СтатииАнализаДневник на мрзлив стар гик: Што не е во ред со Facebook

Дневник на мрзлив стар гик: Што не е во ред со Facebook

-

Драг дневник, сакам да ти се пожалам. Почнав да сфаќам дека живеам во неочекувано интересни времиња. Толку многу што во еден момент сè што е релевантно овде и сега... ќе остане само пријатно сеќавање среде технолошкото прејадување. Јас сум разочаран Facebook, но во исто време ме фасцинира.

До неодамна социјалната мрежа што ја користев најчесто беше Facebook. Меѓутоа, со текот на времето забележав дека таму поминувам се помалку време. Сега сум таму само повремено, само од навика. Поважно, имам огромно чувство дека не сум единствената личност која се чувствува исто. Можам да се осмелам да ја изнесам тезата дека Facebook Само ми е преку глава. Покрај тоа, ова место стана не многу погодно за корисниците. Не зборувам за неразбирливите случаи на блокирање на украински корисници поради нивниот негативен однос кон Русите.

Facebook

Метаморфози Facebook

Во моментов, оваа платформа е фокусирана чисто на множење и на сопствениот профит и на профитот на огласувачите. Каде е местото за едноставен корисник како мене или тебе во сето ова? Треба да поминуваме што повеќе време на платформата, а пред се учтиво да гледаме и да кликаме на реклами. Што ако воопшто не го правиме тоа? Потоа, како во Facebook, а неговите партнери може да имаат проблеми.

„Социјалната мрежа“ е филм за студентските години и почетокот на Марк Цукерберг Facebook како платформи за студенти. Една од ретките работи на кои се сеќавам од овој филм беше главната цел на платформата. Луѓето мораа да сакаат да користат Facebook, затоа што требаше да биде забавно. Тоа требаше да биде пријатно место на Интернет што корисниците ќе го доживуваат не толку како социјална мрежа, туку како лична зона. И поради ова, тие ќе ги даваат своите податоци, ќе поставуваат фотографии или ќе известуваат за настани од нивниот приватен и професионален живот. Дали е модерно? Facebook остана верен на оваа идеја? Имам поразителен впечаток дека сега се е токму спротивното. Facebook стана место каде што главната работа не е корисникот, туку деловниот партнер, односно огласувачот.

Facebook

Facebook беше платформа без која беше тешко да се работи онлајн. Не можам да избројам колку локални услуги успешно заменив Facebook и колкумина се обиделе да заменат. Вреди да се споменат барем неколку од најважните точки од моето искуство.

Порано го користевме нашиот разговор или работна група за на крајот да се префрлиме на Facebook. Имаше и ICQ, кој постои и денес, но не беше толку популарен како Месengер. Тематски интернет форуми? Имаше навистина многу од нив. Многу од нив престанаа да постојат бидејќи беа заменети со групи во Facebook. Така беше и со платформите за комуникација меѓу учениците и наставниците. Живо се сеќавам на времињата кога за прв пат беа пријавени сите најважни објави Facebook. Било да е тоа официјален настан или некои лични информации во одредена индустрија, тие беа објавени на оваа платформа.

Прочитајте исто така: Како да избегнете хакирање на сметката Facebook?

За што друго се користеше? Facebook? Дури и за игри. Веројатно секој имал некој во своите пријатели кој не можел да го оневозможи автоматското објавување на резултатите од оваа или онаа игра на нивната страница. Поради оваа причина, сакале или не, моравме да ги следиме постапките на таква личност во виртуелна борба. До денес Facebook ја пробува својата рака како платформа за рекламирање и тргување. Со каков ефект? Некои од рекламите се многу популарни, па може да се претпостави дека услугата работи доста добро во овој аспект.

Facebook стана и точка на контакт помеѓу компаниите и нивните клиенти. Без разлика дали се работи за голем малопродажен синџир или мала услужна точка, социјалните медиуми на Марк Цукерберг понекогаш беа движечка сила зад популарноста на интернет. Сепак, поминаа неколку години и ние, корисниците, ги променивме нашите навики. Благодарение на ова, денес трошиме на Facebook многу помалку време отколку во минатото.

Како што споменав претходно, групите во Facebook беа исклучително популарни. Денес многумина сè уште ги користат, но се појавија нови алатки кои ги избираме се почесто и спремно. Telegram, Slack или Discord функционираат многу подобро како место за размена на размислувања за одредена тема, како и како комуникациски платформи за студенти, чираци или вработени во компанијата. Microsoft Teams и конкурентна алатка од Google се лидери во комуникациите на претпријатијата. И ова е само една од многуте загуби на предност Facebook.

Како и во случајот на комуникација помеѓу групи луѓе, Facebook се помалку се користи за игри. Паметни телефони и игри достапни на Google Play Store или Apple Продавница за Апликации. Слики? За ова е потребно Instagram (иако и тоа припаѓа Facebook). Меми и смешни видеа? Тие постигнаа рекорден досег на TikTok. Продажба? OLX сè уште се држи многу добро.

Facebook

Што остана практично недопрено? Всушност, само канал на комуникација помеѓу компаниите и клиентите. Нешто што порано беше само една од многуте причини во кои луѓето поминуваа време Facebook, сега стана главна употреба, иако се разбира не за секого. Меѓутоа, гледајќи го мојот извор, со значителна тага откривам дека нема речиси ништо интересно.

Одвоив еден момент внимателно да прегледам што всушност гледам во мојот довод. Во најголем дел, тоа беше содржина од страници што ми се допаднаа претходно, како и рекламирање. Се разбира, не сите страници Facebook, што ни се допаѓаат се комерцијални, но повеќето од нив. Благодарение на ова, по долго време на гледање Facebook, дојдов до заклучок дека денес тоа е нешто како веб-страница која главно се користи за прегледување на реклами. Само неколку објави беа од луѓе што ги познавам, па дури и тие не ми беа секогаш интересни.

Метаверс за спас Facebook?

Според мое мислење, Facebook повеќе не е пријатно, што автоматски значи дека не сакам да трошам време на тоа. Исто така, пријателите со кои разговарав на оваа тема забележаа дека другите услуги речиси целосно ја заменија.

Дали ова значи дека некогаш огромен социјален гигант како Facebook, може да се соочи со проблемот на одлив на корисници, а со тоа и профит? Има се повеќе и повеќе индикации за оваа претпоставка.

Facebook

Во моментов сè укажува дека активностите на компанијата се силно концентрирани околу една гранка, благодарение на што, како што изгледа, менаџментот на компанијата ќе може да го запре одливот на клиенти и успешно да се трансформира во нешто сосема поинакво од она што е сега. Се разбира, мислам на Метаверс, виртуелен свет кој ќе стане уште поблизок до реалниот. Такви технологии како виртуелна реалност, во која американската компанија многу инвестира, ќе помогне во ова. Ова може да се види, особено, во развојот на една од најпопуларните VR очила на пазарот - Oculus.

Менаџментот на компанијата е толку ентузијаст за идејата на Метаверс што дури и го сменија името на компанијата што ја поседува Facebook. Веќе некое време ја нарекуваат Мета, што ја претставува идејата за тоа што ја носи иднината. Сепак, не може да не се забележи дека не сите ја поддржуваат оваа цел. Напротив, сега оваа идеја ужива прилично умерен интерес. За жал, тоа може да се види и од финансиските резултати на компанијата, чија вредност падна за многу милијарди долари. „Лошите години“ најверојатно ќе доведат и до потреба да се разделиме со многу вработени ширум светот. Невозможно е да не се забележи дека во теорија сè требаше да изгледа сосема поинаку. Метаверс требаше да биде услуга што ќе ја сакаме, која повторно ќе ни ја разгори љубовта Facebook. Проблемот е што таквите метаморфози не се случуваат лесно.

Facebook - Мета

Кој знае, можеби идејата на Метаверс треба само да созрее и по некое време сепак ќе испадне успешна. Сепак, нема гаранции дека тоа навистина ќе се случи. Напротив, сè уште нема конкретни примени на новата технологија. Бетон, односно оние што корисниците би сакале да ги користат овде и сега. Како и во случајот со оригиналот Facebook, Марк Цукерберг и компанијата мора да ги убедат корисниците дека Metaverse е кул услуга без која е тешко да се замисли понатамошното функционирање на компјутерскиот екосистем. Во зората на историјата на компанијата, таков ефект беше постигнат затоа што Facebook го понуди она што секој го сакаше и треба – функционална платформа за комуникација со најблиските. За што точно ќе се користи Metaverse? Ова е сè уште непознато и ова непознато сè уште е најголемиот проблем.

И сè уште сакате да го користите Facebook? Дали го правите тоа толку често како порано? Би сакал да го слушнам вашето мислење за оваа работа.

Прочитајте исто така:

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

3 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Ᏸɣŭᶄø ΔӎντρνК
Ᏸɣŭᶄø ΔӎντρνК
пред 4 месеци

И јас ретко одам на фејс бук. Но, јас сум му благодарен на Фејсбук: Сфатив дека 3/4 од населението се идиоти.

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 4 месеци

Я хочу сказати, що все набагато гірше, ніж ти уявляєш. У статті описана позиція звичайного користувача. А я скажу з точки зору того самого рекламодавця про якого ти пишеш: “Наразі це платформа орієнтована суто на примноження як власних прибутків, так і прибутків рекламодавців.”
Хрін там! Вона орієнтована на те, щоб максимально в#їбати мені мозок та ускладнити мені роботу з платформою. У мене під керуванням 8 корпоративних сторінок, я знаю про що кажу. Стає все гірше й гірше. З кожним оновленням ламають функції, які раніше працювали без проблем. Вони розвели кучу незрозумілих інструментів “для бізнесу та кріейторів” які дублюють один одного та ні один не працює як треба. Для того, щоб розібратися в налаштуваннях, потрібна енциклопедія. Вони постійно змінюють інтерфейс і там де було налаштування вчора, ти його не знайдеш сьогодні. А ще вони легко блокують рекламні об’яви та рекламні акаунти. Робота з платформою перетворюється на жах. Там вже потрібні дипломовані спеціалісти, щоб розібратися, як виконувати елементарні завдання. Суцільна каша, найгірший найкривіший інтерфейс, якій взагалі коли небудь існував. Без мата я звідти не виходжу. НАМАГАЮСЬ ВЗАГАЛІ ТУДИ НЕ ЗАХОДИТИ! Як рекламодавець, готовий платити гроші, кажу вам – це пизд@! :)
Сакам оваа социјална мрежа едноставно да умре.

Последен пат е уредено пред 4 месеци од Vladyslav Surkov

Популарно сега