СтатииИзбор на уредиТОП-10 Bluetooth звучници, лето 2022 година

ТОП-10 Bluetooth звучници, лето 2022 година

-

Колку е потопло надвор, толку повеќе луѓе има со безжичен звучници. Овие уреди станаа толку достапни што сега се носат не само на плажа или викендичка, туку, за жал, се користат и при прошетка или собири со друштво во дворот.

Bluetooth звучник

За да го направиме вашиот бас уште поголем, а квалитетот на звукот да биде најдобар, собравме десет популарни преносни звучници. Во овој сегмент има различни цени и можности, но и за мала сума на пари можете да добиете соодветен звучник кој не отежнува и го радува слухот.

Прочитајте исто така:

JBL Полнење 5

JBL Полнење 5

Популарниот звучник JBL Charge 5 е ажуриран во дизајнот, сега е уште повоинствен, а јачината на звукот е зголемена. Производителот ги инсталираше главните звучници и високотонците со вкупна моќност од 40 W. Поврзувањето е преку Bluetooth 5.1 или преку мини-џек.

Куќиштето на JBL Charge 5 е заштитено од влага според стандардот IP67. Безжичниот звучник е опремен со батерија од 7500 mAh. Ова треба да биде доволно за 20 часа работа. Приклучокот за полнење е USB C. Има функција PartyBoost која ви овозможува да поврзете повеќе звучници во исто време за забавата да биде уште погласна. За моделот бараат од 148 долари.

JBL Флип 6

JBL Флип 6

Ако сакате нешто од JBL, но поевтино и потивко, тогаш тука е Flip 6. Овој безжичен звучник има звучна моќност од 30 W и капацитет на батерија од 4800 mAh, што е доволно за 12 часа работа. Приклучокот за полнење е USB C.

JBL Flip 6 не се плаши од вода и е заштитен според стандардот IPX7. Не заборавивме на комерцијалната функција за поврзување со други PartyBoost звучници. Безжичниот звучник се продава по цена од 122 долари.

Прочитајте исто така:

JBL Go 3

JBL Go 3

Со цена од 38 долари, преносливиот звучник JBL Go 3 нуди модерен дизајн и голем број бои во заштитено и водоотпорно куќиште (IP67), компактни димензии и удобна издржлива јамка за носење или монтирање. Овој безжичен звучник може да се носи насекаде, вклучувајќи пешачење, одмор на плажа, прошетки на отворено и слично.

JBL Go 3 се поврзува со уреди само преку Bluetooth 5.1. Батеријата се полни преку USB C и едно полнење е доволно за 5 часа работа. И покрај неговата компактна големина, моделот произведува моќен, јасен звук од 4,2 W.

Tronsmart Element T6 Plus

Tronsmart Element T6 Plus

Моделот Tronsmart Element T6 Plus се издвојува од буџетскиот сегмент. По цена од 60 долари, може да се натпреварува со моделите погоре. Преносливиот звучник има два пасивни радијатори со вкупна моќност од 40 вати. SoundPulse технологијата е одговорна за засилување на басот.

Tronsmart Element T6 Plus се поврзува преку Bluetooth 5.0, мини-приклучок (3,5 mm) и USB. Таа има и читач на картички. Капацитетот на вградената батерија е 6600 mAh. Ова е доволно за да се работи 15 часа. Ако сакате, можете да наполните други гаџети од звучникот.

Прочитајте исто така:

Tronsmart Element Force+

Tronsmart Element Force+

Tronsmart Element Force+ го направи својот производител популарен меѓу широк спектар на корисници. По цена од 46 долари, овој модел изгледа стилски и агресивно, има заштитено куќиште отпорно на удари и водоотпорно (IPX7).

Tronsmart Element Force+ доби зголемен отворен сабвуфер, се поврзува со уреди преку Bluetooth 4.2 и преку мини-џек, а има и читач на картички. Благодарение на NFC модулот, преносливиот звучник се активира со допирање на паметниот телефон, а по желба можете да поврзете друг на него за целосен стерео звук.

Хопестар А6

Хопестар А6

Моќниот Hopestar A6 се издвојува и во сегментот со пристапни цени. По цена од 58 долари, тој произведува звук од 34 вати со засилен бас. Куќиштето е стилски и минималистички, заштитено од влага според стандардот IPX6. Има додатоци за носење на рамениците, а главен недостаток се сјајните дизајнерски елементи кои брзо се гребат со честа употреба на отворено.

Hopestar A6 се поврзува со уреди преку Bluetooth 4.2, 3,5 мм аудио приклучок или USB. Има читач на картички што го прави безжичниот звучник независен од паметните телефони и другите гаџети. Капацитетот на батеријата во моделот е 6000 mAh. Ова е доволно за 10-15 часа гласно слушање музика.

Прочитајте исто така:

Маршал Ембертон

Маршал Ембертон

Ако ви треба добра јачина (20 W) и квалитетен звук, постои Marshall Emberton. Овој безжичен звучник изгледа спектакуларно - телото е изработено од алуминиум и обезбеден е силиконски слој. Пар моќни динамични емитери и пасивен резонатор што го засилува „ниското“ се одговорни за чистиот бас звук.

Куќиштето Marshall Emberton е заштитено од влага според стандардот IPX7. Поврзувањето е преку Bluetooth 5.0. Тврденото траење на батеријата е 20 часа, а целосното полнење трае 3 часа. Има брзо полнење. Колоната се продава по цена од 130 долари.

Sony Extra Bass SRS-XB43

Sony Extra Bass SRS-XB43

Sony Extra Bass SRS-XB43 е еден од најдобрите безжични звучници во овој избор во однос на квалитетот на звукот. Моделот зема различни номинации и ги зазема првите места во различни врвови. Корисниците го фалат за неговиот јасен гласен звук и акцентот на средината и басот.

Sony Extra Bass SRS-XB43 има NFC модул за брзо активирање од паметен телефон. Декларираната моќност на моделот е 32 W. Има позадинско осветлување за музика, како и USB C порта.

Sony Extra Bass SRS-XB43 е поврзан преку Bluetooth 5.0 или AUX, нема читач на картички. Куќиштето на преносливиот звучник е заштитено од вода според стандардот IP67, а вградената батерија е доволна за еден работен ден. Во исто време, може да дејствува како полнач за помали гаџети. Моделот го бараат од 176 долари.

Прочитајте исто така:

Свен ПС-370

Свен ПС-370

Ако ви треба голем, но достапен безжичен звучник за забави и рекреација на отворено, тогаш обрнете внимание на Sven PS-370. Номиналната моќност на моделот е 40 W. За носење, има удобна рачка на врвот, на која има контролни копчиња.

Sven PS-370 доби позадинско осветлување, а покрај стандардниот аудио приклучок од 3,5 mm, има и USB за поврзување на надворешни медиуми. Тие не заборавија на модулот Bluetooth, а има дури и FM радио. Заштитата од влага е IPX5, а звучникот тежи 2,5 kg. Sven PS-370 се продава за 85 долари.

Bang&Olufsen Beosound Explore

Bang&Olufsen Beosound Explore

Еден од најкул, и по звук и по цена, звучници во нашиот избор - Bang&Olufsen Beosound Explore. Моделот има компактна големина (124×81×81 mm), уреден дизајн во духот на минимализмот, куќиште заштитено со стандардот IP67 и висока цена - чини од 203 долари.

Номиналната моќност на Bang&Olufsen Beosound Explore е 60 W. Два моќни радијатори од 1,8 инчи со сопствена технологија True360 се одговорни за квалитетот на звукот. Телото е изработено од алуминиум, а обезбедена е и гумена основа за да може звучникот да се постави на која било површина. Звучникот е поврзан со Bluetooth v 5.2, има и USB конектор. Батеријата од 2400 mAh е доволна за 27 часа слушање.

Пазарот за безжични звучници е разновиден и релативно ефтин. За соодветни пари, сега можете да добиете компактен, па дури и поголем модел за рекреација и патување, притоа добивате не само Bluetooth конекција, туку и AUX, читач на картички и ако имате среќа, позадинско осветлување. Преносливите звучници исто така звучат добро за нивната големина, речиси секогаш не се плашат од влага и работат долго време.

Дали имате Bluetooth звучник? Колку често и каде го користите? Дали се каеш што си купил? Споделете го вашето искуство и впечатоци во коментарите. Таму пишувајте кул модели кои не се вклучени во нашиот топ.

Прочитајте исто така:

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи, најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

  • Претплатете се на нашите страници во Twitter тоа Facebook.
Pavel Chyikin
Pavel Chyikin
Многу пишувам и читам. Понекогаш играм, гледам филмови и серии, па пишувам и за тоа. Ги сакам сопругата, синот и добрата храна.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега