СтатииАнализаДневник на мрзлив стар гик: измешана реалност на Windows

Дневник на мрзлив стар гик: измешана реалност на Windows

-

Драг дневник, сакам да ти се пожалам. Почнав да сфаќам дека живеам во неочекувано интересни времиња. Толку многу што во еден момент сè што е релевантно овде и сега... ќе остане само пријатно сеќавање среде технолошкото прејадување. Разочаран сум од Windows Mixed Reality, но во исто време сум и фасциниран од него.

Многупати слушаме за различни проекти Мајкрософт, што може љубезно да се опише како интересни експерименти. Меѓутоа, кога станува збор за проширената реалност, Мајкрософт е технолошки со години пред конкуренцијата, а технологијата што ја разви сè уште е неспоредлива на многу начини. Ова е првенствено за Microsoft HoloLens, чија иднина под крилата на Microsoft е веќе сомнителна денес. Но, ние одамна заборавивме на мешаната реалност на Windows.

прозорци-мешана реалност

Според неофицијални, но сигурни извори на информации, значителен дел од 10-те отпуштени вработени Мајкрософт беше вклучен конкретно во развојот на HoloLens и Windows Мешана реалност. Исто така, има гласини дека Мајкрософт планира да ја затвори купената компанија AltspaceVR за да создаде платформи за VR апликации. Очигледно, работата на понатамошен развој на технологијата MRTK (Mixed Reality Tool Kit) за создавање апликации за HoloLens, Meta Quest и SteamVR, исто така, ќе биде прекината.

Прочитајте исто така: Дневник на мрзлив стар гик: вештачка интелигенција

Треба да се напомене дека Microsoft не се откажува целосно од VR. Azure ќе продолжи да нуди решенија за VR/MR/AR апликации од страната на ИТ инфраструктурата, исто како што Microsoft ќе нуди MDM решенија за управување со залихи и VR/MR/AR администрација. Елиминацијата на проектот HoloLens во сегашната форма исто така не доаѓа предвид. Сепак, приоритетите се јасно променети - по првиот голем волумен, потенцијалниот клиент изгуби интерес за HoloLens. И јас ќе се осмелам да го споделам мислењето дека Мајкрософт имаше помодерна и практична технологија од Мета сега.

прозорци-мешана реалност

Кога првпат го тестирав HoloLens, врескав дека овие очила ќе го променат светот. Лесно е да се исмевате со мене во крајниот резултат денес, но целосно ја разбирам мојата реакција пред многу години. Очилата на Microsoft не само што импресионираа со нивната удобност - тие се релативно лесни и лесни за употреба. За волја на вистината, тие исто така не импресионираат со нивното холографско стакло, кое овозможува дигиталниот свет да биде директно надреден на она што го гледа корисникот. Тие импресионираа, пред сè, со нивните сензори.

HoloLens оди подалеку од прикажување на 3D графика пред очите на корисникот. Очилата совршено го разбираат просторот околу нив, постојано го скенираат во реално време и прецизно го совпаѓаат со најмалиот предмет. Корисникот може да постави виртуелен холограм, на пример, на маса - и кога ќе го погледне, овој холограм е сосема реално делумно скриен од табелата.

Кога закачив 100-инчен прозорец на виртуелен прелистувач на ѕидот, поставив други апликации на работната површина, а потоа вклучив игра направена од Мајкрософт во која злите чудовишта излегоа од виртуелна дупка и мораа да бидат застрелани, бев убеден дека иднината на животот во домаќинството беше на мојот нос електроника Зошто паметен телефон, ако на барање можам незабележливо да стартувам која било програма пред моите очи. Беше 2016 година.

прозорци-мешана реалност

Гледајќи го лудиот напредок во развојот на потрошувачка електроника, замислив дека за околу две, можеби три години, инженерите на Мајкрософт ќе можат да ја намалат големината на HoloLens на нешто во кое можете удобно да се шетате и чија батерија ќе трае неколку часа. на употреба. Тоа е очигледно. Сепак, тоа не се случи.

Во мојата возбуда, погрешно претпоставував дека пронаоѓачите на HoloLens сега ќе прават технолошки пробив по пробив. Сепак, тоа не се случи, и иако HoloLens 2 е значително подобрен во споредба со очилата од првата генерација, сепак е премногу незгодно и премногу проблематично за секојдневна употреба да се зборува за масовниот пазар. Нема ни да ја спомнам апсурдната цена на еден уред.

Не дека HoloLens беше целосен неуспех. Техничките можности на овој уред се секогаш импресивни, но се покажа дека има уште еден проблем. Мајкрософт ги понуди на пазарот првите паметни холографски очила во светот. Тоа им го обезбеди вистинскиот заднина за администрација во корпоративна средина. Сепак, не беше сосема јасно зошто. О, фантастичен изум. Но, за што точно се користи во сегашната форма?

HoloLens го привлече интересот на богатите корпорации и војската. Очилата се покажаа како корисни во фабриките, на платформите за масло или во дизајнерските студија. Тие дури го нашле патот до Меѓународната вселенска станица, каде што ги олеснуваат некои работи за одржување со прикажување на упатства директно поврзани со она што е пред очите на екипажот. Сето ова звучи многу охрабрувачки и импресивно, но во комерцијална смисла за компанија како Microsoft, толку тесна и мала група на клиенти не оправдува огромни инвестиции.

Судбината на HoloLens веројатно конечно беше решена од два настани. Првиот беше разрешувањето на шефот на одделот за HoloLens откако се појавија детали за неговото сексуално несоодветно однесување. Вториот настан беше генерално критичен, бидејќи беше предизвикан од загубата на првиот голем клиент: изменетата и зајакната верзија на HoloLens требаше да им служи на стотици илјади војници на американската армија. Сепак, очилата се покажаа како повеќе пречка отколку помош на бојното поле, а договорот од повеќе милијарди долари беше изгубен. Во изминатите неколку квартали, измешаната реалност во Мајкрософт постоеше главно поради политиката и тврдоглавоста на тимот. Сега овој пристап повеќе не се оправдува.

Мајкрософт не беше сам. Корпорацијата покани важни партнери да го изградат својот метаверс и тие соработуваа.

Мајкрософт сфати дека прескапиот уред HoloLens не е ефикасен начин за популаризација на метаверзумот, кој Мајкрософт во својата маркетинг номенклатура го нарече Windows Mixed Reality. Патентите и технологијата поврзани со HoloLens се ставени на располагање на партнерите за да развијат поевтини и попристапни уреди. И дури успеаја.

прозорци-мешана реалност

Во тоа време, имаше неколку различни очила компатибилни со Windows Mixed Reality што можевте да ги купите. Тие не беа толку лесни и удобни како HoloLens, а наместо холографско стакло, користеа класични дисплеи и видео камери. Некои, сепак, чинат помалку од пристоен таблет поради тоа, а исто така беа подготвени да обезбедат уште пониски цени за институциите како што се училиштата. Мајкрософт дури нарача создавање на неколку едукативни апликации за овие очила. Но, проектите останаа проекти. Сега никој одамна не развива вакви очила. Windows Mixed Reality не е ажуриран долго време. Точка.

Претседателот на Мајкрософт не сака да финансира проекти за кои долго време не ја видел иднината. Меѓутоа, не е секогаш јасно дали се работи за иднината на Мајкрософт или за иднината како таква. На пример, кога Сатја Надела го извади Мајкрософт од пазарот за производство на мобилни телефони и лиценцирање на оперативниот систем за нив. Иако ова го направи не затоа што не верува во паметни телефони, туку затоа што ја изгуби вербата дека Microsoft може да успее во овој сегмент. Дали истото се случува и овој пат?

прозорци-мешана реалност

Невозможно е да се даде авторитетен одговор на ова прашање денес. Мајкрософт, сепак, имаше сè што е потребно не само за промовирање на визијата за метауниверзумот, познат како Windows Mixed Reality, туку и за нивна масовна презентација. Сепак, излегува дека денешната технологија не е доволна за овој метауниверзум да успее. И иако овие важни технички детали се разјаснети, не е сосема јасно зошто.

Марк Цукерберг инвестира во метауниверзумот, Тим Кук инвестира во метауниверзумот. И Сатја Надела, по помалку од една деценија од неговата изградба, го остава целиот проект настрана за тивко да постои и да го достигне, чекајќи сè поневеројатно подобри времиња. Останува да видиме дали Мајкрософт ќе преспие уште една револуција, а тоа беа паметните телефони. Или оваа револуција е цуцла, слична на гласовните асистенти, кои сега ги користат сè помалку корисници. Времето ќе покаже, а јас ќе го следам внимателно и ќе ви кажам.

Прочитајте исто така: 

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

1 коментар
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 4 месеци

Ладен текст, почит.

Популарно сега