга употреба. Во секој случај, невозможно е да се носат предолго, бидејќи брзо се испуштаат. И целиот уред чини многу пари.

Vision Pro е хардвер Apple. Долгогодишното професионално искуство сугерира да не се потценуваат новите производи од оваа компанија. Дури сугерирам дека грешам и дека ова ќе биде уште еден огромен успех за концернот од Купертино. Сепак, признавам дека не гледам причина зошто овие очила да станат успешни. Тие не решија ниту еден проблем што би предизвикал значителна загриженост кај конкурентите. Дали ќе има лого? Apple а подобар хардвер е доволен за да се промени пазарот? Имам големи сомнежи.

Прочитајте исто така: Мета ги претстави слушалките за мешана реалност Quest 3 пред своето деби за VR Apple

Apple Дали Vision Pro е за слободни луѓе?

Вториот дел од мене е истиот просечен корисник кој беше многу скептичен пред конференцијата. Минуваат години, технологијата се подобрува, а VR сè уште не може да си го најде своето место под сонцето засекогаш, останувајќи чудо за гиковите.

VR игрите не се ништо ново. Гледањето филмови во такви очила не е ни чудно. Не бев импресиониран од овие детали кои ги покажуваат можностите на Vision Pro. Но кога Apple покажав како очилата за мешана реалност можат да го зголемат вашето искуство на Mac, почнав да го рецитирам бројот на мојата кредитна картичка во мојата глава.

Би сакал да пробам таква работа. Би ги имал најважните програми пред очи. Свртувајќи ја главата налево, би ја погледнал статистиката, десно би ги имал отворените потребните записи, а пред очи Telegram, Facebook, е-пошта и други алатки. Искрено сонував.

Apple Визија Про

Во мојот ум веќе видов чисто биро без монитор. Можеби сè што ќе биде потребно е конечно купување и распоредување на MacBook на работната површина и Vision Pro на носот. Скоро сум бил кај нив. Рибата ја проголта јадицата.

Иако гласините укажуваа на цена над 3000 долари, прилично наивно се обложував на пониска конечна цена. Моето срце копнееше да видам 1499 долари на екранот, тоа е желба за размислување од моја страна, а не предвидување. На крајот, згрешив, и тоа многу. Официјална цена Apple Vision Pro е само една цифра различна од она што сакав да го видам. Штета што ова е прво од четирите. 3499 американски долари. Веднаш почнав да се претворам во гривни и разбрав дека 140 илјади се многу, многу за мене, поради војната, поради семејството.

Apple Визија Про

Меѓутоа, во Apple немојте да мислите дека цената е неразумно висока. Затоа, не е чудно што на почетокот чудотворните очила ќе бидат достапни само во САД. Иако во оваа фаза бев оттурнат од купувањето на прво место од она што таа го покажа Apple.

Слика на која се прикажани луѓе кои шетаат низ куќата и канцеларијата носејќи чудна испакната кацига. Луѓе кои седат отсечени од светот на каучот, нурнати во… Сафари. Луѓе занесени во фотографии кои се проектирани во кофа на нивните глави. Глувите зомби седат на софата и скролуваат низ Интернет.

Apple Визија Про

Оваа слика е страшна. Директно од „Црно огледало“. Навистина гадна работа. Ако ова е иднината, тогаш (внесете меме овде) не сакам повеќе да живеам на оваа планета.

Имам семејство, ме сакаат, јас ги сакам. Не можам да замислам ситуација кога ќе ставам такви наочари на носот и во нив ќе гледам филм или ќе пребарувам на интернет, губејќи го својот човечки изглед и целосниот контакт со околината.

Ситуација во која некој носи Apple Vision Pro за прегледување на Интернет - и такви фотографии беа прикажани денес Apple - Според мене, не треба да се случува во семејство кое нормално функционира. Ова е веќе еден вид дистопија. Не би сакал мојот син или ќерка да ме гледаат во таква состојба на интоксикација со VR.

За кого е оваа технологија? За самци? Посетете ја страницата за производот Vision Pro на страницата во САД Apple. Има само осамени луѓе. Погледнете го видеото подолу. Осамените луѓе живеат во празни станови и се гледаат со другите луѓе само преку FaceTime.

Мислам дека не би можел да користам VR и AR од Apple, доколку другите членови од моето семејство беа дома. Не би сакал да се отсечам од нив со технологија.

Дури и сега, додека го пишувам ова, користам технологија. Седам на каучот со Lenovo Legion 5i на колена. Мојата сопруга дојде, го кренав погледот, ја прегрнав, ја бакнав во образ и таа полета во друга соба. Да го пишувам овој текст во Vision Pro, жена ми ќе се врати во собата со отечено лице затоа што ќе ја удирав со очилата додека се обидував да ја гушнам и бакнам.

Apple Визија Про

Рибата ја исплука јадицата. За да сакам да го купам Vision Pro, Apple треба или драстично да ја намали големината на хардверот или да воведе пробивни нови карактеристики за изведба што светот никогаш не ги видел и не може да ги замисли сега, тогаш можеби би ги потрошил моите пари. Ако ништо друго, би ги користел речиси исклучиво за работа.

Прочитајте исто така:

Ова е само почетокот

Мора да се признае дека очилата Apple Vision Pro ќе биде многу технолошки напреден. Не се работи само за подобрениот оперативен систем, туку и за самиот хардвер. Прво, секој објектив ќе има 23 милиони пиксели, што значи дека целата слика ќе биде подетална од она што го гледате на 4K телевизор екран. Производителот уверува дека размислувал и за луѓето кои носат диоптриски очила - тие ќе можат успешно да ги користат овие очила. Ова е токму за мене.

Интересно решение е и да ја поставите батеријата надвор од самите очила - на пример, може да се скрие во џеб. Ова ви овозможува да го минимизирате оптоварувањето на главата. Иако одлуката е прилично чудна, според мене. Соодветни перформанси ќе обезбедат процесорите M2 и R1, а просторната ориентација ќе биде обезбедена од сет од неколку камери и LiDAR.

Apple Визија Про

Исто така, не се сомневам дека Vision Pro на крајот ќе создаде голем нов пазар кој ќе не воведе во сосема нова ера на компјутери. Корпорација Apple таа знае како да го направи тоа и веќе многу пати го докажала тоа. Можеби тоа ќе биде 3-та или 5-та верзија на Vision Pro, кога уредот ќе се ослободи и од претерано обемните заштитни очила и од чудниот кабел за батерија. Сепак, не се сомневам дека некаде, веројатно за една деценија, овој тип на производ може делумно да ги измести паметните телефони од позицијата на најважниот компјутерски уред во светот.

Apple Визија Про

Исто така, можно е проектот Vision Pro да пропадне, и Apple, како и Мајкрософт, ќе фрли многу пари во ѓубре. Во принцип, чудна приказна. Додека конкурентите Мајкрософт, Амазон, Алфабет инвестираат во развој на алгоритми за вештачка интелигенција, бидејќи тоа се долгорочни инвестиции во економијата, Apple поради некоја причина оди во VR/AR-реалност. Или знаат нешто, или се обидуваат да живеат во својот измислен свет.

Времето ќе покаже кој бил во право, а ние дефинитивно ќе кажеме за сè на нашата веб-страница.

Прочитајте исто така:

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега