СтатииАнализаДневник на мрзлив стар гик: Starship

Дневник на мрзлив стар гик: Starship

-

Драг дневник, сакам да ти се пожалам. Почнав да сфаќам дека живеам во неочекувано интересни времиња. Толку многу што во еден момент сè што е релевантно овде и сега... ќе остане само пријатно сеќавање среде технолошкото прејадување. Јас сум разочаран Starship, но во исто време му се восхитувам.

SpaceX е најуспешната приватна вселенска компанија во историјата, што изгледа малку изненадувачки ако се земе предвид, на пример, уникатниот стил на управување на Илон Маск Twitter. Но, ми се чини дека Илон е добро изолиран од донесување одлуки во SpaceX (или зафатен со други играчки) додека компанијата во полн замав се подготвува за орбиталниот тест на најголемата и најсложената ракета-носач во историјата на вселенското истражување. Станува збор за лансирно возило Starship.

Starship

Успешниот орбитален тест е клучен не само за иднината на SpaceX, туку и за американската програма за враќање на човекот на Месечината, наречена Артемида.

Прочитајте исто така: Артемида I: Сè што треба да знаете за историската мисија на НАСА на Месечината

За слетување на Месечината ќе биде потребна соработка меѓу НАСА и приватни компании

Мисијата Артемис ќе се одвива поинаку од старата програма Аpolете, во кој лендерот, модулот на екипажот и модулот за услуги беа лансирани во еден лет на ракетата Сатурн V. И тие беа насочени по наједноставната траекторија до орбитата на Месечината, каде што лендерот, способен да остане на површината неколку дена, одвоени.

Starship

Дозволете ми да ве потсетам дека првата пресвртница сега е постигната: мисијата Артемида I вклучуваше лансирање на вселенското летало Орион со помош на ракетата SLS (Систем за вселенско лансирање). Екипажот не учествуваше во проектот, но бродот успеа да стигне до орбитата на Месечината и потоа да се врати на Земјата. Истото важи и за мисијата број два, со таа разлика што овој пат на бродот ќе има четири лица. Оваа фаза е закажана за мај 2024 година.

Артемида III ќе биде шлаг на тортата. Во овој случај, станува збор за реализација на проектот во 2025 година, иако евентуалните „превртувања“ не треба никого да изненадат, бидејќи тие веќе се случиле во минатото. Планирани се вкупно шест мисии од серијата Artemis, но голема е веројатноста дека ќе се случат и следните, иако станува збор за релативно далечни времиња (крајот на сегашната или почетокот на следната деценија).

Starship

Односно, програмата Артемида е многу поамбициозна и посложена, бидејќи вклучува употреба на бродот Орион само за испорака на екипажот до лунарната орбита и трансфер таму - до лунарната станица Gateway или директно до таканареченото „Human Landing“. Систем".

И што е системот за човечко слетување (HLS)? Накратко, ќе биде специјално прилагоден за лунарна мисија Starship, развиен од SpaceX. Овој систем ќе биде доставен до лунарната орбита и таму ќе се наполни гориво со четири мисии без екипаж Starship. Зошто НАСА се одлучи на толку тешка опција? Спротивно на изгледот, тоа е многу едноставно: не се работи за враќање на човекот на Месечината, туку за долгорочно истражување. И ова бара возило со голема носивост способно да ја испорача потребната опрема на површината и да му обезбеди на екипажот соодветни капацитети и услови за подолг временски период пред да се воспостават постојани живеалишта на површината.

Прочитајте исто така: Дневник на мрзлив стар гик: Илон Маск

Работата врие во Бока Чика - наскоро доаѓа првиот лет Starship?

Плановите се амбициозни, конечното слетување како дел од мисијата Артемида 3 треба да се случи во 2024 година. Во меѓувреме, прототипот Starship имаше само еден успешен пробен лет, односно оној кој заврши со слетување, а не со спектакуларна експлозија на лансирната рампа. Сепак, се чини дека SpaceX е сериозен во врска со ветувањата на Илон Маск дека таков тест орбитален лет на целосен пакет ќе се случи до крајот на март 2023 година.

Starship

На 9 јануари, SpaceX спроведе уште едно тест склопување на Super Heavy и Starship на лансирното место во Бока Чика, а на 23 јануари беше извршено пробно полнење гориво на комплетното склопување со гориво (течен метан) и кислород.

Клучниот тест се одржа на 11 февруари. На овој ден, SpaceX спроведе исклучително спектакуларен статички тест на 31 од 33 (два неуспешни) Raptor мотори инсталирани на седмиот прототип Super Heavy. Никој не се обидел да изгради таков мотор пред SpaceX. Работи во затворен циклус, има две турбини и две комори за предсогорување (едната работи со вишок оксидатор, другата со вишок гориво), течно гориво, имено метан. Предностите на ова решение беа сосема очигледни, но самиот дизајн сепак предизвика многу главоболки кај инженерите.

Starship

Успешен тест лет Starship SN15 во мај 2021 година и неодамнешните статички тестови на Super Heavy со најновата верзија на моторите Raptor 2 се чини дека укажуваат на тоа дека дизајнерските проблеми се конечно решени и конечно ќе видиме орбитален тест.

FAA, која го проучува влијанието на активностите на SpaceX врз животната средина, неочекувано може да се покаже како последна пречка. Факт е дека спектакуларните снимки од тестот Super Heavy покажаа хекатомба од птици зафатени со огнен облак создаден за неколку секунди по лансирањето, а SpaceX веќе беше подложен на еколошки истраги од федералната влада и е цензуриран. Како резултат на тоа, орбиталниот тест може да биде одложен додека SpaceX не претстави решение за овој проблем.

Starship

Сепак, нема сомнеж дека доколку се случи орбиталниот тест, SpaceX ќе влезе во историјата на вселенското истражување. И самото лансирање ќе биде толку спектакуларно што засекогаш ќе ги засени и Систем за вселенско лансирање и Сатурн V.

Исто така интересно: Дневник на мрзлив стар гик: Што не е во ред со Facebook

Зошто овој проект е толку важен?

Се поставува прашањето: зошто целата програма е толку важна? Се разбира, Американците сакаат да се потсетат, но ова е само враќање на достигнувањата што ние како човештво ги имавме пред повеќе од половина век. Би било соодветно да се направи нешто ново - нешто што претходно не било запишано во сметката на нашиот вид. И, како што веројатно може да претпоставите, ќе биде. Долгорочните планови на НАСА вклучуваат многу повеќе од само стапнување на Месечината, враќање во вселенското летало и летање назад на Земјата.

Starship

Ова главно се однесува на два главни проекти: Lunar Gateway и Artemis Base Camp. Првата се однесува на изградба на вселенска станица која ќе ротира во таканаречениот предлунарен простор и ќе ја замени добро познатата Меѓународна вселенска станица. Сепак, Gateway мора да биде повеќе од тоа, бидејќи е повеќенаменска структура со простор за астронаути, ровери и научни инструменти. Тоа ќе биде и чекор кон следната фаза на истражување на вселената, бидејќи дури се зборува за поставување на слична станица во орбитата на Марс.

Starship

Крунскиот скапоцен камен на програмата Артемис треба да биде базниот камп Артемида, станица со екипаж изградена на површината на нашиот природен сателит. Според НАСА, локацијата ќе вклучува модерна лунарна кабина, ровер и мобилен дом. Додека првите мисии ќе вклучуваат краток престој на површината, со развојот на базата ќе може да се остане на Месечината до два месеци. Ова е релативно краток начин да се искористат локалните ресурси и да се добијат вистински придобивки од нив. Можеби водата и реголитот (корисни од гледна точка на колонизаторите) нема да бидат толку примамливи за Земјаните, но на долг рок имаме можност да добиеме богатство од други објекти како Марс - да не зборуваме за астероиди богати со вредни елементи.

Starship

Нè очекуваат значајни откритија, нова етапа во развојот на вселенските мисии, но сè ќе зависи од успехот на тестовите на лансирањето. Starship.

Некој може да праша, од што е разочаран авторот? Сè е прилично едноставно овде. Беа дадени многу изјави, имаше многу планови, но тестовите покажаа дека не е сè толку добро како што би сакале програмерите. Тестирањето е сè уште на почетно ниво, честите несреќи генерално предизвикуваат сомнеж за иднината на проектот. Илон Маск вети многу работи. Тој рече дека во 2023 година не само што ќе летаме на Месечината, туку и таму ќе изградиме населба. Освен ветувања, уште ништо. И времето минува, амбициите растат, но успеси се уште нема. Но надежта последна умира...

Исто така интересно:

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега