Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
СтатииИнтернетШто е Dark Web и зошто ви е потребен?

Што е Dark Web и зошто ви е потребен?

-

Мистериозната, неверојатно интересна страна на интернетот, која често се нарекува Темно Веб, мами со своите тајни. Денес ќе се обидеме малку да погледнеме во овој скриен свет.

Просечниот корисник на Интернет кој патува на World Wide Web всушност се движи со мал дел од него, кој наликува на врвот на ледениот брег. Главниот дел од сообраќајот преовладува во таканаречената длабока мрежа (Deep Web), која, пак, ја содржи Dark Web, попозната како Dark Web. Тоа е најтемниот агол на интернетот, кој, сепак, е достапен за речиси секого. Згора на тоа, пристапот и патувањето на Dark Web не се некој вид криминален чин, ниту една земја во светот не забранува посета на овие ресурси.

Како Deep Web се ​​разликува од Dark Web?

Движејќи се на Интернет, гледаме само мал фрагмент од него. Скриена од нашите очи е таканаречената „длабока мрежа“ со огромни маси на информации кои минуваат низ неа, каде што се разменуваат и складираат шифрирани, доверливи податоци. На пример, банкарски трансакции, лозинки на Интернет или податоци за електронски трансакции извршени на мрежата. Нема ништо лошо во длабоката мрежа. Тоа е само скриен дел од интернетот, каде што можете да најдете и работи како научни трудови, медицински трудови, даночни информации, претплати на PayPal, армиски комуникации и многу повеќе, меѓу другото. Иако Deep Web се ​​крие зад формите HTTPS, оваа содржина може да се пристапи ако знаете што да барате и што е најважно, како да изгледате.

Што е Dark Web?

Темната мрежа (во иднина сепак ќе ја нарекувам Dark Web) е најскриениот дел од длабоката мрежа. Ова е секако најтемниот агол на глобалната информативна мрежа, чиј влез е отворен за секого, но крие многу тајни и непријатни изненадувања. Темната мрежа ја користат крадци, измамници, дилери на дрога и оружје, терористи и мноштво други криминалци кои имаат корист од анонимноста што им се овозможува. Тоа е анонимноста и целосниот недостаток на правила што го покриваат овој агол на World Wide Web, што е нејзината главна атракција. И иако овој феномен главно го поврзуваме со криминални активности, вреди да се напомене дека Темната мрежа е исто така место за заобиколување на цензурата на „нормалниот“ интернет во некои земји или канал за безбедна комуникација и размена на информации меѓу новинарите и нивните информатори. . Практично секој може да добие пристап до темната мрежа. Но, пред да одлучи да го премине прагот темна соба мрачен дел од интернетот, размислете дали сте подготвени за опасности и често непријатни изненадувања? Понекогаш аурата на мистеријата може да се замени со збунетост и страв. Ако сте подготвени, тогаш да продолжиме.

Добредојдовте на Dark Web

Ако мислите дека влегувањето во темната страна на интернетот е многу тешко и бара некаков код или посебен вид на покана, тогаш длабоко сте во заблуда.

Добредојдовте на Dark Web

Најавувањето на Dark Web е многу лесно, иако бара посебен веб-прелистувач. Убедливо, најпопуларната алатка за оваа намена е прелистувачот Tor, кој ви овозможува анонимно да ги прелистувате страниците на редовниот бел интернет, како и да пристапите до темната мрежа. Да, може да се користи како обичен прелистувач. Tor е необичен, но може да отвори познати социјални мрежи, веб-страници и така натаму. Сепак, неговата цел е малку поинаква, според повеќето корисници и самите развивачи на прелистувачи. Милиони луѓе ширум светот користат Tor, создавајќи дистрибуирана мрежа на релеи, благодарение на што ја користиме оваа програма за да не оставиме траги на страниците што ги посетуваме. Накратко, ова е практично совршен пристап до Dark Web.

Ако сè уште не сте го промениле мислењето за патувањето на темната страна на Интернет, можете да го преземете овој прелистувач:

Инсталирањето и конфигурирањето на прелистувачот Tor е прилично едноставно и едноставно. Дури и корисниците со почетно ниво на знаење ќе можат да направат сè. Неколку минути и новиот прелистувач е веќе во вашиот арсенал.

Tor прелистувач

Ако сакате да го скриете вашето патување до темната мрежа, треба да користите и некои дополнителни алатки. Меѓу нив, се разбира, еден од главните е VPN - технологија која го прикрива присуството на вашиот компјутер на кој било дел од Интернет. Само не заборавајте прво да извршите VPN, а потоа започнете да го користите Tor. Исто така, проверете дали скриптите и приклучоците како Flash се оневозможени во вашиот прелистувач.

Исто така, вреди да се разбере дека Tor Browser не е единствената апликација која ви овозможува пристап до Dark Web. Можете исто така да ги користите следниве програми:

Инаку, најчесто користам FreeNet, иако има многу недостатоци. Покрај тоа, инсталацијата не е толку лесна како прелистувачот Tor. Во секој случај, мислам дека вреди да се спомене постоењето на вакви апликации.

И каде да се добијат адреси на Dark Web сајтови?

Иако доаѓањето до темната мрежа не е особено тешко, навигацијата околу неа ќе предизвика повеќе проблеми отколку на обичниот интернет. Како прво, страниците на темната мрежа немаат класична адреса, како што е, на пример, www.facebook.com. Факт е дека кога се користи Tor, адресата на поединечни страници е случајна низа што завршува на .onion, на пример, http://secrdrop5wyphb5x.onion/. Второ, самата идеја Dark Web да ја заштитува нашата приватност и некако да ја крие нејзината содржина значи дека адресите на страниците достапни овде може да се најдат претежно во различни рачно уредени директориуми и добиени од други луѓе кои прелистуваат на темната мрежа. Точно, секогаш е неопходно да се биде многу внимателен со овој метод за добивање адреси на страници. Понекогаш може да налетате на измамници, бидејќи во Dark Web ова е вообичаена работа.

Најпознатиот каталог на страници на темната страна на светската мрежа е, се разбира, Скриеното Вики - „лошиот“ помлад брат на Википедија. Ова е ресурс што се поврзува со многу други страници и директориуми што ќе ве одведат уште подлабоко во темните агли на мрежата. За жал, само затоа што „Скриеното Вики“ е најпознато не значи автоматски дека е најдобриот извор на врски на Темната мрежа. Таму можете да најдете линкови до нелегални и опасни страници или сајтови кои едноставно повеќе не работат.

Темно Веб

Посебно внимание треба да се посвети на услугите за пребарување кои работат во Dark Web. На пример, во истиот прелистувач Tor, стандардната услуга за пребарување е DuckDuckGo. Услугите за пребарување обично ќе ви помогнат и вам, иако не очекувајте резултатите од пребарувањето да бидат обемни како Google. Страниците на темната мрежа не се индексираат на класичен начин, но ако сакате да го користите овој метод за пребарување на темната мрежа, обидете се да користите еден од овие портали:

Запомнете дека овие портали може да се отворат само во Dark Web, бидејќи нивните адреси се изменети и завршуваат со .onion. Ниту еден вообичаен прелистувач, како што се Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge или Opera, нема да го отвори.

Вреди да се споменат и други интересни страници кои треба да се додадат на омилените при прелистување додека сте на Dark Web. Тие ќе ви помогнат послободно да чекорите по темната страна на Интернет и да ги најдете потребните информации. Ќе напишам неколку сајтови на кои вреди да се обрне внимание. Веднаш ќе забележам дека ова е мој личен избор. Можеби имате слична листа за да споделите во коментарите. Еве ги сајтовите што ги користам:

  • Даниел – листа од неколку илјади страници во Dark Web, која е поделена во категории и има вградена алатка која покажува дали оваа страница е воопшто активна
  • ProPublica – портал посветен на теми поврзани со истражувачко новинарство, разни инсајдери, а понекогаш и многу корисни информации за политика, економија, технологија, вештачка интелигенција итн.
  • SecureDrop - многу интересна и достојна алатка за споделување датотеки и листа на информативни страници достапни во темни мрежи. Еден значаен недостаток на овој ресурс е тоа што, иако ретко, понекогаш се случуваат протекување на датотеки. Неочекувано, и Dark Web е полн со бескрупулозни луѓе.

Темно Веб

Во раните денови, овие ресурси се сосема доволни за да се приклучите на мистериозниот свет на Dark Web. Но, сепак, да сум на твое место, повеќе би ги слушал советите на пријатели и познаници кои веќе го знаат овој или оној ресурс, за да не паднам во канџите на измамниците и криминалците.

Темно Веб

Темната мрежа: на што да се обрне внимание?

Темната страна на World Wide Web е место каде што треба да се движите многу бавно и внимателно, без да правите ненадејни движења или да преземате осипни активности. Тоа е како темна уличка од која секој момент може да излезе крупен човек и да ограби и измами. Овде најдобро е да се примени правилото „не верувај никому“. Овој агол на мрежата наликува на вистинско минско поле, исполнето со сајтови кои се хранат со неинформирани корисници.

Никој овде не е изненаден што има сајтови со нелегална содржина (од детска порнографија до продажба на дрога и оружје) или веб-локации кои сакаат да не измамат да преземаме малициозен софтвер на различни начини. Понекогаш тоа се случува против ваша волја. Се уште има „продавници“ кои едноставно се занимаваат со измами. Ќе ви понудат стока по многу добра цена, ќе ве замолат да платите дел, а потоа едноставно ќе исчезнат. И едноставно ќе изгубите пари. Верувај ми, во Dark Web има измамници со највисок квалитет. Тоа не се аматери кои испраќаат „писма за среќа“ или нудат паметен телефон, а потоа испраќаат цуцла. Еве, таквите методи припаѓаат на средната група на градинка.

Темно Веб

Затоа, ако навистина сакате да истражувате во овој агол на мрежата, добра идеја е да користите посебен компјутер дизајниран токму за оваа намена. Пожелно е во него да немате никакви доверливи информации кои би можеле да паднат во погрешни раце. Во такви случаи, никогаш нема премногу претпазливост.

Кога се движите низ темната мрежа, треба да земете во предвид неколку важни, би рекол, примарни правила:

  • во никој случај не давајте никому вашите лични податоци или вистинска адреса на е-пошта;
  • никогаш не плаќајте со кредитни картички. За овие цели, најдобро е да се користи криптовалута; сепак, размислете двапати пред да користите темна веб-продавница. Факт е дека овие продавници немаат никаква регулатива или правила. Со други зборови, не постои гаранција дека производот што сте го купиле навистина ќе заврши во ваши раце;
  • додека самата темна мрежа не е нелегална и да се биде на неа не е кривично дело, повеќето веб-локации и содржините достапни на нив се веќе на другата страна на законот. Со други зборови, ако преземате нелегална содржина од Dark Web, тоа е нелегално. Не зборувам за неговата комерцијална употреба или продажба;
  • Темната мрежа е постојано надгледувана и контролирана од безбедносни служби од различни земји. Тие особено го следат протокот на продажба на дрога, оружје, дистрибуција на детска порнографија итн. Со други зборови, можно е да бидете на јадицата на специјални услуги доколку сте заинтересирани за таков производ.

Темно Веб

Не може да се негира дека Dark Web е најфасцинантното, најмистериозното и најлегендарното катче на Интернет. Дали вреди да се погледне за љубопитност? Веројатно вреди да се истражува, бидејќи ќе видите дека глобалниот интернет е многу голем и повеќеслоен, и ќе разберете дека World Wide Web не е ограничен на ниту еден начин YouTube, Instagram, Facebook или Steam со своите игри. Верувај ми, ова е само врвот на огромната санта мраз наречена Интернет. Но, пред сè, треба сами да одговорите на ова прашање. И донесете ја одлуката сами. Главната работа е да запомните дека Dark Web е најопасното место на Интернет, каде што треба да бидете многу внимателни! Дали вреди да се влезе во него зависи од вас и само вие.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега