СтатииАнализаДневник на мрзлив стар гик: Xiaomi 13 и 13 Про

Дневник на мрзлив стар гик: Xiaomi 13 и 13 Про

-

Драг дневник, сакам да ти се пожалам. Почнав да сфаќам дека живеам во неочекувано интересни времиња. Толку многу што во еден момент сè што е релевантно овде и сега... ќе остане само пријатно сеќавање среде технолошкото прејадување. Јас сум разочаран Xiaomi 13, но во исто време му се восхитувам.

Денес сакам да зборувам за шокантен настан во светот на паметните телефони. Мислам луди цени за нови предводници Xiaomi 13 і Xiaomi 13 Про. Да, разбирам дека сега цените на паметните телефони значително се зголемија. Сега, не само што Ајфоните станаа скапи, а тоа не е ни чудно. За предводници Samsung, OPPO, VIVO и за жал Xiaomi исто така ќе треба да плати огромна сума на пари. Дали оваа бројка ќе помине во Украина?

Xiaomi 13

Над сите. Ова не е текст за тоа што е паметен телефон Xiaomi 13 или 13 Про. За сето ова зборуваме на нашиот ресурс во посебни написи. Првите впечатоци за користење на моделот ќе ги имаме подоцна, се разбира, доколку добиеме смартфони на тестирање. Но, тоа се текстови, но суви факти.

Во секој случај, Xiaomi за прв пат ни дава паметен телефон без никакви компромиси, барем на хартија. Со водоотпорен стандард сертифициран IP 68, индуктивно полнење, врвен сет на објективи, најнов процесор, најбрза меморија. Но, тоа чини луди пари. Имено, 51 UAH за најнапредниот Pro модел. Ќе има ли клиенти кои ќе платат толку за паметен телефон Xiaomi?

Прочитајте исто така: Дневник на мрзлив стар гик: Илон Маск

Никој веќе не спомнува евтини предводници

За споредба. Ајфон 14 про (престиж) можеме да го купиме малку поефтино, за истите пари е идентичен Samsung Galaxy S23+, а со додавање на 6 UAH, ќе добиеме Samsung Galaxy S23 Ultra со своите неверојатни фотографски способности. Не зборувам за минатата година Samsung Galaxy S22 Ultra, па дури и фантастичен Samsung Galaxy Fold4 не е многу поскапо. Xiaomi 13 Pro веќе не е профитабилен предлог, така што ја губи, барем во Украина, својата главна предност и предност во однос на конкурентите.

Xiaomi 13

Кога минатиот април по повод дебито на серијата Xiaomi 12, ги прашав пријателите и читателите колку сте спремни да потрошите на паметен телефон од овој бренд, границата се покажа дека е 25 UAH. Модел Xiaomi 12 Pro тогаш беше проценет на 39 UAH. И сега Xiaomi 12 Pro чини 12 UAH повеќе.

Дали вашите ставови се променија оттогаш? Сигурен сум дека многу од читателите, дури и поддржувачите Xiaomi ќе речат не. Но, ако грешам, кажете ми во коментарите. Само биди љубезен, те молам.

Прочитајте исто така: Дневник на мрзлив стар гик: Samsung Galaxy S23 

Што предизвикува високи цени

Се разбира, ситуацијата во светот е малку променета, но не на подобро. Војната во Украина продолжува и нема индикации дека наскоро ќе заврши. Атмосферата околу Тајван се уште е напната. И токму таму се наоѓаат фабриките TSMC, кои ги произведуваат најмодерните процесори во светот, за кои Кина досега може само да сонува. Порано или подоцна тие ќе ја совладаат оваа технологија, но засега САД прават се за да ја одржат евтина што е можно подолго. Цените на компонентите и транспортот растат, луѓето се помалку сакаат да купат нови уреди. Сето тоа влијае на крајните цени кои растат со алармантна брзина.

Xiaomi 13

Ситуацијата со Xiaomi во Украина, тоа е уште потешко, бидејќи неговите уреди стигнаа до нас долго пред официјалното појавување на компанијата во нашата земја. Ова беа нашите омилени паметни телефони со најдобра, дури и сензационална вредност за парите. Барем во споредба со телефоните на познатите компании во тоа време: HTC, LG или Samsung. Благодарение на приватниот увоз и ентузијастите кои го модифицираат софтверот, можевме да уживаме во одлична електроника за малку пари. Со некои недостатоци, но тоа не беше важно. Се сеќавам како дури и моите колеги одговорија на сите мои критики во работењето на паметните телефони Xiaomi секогаш внимаваше на цената.

Затоа, кога компанијата Xiaomi конечно дојде во нашата земја, таа не влезе во девица, туку на добро развиен пазар со високо препознатливост на брендот. Од една страна, тоа беше олеснување на почетокот на нејзините акции во Украина. Но, од друга страна и наметна некои обврски. Затоа што беше неопходно барем да се обидат да ги убедат Украинците какви уреди Xiaomi вреди да се плати официјалната цена, повеќе од порано.

Исто така интересно:

Xiaomi против корисниците? Кој ќе победи...

Затоа, сегашната ситуација изгледа малку чудна. Имаме два света - кинеското раководство Xiaomi, кој смета дека паметните телефони во Украина треба добро да се продаваат по цени слични на оние во Европа. И едвај се изненадени. И клиенти кои ги отвораат очите кога ќе ја видат цената од 51 UAH за најновиот модел Xiaomi 13 про.

Се разбира, компанијата некако се снаоѓа, бидејќи во нејзиното портфолио има производи POCO и Redmi, кои се позиционирани подолу, по се уште достапни цени. Бројките за продажба се пресметани заедно, така што веројатно нема да знаеме колку скапи смартфони од Серија 13 се продадени. Но, нешто ми кажува дека времето на овој модел ќе дојде за околу една година. Денес Xiaomi 12 може да се купи за 20 UAH, пред 000 месеци паметниот телефон дебитираше за 12 UAH. Xiaomi 12 Pro е исто така значително поевтин сега. Некој ќе каже што е со паметните телефони Xiaomi секогаш е така, но не сум сосема сигурен дека од 52 UAH. цената ќе се намали значително пониско. Иако, времето ќе покаже.

Xiaomi 12

Дали е можно да им се помогне на оние кои сакаат да купат нешто Xiaomi 13 Про? Некој ќе каже дека ова е чудно прашање и некој обожавател сепак ќе купи водечки паметен телефон. Се разбира, но не би било лошо да ги поддржувате уредите многу подолго. Тоа е компанијата Samsung ќе објави 4 главни системски ажурирања и 5 години безбедносни закрпи. OnePlus го следеше истиот пат - моделот OnePlus 11 беше поддржан исто толку време. За жал, нема информации за што Xiaomi го следи примерот и во моментов имаме информации за 3 ажурирања. Можеме со сигурност да кажеме дека „само три“, бидејќи тоа не е доволно, со оглед на цената на предводникот.

Прочитајте исто така: 7 најкул употреби на ChatGPT

Маркетинг за спас

Можеби клучот за успехот ќе биде соработката со Леика. Серијата 13 е првиот паметен телефон со оптика од оваа компанија достапен надвор од Кина. Еднаш во случај на Huawei односите се развија, да видиме како ќе биде со Xiaomi. Сепак, сè уште не сум убеден дека ова ќе помогне во продажбата на паметни телефони Xiaomi за толку луди пари.

Xiaomi 13

Покрај тоа, продавниците во Украина не спроведуваат никакви маркетинг активности. Тивко ги ставаат цените за смартфонот и толку. На што се надеваат? Како ќе се обидат да ги промовираат предводниците? Прашања, прашања, прашања... И се плашам дека следната година, на дебито Xiaomi 14, ќе напишам друг текст. За моделот Xiaomi 14 Pro или Ultra, за 60 UAH или 000 UAH.

Исто така интересно: Дневник на мрзлив стар гик: Што не е во ред со Facebook

Или можеби не им е грижа?

Но, можеби компанијата престана да биде толку заинтересирана за Европа? Меѓународната ситуација е жешка и непредвидлива. И кинескиот пазар е огромен, безбеден и во случај на Xiaomi сè уште има простор за раст - производителот е само на 5-то место. Така може да биде дека производителот тивко го поставил крстот на горната полица на нашиот пазар. Ќе произведува скапи смартфони бидејќи тоа е неопходно, но нема да смета на нивната рекордна продажба. Приходот ќе биде обезбеден од други брендови и други уреди.

Xiaomi 13

Најлошото нешто во сето ова е што паметните телефони Xiaomi 13 и 13 Pro имаат сè за да бидат многу успешни уреди. Само малку корисници знаат за тоа.

Цените во продавниците

Прочитајте исто така: 

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

4 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Сашко Ферари
Сашко Ферари
пред 3 месеци

Никому не му треба за 52 косилки... Лим! Pixel 7 Pro е поевтин

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 3 месеци

Дали сакате евтини предводници? Да тие се! Серии realme GT на пример :) OnePlus се уште не се многу скапи (релативно).

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 3 месеци
Одговори  Yuri Svitlyk

А Xiaomi па што?! Не Кина? :))
OPPO, OnePlus, Realme. Сето ова е во суштина една канцеларија. Едно железо и една школка. Боја ОС = Оксиген ОС = Realme UI. Според тоа, квалитетот на производот е ист, бидејќи сè се произведува во иста фабрика.
Ќе го додадеме таму Vivo (иако имаат свој развој). На крајот на краиштата, сите тие припаѓаат на корпорацијата ББК.

Популарно сега