Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
СтатииИзбор на уредиТОП 10 безжични глувци за работа, лето 2022 година

ТОП 10 безжични глувци за работа, лето 2022 година

-

Безжичен глушец одамна престана да биде почит на модата со просечни сензори и сомнителна ергономија. Модерните безжични модели изгледаат кул и уредни, лесни се за употреба, ергономски и опремени со многу корисни функции за работа. Нивните сензори не се инфериорни во однос на гејмерските модели, а понекогаш дури и ги надминуваат.

ТОП 10 безжични глувци за работа, лето 2022 година

Ги собравме најдобрите, според нас, безжични глувци за работа. Се надеваме дека ова ќе ви помогне да го направите вистинскиот избор и да не го надминете планираниот буџет.

Прочитајте исто така:

ASUS ROG Strix Impact II Wireless

ASUS ROG Strix Impact II Wireless

ASUS ROG Strix Impact II Wireless — безжичен глушец за игри, но моделот е одличен и за работа, бидејќи има уреден дизајн со минимално позадинско осветлување што може да се исклучи. Моделот доби тело и оптимална големина што е погодна за речиси секој стисок.

ASUS ROG Strix Impact II Wireless е опремен со оптички сензор со резолуција од 400-16000 DPI. Има неколку странични копчиња, а главните прекинувачи на Omron се неверојатно долготрајни. Поврзувањето со компјутер или лаптоп се одвива преку жица или USB клуч. Напојувањето доаѓа од вградената батерија. Моделот го бараат од 81 долар.

Безжичен Logitech G Pro

Безжичен Logitech G Pro

Logitech G Pro Wireless, исто така, припаѓа на категоријата за игри, но се истакнува на работа благодарение на малата тежина (80 g) и високопрецизниот Hero сензор со резолуција од 100-25600 DPI. Со него, можете да играте нешто сериозно, на пример, во онлајн стрелач, да работите со графика или во уредувач на видео, што исто така бара голема оптичка точност.

Logitech G Pro Wireless има четири странични копчиња кои по желба може да се заменат со приклучоци. Глувчето е опремено со DPI и индикатор за нивото на батеријата, како и вградена меморија. Дизајнот на моделот е погоден за различни рачки, а едно полнење на батеријата е доволно за 60 часа работа без осветлување и за 48 часа работа со осветлување. Поврзувањето со компјутер или лаптоп може да биде преку жица или преку радио модул. Глувчето се продава по цена од 100 долари.

Прочитајте исто така:

Logitech MX Master 3

Logitech MX Master 3

Logitech MX Master 3 - еден од најпопуларните и најзгодни безжични глувчиња за работа со текстови, графики, видео обработка, 3D моделирање и други слично. Тежок е (141 g), но тежината се компензира со ергономски дизајн и потпирач за палец. Резолуцијата на сензорот за глувчето е 200-4000 DPI, чекорот е 50.

Logitech MX Master 3 работи жично и без користење на сопствен радио-модул или Bluetooth. Декларираното траење на батеријата е до 70 дена. Има брзо полнење преку USB-портата C. Глувчето поддржува контрола со гестови, истовремено се поврзува со три различни уреди и работи беспрекорно со нив, дури и ако се различни платформи. На пример, Mac OS и Windows. Моделот има дополнително странично тркало и помошни копчиња. Сето ова може да се пренамени и прилагоди на различни потреби во многу програми преку неслободен софтвер. Logitech MX Master 3 бара 95 долари.

Razer Pro Кликнете

 

Razer Pro Кликнете

Razer Pro Click е позициониран како постилски конкурент на Logitech MX Master 3. Има и потпирач за палци, а самиот дизајн е ергономски и удобен за долготрајна работа. Моделот нема второ тркало, но има дополнителни контролни копчиња.

Razer Pro Click доби комерцијален Razer 5G чувствителен оптички сензор со резолуција од 16000 DPI. Прекинувачите се механички, а жицата се отстранува. Поврзувањето се врши преку Bluetooth или преку USB-приемник. Безжичниот глушец работи со едно полнење до 17 дена и се продава по цена од 83 долари.

Прочитајте исто така: 

Apple Магичен глушец 3

Apple Магичен глушец 3

Apple Magic Mouse 3 изгледа стилски и едноставно, додека е компактен и направен за работа. Глувчето наместо копчиња има панел на допир со поддршка за повеќе допири, а вградената батерија е доволна за еден месец автономно работење. Достапна е поддршка за гестови и различни опции за попрецизна контрола, вклучувајќи зумирање, брзо префрлување помеѓу програми и така натаму.

Apple Magic Mouse 3 работи само со Mac OS и не може да се користи додека се полни. Врската е преку Bluetooth. Безжичниот глушец на допир започнува од 97 долари.

Верувајте му на Evo-RX Advanced Wireless Mouse

Верувајте му на Evo-RX Advanced Wireless Mouse

Trust Evo-RX Advanced Wireless Mouse надворешно ги копира моделите на Logitech, но чини неколку пати поевтино. По цена од 25 долари, корисникот ќе добие уреден ергономски дизајн со потпирач за палци, пет копчиња, две тркала за лизгање и чувствителен сензор со резолуција од 1000-3000 DPI.

Напредниот безжичен глушец Trust Evo-RX работи до еден месец со едно полнење и се поврзува преку радио-модул или преку Bluetooth. Има пригоден индикатор на случајот. Безжичниот глушец може истовремено да работи со три уреди и брзо да се префрла меѓу нив.

Прочитајте исто така:

Xiaomi Mi Mouse Lite

Xiaomi Mi Mouse Lite

Xiaomi Mi Mouse Lite е аскетски и буџетски безжичен глушец за работа. Моделот е оптички, а резолуцијата на сензорот е само една - 1200 DPI. Удобно е да се работи со такво решение, бидејќи тоа е просечен индикатор кој одговара на мнозинството. Но, не е погоден за игри, ако сакате да се опуштите за време на паузите од работа. Барем за стрелци и динамични проекти сигурно.

Xiaomi Mi Mouse Lite е поврзан преку радио-модул и тежи само 60 g. Симетричниот дизајн овозможува практично користење и под десната и левата рака. Декларираното работно време од две АА батерии е една година. Бараат глушец од 9 долари.

SteelSeries Rival 3 Wireless

SteelSeries Rival 3 Wireless

SteelSeries Rival 3 Wireless е исто така гејмерски глушец, но е ефтин, неговиот дизајн е скромен, а осветлувањето на тркалото може да се исклучи по желба. Моделот е погоден за работа, удобно седи во рака, може да се користи со различни рачки и не ги заморува рацете.

SteelSeries Rival 3 Wireless е опремен со пет копчиња и чувствителен TrueMove Air сензор со резолуција од 100-18000 DPI. Прекинувачите се механички, а нивниот деклариран ресурс е 60 милиони кликови. Се поврзува преку радио-модул или енергетски ефикасен Bluetooth 5.0 BLE. Безжичниот глушец работи на една или две AAA батерии. Во првиот случај ветуваат 200 часа, а во вториот - 400 часа. SteelSeries Rival 3 Wireless се продава за 60 долари.

Прочитајте исто така:

Bluetooth глушец HP Z5000

Bluetooth глушец HP Z5000

Минијатурниот и лесен (44 грама) безжичен глушец HP Z5000 Bluetooth Mouse е одличен асистент за работа. Тој е уреден во дизајнот и има симетрична форма. Резолуцијата на оптичкиот сензор е 1200 DPI. Моделот е поврзан со Bluetooth, а ресурсот на копчињата е дизајниран за 20 милиони активирања. Тие го бараат од 27 долари.

Rapoo M300 Silent

Rapoo M300 Silent

Ергономскиот безжичен глушец Rapoo M300 Silent изгледа уредно и е изострен за универзална употреба. Моделот има пет копчиња и оптички сензор со резолуција од 1600 DPI.

Rapoo M300 Silent се поврзува со уреди преку Bluetooth верзии 3.0 и 4.0, како и преку радио канал од 2,4 Hz со помош на USB dongle. Глувчето може да се поврзе со три гаџети истовремено. Може да биде и компјутер и лаптоп, како и паметен телефон, таблет или телевизор. Моделот се напојува со две AA батерии, кои би требало да бидат доволни за девет месеци работа. Моделот го бараат од 17 долари.

Судејќи според врвот, на пазарот не недостигаат безжични глувци за работа. За овие цели, погодни се и тесно фокусираните модели и глувци за гејмерите со евтина цена, минимум осветлување и аскетски дизајн. Ако сакате безжичен глушец за работа, можете да потрошите сто или два долари или можете да инвестирате во сума помала од 20 долари.

На каков мускул работите? Дали претпочитате жичен или безжичен? Во коментар, споделете ги вашите размислувања, искуства и кул модели кои не влегоа во нашиот избор.

Прочитајте исто така:

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи, најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Претплатете се на нашите страници во Twitter тоа Facebook.

Pavel Chyikin
Pavel Chyikin
Многу пишувам и читам. Понекогаш играм, гледам филмови и серии, па пишувам и за тоа. Ги сакам сопругата, синот и добрата храна.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега