СтатииАнализаТОП 5 ИТ специјалитети кои ќе ви дадат загарантиран приход за време на војната

ТОП 5 ИТ специјалитети кои ќе ви дадат загарантиран приход за време на војната

-

Како резултат на војната, околу 35% од Украинците ги загубија своите работни места или почнаа да се бараат во други сфери на активност. Најрелевантните барања за работа денес се стабилен приход и висок профит, како и способност за работа од далечина. Последново е клучен фактор, бидејќи многу наши сограѓани беа принудени да ги напуштат своите домови и да се преселат во други градови и земји поради непријателствата.

Стабилност во нестабилен свет

Војната ги зафати речиси сите сфери на општеството. Сепак, една од најстабилните индустрии која речиси и не се потресе за време на војната, остана ИТ сферата. Ветувачка насока што ви овозможува да работите од далечина од каде било на планетата со само лаптоп во ваши раце ги привлекува Украинците. Едно од најпопуларните прашања на Google во 2022 година беше „како да влезете во ИТ полето од нула и да почнете да заработувате“.

ТОП-5 ИТ специјалитети

Направивме избор од 5-те најбарани ИТ специјалитети за оние кои сакаат да совладаат перспективна и сигурна професија и да имаат стабилен приход дури и за време на војната. Ајде да зборуваме за комплицираното со едноставни зборови: кои се овие популарни професии со имиња на англиски јазик.

Дизајнер на UI/UX

Запомнете колку често затворате страница затоа што ве нервира непријатен интерфејс или грди фонтови? Се чини дека ова е мала работа, но зависи од тоа колку е удобна и разбирлива услугата за испорака на суши или купување на јакна на крајот, дали ќе купите и дали ќе се вратите повторно таму.

Дизајнер на UX/UI е специјалист кој е одговорен за употребливоста, логиката и убавото обложување на веб-локација или апликација.

Дизајнер на UI/UX

UX е од англиското корисничко искуство, т.е. „корисничко искуство“. Станува збор за погодност за корисникот: навигација на страницата, внатрешни функции, читлив текст. UI - кориснички интерфејс, односно кориснички интерфејс. Пополнување на страницата со висококвалитетна содржина, избор на боја, создавање на добар визуелен и други графички елементи. Честопати дизајнерот на UX и UI е иста личност. Неговата задача е да го направи производот удобен и разбирлив за корисникот. Оваа професија е многу актуелна, особено за време на војната, кога многу компании се принудени да одат целосно онлајн, каде што ниту еден бизнис не може без својата веб-страница или мобилна апликација. Дизајнерот на UX/UI има простор да се сврти овде.

Преден програмер

Ако дизајнерот измисли како треба да изгледа страницата за да биде сè убаво, тогаш задачата на развивачот на Frontend е да ја оживее оваа визија. Развивачот на FrontEnd го креира корисничкиот интерфејс - тоа е дел од веб-страницата што ќе биде видлив за обичен посетител на страницата на Интернет. Главната задача на развивачот на Frontend е прецизно да го пренесе со помош на распоред она што дизајнерот го создал во својот распоред. И да го направи тоа така што сè е логично и разбирливо за корисникот.

Преден програмер

За да станете развивач на FrontEnd, не ви треба познавање на математика - само специјални курсеви плус голем Google и многу вежбање. Можете да го совладате овој специјалитет за 3-6 месеци ако посветите доволно време на теоријата и кодирањето. Ова е одлична професија за работа од далечина во областа на ИТ за оние луѓе кои влегле во неа од нула и научиле сè во процесот.

Специјалист за сајбер безбедност

Тој е личност која бара пропусти во програмите, мобилните апликации и различните веб-страници. Овој специјалист мора да ги заштити податоците и да може да одбие хакерски напади.

Специјалист за сајбер безбедност

Ако сакате да анализирате големи количини на информации, можете да донесувате брзи одлуки и да имате математички ум - оваа професија дефинитивно ќе ви одговара. Напредокот во дигиталната средина ги држеше професионалците за сајбер-безбедност зафатени со годините што доаѓаат. Обука за сајбер безбедност се одвива на специјални курсеви, каде што акцентот веднаш се става на практиката. Побарувачката за специјалисти за информации и сајбер безбедност расте секоја година, а се забележува сериозен недостиг од нив на пазарот на труд. Оваа насока е една од најперспективните во ИТ сферата.

Развивач на мобилни апликации

Тој е специјалист кој креира апликации за таблети и паметни телефони на iOS и Android. Бидејќи ова се прави преку програмирање, развивачот на мобилни телефони е прво и основно програмер. Мобилните апликации се барани од обичните корисници, бизнисот, медицината, науката итн. Затоа, развивачот на мобилни телефони е очигледно најпопуларната професија во иднината.

Развивач на мобилни апликации

Сепак, денес такви специјалисти се потребни насекаде: медиумите и бизнисот активно ги креираат своите мобилни апликации за корисниците (сигурни сме, дефинитивно имате барем една апликација како Auchan или EVA). Потребни се мобилни програмери во областите на игри, забавни и едукативни апликации, апликации за учење јазик, фитнес тракери, банкарски апликации, апликации за е-трговија... Курсеви за програмирање каде што се учи развојот на такви мобилни апликации, тие постојано произведуваат нови специјалисти кои често наоѓаат работа веќе за време на нивните студии. Размерот и постојаниот раст на пазарот на мобилни производи гарантираат висококвалификуван програмер стабилно вработување и многу пристојна плата.

Инженер за DevOps

Инженерите на DevOps, дури и почетниците, се активно потребни на големите банки, корпорации, облак услуги, трговски системи. Задачата на специјалист за DevOps е да им помогне на програмерите, тестерите и системските администратори да работат брзо и ефикасно преку автоматизирање на работните процеси. Инженерот DevOps ги конфигурира серверите, го автоматизира тестирањето. Тоа го прави така што обичните корисници не го забележуваат процесот на воведување подобрувања, а самиот процес на ажурирање е континуиран.

Инженер за DevOps

Со едноставни зборови: кога проектот го пропушти планирањето, направи грешка со архитектурата и воопшто не размислуваше за автоматизација додека не застанат сите процеси, инженерот DevOps доаѓа да ги разбере сите овие проблеми и да направи сè да работи правилно.

Денес, пазарот за инженери DevOps гладува. Има две или три слободни места по специјалист. DevOps се итно потребни не само во Украина, туку и низ целиот свет. Ако планирате да се преселите во Европа или дури и во Америка поради војната, повеќе од 34 компании бараат такви специјалисти. Дефинитивно нема да останете без работа. Инженерите на DevOps имаат многу висока плата, но ќе биде потребна и количина на знаење.

Изберете ја вашата стабилна ИТ професија

Реалноста на војната бара од нас нови вештини, подготвеност за учење и работа во нови специјалности. Ако веќе долго време планирате да се преселите во полето на ИТ и барате соодветна ниша за себе, се надеваме дека овој едноставен опис ве запозна со „itish TOP професиите“, а сега можете да дознаете повеќе на Google за тоа што конкретно ве интересира.

Истата листа ја составивме врз основа на предметите што се изучуваат на Академијата за компјутери ИТ СТЕП - најголемата институција во Украина, која ги учи студентите овие и многу други ИТ специјалности на своите курсеви од 1999 година - од самиот почеток на постоењето на самото ИТ поле.

Root Nation
Root Nationhttps://root-nation.com
Општа сметка Root Nation, наменет за објавување на неперсонализирани содржини, огласи и објави на колективни проекти.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега