Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
СтатииАнализаДали Катар го купи Светското првенство во 2022 година? Како ФИФА изгради валкана работа...

Дали Катар го купи Светското првенство во 2022 година? Како ФИФА изгради валкана работа на фудбалот

-

Светското првенство во фудбал во 2022 година во Катар веќе започна, но му претходеа неколку интересни настани, за кои ќе ви кажеме во оваа статија.

Измама, кршење на човековите права и крв на сметките. Светското првенство се одржа и покрај бројните контроверзии и скандали. Не можеше да биде поинаку - овогодинешното Светско првенство беше распродадено пред многу години.

Вчера во 18.00:2022 часот, на стадионот Ал-Бајт се одигра првиот натпревар од Светското првенство во фудбал XNUMX година во Катар, на кој домаќините се сретнаа со селекцијата на Еквадор, со што започна еден од најконтроверзните спортски настани во историјата. Оваа година нема да почувствувате вистински фудбалски емоции на најголемиот фудбалски празник. Не можат да се пробијат низ смрдеата на корупција, скандали и кршење на човековите права. Велат дека риба скапува од глава и тука е проблемот, бидејќи на чело на фудбалот е ФИФА - меѓународната федерација на измамници.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: Iris-T SLM - модерен систем за воздушна одбрана од Германија

Петдецениска корупција

Ќе треба да напишам книга за да ви ги кажам сите детали за корупцијата на највисоко ниво што доведе до тоа Катар да биде домаќин на Светското првенство во фудбал. Затоа, ќе се обидам да се фокусирам на најважните пресвртници кои и дозволија на една мала земја без инфраструктура и фудбалска култура да го убеди раководството на ФИФА да и го додели Светското првенство.

Катар-2022 година

Корупцијата во ФИФА е феномен кој трае повеќе од 48 години, чии почетоци може да се проследат до Жоао Авеланж во големи размери. Бразилецот ја презеде претседателската функција во 1974 година и брзо го комбинираше фудбалот со политиката. Своите активности ги изгради на поддршка на проекти за развој на младите и инвестирање во фудбалската инфраструктура во земјите од третиот свет. Проблемот е што беше тешко да се спроведат без пари. На ФИФА и требаше бизнис експерт кој би можел да собере средства за развој на глобалниот бизнис.

Катар-2022 година

Помош дојде во лицето на харизматичниот економист Џозеф Блатер. Швајцарецот брзо воспостави партнерства со Адидас и Кока Кола, заработувајќи на федерацијата големи пари преку ексклузивни договори за рекламирање. Во палубата на Блатер имаше карта која со фрлање на маса може да се победи на секој натпревар - Светското првенство.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: системот за воздушна одбрана НАСАМС кој го штити Вашингтон

Валкани пари

Без оглед на тоа дали ја сакате играта или не, би било погрешно да му се ускрати на фудбалот титулата глобален феномен. 1970-тите и 80-тите беа период на многу динамични општествени и културни промени. Од друга страна, имаше многу да се освои на кожна топка, од имиџ на меѓународна сцена до големи пари. ФИФА имаше доста апетит за брзо збогатување, па мораше да се здружи со големите момчиња.

Во 1976 година, фашистите предводени од Хорхе Видела дојдоа на власт во Аргентина. Диктатурата во земјата доведе до економска трагедија, а сите манифестации на незадоволство беа потиснати од воени формации. Светот накриво гледаше на Аргентина, па Видела требаше некако да го подобри имиџот. Склучувајќи договор со диктаторот и дозволувајќи Светското првенство во 1978 година да се одржи таму, Авеланж покажа дека Светското првенство стана стока и дека ФИФА е отворена да прави бизнис со сите ѓубриња.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: противтенковски ракетен систем Stugna-P - тенковите Орк нема да бидат преплавени

Борба за гласови

Земјите учеснички се обединуваат во федерација:

АФЦ - Азија
CAF - Африка
КОНМЕБОЛ - Јужна Америка
КОНКАКАФ - Северна, Централна Америка и Карибите
OFC - Океанија
УЕФА - Европа

Секоја земја има по еден глас, што е важно при изборот на нов претседател на федерацијата. Јужноамериканскиот КОНМЕБОЛ, кој ги вклучува фудбалските гиганти Аргентина и Бразил, има само 10 гласа. Има повеќе од 30 такви гласови во КОНКАКАФ, федерацијата на Северна и Централна Америка и цела група островски држави на Карибите. Блатер и Авеланж беа големи бизнисмени и брзо сфатија дека нивното богатство и мандат зависи од привлекувањето гласови на економски сиромашните државите. Како? Понудете парични инфузии за развој на локални програми за поддршка на фудбалската инфраструктура.

Катар-2022 година

Кога во 2001 година пропадна ISL, компанија поврзана со основачот на Адидас, бизнис идилата почна да се распаѓа и ФИФА загуби голем дел од своето финансирање. По големиот корупциски скандал со ИСЛ, Жоао Авеланж поднесе оставка, а Џозеф Блатер ја презеде функцијата генерален секретар. Швајцарецот го фати Авеланж како зема пари за ексклузивни маркетиншки права од ISL, оставајќи ја Авеланж без друг избор освен да поднесе оставка и да го препорача Блатер како негова замена за да избегне последици.

Прочитајте исто така: Сè за беспилотните летала на General Atomics MQ-9 Reaper

Тргувањето со гласови е најдобриот бизнис во ФИФА

Третата клучна фигура во оваа приказна е Џек Ворнер. Исклучително циничен политичар од Тринидад и Тобаго ја презеде функцијата претседател на КОНКАКАФ во 1990 година, обединувајќи многу карипски земји под идејата за организирање светски првенства во регионот. Неговите постапки беа поддржани од секретарот на Северноамериканската фудбалска асоцијација - Чак Блејзер. Овие функционери заедно со Блатер направија тесен круг, а нивната соработка беше насочена кон главната цел - да извлечат што повеќе пари од фудбалот. Благодарение на нивните заеднички акции беше можно да се подигне Блатер на пиедестал и да се отвори патот кон неконтролирана корупција.

Катар-2022 година

Откако ИСЛ престана да биде неограничен извор на пари, ФИФА мораше да најде нов начин на финансирање. До крајот на 1990-тите, фудбалот веќе се претвори во добро развиен бизнис. Секоја земја учесничка сакаше да ја преземе организацијата на Светското првенство, бидејќи тоа значеше огромни парични текови, рекламни договори, туристички стимулации, проширување на инфраструктурата и, пред сè, плаќања за управување.

Одлуката за местото на одржување на следното Светско првенство ја носи Извршниот комитет на ФИФА, кој го сочинуваат претставници на 24 асоцијации членки. Зад затворени врати неколку пати годишно се одржуваат состаноци на кои група од најмоќните функционери во светот на фудбалот ги водат деловните преговори кои го обликуваат фудбалот каков што го знаеме денес.

Во 2004 година беше донесена одлука Светското првенство да се одржи во Јужна Африка. И четири години подоцна, на Џек Ворнер, тогашниот потпретседател на ФИФА, му беа дадени 10 милиони долари наводно за поддршка на африканската дијаспора во Тринидад и Тобаго. Трансферот е направен преку ФИФА директно од јужноафриканска сметка, а 10% одат кај Чак Блејзер. Се разбира, потомците на африканските робови на Карибите не добија ништо - деветте милиони кои завршија во рацете на Ворнер исчезнаа во воздух.

Прочитајте исто така: Тивки убијци на модерното војување: најопасните воени беспилотни летала

вклучувајќи го и Светското првенство

ФИФА одлучи да оди уште подалеку при организацијата на следното Светско првенство. Во 2009 година беше објавено дека комисијата ќе гласа за избор на не една, туку две земји за домаќини на Светските првенства во 2018 и 2022 година. Продадете два настани одеднаш - двојно поголема можност за заработка.

Катар-2022 година

Се судрија два пара фаворити: Англија и Русија и САД и Катар. Англија беше убедена дека земјата која се смета за татко на модерниот фудбал, гарантирано ќе победи. Модерните стадиони, маркетиншкиот потенцијал и пред се фудбалската култура го направија гласањето формалност за Англичаните. Наместо тоа, Русија имаше скапи транспортни врски и архаична инфраструктура, но претставниците на ФИФА имаа блиски односи со... Владимир Путин.

Така беше и со конкуренцијата во вториот кош. САД, иако не се познати по фудбалот, имаа се за да одржат фантастично првенство. Во Катар фудбалот сè уште беше во зародиш, а недостатокот на стадиони, хотели и вистински тим ја отфрли арапската држава од самиот почеток. Многу високите температури беа исто така огромен предизвик, што го оневозможи турнирот да се одржи на високо ниво.

Меѓутоа, во двата случаи очигледното се покажа како лажно. Русија и Катар од аутсајдери станаа домаќини на најголемиот настан во светскиот фудбал.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Војската високо ги ценеше Piorun MANPADS

Шампионатот е продаден

Стана очигледно дека во оваа ситуација не доаѓа предвид фер гласање. Меѓународните медиуми почнаа да го објавуваат случајот за потенцијална корупција, а новинарите го бомбардираа Блатер со непријатни прашања. Човекот објасни дека ова е фаза на отворање сфери кои се уште биле недостапни во фудбалскиот свет. Во своите слатки говори тој се заколна дека случајот нема врска со политика и дека ФИФА никогаш не земала пари од организаторите на Светското првенство.

Катар-2022 година

Еве каде доаѓаме до последниот анти-херој на приказната - Мохамед Бин Хаман, претседател на Азиската фудбалска конфедерација со катарско потекло. Тој беше вмешан во бројни корупциски скандали со купување гласови и одигра клучна улога во обидот на Катар да биде домаќин на Светското првенство во 2022 година. Бин Хаман е поврзан со поткуп на претставници на Нигерија, Камерун и Брегот на Слоновата Коска, од кои секој добил по 1,5 милиони долари за гласање во корист на Катар.

За Катар организацијата на првенството беше државен проект. Не се работеше само за можности да се покаже на меѓународната сцена и да се подигне имиџот на земјата, туку и за триење на носот на Обединетите Арапски Емирати, во чија сенка Катар е долги години. Претставниците на катарската делегација патуваа во различни земји членки и едноставно си ја работеа работата врз основа на купување гласови.

Членот на кипарската фудбалска асоцијација, Мариос Лефкаритис, му го „продаде“ гласот на Катар за 32 милиони евра Девет дена пред гласањето, поранешниот претседател на УЕФА, Мишел П.Латини се сретна со тогашниот француски премиер Никола Саркози на вечерата организирана по повод пристигнувањето на катарската делегација. На свечениот настан господата разговарале за „прашања корисни за земјата“. Набргу потоа, катарскиот фонд за недвижнини го купи легендарниот француски клуб Пари Сен Жермен, а националните телевизиски станици ги добија правата за пренос на натпревари од Лига 1. На таков „чист и префинет“ начин Катар си купи еден од најодвратните фудбалски Светски првенства во светот.

Катар-2022 година

Изградбата на целата инфраструктура од почеток бараше огромна работа од Катар. За изградба на стадионите беа ангажирани евтини изведувачи од сиромашните азиски земји. Неколку илјади работници од Непал се сомневаат дека загинале додека работеле во тешки и опасни услови, а целосниот обем на трагедијата е непознат, бидејќи Катар ги крие сите факти и ги негира обвинувањата.

Спорови предизвикуваат и строгите и тешки барања за учество на Западот на турнирот. Забраната на алкохолот, дискриминацијата на хомосексуалците, немањето капацитети за навивачите и непочитувањето на правата на жените се само врвот на ледениот брег. Катарските власти дури бараат од туристите да инсталираат мобилна апликација која, според експертите, е способна да ги извлече и менува податоците на сопственикот на паметниот телефон.

За жал, и покрај меѓународниот бојкот, ФИФА останува глува и слепа. Федерацијата не може ни со прст да крене бидејќи двете страни се договорија пред години и Светското првенство во Катар е преплавено со пари. Светот со одвратност гледа на корумпиран турнир и уште покорумпирана фудбалска организација, и морам да признаам дека за прв пат - и покрај мојата значителна наклонетост кон фудбалот - немам желба да ги следам натпреварите. Покрај тоа, ова светско фудбалско првенство се одвива на позадината на украинско-руската војна, во која, веруваме, Украина дефинитивно ќе победи.

Доколку сакате да дознаете повеќе за корупцијата во ФИФА, ви предлагам (ова не е реклама!) да го погледнете документарецот „Изложеност на ФИФА“ од Нетфликс бидејќи овој текст е заснован на него. Но, имајте на ум дека откако ќе го погледнете филмот, никогаш повеќе нема да можете да гледате фудбал на ист начин.

Прочитајте исто така: 

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега