Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
СтатииИзбор на уредиШто да му подарите на обожавател за Нова Година ASUS

Што да му подарите на обожавател за Нова Година ASUS

-

Во една тајванска компанија ASUS многу фанови, бидејќи е вистински Klondike не само за гејмерите, туку и за сите: канцелариски работници, претставници на креативни професии и само оние кои сакаат висококвалитетни и функционални уреди за живот. Така денес, во продолжение на нашите новогодишни избори, ќе зборуваме за тоа со што можете да се изненадите за Нова Година ASUS- фан

Што да му подарите на обожавател за Нова Година ASUS

Прочитајте исто така:

Паметен телефон

Иако ASUS попознат како производител на компјутери, периферни уреди, мрежна опрема и слично, компанијата произведува и паметни телефони. Кога станува збор за паметните телефони, логиката на брендот е едноставна - или го издаваме најдоброто или ништо. Така во арсеналот ASUS има исклучиво врвни решенија, и заострени за игри и „универзални“.

Паметен телефон за игри од серијата ROG можеби не е погоден за секого (има поагресивен дизајн, а функционалноста е излишна за не-играчи), затоа предлагаме да обрнете внимание на уредниот предводник од 2022 година - ASUS Зенфон 9.

ASUS Zenfone 9

Станува збор за компактен смартфон од 5,9 инчи кој се напојува со Snapdragon 8+ Gen 1 со Adreno 730 графика, 8 или 16 GB RAM и 128 или 256 GB меморија. Има Super AMOLED екран со резолуција од 2400×1080, густина на пиксели од 446 ppi, HDR10+ и брзина на освежување од 120 Hz. А паметниот телефон има интересен дизајн, неколку решенија во боја и ниво на заштита IP68.

Двојната главна камера се состои од главен модул од 50 MP (со OIS) и широкоаголен од 12 MP. Предната камера е островска и има резолуција од 12 MP. Интерфејсите вклучуваат Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, како и USB-C за полнење и приклучок за слушалки. Скенерот за отпечатоци се наоѓа на страна, а обезбеден е и стерео звук. Вметната батерија ASUS Zenfone 9 со 4300 mAh, има поддршка за брзо полнење од 30 W. Купете предводник од ASUS можеш од 721 долари.

Лаптоп

Лаптопот е можеби поочекуван подарок за ASUS- фан, бидејќи во овој сегмент компанијата е еден од лидерите на пазарот и нуди многу опции за секое сценарио за користење. Овде можете да изберете уред за секоја потреба: основен лаптоп за работа и студирање, ултрабук со слики, напреден уред за дизајнери, гејминг станица... Изборот е бесконечен, но ние нудиме „златна средина“ — ASUS Vivoкнига S 15 OLED K3502ZA.

ASUS Vivoкнига S 15 OLED K3502ZA

Ова е лаптоп од средна класа со уреден дизајн со светла 15-инчна FullHD OLED матрица и добро избалансирано полнење. Сериските лаптопи работат на база на процесори Intel Core i5 и i7 од 12-та генерација, имаат интегрирана графика, од 8 до 16 GB RAM и SSD до 1 TB.

Серии ASUS Vivoкнигата S 15 има поддршка за Wi-Fi 6E и Thunderbolt 4, скенер за отпечатоци сместен во копчето за вклучување, одличен звук од Harman Kardon, осветлување на тастатурата и антибактериска заштита ASUS Антибактериска заштита. Ова е одлична опција за работа и одмор, која ќе чини од 978 долари.

Прочитајте исто така:

Хибриден уред

Од многу други брендови ASUS се одликува со тоа што продолжува да бара нестандардни решенија за навидум обични прашања. Да, покрај класичните лаптопи и компјутери во редови ASUS има интересни и неочекувани уреди, меѓу кои не може да не се забележи таблет компјутер ASUS ROG Flow Z13. Вистински „ѕвер“ се крие во мала кутија за таблет - со моќна видео картичка и значителни перформанси.

ASUS ROG Flow Z13

Уредот работи на 14-јадрен Intel Core i7 12th Gen со двојна графика (интегрирана Intel Iris Xe Graphics и дискретна NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4 GB GDDR6), 16 GB LPDDR5 RAM и 512 GB SSD. Покрај веќе напредната графика, ROG Flow Z13 е компатибилен со надворешната графичка картичка XG Mobile 2022 со Radeon RX 6850M XT, која ќе ги повлече сите AAA игри во 4K.

Екранот на таблетот е 13,4-инчен IPS 1920×1200 на допир со брзина на освежување од 120 Hz. Интерфејсите вклучуваат Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, читач на картички и многу конектори за поврзување на надворешни уреди, вклучувајќи го и Thunderbolt 4. Можете да поврзете 2 монитори на уредот истовремено. Има скенер за отпечатоци, пар звучници со Dolby Atmos, RGB осветлување и брзо полнење, што ви овозможува да ја полните батеријата со 56 Wh на час. Бараната цена на ваквото мобилно „чудовиште“ е од 1684 долари.

Слушалки

Висококвалитетните слушалки се одлична идеја за подарок за познавач на добар звук. И покрај фактот дека повеќето слушалки ASUS позиционирани како игри, тие се исто така одлични за се: музика, филмови, подкасти и многу повеќе.

Asus ROG Strix Go 2.4

ASUS ROG Strix Go 2.4 се слушалки со целосна големина со комбиниран тип на поврзување: жичен и со користење на радио канал. За квалитетот на звукот се одговорни динамични радијатори од 40 mm со импеданса од 32 оми и опсег на фреквенција од 20 до 20 Hz. Дизајнот на преклопување, можноста за исклучување на микрофонот и комплетната футрола ви овозможуваат лесно да ги носите слушалките со себе насекаде. Освен со компјутери и лаптопи, слушалките се компатибилни и со мобилни уреди, PlayStation 000 и Nintendo Switch. Батеријата ROG Strix Go 4 може да издржи до 2.4 часа, а чинат од 25 долар.

Прочитајте исто така:

Монитор

Монитори во ASUS има и за какви било потреби. Постојат класични канцелариски модели, модели за игри со зголемена стапка на освежување, решенија за дизајн со фабричка калибрација на бои и напредна сертификација и преносни опции. Предлагаме да обрнете внимание на интересен мобилен модел од линијата ROG Strix.

ASUS ROG Strix XG16AHPE

ASUS ROG Strix XG16AHPE е пренослив монитор од 15,6 инчи со тенки рамки и вградена батерија што ви овозможува да работите автономно до 3 часа. Уредот тежи само 900 g. Во него има IPS Full HD матрица со слој против отсјај, време на одговор од 3 ms, брзина на слики од 144 Hz и вертикални и хоризонтални агли на гледање од 178°. Осветленоста е на ниво од 300 nits, а репродукцијата на боите го покрива просторот Rec.709/sRGB за 100%. Приклучоците вклучуваат два USB C (DisplayPort Alt Mode), HDMI и приклучок за слушалки, вградени звучници и поддршка за Flicker-Free и NVIDIA G-Sync. Можете да купите пренослив монитор од 442 долари.

Тастатура

Периферијата е уште една сила на тајванскиот бренд. Иако меѓу уредите ASUS можете да најдете ефтини канцелариски решенија, компанијата е позната првенствено по напредните уреди за игри. Сепак, можете да ги користите не само за игри, туку и за работа, на пример.

ASUS ROG Falchion

ASUS ROG Falchion е ултра компактна (65%) механичка тастатура за игри во куќиште Skeleton што може да се поврзе преку жица или преку интерфејс од 2,4 GHz. Со безжична врска, се обезбедуваат до 450 часа работа со едно полнење.

Тастатурата има високо патување на копчињата, а тука се користат прекинувачите Cherry MX Red. ROG Falchion е опремен со Aura Sync RGB осветлување со флексибилни поставки преку комерцијалната алатка, режимот на игра и вградената меморија за снимање макроа. Карактеристиката на моделот беше панел на допир со функционални копчиња лоцирани на страната на уредот, што може да се прилагоди. Чини ASUS ROG Falchion од 158 долари.

Прочитајте исто така:

Мечка

Можете да ја дополните тастатурата со глувче од истата линија. Сепак, тоа е добра опција како независен подарок.

ASUS ROG Гладиус III

ASUS ROG Гладиус III е PixArt PAW3370 оптички жичен гејмерски глушец со резолуција од 19 - 000 dpi. Вклучува 26 копчиња ROG Micro Switches со ресурс од 000 милиони активирања и 6-зонско RGB Aura Sync осветлување. Моделот доби ергономски асиметричен дизајн за оптимално држење со десната рака и максимална брзина од 70 IP. Должината на кабелот е 3 m, жицата е плетена со ROG Paracord за да се подобри отпорноста на абење. За продажба ASUS ROG Gladius III од 79 долари.

Рутер

Продолжувајќи ја темата за опрема за игри, не можеме а да не зборуваме за рутери кои ќе обезбедат стабилна и сигурна врска за време на гејмерските сесии.

ASUS ROG Strix GS-AX5400

ASUS ROG Strix GS-AX5400 е убавина со 4 антени со RGB осветлување ASUS Аура на телото. Тој е со двоен опсег (2,4 GHz + 5 GHz) и го поддржува стандардот Wi-Fi 6. Внатре е 3-јадрен процесор со максимална фреквенција на часовник од 1,5 GHz, 512 MB RAM и 256 MB надворешна меморија.

Има Gigabit Ethernet WAN порта и четири гигабитни LAN порти, од кои едната може да се префрли во режим WAN за да се дистрибуира оптоварувањето на мрежата користејќи Dual WAN технологија. Функцијата Gear Accelerator ви овозможува да го зголемите приоритетот на поединечни уреди. Дополнителните функции вклучуваат поддршка за MU-MIMO, гласовен асистент Amazon Alexa, мост и MESH режим, резервација на канали. ROG Strix GS-AX5400 ќе чини 224 долари.

Прочитајте исто така:

Стол за игри

Шлагот на тортата за вистински гејмер ќе биде удобно столче во кое ќе можете удобно да поминете време играјќи игри и да не се жалите на болки во грбот.

Asus ROG Јадро на кочија

Стол за игри ASUS ROG Chariot Core има метална рамка и е дизајниран за товар до 120 kg. За оптимална поддршка, столот е прилагодлив во четири насоки (ротација, висина, должина и ширина), има лумбална потпора и отстранливи перници. Можете да ја прилагодите висината на потпирачот за глава, степенот на ригидност на нишањето и наклонот на целото столче, додека потпирачот за грб може да се ротира за 165°. А позади на задната страна има лента од ткаенина на која можете да ги поправате додатоците. ROG Chariot Core е на продажба од 511 долари.

Проектор

На крајот, да се оддалечиме од уредите и додатоците за игри. Човек кој не е гејмер, но сака разни хоби, може да се изненади од добар пренослив проектор кој може да го носите насекаде со себе или да го користите едноставно дома наместо телевизор.

Asus ZenBeam Latte L1

Компактен проектор ASUS ZenBeam Latte L1 доби DLP матрица со Full HD резолуција и поддршка за формати 16:9, 16:10 и 4:3. Благодарение на неговата мала големина и скромната тежина од 590 g, може лесно да се носи во торба или ранец како Bluetooth звучник.

LED позадинското осветлување со осветленост од 300 lm е дизајнирано за 30 часа репродукција. Растојанието на проекција е од 000 m до 0,8 m, а функцијата auto-keystone ви овозможува да ја прилагодите сликата до 3,2° вертикално.

Проекторот е опремен со Bluetooth 4.2 и Wi-Fi 4 модули, поддржува Miracast, има HDMI и приклучок за слушалки. За звукот е одговорен пар звучници со поставки од Харман Кардон. Уредот може да работи и од електричната мрежа и од батеријата (до 3 часа), а може да ја извршува и функцијата на Power Bank за полнење паметни телефони или други гаџети. Може да се купи од 451 долари.

Всушност, постојат опции кои можат да ве изненадат ASUS- навивачи, многумина и ќе им се допаднат не само на искусните играчи. Повеќето од нив се скапи подароци, но дефинитивно вредат. И што би направиле за да израдувате обожавател? ASUS?

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега