СтатииКниги и стриповиБез мачка книгата не е иста: 9 измислени мачки кои остануваат во...

Книгата не е иста без мачка: 9 измислени мачки кои остануваат во срцето... и 1 вистинска

-

Мачки и книги. Книги и мачки. Тоа е совршена комбинација како хамбургер и помфрит, како Џо Бајден, и овластување за давање Ф-16 на Украина, како мене и Крис Еванс. Можеби толку многу ги романтизирам мачките затоа што ги немав и ги немам, но ако замислите во вашата глава слика на сферична удобност во вакуум, тогаш некаде дефинитивно ќе се појави опашка на мачката.

Книгата не е иста без мачката
Жужа сака книги за мачки

Мачките прават сè подобро, вклучително и книгите. Не е ни чудо што толку често се користат како асистенти, пријатели или само за атмосфера. Јас не сум супер познавач на мачки во литературата (она што го читам генерално е подобро да се дискутира со психотерапевт и да се прикажува на кукли), но дури и мојата позадина беше доволна за да формирам мал избор Книги, каде мачките се покажаа светло.

Книгата не е иста без мачката
Мачките се запознаени и со литературата

Веднаш ќе кажам - изборот е максимално субјективен и се базира исклучиво на моите книжевни преференции (барем оние што не се срамам да им ги покажам на луѓето) и на мојата не многу добра меморија. Затоа што сум сигурен дека кога ќе се објави овој текст ќе се сетам на уште 2-3 опции. Патем, слободно напишете во коментарите кои други мачки треба да се вклучат во оваа листа.

Crookedfoot од серијата книги Boy-Who-Lived (и покрај најдобрите напори на Дамблдор)

Секој студент во Хогвортс може да донесе був, мачка или жаба ако сака. Добро е што Хермиона го избра Crookedpaw за своја мачка (или тој е нејзин). Бидејќи Крукпау беше тој што навести дека Рон има Скаберс, така да се каже, со изненадување, токму тој ги украде лозинките за Сириус да влезе во кулата Грифиндор и им помогна на Хари и Хермајни да поминат низ Дрвото Врба.

Книгата не е иста без мачка: 9 измислени мачки кои остануваат во срцето... и 1 вистинска

Накратко, згодно момче, а не мачка. Иако тој не е баш мачка. Тетка Роу рече дека тој е до половина, а магозоологот Њут Скамандер ги опиша како интелигентни суштества кои би направиле убави домашни мачки доколку им се допаѓа волшебник или вештерка.

Фил од книгата Животот на Нина Гил на Аби Воксман

Интровертната Нина Гил работи во книжарница, сака книги и квизови, главата и е полна со факти, а животот и е диктиран од дневник. Ако мислите дека ова е некако тажно, тогаш не, таа е задоволна со се, бидејќи има и мачка, Фил.

Книгата не е иста без мачка: 9 измислени мачки кои остануваат во срцето... и 1 вистинска

Тој е убав, фаќа црви за жената да има што да „јаде“ по работниот ден, подготвена е да слуша и молчешкум да поддржува и знае да гледа со просудување, што го забележува не само Нина. И тој дефинитивно ќе му помогне на својот маж да се справи со промените што се случуваат во неговиот живот. Дури и ако самата Нина им се спротивстави.

Капетан Каљужник и г-дин Добрик од серијата „Хрониките на безноќноста“ на Џеј Кристоф

Ова е мрачна фантазија, па тешко дека можете да очекувате добри и светли приказни за мачки. На пример, храбриот мал капетан Падл всушност се жртвувал за да ја спаси својата 10-годишна љубовница Миа, па вреди да се спомене, иако не му било дадено многу „време на страницата“. Но, г-дин Добрик е веќе полноправен лик во форма на мачка, што всушност е уште помалку мачка од Хаски.

Неверноќ

Тој има карактер што јасно се манифестира преку јазикот (за ова, посебна благодарност не само на авторот, туку и на преведувачот), тој и помага на Миа да избега, воздржува одредени импулси, секогаш е во близина, зборува и се шегува. А зад овие шеги или дури и сарказам се крие неговата моќна природа.

Глен од Елеонор Олифант во ред од Гејл Ханимен

Црната пичка Глен се појавува во книгата некаде поблиску до крајот, но таа има многу важна улога. Со Елинор Олифант, и покрај името, сè не е во ред колку што е можно, што не е изненадувачки во нејзината ситуација, но карактеристичниот, па дури и малку своеволен Глен стана одговорност за жената, прекрасен придружник, суштество на кое му треба грижа, психолошка поддршка и дел од нејзиното условно „среќно место“ .

Книгата не е иста без мачката
Ванда внимателно избира книги

И иако таа, како и секоја мачка, живее како сама, сепак е очигледно колку нејзиното присуство и помага на Елеонор.

Боб од книгата на Џејмс Бовен „Улична мачка по име Боб“ (иако има цела серија од нив)

Овде, изненадувачки, мачката Боб, исто така, спасува живот на една личност. Но, за разлика од Елинор Олифант, оваа личност е сосема реална. „Уличен мачор по име Боб“ е биографска приказна за уличен музичар со зависност од дрога, Џејмс Боуен, кој еден ден не можел да помине покрај скитната мачка со рана на шепата. Џејмс ги троши последните пари за лекување на четириножниот пријател и разни потреби на мачката, а неговиот живот во извесна смисла добива... хм... значење.

Улична мачка по име Боб

Црвенокосиот Боб го придружуваше Џејмс на местата каде што свиреше гитара, а неговото присуство привлече поширока публика. Поради можни проблеми со полицијата, Џејмс малку го сменил правецот на работата, но Боб останал со него. Луѓето почнаа да објавуваат видеа од овој пар на социјалните мрежи и двајцата ги прославија.

Можеби, без мачка, Џејмс ќе останеше уличен музичар со зависност, но што да мислиме за тоа - сега неговиот живот стана многу подобар, а тоа му го должи на Боб. Уште една херојска мачка.

Тигар од книгата на Сосуке Нацукава „Мачката што спаси книги“

Книгата започнува доста драматично, но знаеме дека следната ќе има мачка и тој дефинитивно ќе ја направи атмосферата малку потопла. Така испадна. Кога средношколецот Ринтаро Нацуки бил принуден да ја затвори продавницата за половни книги на неговиот дедо, кај него дошла црвенокосата мачка Тигар.

Книгата не е иста без мачката
Вегас ја чува серијата Witcher затоа што е богатство

Може да зборува и бара Ринтаро да му помогне во важна мисија - да спаси книги од луѓе кои не ги ценат. И спаси се сега. Па, како што прашува - понекогаш не остава речиси никаков избор и ги крие деталите. Така, пред хероите се чекаат чудни авантури, многу морали и уште повеќе разговори за книгите.

Пит од книгата на Роберт Хајнлајн, Вратата кон летото

Патување низ времето, предавство, интриги, криогенско замрзнување и, се разбира, мачка се во овој прекрасен научно-фантастичен роман (кој, за жал, не е преведен на украински). Петрониус Арбитерот, или едноставно Пит, е речиси еден од главните ликови, бидејќи за инженерот по роботика тој е и бушава мачка, пријател со кој можете да разговарате, па дури и другар што пие (буквално).

Вратата во летото

Во критичен момент за Даниел, Пит се обидува да го спаси, а оваа сцена изгледа како да требало да се сними. Така, кога Даниел се обидува некако да ги поправи грешките од минатото и да ја поправи иднината, не заборава на мачката која секогаш била покрај него.

Мурлик од книгата на Нил Гејман „Коралин“

Оваа приказна со елементи на ужас раскажува за авантурите на Каролина во „друг свет“, каде што има други родители, на прв поглед помлади, чудни соседи и разни морничави суштества. И воопшто, луѓето таму имаат копчиња наместо очи, и тоа никого не направи поубав. За да излезете од „оној свет“ ви треба помошник или водич, а оваа улога ја презема црната мачка на Мурлик (иако и самиот вели дека мачките немаат имиња, бидејќи не им требаат).

Книгата не е иста без мачката
Морничавата „Коралајн“ не го нарушува сонот на Ванда

Тој доаѓа на помош во клучните моменти, ѝ помага на Коралина да се спаси и генерално делува како добар партнер.

Cat Chewy од Marvel Comics (од Брајан Рид и Роберто де ла Торе)

Можеби не сте ги читале стриповите каде што се појавува Chewie (да, тој го добил името по Chewbacca од Star Wars), но тој се појавува во филмот Captain Marvel под прекарот Goose. Овој црвенокос убавец го подигна нивото на симпатичност во кадарот, а ни строгиот Ник Фјури не можеше да му одолее.

Книгата не е иста без мачката
Жужа не може да одлучи што повеќе сака - стрипови на Marvel или DC

Но, сите останати се држеле што подалеку од него, бидејќи знаеле дека тој не е само мачка, туку е припадник на расата флеркен и навистина подобро се однесувало со почит, со шепоти. Во време кога Ник не очекуваше ништо од него, пипалата на Флеркен помогнаа да се поразат неколку непријатели. Го чувал и Тесерактот и поради него Фјури носел превез на едното око. Така, филот не одговара колку што е можно со изгледот.

Чи од Chi од Konami Kanata. Животот на една мачка"

Ако веќе има стрип, зошто да не ја споменеш мангата. Особено што постои смешна приказна за мачката Чи, која отишла на прошетка и се изгубила. И иако момчето на Јохеи го спаси, Чи сепак сака да си го најде домот. Меѓутоа, многу е тешко да се бара кога има лоши кучиња на улица, а во нова куќа те одзема сад со млеко, чевли што бараат да се џвакаат, хартија што шушка, а исто така и игри со топки.

Љубовниот дом на Чи

Но, жедта за знаење за Чи сè уште не може да се угаси, така што има 12 тома авантури (во украинскиот превод, се чини, има 7, но ова не е точно).

Надвор од списокот

Црква од книгата Гробиштата за миленичиња од Стивен Кинг.

Што прави тој овде? Затоа што се започна со оваа мачка. Или од човек кој некако одлучил дека закопувањето мачка на старите индијански гробишта, особено кога духот јасно му рекол да не го прави тоа, е добра идеја.

П.С. Благодарност до Клубот на книги Днипро за помошта околу фотографиите.

Прочитајте исто така:

Svitlana Anisimova
Svitlana Anisimova
Канцелариски изрод, луд читател, обожавател на кинематографскиот универзум на Марвел. Јас сум 80% виновен задоволство.
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

4 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Julia Alexandrova
Уредувачот
Julia Alexandrova
пред 3 месеци

Час, мојата листа „must_read“ беше надополнета со нови имиња денес)

Julia Alexandrova
Уредувачот
Julia Alexandrova
пред 3 месеци
Одговори  Svitlana Anisimova

и „Коралин во светот на кошмарите“ од 2009 година - заснована на оваа книга? Затоа што навистина ми се допадна овој цртан филм)

Популарно сега