Root NationСтатииТехнологии

Технологии

Најдобрите алатки засновани на вештачка интелигенција

ChatGPT го освои целиот Интернет. Но, до денес се развиени многу алатки кои користат и вештачка интелигенција. Некои експерти велат дека сме на работ на револуција поврзана со...

Која е разликата помеѓу OneWeb и Starlink?

Изгледа дека имаме жестоко ривалство меѓу OneWeb и Starlink за глобално покривање на интернет. Ајде да дознаеме која е разликата помеѓу овие два проекти. Конкуренција за обезбедување на глобално...

Што е AMD Expo? На пример на Kingston Fury Beast DDR5

Помина некое време откако немавме објаснувачки материјали - добро, со исклучок на DDR5, кој требаше да биде објавен неодамна. Но, постои причина. AMD покрај...

10 откритија кои докажуваат дека Ајнштајн е во право за универзумот. И 1, што негира

Легендарниот физичар Алберт Ајнштајн бил мислител кој бил пред своето време. Роден на 14 март 1879 година, Ајнштајн дојде во светот каде што џуџестата планета Плутон сè уште...

RN ЧПП: Ние објаснуваме оптички влакна, Toslink, S/PDIF, CableExpert и повеќе

Оние од вас кои склопиле компјутер или барем еднаш го виделе задниот панел на конектори на модерна матична плоча, ќе се сетат на чудниот правоаголен конектор означен ...

Најпознатите хакерски напади за кои зборуваше цел свет

Хакирањето стана составен дел од ерата на Интернет. Целиот свет често зборува за вакви настани. Ние исто така ќе зборуваме за тоа денес. Светот зависи од современите технологии,...

Глобална мрежа: Како е уреден интернетот и поврзаноста на операторите

На прв поглед, сè што ви треба за да добиете онлајн е струја, компјутер поврзан на мрежата и неколку кликнувања со глувчето. За крајниот потрошувач се е исто...

Избор на лаптоп: на што да се обрне внимание пред сè

Ајде да зборуваме за примерот на речиси гроздобер предводник ASUS ROG Strix G15 2019, зошто процесорот има најголемо влијание врз сите компоненти на системот и...

Зошто вселенските летала се опремени со процесори од 20 век

Изненадувачки е, но модерните вселенски летала се опремени со застарени процесори кои биле развиени уште во 20 век. Во оваа статија ќе ви кажеме која е причината за оваа состојба...

Сè за типот на складирање UFS 4.0: како е подобар од претходните верзии

Меморијата е, всушност, неопеаниот херој на перформансите на секој паметен телефон. Доколку не знаете зошто е тоа така, следниов текст ќе одговори на некои прашања....

Mapping Magic: Како навистина работи LIDAR во роботски правосмукалки?

Замислете, надвор времето е влажно, гостите дојдоа кај вас и следеа во ходникот - сега остатоците од земја и песок брзо ќе се рашират насекаде низ местото...

10 технологии од кои се плашевме, но денес ги користиме секој ден

Човештвото секогаш се стреми кон нешто ново, па во нашите животи постојано се појавуваат нови технологии. Но, не секој и не секогаш разбира за што се ...

Што е длабок фејк, колку е опасен и како да го препознаете

Денес ќе зборуваме за deepfake, кој сега стана широко распространет и доста чест феномен. Благодарение на оваа технологија, манипулацијата со информации достигна ново ниво. Дали сте виделе како...

Зошто вселенската мисија не може да лета во ниту еден момент: Што е прозорец за лансирање?

Зошто вселенскиот брод не може да биде лансиран во секое време? Што е лансирна рампа? Ќе дознаете за сето ова од нашата статија. Мисијата Артемида...

Проширување на RAM меморијата во паметен телефон: што е тоа и како функционира

Денес има се повеќе модели на паметни телефони со Android кои имаат функција на проширување на RAM меморијата. Главно, ова е привилегија на евтините и среднобуџетни уреди кои имаат мал волумен...

7 технологии на иднината кои многу брзо ќе се појават во паметните телефони

Секоја година излегуваат нови смартфони, но колку се иновативни? Во принцип, тие користат технологии познати на повеќето корисници, кои се ажурирани и претставени како нешто извонредно....

Технолошки иновации на Светското првенство во фудбал во 2022 година во Катар

Светското фудбалско првенство во Катар во 2022 година имаше многу технолошки иновации кои го подобрија фудбалското искуство и помогнаа...

Сè за Wi-Fi 6E: предности, компатибилни паметни телефони и компјутери

Иако пазарот се уште се обидува да го усвои стандардот Wi-Fi 6, производителите веќе почнаа да нудат уреди компатибилни со најновиот стандард Wi-Fi 6E. Денеска ќе ги анализираме...

Артемида I: Сè што треба да знаете за историската мисија на НАСА на Месечината

На 16 ноември 2022 година, конечно се случи долгоочекуваното лансирање на ракетата Space Launch System (SLS) што го носеше вселенското летало Орион на Месечината како дел од мисијата Артемида I.

Батерија во паметен телефон: митови и реалност

Денес ќе разговараме за популарните митови за батеријата во паметен телефон што можете да ги најдете на Интернет и да ја кажете целата вистина за модерните гаџети. Околу батериите...

Вселенски мисии со екипаж: Зошто враќањето на Земјата сè уште е проблем?

Секогаш со нетрпение очекуваме мисии со екипаж во вселената, но денес ќе разговараме за тоа зошто враќањето на екипажот на Земјата сè уште е…

Сè за Neuralink: почеток на сајберпанк лудост?

Neuralink е, од една страна, неверојатно револуционерен и возбудлив проект, а од друга е причина за цел куп стравови кои (за жал) изгледаат како да се ...

Дали сите ќе станеме холограми? Развој на холографија од теорија до пракса

Поминаа повеќе од 100 години откако за првпат беа формулирани теоретските основи на холографијата, а холограмите сè уште ги поврзуваме главно со налепници на ...

Вселенски телескоп Џејмс Веб: 10 цели за набљудување

НАСА планира да ги објави првите снимки направени од вселенскиот телескоп Џејмс Веб (JWST) на 12 јули 2022 година. Тие ќе го означат почетокот на следната ера во астрономијата, како што Веб ...

Како ја вратив облогата со мек допир дома

Кој имал/имал стари телефони со облога на мек допир - знајте дека со текот на времето, ако гаџетот лежи долго време и не се користи, облогата станува леплива и ...

ВИ за осамените: Како Replika им помага на милиони луѓе кои немаат со кого да разговараат

Тешко дека 2022 година ќе биде поврзана со нешто добро кај нас. Ова е година на загуби, разочарувања и бомби. Распаднати семејства, мртви најблиски, чувство на неизвесност и страв за...