СтатииТехнологииПроширување на RAM меморијата во паметен телефон: што е тоа и како функционира

Проширување на RAM меморијата во паметен телефон: што е тоа и како функционира

-

Денес, моделите се сè почести Андроид паметни телефони, кои имаат функција за проширување на RAM меморијата. Ова е главно привилегија на ефтини и среднобуџетни уреди кои имаат мала количина на RAM меморија, што им отежнува да се справат со задачи кои бараат ресурси. Што е виртуелна RAM меморија, како функционира, каде се наоѓа и дали може да го претвори паметниот телефон во „ракета“ - прочитајте во нашиот материјал.

ОЗП

Што е проширување на RAM меморијата во паметен телефон?

RAM меморијата на паметниот телефон е дигитална меморија која се користи за складирање на податоците од тековните процеси, ја користи и процесорот и оперативниот систем во својата работа. Едноставно кажано, RAM меморијата е еден од оние елементи што е одговорен за брзината на уредот и неговите перформанси. Колку повеќе RAM меморија, толку полесно се „трчаат“ тешките игри и програми и толку подобро паметниот телефон се справува со мултитаскинг.

Количината на RAM меморија влијае на цената на паметниот телефон, поради што буџетските уреди често се опремени со мала количина на меморија - на пример, 3 или 4 GB. На почетокот на работата, скромната количина RAM може практично да не влијае на перформансите на паметниот телефон - уредот може да работи паметно и стабилно. Но, со текот на времето, многу процеси почнуваат да бараат се повеќе и повеќе ресурси, а ажурирањето на софтверот до понови верзии, вклучително и ажурирањето на оперативниот систем, може значително да ја „закочи“ брзината на работа. Значи, излегува дека сте купиле жив, свеж паметен телефон, но за една година тој почнува да станува прилично досаден и виси.

Проширување на RAM меморијата

Со цел да се елиминира овој проблем, многу програмери денес нудат динамично проширување на меморијата. Ако е обезбедена оваа функција, тоа значи дека паметниот телефон може да резервира одредена количина (обично од 1 до 8 GB) постојана меморија за оперативни цели. Патем, слична технологија (датотека со страници) долго време се користи кај компјутерите, а чипот релативно неодамна стигна до паметните телефони.

Исто така интересно:

Како е наредена виртуелната RAM меморија

Виртуелната RAM меморија не може целосно да го замени хардверот, но може значително да го ослободи. Факт е дека брзината на внатрешниот погон и RAM меморијата се различни - RAM-от зазема водечка позиција во однос на брзината на пишување и читање податоци.

Така, виртуелната RAM меморија може да преземе голем број задачи за да ослободи простор за RAM меморија за процеси и програми кои бараат повеќе ресурси. Ако направиме аналогија, тоа е слично на тоа како ја прошируваме трајната меморија со помош на мемориска картичка. Некои податоци и апликации може да се складираат на флеш-уред, додека некои (особено системските) мора да се складираат исклучиво на внатрешниот уред.

Проширување на RAM меморијата

Дали се наоѓа на сите паметни телефони со Android?

Динамичката меморија не е стандардна функција за сите паметни телефони со Android, таа е присутна само во некои модели на некои производители. На пример, варијанти на паметни телефони со динамична меморија може да се најдат во Poco, Vivo, Realme, Oppo, Oukitel, realme и други марки. Во техничките карактеристики на ваквите модели, во делот „RAM“ најчесто пишуваат 6 GB+2 GB, 4 GB+1 GB итн.

Како да ја зголемите RAM меморијата во паметен телефон

Значи, веќе утврдивме дека можноста за проширување на RAM меморијата не е достапна во секој уред. Но, ако вашиот паметен телефон поддржува динамична RAM меморија, не е тешко да ја зголемите. Да разгледаме пример realme 10 Про Плус.

  • Во поставките, побарајте ја ставката „За уредот“, таа се наоѓа на дното на листата. Со кликнување на него, можете да ги видите главните карактеристики на паметниот телефон - името на моделот, верзијата на софтверот, името, количината на флеш меморија, процесорот, камерите и, особено, количината на RAM меморија.
  • Допираме на RAM меморијата и пред нас се отвораат поставките за користење на виртуелната меморија. Во овој модел, можете да изберете количина на проширување на RAM меморијата од 4 до 8 GB.
  • Ја поставивме потребната јачина на звук, го рестартираме уредот - и тоа е тоа.

Наместо заклучоци

Можеме ли да кажеме дека динамичната меморија во паметен телефон стандардно е еквивалентна на голема количина хардверска RAM? Ако ги споредите вистинските 6 GB RAM и 4 GB RAM + 2 GB виртуелна меморија, тогаш, се разбира, во првиот случај, паметниот телефон ќе биде попродуктивен и поагилен. Но, во исто време, динамичната RAM меморија може да ги прошири можностите на евтините паметни телефони без промена на нивната цена.

Во секој случај, присуството на виртуелна RAM меморија е многу подобро од неговото отсуство, особено кога станува збор за уреди со мала моќност. А за напредните гаџети со 8 GB RAM или повеќе, присуството на динамична RAM меморија ќе послужи како добар додаток за иднината - бидејќи во наредните години тешко дека ќе мора да се соочите со забавување и виси.

Прочитајте исто така:

Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега