Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
СтатииТехнологии10 технологии од кои се плашевме, но денес ги користиме секој ден

10 технологии од кои се плашевме, но денес ги користиме секој ден

-

Човештвото секогаш се стреми кон нешто ново, па во нашите животи постојано се појавуваат нови технологии. Но, не секој и не секогаш разбира за што се создадени и како функционираат, па затоа некои луѓе ги третираат модерните иновации со одреден страв. Денеска ќе зборуваме за 10 технологии од кои се плашевме, но денес ги користиме секој ден.

Секој пат кога ќе се појави нова технологија, има луѓе кои почнуваат да ги цртаат во својата имагинација ужасните последици до кои може да доведе нивната употреба, веројатно некаде на ниво на ген, во подкортексот на мозокот. Понекогаш таквите фобии изгледаат апсурдно и смешно. За добро или за лошо, новите технологии и гаџети постојано ни ги менуваат животите.

Во секој случај, не мора да одиме далеку - ширењето на автономните автомобили, вештачката интелигенција, роботите - се плашиме дека тие ќе излезат од контрола и ќе почнат да го уништуваат човештвото. На ист начин, луѓето сè уште се плашат од новиот стандард за комуникација 5G, постои дури и цела теорија на заговор дека е дизајниран да ги контролира нашите умови. И така натаму, и така натаму.

Во меѓувреме, историјата покажува дека има многу модерни технологии за кои на почетокот бевме скептични, но на крајот се покажа дека нема од што да се плашиме, а сега тие станаа составен дел од нашите животи. Па да се потсетиме што зборувавме за првите мобилни телефони, интернетот, Wi-Fi, мобилната комуникација, првите паметни телефони итн.

Прочитајте исто така: Кои слушалки на Lenovo да ги изберете

Мобилни телефони

Сега изгледа смешно, но повеќето луѓе се плашеа од првите мобилни телефони. Имаше легенди за нивната штетност, некои од нив постојат и до ден-денес. Познавам луѓе кои сè уште зборуваат за некакво зрачење што може да влијае на нашиот мозок или да ја покори нашата волја. Некои сè уште велат дека не треба да го ставате паметниот телефон на уво бидејќи може да ви го изгори мозокот, па затоа се вели дека не треба да го држите мобилниот телефон до увото, особено кога бирате број или ги слушате првите тонови за повик. Ова може да му наштети на вашето здравје.

Технологии

Имаше и има многу такви митови. Но, сега децата, возрасните и постарите имаат мобилни телефони. Невозможно е дури и да се замисли модерниот живот без телефон.

Прочитајте исто така: 

Интернет

Појавата на глобалниот интернет, исто така, доста ги исплаши луѓето, а многумина не веруваа во успехот на ова „смешно претпријатие“. Ниту основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, не веруваше во широката дистрибуција на Интернет, кој веруваше дека човештвото сè уште не созреало за да ги реализира можностите на глобалната мрежа.

Се сеќавате ли кога првпат се поврзавме на мрежата? И ова е карактеристично „чкрипење“ од модемот при поврзување... и страв дека ако го користиме предолго, вирусите ќе ни влезат во компјутерот. Па, вирусите само чекаа да се нафрлат на нашиот компјутер и да го изгорат што е можно поскоро. И воопшто, овој твој интернет е смешен!

Технологии

Да, сега изгледа смешно и чудно. Едноставно не можеме да замислиме ниту една минута од нашиот живот без глобалната мрежа. Интернетот ни дава можност да работиме, да учиме, да комуницираме, да бидеме во различни краеви на планетата, да добиваме информации од секаде. Интернетот стана неопходност за современото човештво.

Монитори

Да бидеме искрени - CRT мониторите отсекогаш изгледале страшно. Овие чудни, дебели кабинети, кои заземаа многу простор на масата, беа во страшна црна и сива боја, постојано треперат, лентите на екранот лесно можеа да се видат со голо око. Постојано се плашевме дека се штетни поради зрачење, затоа што е можен рак итн. Не е ни чудо што се грижевме за нашето здравје кога требаше да ги гледаме долго време. Во средината на 2000-тите, имаше широко распространети стравувања дека зрачењето од монитори со цевка со електронски зрак може дури и да предизвика спонтани абортуси кај бремени жени. Имаше и има одредена вистина во ова, но модерните монитори се сосема различни.

Технологии

Факт е дека технологиите на мониторите динамично се развиваа и се менуваа од година во година, производителите постојано се трудеа да ги направат што е можно поопасни за човечкото тело, а сега тоа е навистина точно кај мониторите со LCD и OLED панели. Но, нема да биде претерување ако кажам дека токму CRT мониторите доведоа до влошување на видот на многу луѓе од мојата генерација.

Wi-Fi

Смртоносниот страв од Wi-Fi има исти корени како и стравот од CRT мониторите: невидливото зрачење за кое некои луѓе веруваат дека има страшни последици, како што се „електрочувствителност“ и рак. Во весниците постојано се појавуваа многу страшни наслови за потенцијалната опасност Wi-Fi. Сите слушнале за капачиња од фолија, кои треба да ги заштитат луѓето од штетното зрачење. Ова навистина беше репродуцирано во печатот, наводно потврдено од некои „научници“. Но, до денес, нема сигурни докази за какви било штетни ефекти на безжичната технологија од кој било вид. Кога оваа технологија почна да се користи, им требаше долго време на луѓето да се уверат во нејзината безопасност.

Технологии

Но, сите овие глупави митови не спречија безжичната комуникација да стане секојдневие за нас. Во денешно време, Wi-Fi рутер може да се најде речиси во секој дом, не е важно дали е модерна метропола или зафрлено село некаде на Карпатите.

Прочитајте исто така: Lenovo YOGA AIO 7 27ACH7 преглед сè-во-едно: решенија за работа и одмор

Развој на аудио технологии

Радио, касети, ЦД-а, Napster, конечно, стриминг музички услуги. Кога се менува аудио технологијата, некои секогаш го најавуваат како „крај на музиката каква што ја знаеме“. Во меѓувреме, ако ја погледнеме оваа листа, едноставно ќе видиме многу различни начини за слушање. Винил е сè уште жив, касетите се вратија на вокалите, а некој сè уште купува ЦД-а за да ги поддржи своите омилени изведувачи. Значи, како што можете да видите, музиката е вечна.

Технологии

Во младоста се плашевме дека ќе оглувиме од слушалки, ќе ни се преоптовари мозокот, дека може да предизвика секакви болести. Но, ништо слично не се случи, напротив, аудио технологиите продолжуваат да се развиваат, а пазарот на слушалки постојано расте. Некој слуша музика од винилни плочи, а некој ја претпочита Spotify, YouTube музика или Apple музика. Секој си прави избор.

Прочитајте исто така: Преглед на лаптоп за игри Acer Predator Helios 300 (2022) - влече сè!

Мобилна мрежа

Мобилните комуникации, особено мобилните кули, отсекогаш биле причина за вознемиреност, митови, измислени ужаси. Имаше многу легенди за нивното зрачење. Понекогаш предизвикуваат рак, понекогаш можат да ги стерилизираат мажите и жените, а потоа сигналот може да го претвори човекот во зомби. Она што едноставно не го смислија. Не зборувам за теории на заговор, се чини дека големите корпорации, благодарение на мобилната комуникација, сакаат да контролираат, слушаат и следат сите нас. Имаше многу митови и фикции.

Технологии

Но, сè уште се јавуваме на пријатели, роднини и колеги од мобилни телефони, не зборувам за мобилниот интернет, кој ни овозможува да комуницираме во разговори, да ги добиваме потребните информации, каде и да сме. Мобилната комуникација стана вистински спас за многумина за време на воените настани во Украина.

Прочитајте исто така: 

5G

Посебно се споменува 5G мрежата, за чија штетност се дебатира повеќе од две години. Шемата на вакви спорови е класична. Противниците на новата 5G мрежа се обидуваат да ни докажат дека нема потреба од ажурирање на мрежата, бидејќи зошто ни е потребен нов стандард ако стариот сепак ги задоволува сите. Постои и теорија на заговор, тие велат дека компаниите сакаат вишок профит и бараат да ја контролираат целата популација на Земјата. Некои дури спомнаа дека кулите 5G емитуваат микробранови со иста фреквенција како и микробрановите. Што е точно, но овие микробранови се расфрлани и безопасни, бидејќи се создадени нови стандарди за радијација за да се спречат штетните ефекти врз човечкото тело. И употребата на овие технологии уште од 1980-тите години на минатиот век јасно докажаа дека не претставуваат закана за луѓето.

Технологии

И така натаму и така натаму, но токму сега, ако живеете во голем европски град, треба да се занимавате со 5G речиси цело време. Во блиска иднина се планира да биде распореден и во Украина. Многу модерни паметни телефони, дури и во буџетскиот сегмент, веќе добија поддршка за 5G.

Прочитајте исто така: „Нептуни“ го погодија крстосувачот „Москва“: Сè за овие противбродски крстосувачки ракети

Компјутерски игри

Дури и пред 15-20 години, љубителите на компјутерските игри мораа да се кријат по ќошиња, а срамота беше да се признае дека сакаат да играат. Колку негативност слушнавме и прочитавме за гејмерите! Некои „експерти“ тврдеа дека токму компјутерските игри се одговорни за тоа што тинејџерите се дебелеат, седат и се разболуваат. Беше истакнато и дека игрите се убијци на социјалните вештини, дека се помагала за обука на масовните убијци. Најапсурдни беа митовите дека игрите толку многу ни ја заробуваат имагинацијата што играчите ќе заборават како да се репродуцираат, а мажите воопшто постепено ќе изумрат...

Технологии

Меѓутоа, денес е дури модерно да се биде ИТ личност и гејмер. Во популарните синџири продавници за облека, можете да најдете облека, на пример, од такви брендови како PlayStation или Fortnite. И луѓето сакаат да носат маици со имиња на популарни игри. И тоа е многу добро! Најважно е што со текот на времето се промени стереотипната слика за гејмерите, вистината се покажа како сосема поинаква. Сите видоа дека гејмерите се доволно образовани луѓе кои едноставно сакаат да го поминуваат слободното време на овој начин или да заработуваат на овој начин. Тие едноставно сакаат да играат компјутерски игри. Дури и јас и ти сме!

Прочитајте исто така: 

Дигитална дистрибуција

Што? Трошите пари на датотеки, игри и филмови кога можам да ги преземам бесплатно од торенти? Вака повеќето корисници го решија овој проблем. Популарноста на торентите вртоглаво порасна, но ситуацијата драстично се промени со текот на времето.

Технологии

Излегува дека дигиталната дистрибуција може да биде прилично удобен начин да го купите вашиот омилен филм или игра. Стана дел од нашите животи, а купувањето ЦД-а и, особено, игрите на физички медиум веќе е на втор план. Особено на компјутерите каде што дисковите се користат сè помалку, а игрите тежат толку многу што нивното инсталирање од повеќе медиуми веројатно ќе потрае подолго од преземањето игра од вашата библиотека во Пареа, Потекло или Продавница на епски игри. И повеќето поддржувачи на овој метод ќе ви докажат дека е попогодно да платите за купување преку Интернет, бидејќи нема да морате да чекате долго време за курир со вашата омилена игра. Многу е едноставно по плаќањето да ја преземете оригиналната игра на дискот на вашиот компјутер или лаптоп.

Исто така интересно: 

Паметни телефони

За поголемиот дел од денешната младина паметен телефон е честа појава. Се сеќавате ли кога се појави првиот iPhone, каде што имаше само едно главно копче, а остатокот требаше да се направи на екранот на допир? Беше чудно. Повеќето од нас немаа доверба во оваа идеја, нарекувајќи ја утопистичка.

Технологии

И сега, кога ќе земете телефон со копче, понекогаш не знаете што да правите со него, каде да притиснете. Современите паметни телефони станаа вистински мини-компјутери во џебот на секој од нас. Благодарение на мобилниот интернет, овој уред може не само да ни обезбеди информации, туку и да прави прекрасни фотографии, да снима трогателни видеа, за потоа да ги сподели во Instagram, Facebook, ТикТок. Човештвото дури падна во одредена зависност од паметните телефони. Стануваме наутро и веднаш гледаме во нашиот паметен телефон за да ги прочитаме вестите, пораките од пријателите и семејството. Изненадувачки, она од што се плашевме, напротив, ни го олесни животот.

Прочитајте исто така: На што треба да внимавате при изборот на нов паметен телефон?

Можеби по некое време, роботите, автономните машини, вештачката интелигенција, виртуелната и проширената реалност, а можеби и вонземските технологии ќе станат секојдневие, исто како она за што зборувавме во оваа статија. Но, тоа ќе биде сосема друга приказна, друг свет...

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега