СтатииИзбор на уредиТОП-10 најавтономни лаптопи на Windows

ТОП-10 најавтономни лаптопи на Windows

-

Во услови на нестабилно снабдување со енергија, автономијата на сите уреди станува уште поважна. И денес, за многумина, времето на работа без поврзување со штекер е еден од најважните параметри при изборот на нов гаџет. За оние кои бараат добра лаптоп со добра автономија, собравме десет, според нас, достојни модели во различни ценовни категории и со различни намени.

Најавтономниот лаптоп на Windows

За погодност, ги подредивме лаптопите според траењето на батеријата декларирано од производителот, од најголем до најмал. Треба да се земе предвид дека вистинската автономија ќе зависи од оптоварувањето и од сценариото за користење.

Прочитајте исто така:

Леново јога 7 14

Леново јога 7 14

Lenovo Yoga 7 14 е апсолутен лидер во нашиот избор – лаптопот може да работи до 20,4 часа со едно полнење. Батеријата овде е 71 W⋅h, а моќта на полнење е 65 W, што ќе ви овозможи да работите до 3 часа за половина час полнење. Lenovo Yoga 7 14 е трансформирачки уред кој може да ротира 360° и има 14-инчен Full HD IPS екран чувствителен на допир со светлосен сензор и поддршка за игла, како и HDR10 и Dolby Vision.

Работи лаптоп од Lenovo базиран на Ryzen 5 или Ryzen 7 со интегрирана AMD Radeon графика. RAM меморијата LPDDR4X има 16 GB, а SSD-то може да биде 512 GB или 1 TB. Yoga 7 има Wi-Fi 6 и Bluetooth 5.0 модули, скенер за отпечатоци, безбедносен модул TPM и алуминиумско куќиште. Стерео звучниците со Dolby Atmos се одговорни за квалитетот на звукот. Тачпадот во лаптопот е направен од стакло, а има и позадинско осветлување на тастатурата. Леново Јога 7 14 се продава од 1016 долари.

ASUS Zenbook S 13 OLED (UM5302)

ASUS Zenbook S 13 OLED (UM5302)

„Сребрена“ оди на ултрабук ASUS Zenbook S 13 OLED со индикатор за автономија од 19 часа. Батеријата во лаптопот е 67 W⋅h, а моќноста на полнење од 65 W ви овозможува да наполните 60% за 49 минути. Ова е уред за слика, чие тело е направено од алуминиум и легура на магнезиум, има заштита според стандардот MIL-STD-810 и тежи само 1 кг. Пријатен бонус - лаптопот има антибактериска заштита ASUS Антибактериска заштита. Zenbook S 13 користи OLED матрица на допир од 13,3 инчи со резолуција од 2880×1800, 3% покриеност DCI-P100, Pantone и TÜV Rheinland сертификати, поддршка за HDR10, Dolby Vision и пенкало.

Внатре е процесор од серијата Ryzen 6000, интегрирана видео картичка AMD Radeon, до 16 GB LPDDR5 RAM и SSD до 1 TB. На страните се инсталирани звучници со поставки за Harman Kardon и поддршка за Dolby Atmos. Тастатурата овде е позадинско осветлена, има скенер за отпечатоци во комбинација со копчето за вклучување, а подлогата за допир има вграден допир NumberPad. Чини ASUS Zenbook S 13 OLED од 1290 долари.

Прочитајте исто така:

Игри на игри Lenovo IdeaPad 3 16ARH7

Игри на игри Lenovo IdeaPad 3 16ARH7

Почесната „бронза“ во нашиот избор оди на свежиот гејминг Lenovo IdeaPad Gaming 3 16ARH7, кој обезбедува до 17,7 часа работа без штекер. Капацитетот на батеријата овде е 71 W⋅h, моќноста на единицата за напојување е дури 170 W, а брзото полнење ќе ви овозможи да работите 15 часа за 2 минути. Лаптопот има 16-инчна IPS-матрица со резолуција од 2560×1600, стапка на освежување од 165 Hz и 100% покриеност на просторот sRGB.

Куќиштето содржи процесор од серијата AMD 6000 и дискретна графика до RTX 3050 Ti. Овде RAM меморијата е DDR5 за 16 GB, а погонот со цврста состојба може да биде до 1 TB. Безжичните модули вклучуваат Wi-Fi 6 и Bluetooth 5.1, бело осветлување на тастатурата и стерео звук. Можете да купите лаптоп од 984 долари.

Acer Aspire 5 A515-47

Acer Aspire 5 A515-47

Acer Aspire 5 A515-47 (прочитајте ја рецензијата) е ефтин лаптоп способен да издржи до 14 часа со едно полнење. Батеријата овде е 50 W⋅h, но брзото полнење не е пријавено. Екранот на лаптопот е 15,6-инчен IPS со Full HD резолуција и сооднос 16:9. Скенерот за отпечатоци, заклучувањето Kensington и безбедносниот модул TPM се одговорни за безбедноста на податоците.

Внатре - Ryzen 5 или 7 и интегрирана AMD Radeon графика, до 16 GB RAM (во некои верзии може да се прошири до 32 GB) и SSD до 512 GB. Безжичните интерфејси се состојат од Wi-Fi 6 и Bluetooth 5.2, има стерео звук и позадинско осветлување на тастатурата. Чини Acer Aspire 5 A515-47 од 653 долари

Прочитајте исто така:

Xiaomi Mi Notebook Pro 15 година

Xiaomi Mi Notebook Pro 15 година

Лаптопот ќе обезбеди траење на батеријата до 13 часа Xiaomi – Mi Notebook Pro 15. Има батерија од 66 W⋅h и има брз полнач кој ќе го наполни уредот до 35% за 50 минути. Лаптопот доби 15,6-инчен OLED екран со резолуција од 3456×2160 со DisplayHDR 500 True Black и HDR10, како и покриеност на просторите во боја sRGB, Adobe RGB и DCI-P3 за 100%, и NTSC за 97%.

Скенерот за отпечатоци е вграден во копчето за вклучување, има позадинско осветлување на тастатурата и стерео звук. Mi Notebook Pro 15 се напојува со процесори на Intel до 7-та генерација Core i11 со дискретна видео картичка GeForce MX450, има 16 GB RAM и 512 GB SSD. Wi-Fi 6 и Bluetooth 5.1 се на место, има Thunderbolt 4, а телото на уредот е изработено од алуминиум. Купете лаптоп Xiaomi можеш од 1000 долари.

realme Книга Prime 14

realme Книга Prime 14 I5

Со батерија од 54 W⋅h realme Книга Prime 14 (прочитајте ја рецензијата) работи до 12 часа. Напојувањето овде е 65 W, а поддршката за брзо полнење ви овозможува да наполните до 50% за половина час. Лесниот и тенок лаптоп за работа и одмор има метално куќиште и 14-инчна IPS-матрица со резолуција 2K (2160×1440). Добар звук го обезбедуваат пар звучници од Harman и DTS.

Внатре се наоѓа 5-та генерација на Intel Core i11 (до 4,5 GHz) со интегрирана Intel Iris Xe графика, до 16 GB RAM и 512 GB SSD. Обезбедени се Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, сензор за отпечатоци вграден во копчето за вклучување, Thunderbolt 4 и прилагодливо позадинско осветлување на тастатурата. Помлада верзија realme Book Prime 14 со 8 GB RAM може да се купи од 750 долари.

Прочитајте исто така:

ASUS Vivoкнига S 15 OLED (K3502)

ASUS Vivoкнига S 15 OLED (K3502)

Батеријата од 70 Wh обезбедува ASUS Vivoкнига S 15 OLED до 10 часа траење на батеријата. Моќта на полнење е 90 W, а поддржано е и брзо полнење. Лаптопот доби светол OLED екран од 15,6 инчи со резолуција до 2,8K, стапка на освежување до 120 Hz, DisplayHDR 600 True Black, Pantone и TÜV Rheinland сертификат.

Звучниците овде се стерео од Harman Kardon и DTS, има скенер за отпечатоци и, се разбира, позадинско осветлување на тастатурата. Работи ASUS Vivoкнига S 15 OLED на Intel процесори до Core i7 од 12-та генерација со интегрирана Intel Iris Graphics, има до 16 GB RAM и SSD до 1 TB. Обезбедени се Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.0, пар Thunderbolt 4 за поврзување на 8K дисплеи и со поддршка за полнење. Купете лаптоп ASUS Vivoкнигата S 15 OLED е достапна од 892 долари.

ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED (UX8402)

лаптоп ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED (UX8402)

Покажува нешто помал резултат во однос на претходниот модел ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED (прочитајте ја рецензијата) - до 9,5 часа. Батеријата овде е 76 Wh, а полначот има моќност од 180 W. Овој лаптоп со два дисплеа е наменет првенствено за уметниците и оние кои работат со содржина, така што има параметри што треба да се совпаднат. Главниот екран е 2,8K OLED панел на 14,5 инчи, 120 Hz, сертифициран од Pantone, VESA DisplayHDR True Black 500, TÜV Rheinland и Dolby Vision, секундарниот е 12,7-инчен IPS ScreenPad Plus со резолуција од 2880 × 864 . И двата дисплеа се чувствителни на допир и поддржуваат работа со пенкало, а ScreenPad може да дејствува како лента со алатки за многу графички, видео или аудио апликации.

Лаптопот е опремен со Intel Core процесор до i9 од 12-та генерација, видео картичка до GeForce RTX 3050 Ti за лаптопи, до 32 GB RAM и SSD со капацитет до 2 TB. Отпечатоците од прсти и скенерот за лице се одговорни за безбедноста. Има Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, пар Thunderbolt 4, стерео звучници Harman Kardon со Dolby Atmos и засилувач. Телото комбинира алуминиум и легура на магнезиум, а има и заштита според стандардот MIL-STD-810. ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED стана најскапото решение во нашиот ТОП, бидејќи е наменето за професионалци, а чини од 1875 долари.

Прочитајте исто така:

Prologix M15-720

лаптоп Prologix M15-720

батерија Prologix M15-720 (прочитајте ја рецензијата) има капацитет до 57 Wh и обезбедува автономна работа на лаптопот до 8 часа, што, патем, е цел работен ден. Моќта на полнење е 65 W и ќе бидат потребни помалку од 0 часа за полнење на батеријата од 80% до 2%. Екранот овде е 15,6-инчен IPS со мат слој и резолуција од 1920×1080. Обезбедени се Wi-Fi 5 и Bluetooth 5.0 модули, kensington брава, позадинско осветлување на тастатурата.

Лаптопот е базиран на Intel Core до i5 од 10-та генерација со интегрирана Intel HD графика, има до 16 GB RAM (со можност за проширување до 32 GB) и до 512 GB SSD. Моделот е добро прилагоден за секојдневно носење, работа, учење и слободно време. Цената за Prologix M15-720 започнува од 433 долари, што го прави најпристапниот во нашиот избор.

Huawei MateBook D16

лаптоп Huawei MateBook D16

Со батерија од 60 W⋅h, Huawei MateBook D 16 (прочитајте ја рецензијата) обезбедува автономија на ниво од 7 часа. Полначот и овде е на 65 W и има брзо полнење, со кое до 50% од лаптопот се полни за 30 минути. Екранот овде е 16-инчен IPS со резолуција од 1920×1200, сооднос од 16:10, 60 Hz и TÜV Rheinland сертификација. Скенерот за отпечатоци е комбиниран со копчето за вклучување, а телото е изработено од алуминиум.

Презентиран модел на Intel процесори до Core i7 од 12-та генерација со интегрирана Intel Iris Graphics, RAM до 16 GB и SSD од 512 GB. Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, стерео звук, позадинско осветлување на тастатурата - сè е на свое место. Купи Huawei MateBook D 16 е достапен од 712 долари.

Оценка за изведба на моделот

Но, ако барате избалансирано решение кое ќе ја земе предвид не само автономијата, туку и перформансите, ви ги нудиме моделите опишани погоре, рангирани од најмоќните до поедноставните опции:

  1. ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED (UX8402)
  2. Игри на игри Lenovo IdeaPad 3 16ARH7
  3. Xiaomi Mi Notebook Pro 15 година
  4. Huawei MateBook D16
  5. ASUS Vivoкнига S 15 OLED (K3502)
  6. ASUS Zenbook S 13 OLED (UM5302)
  7. Acer Aspire 5 A515-47
  8. Леново јога 7 14
  9. realme Книга Prime 14
  10. Prologix M15-720

А дали ви е доволна „независноста од штекер“ на вашиот лаптоп? Дали знаете за некои пристојни уреди со Windows со пристојно траење на батеријата што би сакале да го додадете во нашиот избор? Како и секогаш, го очекуваме вашето мислење во коментарите.

Прочитајте исто така:

Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

1 коментар
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 4 месеци

Корисен избор на ажурирани Windows-лаптопи во отсуство на електрична енергија :) Ви благодариме!

Популарно сега