СтатииИзбор на уредиТОП 10 безжични тастатури за работа, зима 2023 година

ТОП 10 безжични тастатури за работа, зима 2023 година

-

Имаме селекции со различни тастатури: тастатури за игри мембрана, оптички і механички тастатури Време е да работат и безжичните модели. Ги собравме првите десет, според нас, модели за печатење и канцелариска (и не само) работа. Во овој сегмент цените се натпросечни, но се обидовме да најдеме достапни опции. Која тастатура е соодветна за вас?

Безжична тастатура за работа

Прочитајте исто така:

Мулти-уред на Logitech K380

Logitech K380

Logitech K380 Multi-Device е компактна безжична тастатура дизајнирана да работи не само со лаптопи и компјутери, туку и со паметни телефони, таблети и паметни телевизори. Ова е погодна опција за оние кои постојано се движат или сакаат да работат на различни места од куќата.

Logitech K380 Multi-Device работи на две батерии со мини прсти (AAA), има мембрански клучеви со тивко работење и можност за поврзување до три уреди. За таков модел бараат од 45 долари.

Logitech MX клучеви

Logitech MX клучеви

Logitech MX клучеви – популарна безжична класика за работа, па дури и за игри. Моделот има уреден, стилски дизајн со „паметно“ осветлување кое реагира на допир и степенот на осветлување наоколу. Поврзувањето (Windows, macOS X, iOS и Android) се одвива преку вклучениот USB-приемник или Bluetooth модул.

Logitech MX Keys можат истовремено да работат со три уреди и брзо да се префрлаат меѓу нив. Со активно осветлување, целосното полнење е доволно за неколку недели, но ако отстраните малку осветленост или целосно го исклучите, тогаш ова време се зголемува за два или повеќе пати. Има функција за брзо полнење преку приклучокот USB Type-C. Logitech MX Keys се продава на мало за 125 долари.

Прочитајте исто така:

Apple Магиска тастатура

Apple Магиска тастатура

Популарна тастатура се продава по цена од 71 долари Apple Магична тастатура. Има компактен, стилски и во исто време минималистички дизајн, алуминиумско куќиште и механизам за клуч со ножици.

Apple Magic Keyboard се напојува со вградена батерија и трае околу еден месец со едно полнење. Има позадинско осветлување и Lightning/USB порта. Безжичната тастатура се поврзува со лаптопи, таблети и паметни телефони од Apple користејќи Bluetooth модул.

Canyon CNS-HKBW02

Canyon CNS-HKBW02

Canyon CNS-HKBW02 е ултра-буџетен безжичен модел со целосна големина со мембрански прекинувачи. За цена која започнува од 16 долари, корисникот добива уредна и лесна тастатура која се напојува од две AAA батерии. Одлично решение за овие средства.

Прочитајте исто така:

Prestigio Click&Touch 2

Prestigio Click&Touch 2

Prestigio Click&Touch 2 не е само компактна безжична тастатура. Тоа е и тачпад, кој го користи целото негово тело. Обезбедува и лизгачи на допир за прилагодување на јачината на звукот и аналог на физички копчиња на глувчето. Моделот работи со таблети и паметни телефони, телевизори, лаптопи, конзоли и десктоп компјутери. Поврзувањето е преку кабел или Bluetooth.

Prestigio Click&Touch 2 може истовремено да работи со четири уреди, така што една тастатура може да се користи и за работа и за одмор. Конфигурацијата и ажурирањата на фирмверот се вршат преку апликацијата Clevetura за Android и iOS. Моделот го бараат од 80 долари.

Верувајте ѝ на безжичната тастатура со Bluetooth Nado

Верувајте ѝ на безжичната тастатура со Bluetooth Nado

Во сегментот на безжични мини тастатури, се издвојува популарниот модел на безжична тастатура со Bluetooth Trust Nado. Моделот има механизам со низок удар и ножици. Постојат копчиња Fn и Cmd, така што тастатурата е погодна за употреба со паметни телефони и таблети, компјутери и лаптопи, како и други уреди на различни платформи, вклучувајќи Windows, Android и iOS. Тастатурата доби силно алуминиумско куќиште и концизен дизајн. Цените за безжичната тастатура со Bluetooth Trust Nado започнуваат од 16 долари.

Прочитајте исто така:

2E KS230

2E KS230

Безжичната тастатура 2E KS230 е исто така во сегментот на прифатлива цена (можете да ја купите од 10 долари), има формат со целосна големина со дигитален блок и копчиња со ниски мембрански тип. 2E KS230 е поврзан само преку USB-приемник, така што нема да работи на паметни телефони, таблети и други уреди без оваа порта. Изворот на енергија се AA батерии, а моделот тежи само 353 g.

2E KT100

2E KT100

Доколку сакате тастатура на допир 2-во-1 за ниска цена (почнувајќи од 17 долари), тогаш е популарната тастатура 2E KT100. Уредот тежи 438 g и е поврзан преку радио канал. Копчињата во тастатурата се ниски, класични и мембрански тип. 2E KT100 работи на батерии со два прста (AAA), се поврзува со паметни телевизори, телефони, таблети, компјутери или лаптопи. Обезбеден е и ергономски држач.

Прочитајте исто така:

Microsoft Designer Compact

Microsoft Designer Compact

Дизајнот на Microsoft Designer Compact е уреден и минималистички. Поврзувањето со уредите се врши преку Bluetooth 5.0, така што тастатурата е универзална и погодна за се.

Тастатура со ножици со патување со низок клуч. Напојуван од четири батерии CR2032, целата работа трае до 36 месеци, во зависност од тоа колку често ја користите. За ваква атрактивна тастатура од Мајкрософт бараат од 82 долари.

Xiaomi Bluetooth тастатура MiiiW

Xiaomi Bluetooth тастатура MiiiW

Безжичната тастатура за работа е релативно евтина (од 47 долари). Xiaomi Bluetooth тастатура MiiiW. Моделот изгледа интересно и футуристички. Има фактор на форма со целосна големина, Bluetooth конекција и радио канал, копчиња со ниски ножици од островски тип. Тастатурата ги поддржува сите популарни оперативни системи и има алуминиумска основа. Дизајнот вклучува и држач за паметен телефон или таблет.

Судејќи од горниот дел погоре, безжичните тастатури за работа често работат доста долго и се поврзуваат со голем број уреди на различни платформи. Цената овде е пониска од онаа на механичките модели за игри и е приближно еднаква, па дури и пониска од мембранските тастатури за гејмерите.

А каква тастатура имаш? Дали користите нешто слично на моделите во изборот или претпочитате други опции? Споделете го вашето мислење и искуство во коментарите. Таму ги чекаме и имињата на тестираните тастатури кои не стигнаа до нашиот врв.

Прочитајте исто така:

Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега