СтатииИнтернет„Редит умира“: Што се случува со социјалната мрежа и зошто корисниците протестираат?

„Редит умира“: Што се случува со социјалната мрежа и зошто корисниците протестираат?

-

Пред неколку години напишав обемен пост на страницата материјал, посветена на Reddit (патем, овде нашата саб). Од тој момент, страницата, некогаш малку позната во нашите кругови, престана да изгледа како нешто маргинално и прими илјадници нови корисници од Украина. Но, она што порано беше бастион на слободата од цензура, во последно време предизвикува се повеќе поплаки од ветерани како мене. Низа неуспешни одлуки, почнувајќи со редизајнирање и завршувајќи со обиди да се имитираат своите конкуренти, од кои корисниците избегаа од самиот почеток, доведоа до фактот дека многумина или престанаа да ја користат мрежата или најдоа начини да ги игнорираат иновациите. За старите верници постои фосилна верзија со класичен дизајн, а за пребирливите луѓе - стотици неофицијални апликации, лишени од многу проблеми на главниот клиент. Но, неодамнешните настани нè натераа да сфатиме дека наскоро сите овие апликации може да престанат да работат. Всушност, историјата се повторува Twitter, но овој пат корисниците се подготвени да се обединат и да ги бранат своите права.

Што се случи?

reddit отсекогаш се нарекувал себеси како „почетна страница на Интернет“ и обезбедувал беспрекорен пристап до неговата содржина преку неколку популарни клиенти од трети страни, како што се Reddit is Fun, Apolете и Буст. Но, оваа пролет, претставници социјална мрежа објавија дека планираат да го променат API-то што го користат овие апликации и да започнат со монетизација. Тоа значеше дека деновите на бесплатен пристап до платформата завршија.

Популарните апликации даваат изјави, но креаторот А отсекогаш бил во првите редовиpolете Кристијан Селиг, кој јасно и транспарентно опиша се што се случуваше зад сцената во неговата заедница. Тој беше првиот што алармираше, објаснувајќи дека новите правила ќе доведат до исчезнување на бесплатните клиенти. Отпрвин, тонот беше мирен и одмерен: беше јасно дека ментално Кристијан долго време се подготвуваше за ова. Аpolете, како и многу други клиенти, со години беше понудено да ја користи апликацијата бесплатно, со што се отсечени сите реклами од страницата, ви дозволуваше да го менувате вашиот довод, да креирате филтри и така натаму.

Apolете во акција

Во своето прво обраќање до корисниците, тој зборуваше за тоа како Reddit започнал дијалог со програмерите. Според него, сè било многу компетентно: дијалогот се водел билатерално и, се чини, плановите на компанијата биле транспарентни. Време беше да се префрлиме на нов модел за монетизација и детали за идните промени. Тоа беше лоша вест, но Reddit можеше да се работи; единственото нешто што искрено не одговараше на никого беа новите ограничувања на API, кои, на пример, се закануваа целосно да ги лишат клиентите од трети страни од пристап до содржината на NSFW (материјал + 18). Со оглед на тоа што вака не беше обележана само условната еротика, туку и спојлери и многу други содржини, одлуката беше скандалозна и наликуваше на уцена. Но, немаше што да се прави.

Прочитајте исто така: Книгата не е иста без мачка: 9 измислени мачки кои остануваат во срцето... и 1 вистинска

Чекај, што не е во ред со официјалниот клиент?

Пред да дојдеме до дискусијата за актуелната драма, вреди да се објасни што не е во ред со официјалната апликација која милиони корисници категорично одбиваат да ја користат. Овде ситуацијата лесно се објаснува со споредба со Twitter - таму автократот Илон Маск го направи истото, веднаш убивајќи популарни клиенти како Tweetbot, Twitterific итн. Пред да сфатат што се случило, корисниците или тивко се откажаа од ситуацијата или ја напуштија платформата и се префрлија на Mastodon (и еве една дрска шанса да ве потсетиме да ја посетите нашата страница).

Одамна е вообичаено меѓу обожавателите на Редит да го мразат официјалниот клиент. Не дозволува прилагодување: не можете да приспособувате фонтови, теми во боја, контроли итн. Има неуреден интерфејс кој е тешко разбирлив, а не можете да го наречете ниту брз. Активно собира податоци специфични за корисникот за насочено рекламирање. Вградениот видео плеер често едвај работи и што е најважно, невозможно е да се оневозможи рекламирањето. Наспроти неговата позадина, повеќето апликации од трети страни изгледаат исклучително поволни: Slide нуди режим со повеќе колони за iPad, Аpollo работи многу брзо, ги отстранува рекламите и ви овозможува да ја прилагодите апликацијата.

Старата верзија на Reddit сè уште работи и работи

И што е најважно, корисниците постојано се жалеа дека официјалниот клиент не работи со читачи на екран, што ги спречува луѓето со слаб вид да ја користат страницата.

„Мразам навигацијата на Reddit, и на мобилната апликација и на веб-страницата. Се претвора од агрегатор на текстуална врска во клон Instagram. Исто така, не ми е гајле за разговор, награди и други свирежи.

Користам old.reddit.com на компјутер, Relay на Android и Apolете на iPhone затоа што ми дозволува да користам Reddit како порано“. - незадоволен корисник

Значи, што ги натера корисниците да штрајкуваат?

На XNUMX јуни, Кристофер Селиг повторно апелираше до своите корисници, кои веќе се откажаа од брзото исчезнување на бесплатната верзија на А.polете. Мнозинството се согласи дека можете да платите за добра работа. Но, реалноста се покажа многу полоша отколку што мислеа програмерите, а овој пат немаше прашање за транспарентен дијалог - Селиг алармираше и практично најави брзо затворање на апликацијата, која самиот ја напиша и која стана единствен извор на приходите.

Лизгајте

„50 милиони барања вредат 12 долари, што е многу повеќе отколку што можев да замислам.

Минатиот месец Аpolло поднесе 7 милијарди барања, што беше околу 1,7 милиони долари месечно или 20 милиони долари годишно. Дури и да ги задржав само клиентите со претплата, просечниот корисник е Аpollo користи 344 барања дневно, што би чинело 2,50 долари месечно, што е повеќе од двојно од сегашната цена на претплата, така што секој месец би бил во минус.

Длабоко сум разочаран од оваа цена. Редит инсистираше на тоа дека цената ќе биде А) разумна и заснована на реалноста, и Б) тие нема да ги повторуваат грешките Twitter. Барања Twitter беа јавно исмеани од сите (42 долари за 000 милиони твитови). Редит ќе чини 50 долари за 12 милиони посети). За референца, му плаќам на Imgur 000 долари за истите 50 милиони API повици.

Што се однесува до цената, и покрај тврдењата дека ќе биде разумна, работите се покажаа дека не се сосема погрешни. Пред две години тие пријавуваа приходи од 100 милиони долари по квартал, а во нивниот најдобар квартал изнесуваше дури 200 милиони долари. Со тој број на активни корисници (430 милиони месечно) и околу 50 милиони долари приход од Reddit Premium, годишниот приход е 550-600 милиони долари. Ако ја поделиме оваа сума со бројот на корисници, секој носи околу 1,40 долари годишно или 0,12 долари месечно. Генерално, овие бројки се во согласност со проценките на индустријата.

ЗаpolПросечниот корисник користи 344 барања дневно или 10,6 илјади месечно. По предложената цена на API, просечниот корисник е Аpollo ќе чини 2,50 долари, што е 20 пати повисоко од великодушната проценка за тоа што секој корисник му носи на Reddit во приходи.

Иако Reddit беше пријателски и секогаш отворен за дијалог, сите мои десетици повици не доведоа до апсолутно ништо, иако се чинеше дека сè оди добро. Разбирате дека немам такви пари или не знам ни како да подигнам такви износи од мојата кредитна картичка. Го прашав Reddit дали се флексибилни за оваа цена или не и тие рекоа дека колку што разбираат не, тоа е конечна одлука. Па, можам да ги објаснам резултатите од нашиот разговор“.

Искреното обраќање на Селиг до неговите корисници предизвика верижна реакција: наскоро неговите зборови се повторуваа на секој подред. Корисниците беа категорични во својата проценка: ако ги одземете нашите сакани клиенти, ние ќе си заминеме. И не е важно да се оди никаде. Непотребно е да се каже дека некои клиенти веќе престанаа да работат, а нивните креатори најавија заминување. Значи се случи со потенцијалниот клиент ReSurfer.

Јасно е дека овде гласното малцинство уште еднаш се изјасни со полн глас. Редит го разбира ова и не се плаши премногу од јавни акции. Тие на крајот лелекаа и престанаа кога се случи редизајнот. Така ќе биде и овде.

Што ќе се случи?

Пред неколку дена започнаа првите subreddits изјавуваат за планираниот штрајк. На 12 јуни, многу подредити ќе престанат да се ажурираат во знак на протест против политиката на страницата. Некои ќе се вратат за 48 часа: други никогаш освен ако проблемот не се реши правилно, бидејќи многу модератори едноставно одбиваат да го прифатат ограничениот сет на алатки на официјалниот клиент.

Реакцијата на одлуката на Редит предизвика разбирлива негативност. Корисниците и програмерите веруваат дека сумата што Reddit планира да ја наплати за користење на API е преголема. Покрај тоа, Reddit рече дека го ограничува пристапот до содржината на NSFW. Тешко е да се каже каква „цензура“ ќе се случи следно.

App Store и список на апликации

Очигледно, Reddit сака да ги истисне апликациите од трети страни со тоа што ќе ги принуди корисниците да платат значителна сума за делумен пристап до податоците. Присилната миграција до официјалниот клиент може да резултира со зголемено собирање на кориснички податоци. Нема алтернативи - ниту еден аналог YouTube Премиум сајтот не обезбедува.

Во моментов, сто subreddits ветуваат дека ќе учествуваат во кампањата. Нецелосна листа може да се најде на врска.

Дали ваквата уцена од корисниците ќе доведе до нешто? Тешко е да се каже. Редит во минатото правеше отстапки наспроти агресивните реакции од корисниците, па затоа старата верзија на страницата сè уште постои. Што ќе се случи сега... тешко е да се каже.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега