СтатииИнтернетКако социјалните мрежи влијаат на животот: На пример на еден твит

Како социјалните мрежи влијаат на животот: На пример на еден твит

-

Социјалните мрежи се клучот за интеракција без претерување со целиот свет, тие обезбедуваат бескрајни можности за секого. Некој ги користи за комуникација, студирање или водење бизнис, ѕвезди (спорт, музика, кино) - за да комуницира со обожавателите и да одржува рејтинг, големите корпорации - за имиџот на компанијата, а политичарите - за да „бидат поблиску до луѓето“. Односно, секој може да најде свое сценарио за користење на социјалните мрежи. Но, наспроти позадината на сите предности на оваа алатка, постои едно „но“ - гледајте што постите. На крајот на краиштата, последиците од невнимателен твит или влез во Facebook може да биде крајно непредвидлив.

Twitter

Предлагаме да разгледаме една поучна приказна што неодамна се разви во Twitter и многу раскажливо ја илустрира другата страна на социјалните мрежи.

Висока цена за покажување на социјалните мрежи

Едно од најпопуларните правила на Миранда, кое добро го знаеме од филмовите е: „Сè што ќе кажете може и ќе биде искористено против вас на суд“. Така се случи (иако сè уште не станува збор за правна постапка) со еден корисник Twitter, која решила да се пофали како и е уреден општествениот и економскиот живот и како „ја хакирала реалноста“. Корисникот е роден во Руската Федерација, живее во Естонија, работи за САД и плаќа даноци во Грузија.

Како социјалните мрежи влијаат на животот

Како одговор на коментарот зошто сè е толку тешко (живеење во еден град, а плаќање данок во друг), таа одговори - поради даночната стапка. На пример, во Естонија даночната стапка е 60% од добивката, а во Грузија може да биде 1%. Па, нели е паметна?

Како социјалните мрежи влијаат на животот

Пост во форма на „Не сакам моите 60% да бидат потрошени за украинските бегалци“ само долеа масло на огнот. Се разбира, ова налути многу корисници, не само од Естонија или Украина, туку и од други делови на светот. Очигледно, како одговор на прашањето по што се разликува од бегалка, таа одговори:

Како социјалните мрежи влијаат на животот

Логиката веќе го напушти муабетот, бидејќи имигрантката вели дека работи и плаќа данок, што значи дека е покорисна за државата од бегалците. Но, тука има еден проблем - таа не плаќа данок во Естонија, па изјавата е прилично сомнителна.

Можеби целата оваа приказна ќе беше ограничена на омраза и осуда во коментарите, но таа стигна лично до Томас Хендрик Илвес. Корисник од Унгарија го контактирал со барање да се справи со даночна измама.

Како социјалните мрежи влијаат на животот

Вреди да се забележи Илвес - поранешниот претседател на Естонија, кој управуваше со земјата два мандати по ред: од 2006 до 2016 година. А, вреди да се напомене дека тој почна активно да ги користи социјалните мрежи уште во 2012 година, за време на неговиот претседателски мандат. Томас Хендрик Илвес се одликува со тоа што ги поддржува Украинците во војната против Руската Федерација, а исто така целосно го поддржува проевропскиот развојен курс на Украина.

Како социјалните мрежи влијаат на животот

Сепак, тешко е да се поверува дека вистинскиот екс-претседател на Естонија ве коментира. Имигрантката ги изрази своите сомнежи за ова во следниот твит.

Како социјалните мрежи влијаат на животот

Зошто имигрант од Руската Федерација му стана „црвено парталче“ на екс-претседателот на Естонија?

За Естонците, неплаќањето или измамата со даноците е еден од најголемите социјални „гревови“. Естонците се натпреваруваат за тоа кој ги плаќа своите даноци најбрзо и се многу горди на тоа, поради тоа Самиот Илвес пишува. Така, реакцијата на екс-претседателот на зборовите на имигрантот-измамник беше брза и остра. Сепак, тој ја прошета не само нашата хероина, туку и кажа зошто Естонија генерално не е задоволна со имигрантите од Руската Федерација.

  • Самата Естонија страдаше од масовни депортации, окупација и русификација 50 години, па Естонците сега сочувствуваат со Украинците и многу ги поддржуваат.
  • Естонија има повеќе од 30 години спорни односи со Русија, која се закануваше дека ќе изврши инвазија за да „ѝ покаже на Естонија кој е шеф“, употреби гасна уцена и „туристи“ за да поттикне немири.
  • Естонците немаат илузии дека руските имигранти некогаш ќе се претворат во неимперијалистички демократи.
  • Прекршувањето на естонските закони, како што покажа госпоѓата од Руската Федерација, е целосно непочитување на земјата.
  • И, конечно, непријателскиот однос на Русите кон Украинците во Естонија, на кои Естонците ги поддржуваат и им се восхитуваат.

Сега станува јасно зошто имигрантот е толку страсно огорчен на русофобијата на естонските власти.

Како социјалните мрежи влијаат на животот

Но, сличен став веројатно ќе важи и за сите Руси кои се во Естонија и ги презираат правилата за живот во оваа земја.

Како заврши работата?

Поради тоа, даночната измамничка од Руската Федерација ја изгубила работата и мора да биде депортирана од Естонија во блиска иднина.

Како социјалните мрежи влијаат на животот

Малку подоцна „хероината“ направи твит во кој вели за едномесечен одмор во Грција. Но, така не бегате од одговорноста Г-дин Илвес напиша. За жителите кои не се членки на ЕУ, забраната за престој во една земја на ЕУ автоматски се проширува и на сите други. Истото важи и за казните за кривични дела: ако се прекрши законот во една земја на ЕУ, може да бидете уапсени во која било друга европска држава.

Како социјалните мрежи влијаат на животот

Висовски

Што ни покажува оваа приказна? Прво, социјалните медиуми се неверојатна моќ, а не само средство за комуникација или место за објавување мачки и слики од одмор. „Ефектот на пеперутката“ може да предизвика се и тоа треба да се земе предвид при нуркањето во безграничниот интернет простор. На крајот на краиштата, глупоста и храброста, како што покажува горниот пример, не е најдобрата стратегија за користење на социјалните мрежи.

Прочитајте исто така:

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи, најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега