Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
СтатииАнализаДневник на мрзлив стар гик: Samsung Galaxy S23

Дневник на мрзлив стар гик: Samsung Galaxy S23

-

Драг дневник, сакам да ти се пожалам. Почнав да сфаќам дека живеам во неочекувано интересни времиња. Толку многу што во еден момент сè што е релевантно овде и сега... ќе остане само пријатно сеќавање среде технолошкото прејадување. Разочаран сум од линијата смартфони Galaxy S23, но во исто време сум возбуден поради нив.

Ако ја чекавте денешната премиера без посебни очекувања, дефинитивно нема да се разочарате. Меѓутоа, ако се надевавте дека протекувањето засега ќе биде нецелосно, нека биде така Samsung нешто не изненадува, тогаш... немам добри вести за тебе. Серијата Galaxy S23 е објавена и навистина ми е тешко да разберам како да го задржам вашето внимание додека го читате овој текст.

Па, има три смартфони, што беше јасно од самиот почеток: Galaxy S23, Galaxy S23 Plus и Galaxy S23 Ultra. Првите две, конечно, не се разликуваат по изглед од најголемиот претставник на линијата, но ова не го сметам за голема предност. Можеби тие се поминималистички, но ми се допадна островот на камери кои се преклопуваат со работ (како кај Galaxy S21 Ultra ) (всушност, жалев за неговото отсуство во Galaxy S22 Ultra ).

Галакси S23

Да се ​​разбереме, сепак, ќе живеам со дизајнот - не е грд, и тоа е најважното нешто. Боите се исто така доста интересни, иако не многу експресивни. На располагање ги имаме следните опции: црна, лаванда, зелена и крем, од кои лично ја избирам последната. Тој најмногу ми го привлече вниманието. Што е најважно, секој од смартфоните ќе биде достапен во секоја од споменатите бои, што досега не беше евидентно.

Исто така интересно: Извештај од презентацијата Samsung Galaxy S23, S23 Plus и S23 Ultra

Што се смени во споредба со претходната генерација?

Да почнеме со карактеристиките заеднички за сите три модели. Прво, процесорот е променет - сега имаме работа со Snapdragon 8 Gen 2 за Galaxy наместо со Exynos, со кој повеќето од вас веројатно ќе се збогуваат без многу жалење. Неизбежно, паметните телефони работат и врз основа на понов оперативен систем - Android 13 со нова верзија на школка - One UI 5.1.

Галакси S23

Најзабележлива промена е резолуцијата на предната камера - кај Galaxy S23 и Galaxy S23 Plus имаме скок од 10 MP на 12 MP, додека кај Galaxy S23 Ultra деградација од 40 MP на 12 MP.

Промените се однесуваат и на аспекти кои се помалку видливи на прв поглед. Наместо UFS 3.1 меморија, имаме UFS 4.0, иако овде вреди да потсетиме дека ова важи за сите варијанти освен за основниот Galaxy S23, каде што 128 GB. Samsung не ослободува UFS 4.0 меморија во верзијата од 128 GB. Дефинитивно можеме да кажеме дека овде имаме работа со стариот UFS 3.1. Згора на тоа, стандардите за RAM меморија се променети - од DDR5 на DDR5X, како и осветленоста на екранот во Galaxy S23 - овде имаме работа со 1200 nits (како кај Galaxy S23+) наспроти 900 nits во Galaxy S22.

Галакси S23

И тоа е речиси сè, ако зборуваме за промените кај секој претставник од серијата Galaxy S23. Повеќе промени (иако за жал не многу повеќе) треба да се забележат кога се фокусира директно на поединечни модели. Списокот на промени воопшто не е долг.

Што се смени во основните модели, односно Galaxy S23 и Galaxy S23 +, во споредба со претходната генерација? Горенаведениот дизајн, како и капацитетот на батеријата, соодветно, е 3900 mAh (наспроти 3700 mAh) и 4700 mAh (наспроти 4500 mAh). И тоа е се.

Прочитајте исто така: Преглед и искуство: Дали вреди да се купи? Samsung Galaxy S22 Plus во 2023 година?

Сега да го погледнеме Galaxy S23 Ultra

Кога би бил многу лут, би те прашал загатка како „покажи пет разлики“. Сепак, нема да ви досадувам, бидејќи веројатно ќе зјапате во фотографијата доволно долго за да ги истакнете разликите.

Факт е дека ќе ви биде многу лесно да ги лажете пријателите дека имате Galaxy S23 Ultra со покажување на Galaxy S22 Ultra. Сите затоа што на прв поглед не се многу различни едни од други. Ова се детали кои тешко се гледаат. Ако погледнете внимателно, можете да забележите малку поинаков изглед на леќите на фотоапаратот и… малку порамен екран и рамни рабови.

И ова е мала работа што, спротивно на изгледот, ме радува. Ако веќе некое време го користите Galaxy S22 Ultra, како мене, веднаш ќе ја почувствувате разликата што ја прават рамните рабови. Едноставно стисокот е поудобен и тоа е вистина. Нема голема филозофија овде, нема пробив овде, но треба да се заблагодарите Samsung, дека бидејќи таа веќе се потрудила да ги направи промените, тие имаат смисла. Вреди да се додаде дека Galaxy S23 Ultra е заштитен со Gorilla Glass Victus 2 - и напред и назад, а рабовите се алуминиумски.

Галакси S23

Новитет е главната камера со резолуција од 200 MP (f/1.7), чие постоење одамна е познато кај новиот Galaxy S23 Ultra. А камерата е таа што мора да ја заштити причината за постоењето на Galaxy S23 Ultra. Јаки зборови, знам, но признавам Samsung треба да има силен ас во ракавот со тоа што ќе го надгради својот предводник речиси симболично и ќе го цени многу повисоко од Galaxy S22 Ultra.

Што е со овие фотографии? Како и секогаш, Samsung ветува многу. Тие треба да бидат дури и подобри од оние во претходната генерација на предводникот - тие треба да се карактеризираат првенствено со повеќе детали, поголем тонски опсег, подобри перформанси HDR и поголема длабочина на рамката.

Дополнително, се очекува подобрување на ноќните фотографии, кои наводно предизвикуваат воодушевување - станува збор за фотографии и од задната и од предната камера. Вклучувајќи го и фактот дека фокусот треба да работи побрзо и попрецизно. Промените се забележливи и во квалитетот на видеото - како поради различната обработка на снимките, така и поради подобрената стабилизација на сликата. Количината на шум треба јасно да се намали и да се подобри острината на сликата, а ова е важно ветување.
Меѓу новитетите, вреди да се истакне и режимот од 50 MP во режимот Expert RAW (Galaxy S22 Ultra имаше 12 MP) и поддршката за предната камера, како и посветен режим на астрофотографија.

Па, можеби моите очекувања ќе се остварат. Но, ќе ви кажам за ова по деталното тестирање на Galaxy S23 Ultra.

Галакси S23

Овој пат Samsung одлучи да не им дава бесплатни слушалки или паметни часовници на првите купувачи на нови паметни телефони. Или можеби е подобро, бидејќи не секој има потреба од дополнителни додатоци, кои често потоа одат на порталите за огласи по намалена цена.

Па, тука имаме работа со загреани котлети. Веројатно вкусни, бидејќи претходните модели беа одлични, но се надевам дека ќе бидат навистина вкусни, бидејќи се многу скапи. Се надевам дека ќе го проверам за вас наскоро. Во меѓувреме, кажете ми што мислите за новите производи во коментарите Samsung. Иако мислам дека знам…

Прочитајте исто така: Преглед Samsung Galaxy S22 Ultra: најдобриот паметен телефон со Android?

Цените во продавниците

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

8 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега