СтатииАнализаТехнолошки прогнози за 2023 година: што да очекуваме?

Технолошки прогнози за 2023 година: што да очекуваме?

-

Решивме да размислиме за тоа што го чека светот на технологијата во 2023 година и да направиме неколку интересни предвидувања.

Да, разбирам дека правењето какви било предвидувања во наше време е многу неблагодарна работа. Разбирам и дека сега има доволно војна и проблеми во државата. Но, јас не сум воен експерт и нема да давам предвидувања за непријателства или нешто слично. Сакав да ја споделам со вас мојата визија за светот на технологијата за 2023 година. Сакам да гледам во иднината, да правам предвидувања, да ги споделам моите размислувања за понатамошниот развој на светот на технологијата.

Анализи

Се разбира, јас не сум пророк, и некои од моите предвидувања ќе ви изгледаат банални, а некои - нереални, но можеби нешто ќе се оствари. Сите ја слушнале изреката „Ако сакате да го насмеете Бог, кажете му за вашите планови“. Резултатите ќе ги видиме на крајот на 2023 година. Значи, да почнам.

Мобилни технологии

За повеќето просечни корисници, паметниот телефон стана речиси витален уред. Тоа особено го почувствуваа жителите на Украина за време на војната. Смартфонот стана еден вид компјутер во џеб, кој ви овозможува брзо да ги добиете потребните информации, веднаш да фотографирате и видеа, да користите програми и апликации кои не само што ви помагаат да се чувствувате удобно во животни ситуации, туку понекогаш и да спасуваат животи.

Но, светот на мобилната технологија моментално е во застој. Сите паметни телефони изгледаат речиси исто - црни правоаголници со неколку камери на задната страна. Понекогаш е досадно да се гледа сето ова. Заштитните капаци целосно ги кријат логоата на производителите, а вие не разбирате каков паметен телефон има вашиот соговорник или случаен минувач на улица.

Светот на мобилните апликации исто така изгледаше како да виси во воздухот. Практично нема новини, дури и мобилните игри се пуштаат многу малку. Одамна се формирани технологии за пренос на пораки и гласовни повици. Појавата на 5G не промени ништо, туку, напротив, предизвика повеќе поплаки и протести. Да, нови технологии како 5G, Wi-Fi 6, 6E и 7 ќе го добијат своето логично продолжение, но нема да добијат глобална дистрибуција. На повеќето корисници не им е грижа. Овој тренд ќе продолжи и во 2023 година.

Анализи

Дали треба да чекаме 5G во Украина оваа година? Верувам дека се ќе зависи од случувањата на фронтот и успесите на вооружените сили. Досега, нашите провајдери се обидуваат да одржат барем одредена врска при прекини на струја. Тие немаат ресурси и време за распоредување на 5G.

Се разбира, треба да обрнете внимание на смартфоните што се преклопуваат. Го пишувам овој текст на Samsung Galaxy Fold3. Да, јас сум еден од оние кои навистина сакаат вакви смартфони, но не сме многу. Се чини дека пазарот на смартфони со преклопување оди во круг. Понекогаш се чини дека дури Samsung не е сосема сигурен дали му треба серијата Fold и Флип. Ова станува јасно ако ги споредите сериите 3 и 4 на овие уреди. Разликата е минимална. Да, се приклучија и кинески производители. Вреди да се споменат интересни уреди OPPO, vivo, уникатен Huawei Мате Xs и Pocket S, но тие не направија апсолутно ништо на пазарот на паметни телефони. Овие уреди сè уште остануваат ниши, не за секого.

Анализи

Што е проблемот? Некои експерти и мои колеги тврдат дека ваквата состојба ќе остане се додека не се влезе во овој сегмент од пазарот Google тоа Apple. Има одредена вистина во ова, се разбира, но не целосно. Паметните телефони на Google Pixel покажаа дека понекогаш холдингот Alphabet не разбира зошто му се потребни мобилни уреди. Во врска со Apple, тогаш ситуацијата е поинаква овде. Тие сè уште не се убедени дека некому воопшто му се потребни преклопливи уреди. Или можеби само доцнеа на овој пазар. Потребно е да се претстави нешто интересно, различно од сите други, за фановите повторно да го почувствуваат wow ефектот. Поради некоја причина, сигурен сум дека оваа година дефинитивно ќе видиме преклопен Google Pixel, но овде Apple може да не изненади и да претстави комплекс iPad, што може да биде интересно решение.

Исто така интересно:

Лаптопи или компјутери?

Продолжувајќи ја темата за таблета на преклопување, сигурен сум дека овој фактор на форма ќе биде многу интересен за производителите на лаптопи. Сите сме виделе интересен уред од ASUS - ZenBook Fold 17 OLED. Тоа е еден вид таблет, лаптоп и десктоп компјутер во едно. Многу оригинално решение кое може да има свое продолжение.

Бидејќи светот на лаптопите и компјутерите е уште поконзервативен во споредба со паметните телефони. Овде има посебен свет, каде што најсовремените иновации често коегзистираат со дебели рамки на екранот, мала количина RAM, па дури и отсуство на оперативен систем во денешно време. Веќе молчам за светот на десктоп компјутерите. Понекогаш таму можете да видите нешто што е дури и невозможно да се замисли.

Анализи

Да, производителите нудат нешто ново, пуштаат нови лаптопи, се појавуваат моноблокови, супер моќни процесори и видео картички, но сето тоа повеќе личи на метеж во мравјалник. Повеќето корисници не се заинтересирани за ова, бидејќи сакаат добар лаптоп, и што е најважно - ефтин. Сите. Останатото не е интересно.

Анализи

Иако има еден добар тренд што навистина ми се допаѓа. И повторно компанијата беше иноватор Apple. Таа веќе втора година промовира нови MacBook на сопствените ARM чипови. Многу интересна идеја која ќе продолжи и оваа година. Згора на тоа, сигурен сум дека конечно ќе видиме лаптопи со Windows 11 на ARM процесорите, што ќе биде пробив во овој сегмент од технолошкиот свет. Но, имам само едно прашање - дали Мајкрософт е подготвен за ова со својот Windows?

Прочитајте исто така:

Тешки времиња за Apple

Решив да пишувам за одделно Apple. Да, некој ќе рече дека сум познат мразителен на оваа компанија, но сега нема да го правам тоа.

За Apple 2023 година може да стане одлучувачка, бидејќи „или е господар или ја нема“. Падот на вредноста на акциите што резултира со загуба Apple речиси трилион долари, докажува дека тие се многу зависни од набавката на нивните производи од кинеските фабрики. Имаше и се уште многу се зборува дека корпорацијата сака да го пресели најголемиот дел од производството надвор од Кина, но ова е тежок и долг процес. Ни треба време, пари, нови производствени капацитети, а iPhone, iPad, MacBook се потребни овде и сега. Компанијата губи профит, а проблемите во фабриките не стивнуваат и нема да завршат наскоро.

Анализи

Не сакам производи Apple, но мило ми е што постојат. Посакувам да има повеќе конкуренција од само Android и iOS. Оваа ситуација може да се промени. Нов оперативен систем за паметни телефони? О не. Ова дефинитивно нема да се случи во 2023 година.

Apple отсекогаш се фалеше со својата приватност, безбедност и контрола врз она што е на неговите паметни телефони, таблети и лаптопи, но на тоа можеби се ближи крајот, на крајот ќе мора да направи некои отстапки и да дозволи продавници од трети страни во своите уреди. Укинување Apple забраните за промена на стандардниот прелистувач веројатно ќе доведат до монопол на Chrome, што би било тажно. И отворањето на алтернативни продавници за апликации може да ги направи потрошувачите помалку заштитени. Но, ова е неопходна конкуренција што ќе ги принуди Apple ги подобрат своите производи.

Можеби се ќе заврши со тоа Apple се предава на USB-C. Но, сигурен сум дека некако ќе најдат начин да го направат надвор од кутијата.

Анализи

Меѓу новитетите го чекам појавувањето на VR очилата. Дали ќе го заменат iPhone? Можеби, но не веднаш. Првично, овие два производи ќе бидат многу тесно интегрирани еден со друг, како и сите други производи Apple. Подоцна, компанијата ќе се обиде да даде тон на овој пазарен сегмент.

Ќе му угодам на еден од моите колеги - сè уште нема да има екран на допир во MacBook во 2023 година.

Исто така интересно:

Социјалните мрежи

2022 година може самоуверено да се нарече година на подеми и падови социјалните мрежи. Колку поплаки имате и јас прочитав за тоа како Facebook блокира разни објави на Украинци, наводно заштитувајќи ја заедницата од навредливи објави, колку спорови имало во Twitter под постовите на Илон Маск. Сето ова стана дел од нашиот живот. Сега социјалните мрежи играат огромна улога во животот на човештвото.

За некого Facebook стана неопходно на исто ниво со утринското кафе, младите не можат да го замислат животот без него Instagram или TikTok, некој црпи информации само од Twitter (здраво на мојот шеф). Тој направи посебен пробив минатата година Telegram со вашите канали и групи. Последниве понекогаш даваа важни информации за состојбите во градовите и селата, во време кога вести можевме да добиваме само од соседите дома или во градската област.

Не помина без скандали. Серијата „Илон Маск и Twitter“ не беше помалку возбудлива од „Куќа на змејови“. Дефинитивно не чека продолжение во следната година.

Анализи

Дали социјалните мрежи ќе паднат? Дали корисниците ќе се откажат од Facebook или Twitter? Не и повторно не. Да, ќе има многу спорови и обвинувања, како и скандали од висок профил, на пример, во врска со Twitter и неговата содржина. Но, никој од нив нема да оди никаде. Мастодон и Пикселфед нема да бидат нивна целосна замена.

Ќе се појават некои проблеми во TikTok. Поради некоја причина, малкумина обрнаа внимание, но на крајот на минатата година во американскиот Конгрес беше воведен предлог-закон за забрана на TikTok. Повторно шпионажа, повторно Кина. Ова може тешко да ја погоди оваа социјална мрежа со кинески корени. Некој ќе каже дека ништо вакво нема да се случи, но запомнете Huawei и санкции кои речиси го уништија мобилниот бизнис на оваа кинеска компанија. Да, можеби случајот е нешто поинаков овде, но предусловите се таму.

Прочитајте исто така:

Никој не се грижи за Метаверс

Од една страна, возбуден сум поради подобрувањата на VR и AR што ќе ги доживеете со најновите слушалки Oculus Quest 2 на Meta. Повеќето експерти се изненадени од тоа колку далеку сме стигнале во унапредувањето на мешаната реалност.

Но, добрата (и лошата) вест за Мета е дека никој не се грижи за Метаверс. Со други зборови, Метаверс е „мртов“ трговски центар. Таму нема никој. Тоа е како кога ќе дојдете на некој голем настан и ќе видите луѓе кои се разочарани и велат: „Тоа ли е се?“. Во тој виртуелен свет речиси и да нема никој, а ни ништо интересно, освен тоа има бројни графички пропусти.

Анализи

Цукерберг се фокусираше на комуникацијата, бидејќи слушалките се дизајнирани исклучиво за ова. Но, луѓето кои сакаат да комуницираат имаат две опции: да одат некаде да се забавуваат, да разговараат со пријателите некаде во кафуле или на друго место или да стават слушалки со гласовна поддршка и да си викаат еден на друг додека играат на конзолата. Покрај тоа, VR слушалките се тешки, топли и непријатни и бараат полнење на батеријата.

Искрено мислам дека одржувањето сериозни деловни состаноци во Метаверс е најглупавата работа што сум ја видел. Гледајте VR филмови? Поевтино е да се купи мал проектор. Игрите се добри, но графиката на конзолата е подобра.

Метаверс предвидувања

Во 2023 година ништо нема да се повтори. Ќе има многу разговор, можеби дури и нови слушалки Oculus Quest, и тоа е тоа. О, ќе има уште многу страсни говори на Марк Цукерберг со амбициозни изјави и покана за Метаверс кој никој не го сака.

Исто така интересно:

Адаптивни управувачи со вештачка интелигенција

Оваа година Вештачка интелигенција направи значителен напредок, особено со ChatGPT, моќен чет-бот со вештачка интелигенција од OpenAI кој се самоцензурира и генерира текст по барање на корисникот.

Отсекогаш мислев на вештачката интелигенција како стратешка технологија, но оваа година ќе видиме нов тренд - адаптивни системи за вештачка интелигенција кои постојано ги преквалификуваат нивните интелигентни модули. Овие модули можат да учат во околини за време на траење и развој на апликации врз основа на нови податоци, така што тие брзо се прилагодуваат на непредвидени ситуации од реалниот свет.

Технолошки прогнози за 2023 година: што да очекуваме?

Програмите за вештачка интелигенција користат повратни информации во реално време за да ги ажурираат своите знаења и вештини и да ги приспособат своите цели.

Така, можам да видам како некој ќе го ангажира првиот известувач за вештачка интелигенција не само да подготвува идеи засновани на совети, туку да испраќа прашања, да добива одговори и да пишува оригинални приказни за медиумите. ВИ наскоро ќе ја напише веста. Во 2023 година ќе се одржи и првата продукција на претстава напишана од вештачка интелигенција. Песна напишана, компонирана и изведена од вештачка интелигенција ќе влезе во топ 100.

Големите уметнички музеи ќе одржуваат изложби на уметност создадена од вештачка интелигенција, а некои ќе прикажуваат компјутерски генерирани дела веднаш до мајсторите. И во одреден момент, никој нема да може да ги разликува. Токму технологиите со генеративна вештачка интелигенција ќе станат револуционерни. Тие брзо ќе станат клучна алатка за компаниите и рекламните агенции за имплементација на персонализирано искуство на клиентите на масовно ниво.

Исто така интересно:

Дали напуштањето на технологијата ќе стане мејнстрим?

Некој ќе каже дека авторот целосно го изгубил умот, дека зборува, но поради некоја причина сигурен сум дека се повеќе луѓе ќе најдат начини да ја минимизираат употребата на технологијата. Напуштањето на социјалните медиуми, отстранувањето на паметните звучници, намалувањето на употребата на паметни телефони ќе бидат културен момент. Ќе стане модерно да се користат помалку социјални мрежи и паметни телефони, а повеќе да се комуницира во живо, да се оди во кафулиња, да се шета во паркови итн. Изгледа фантастично, но историјата не го памети така.

Анализи

Како што реков, сето ова не е ништо повеќе од мое субјективно гледање на тоа што ќе се случува во иднина во светот на технологијата. Можеби грешам за некои или за сите овие работи. Но, за ова ќе дознаеме дури по една година.

Прочитајте исто така: 

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега