Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
СтатииИзбор на уредиШто да му подарите на обожавател на Моторола за Нова Година

Што да му подарите на обожавател на Моторола за Нова Година

-

Навивачите ASUS, Acer тоа realme веќе имаме подароци, но што е со љубителите на мотоциклите? Досега ги собравме врвните идеи за подароци за обожавател Моторола за сите прилики. Овде можете да најдете пристојни модели на паметни телефони, слушалки, паметни часовници, полначи и многу други куриозитети.

Новогодишни подароци

Прочитајте исто така:

Паметен телефон

Првото нешто што ни паѓа на ум кога зборуваме за подарок за обожавател на мотоцикл е, се разбира, паметен телефон. Уредите на брендот се познати по интересниот, препознатлив дизајн и добрите перформанси, а се сакани и за „чистиот“ Android. Предлагаме да обрнете внимание на два модели од различни сегменти.

Моторола Мото G32

Моторола Мото G32

Мото G32 е прифатлива новина од 2022 година во куќиште со заштита според стандардот IP52. Смартфонот доби 6,5-инчна IPS матрица со резолуција од 2400×1080, 405 ppi и брзина на освежување од 90 Hz. Движечката сила е 8-јадрениот Snapdragon 680 со максимална фреквенција на такт од 2,4 GHz, а за графиката е одговорен Adreno 610. Има 6 GB RAM и 128 GB постојана меморија со поддршка за microSD до 512 GB.

Уредот има страничен скенер за отпечатоци, а исто така добивал и стерео звук. Интерфејсите се состојат од Wi-Fi 5, Bluetooth 5.2, NFC и GPS услуги, како и USB C 2.0 за полнење и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки. Задната камера е тројна: 50 MP, 8 MP и 2 MP, предната камера е 16 MP. Батеријата во Moto G32 е 5000 mAh, а има и брз полнач од 30 вати. Можете да купите паметен телефон од 184 долари.

Моторола Еџ 30 Нео

Моторола Еџ 30 Нео

Работ 30 Нео — понапреден и поубав смартфон од средна класа. Има 6,28-инчен OLED екран со резолуција од 2400×1080, 419 ppi, брзина на освежување од 120 Hz и поддршка за HDR10+. Скенерот за отпечатоци е поставен на екранот.

Edge 30 Neo се напојува со Snapdragon 695 5G (до 2,2 GHz) со графички процесор Adreno 619. Има 5 GB LPDDR8 RAM и 3.1 GB постојана UFS 128 меморија. Оперативниот систем е Android 12, интерфејсите вклучуваат Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, NFC и GPS, а има и USB C 3.2 gen1 конектор. Предната камера доби резолуција од 32 MP, додека главната камера се состои од два модула - 64 MP (со OIS) и широкоаголна 13 MP. Батеријата овде е 4020 mAh, поддржано е брзо полнење на Motorola TurboPower 68 W, има безжично и реверзибилно полнење. Моделот чини од 434 долари.

Прочитајте исто така:

Слушалки

Слушалките се одлично изненадување не само за љубителите на овој или оној бренд. Во Motorola, можете да најдете различни опции: жичен, безжичен, со целосна големина или компактен TWS. Споделуваме неколку успешни модели за подарок.

Motorola Moto Buds 120

Motorola Moto Buds 120

Motorola Moto Buds 120 се минијатурни TWS слушалки во каналот кои ќе чинат само 73 долари. Динамичните радијатори од 6 mm се одговорни за висококвалитетен звук, имаат вграден микрофон со намалување на шумот и поддршка за гласовните асистенти Siri и Google Assistant. Комплетот вклучува 3 пара силиконски врвови за уши со различни големини, за да можете лесно да изберете оптимално одговарање за себе, а тежината е само 10 g по слушалка.

Куќиштето има заштита од влага според стандардот IPX5, а контролата е осетлива на допир. Поврзувањето со паметен телефон или друг уред се врши со помош на модулот Bluetooth 5.0. Едно полнење на слушалките е доволно за до 6 часа слушање музика, а со футрола за полнење овој индикатор се зголемува на 15 часа.

Motorola Escape 500 ANC

Motorola Escape 500 ANC

Escape 500 ANC се слушалки со затворен грб со Bluetooth и поврзување со кабел, кои имаат дизајн на преклопување за лесно складирање.

Внатре има динамични радијатори од 40 mm, а на куќиштето се обезбедени удобни контроли. Моделот доби активен систем за намалување на шумот, како и режим на транспарентност и поддршка за гласовните асистенти Alexa, Siri и Google Assistant. Футролата има IPX4 заштита од влага, а едно полнење со безжична врска е доволно за слушање до 12 часа. Слушалките чинат од 59 долари.

Прочитајте исто така:

Паметен часовник

Гаџетите за носење на рачниот зглоб се многу модерен и посакуван подарок. На кои модели предлагаме да обрнеме внимание во Motorola?

Моторола Мото 360 3ген

Моторола Мото 360 3ген

Моторола Мото 360 3ген работи на Wear OS и доаѓа со две ремени. Куќиштето е изработено од челик SUS316 со PVD облога, има димензии 42,8 mm, тежи 50 g и е водоотпорна според стандардот 3ATM. Внатре е Snapdragon Wear 3100 процесор (4 јадра, до 1,2 GHz), 1 GB RAM и 8 GB постојана меморија се обезбедени за инсталирање на потребните апликации и часовници.

Дисплејот овде е 1,2-инчен AMOLED со резолуција од 390×390 пиксели, 460 ppi, Always-on и заштитно стакло Corning Gorilla Glass 3. Безжичните врски се Bluetooth 4.2, Wi-Fi, GPS и NFC. Moto 360 3gen доби поддршка за брзо полнење и може да се наполни до 100% за само еден час. Можете да го купите од 184 долари.

Моторола Мото Часовник 100

Моторола Мото Часовник 100

Moto Watch 100 е поелегантен и полесен паметен часовник од 42 мм со алуминиумско тело и тежина од само 29 g. Уредот работи на новиот оперативен систем Moto OS и поддржува 26 типови на тренинзи. Покрај стандардниот сет на сензори, Moto Watch 100 доби сензор SpO2 и го мери нивото на кислород во крвта.

Часовникот користи 1,3-инчен LCD дисплеј чувствителен на допир со резолуција од 360×360, а степенот на водоотпорност е 5ATM. Безжичното поврзување вклучува Bluetooth 5.0 и GPS, а целосното полнење трае до 14 дена редовно користење или до еден месец во мирување. Цената на уредот започнува од 132 долари.

Прочитајте исто така:

Безжично полнење

Сопственикот на паметен телефон со поддршка за безжично полнење ќе биде среќен да добие нова докинг станица. Дури и ако веќе има таков уред, втор дефинитивно нема да му наштети. Така, на пример, едниот може да биде на работа, а другиот дома, или, ако мотофанот живее во приватна куќа над еден кат, едниот може да се стави на првиот кат, другиот на вториот или на друго место.

Моторола Ма1

Безжичното полнење TurboPower 15W безжичната подлога за полнење изгледа воздржано и уредно и има димензии од 103×103×14 mm, нема да зазема многу простор на масата. Меката и нелизгава површина на уредот ви овозможува да не се грижите за фиксирање на паметниот телефон. Полначот има сертификат UL Safety, кој укажува на напредната функција за откривање туѓи предмети и безбедноста при користењето.

Полнењето работи со стандардот Qi и може да дава излезна моќност до 15 W. За разлика од многу брендови кои нудат да купуваат безжично полнење, полнач и кабел одделно, Motorola TurboPower вклучува полнач (27 W) и 2-метарски USB-C до USB-C кабел. Бараната цена е 54 долари.

Докинг станица за Ready For

Motorola има софтвер Ready For, кој ви овозможува да поврзете паметен телефон со телевизор, монитор или компјутер и да ја пренесете функционалноста на мобилниот уред на големиот екран. Погодно е и за слободно време и за работа - деловните повици или работата со апликации на голем екран ќе бидат многу поудобни. И ако поврзете контролери и монитор со паметен телефон, џебниот уред може да се претвори во конзола за игри.

Моторола е подготвена за

Со специјалниот Motorola Ready For Adjustable Dock, можете полесно да го поврзете вашиот паметен телефон со дополнителни екрани и да уживате во мултитаскинг. Уредот е држач за паметен телефон со вграден USB Type-C конектор, а благодарение на вртливиот дизајн, паметниот телефон може да се навалува и ротира по потреба. Лизгачките странични брави ви овозможуваат да инсталирате уреди со различна ширина без да го отстраните капакот. Преносот на податоци се одвива преку USB 3.1. Дополнително, држачот на Motorola Ready For Dock може да функционира како статив за видео комуникација. Можете да купите докинг станица од 60 долари.

Прочитајте исто така:

Powerbank

Денес, електричната банка ќе биде корисен подарок не само за обожавател на Моторола, бидејќи повеќето Украинци треба некако да се справат со прекините на струја. „Банка“, се разбира, не е станица за полнење што има доволно капацитет за полнење сериозни уреди, но со негова помош можете безбедно да сметате на неколку полнење на паметен телефон и други гаџети, што ќе биде повеќе од доволно за многумина.

TurboPower Pack 5000

Motorola TurboPower Pack 5000 може да се нарече една од најпреносливите надворешни батерии - неговите димензии се само 7,80x3,57x2,70 cm и лесно може да се смести дури и во џеб. Во внатрешноста се наоѓа литиум-јонска батерија со капацитет од 5000 mAh. За поврзување уреди, има тип-C и USB-A конектор со поддршка за Quick Charge 3.0 и излез до 18 W, а вклучен е и USB-C кон USB-C кабел.

Како што можете да видите, не е проблем да се направи некој обожавател на Motorola малку посреќен оваа година. Покрај паметните телефони, брендот има многу корисни гаџети кои ќе ги задоволат не само обожавателите на брендот. И како ќе му честитате на вашиот обожавател на мотоцикли?

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега