СтатииИзбор на уредиТОП-10 телефони со копчиња, есен 2022 година

ТОП-10 телефони со копчиња, есен 2022 година

-

И покрај неговата широка употреба паметни телефони, луѓето сè уште користат телефони со копчиња. Некои како додаток на главните уреди, други не можеа да се префрлат на овие „лопати“, некои ги сметаат за несигурни или едноставно не ја гледаат поентата да преплаќаат за непотребните функции.

10-те најдобри телефони со копчиња во 2021 година

Во секој случај, моделите со копче се барани дури и во 2022 година, па затоа ги собравме првите десет, според нас, и популарни модели на пазарот. Сите тие се модернизирани: со екрани во боја, камери и други ѕвона и свирки, но контролата овде се врши со копчиња, и тоа е главната работа. Категориите на цени се исто така различни за секого, така што овде ќе најдете модел не само за вашите потреби, туку и за вашиот буџет.

Прочитајте исто така:

Nokia 6310

Nokia 6310

Nokia 6310 е стар пријател во ново толкување. Телефонот, повторно издаден во 2021 година, доби стилско куќиште и две опции за бои - црна и зелена. Веќе има поддршка за 4G, две SIM картички и Bluetooth 5.0.

Екранот на Nokia 6310 е во боја, 2,8 инчи со резолуција од 320×240 пиксели. Има поддршка за мемориски картички до 32 GB, како и 3,5 мм аудио приклучок сместен на врвот. Капацитетот на батеријата што не се отстранува е 1150 mAh, што ќе обезбеди до 19 часа разговор или 21 ден во режим на подготвеност. Цената на моделот започнува од 47 долари.

Nomi i220

Nomi i220

Благодарение на големите копчиња со јасни ознаки, телефонот Nomi i220 најчесто го земаат баби и дедовци и луѓе со слаб вид. Цената на моделот (од 25 долари) исто така привлекува корисници, но, се разбира, за овие пари нема претерувања во однос на можностите.

Nomi i220 е опремен со пластична кутија, 2,2-инчен дисплеј со резолуција од 176×144 пиксели, батерија од 1900 mAh, SOS копче за итни повици и Bluetooth 2.1 модул. Вградената меморија е 32 MB, а нема слот за мемориска картичка.

Прочитајте исто така: 

Nokia 8000 4G

Nokia 8000 4G

Nokia 8000 4G е помодерен телефон со копчиња со убави бонуси. Како што сугерира името, уредот работи во LTE мрежи и исто така со две SIM-картички. Други карактеристики вклучуваат процесор Snapdragon 210, KaiOS OS, поддршка за гласовниот асистент на Google Assistant, камера од 2 мегапиксели и инсталирани апликации, вклучувајќи Facebook, YouTube, WhatsApp и други.

Nokia 8000 4G има 2,8-инчен дисплеј во боја со резолуција од 320×240 пиксели и батерија од 1500 mAh. Производителот уверува дека со основна употреба, траењето на неговата батерија ќе биде до 2-3 недели. Цената на моделот започнува од 68 долари.

Nokia 5310 2020 Dual SIM

Nokia 5310 2020 Dual SIM

Во 2020 година, Нокиа повторно го објави легендарниот модел 5310 и на името додаде Dual Sim 2020 година. Телефонот беше малку ажуриран во дизајнот и подобрен внатре. Новодојденците направија подобрен MP3 плеер со посебни контролни копчиња на телото, слот за две седумки, предни стерео звучници, камера од 0,3 MP.

Nokia 5310 2020 Dual Sim е опремен со 2,4-инчен екран во боја со резолуција од 320×240 пиксели, слот за мемориска картичка до 32 GB и батерија со капацитет од 1200 mAh. За ажурираната легенда бараат од 37 долари.

Прочитајте исто така:

Sigma mobile Comfort 50 Optima

Sigma mobile Comfort 50 Optima

Мобилниот телефон Sigma Comfort 50 Optima со копче е популарен поради неговата едноставност, скромната цена од 29 долари и големата батерија од 2500 mAh. Батеријата нуди модели до 14 дена работа без полнење.

Мобилниот Sigma Comfort 50 Optima има место за microSD мемориска картичка инклузивна до 32 GB, Bluetooth модул, радио и фенерче. Камерата е стандардна за овој сегмент од телефоните - 0,3 MP. А екранот е 3,5 инчи со резолуција од 480×320 пиксели и 165 ppi.

Nokia 2660 Превртување

Nokia 2660 Превртување

Судејќи според фактот дека компанијата го објави Nokia 2660 Flip во 2022 година, луѓето сè уште се заинтересирани за флип-апостолки. Телефонот со преклопување со копче беше опремен со процесор Unisoc T107 (до 1 GHz) и 128 GB ROM. Има поддршка за microSD до 32 GB, 3G/4G модули, Bluetooth 4.1 и GPS, како и копче за Google Assistant и приклучок за слушалки.

Nokia 2660 Flip работи на оперативниот систем KaiOS, можете да инсталирате апликации како YouTube. Батеријата во него е 1450 mAh, а дисплејот овде е 2,8-инчен со резолуција од 320×240 пиксели. Цената на овој телефон на преклоп започнува од 62 долари.

Прочитајте исто така:

Alcatel One Touch 2019G

Alcatel One Touch 2019G

Alcatel One Touch 2019G им се допаѓа на корисниците поради неговата пријатна цена која започнува од 24 долари и удобната станица за приклучување во комплетот. И благодарение на големите копчиња и екранот со јасни знаци, овој модел на телефон со копче често го земаат постари луѓе со слаб вид.

Alcatel One Touch 2019G доби SOS копче за итни повици. Има само една SIM картичка, а капацитетот на батеријата е 970 mAh. Батеријата дава 16 часа разговор и до 350 часа во режим на подготвеност. Мобилниот телефон е опремен и со Bluetooth 2.1 модул, камера од 2 мегапиксели и слот за microSD до 32 GB.

Tecno T301

Tecno T301

Tecno T301 е популарен поради неговата ниска цена која започнува од 14 долари и убавиот дизајн. Телефонот има екран во боја од 1,77 инчи со резолуција од 128x96 пиксели, камера, слот за microSD картичка до 16 GB, 3,5 милиметарски аудио приклучок за слушалки за слушање снимена музика и радио и фенерче во случај .

Телефонот со копче Tecno T301 е опремен со батерија со капацитет од 1150 mAh. Тие ветуваат една недела работа без полнење во нормален режим и до три недели во режим на подготвеност.

Прочитајте исто така:

Sigma X-treme PR68

Сигма мобилен X-treme PR68

Телефонот со копче Sigma X-treme PR68 се смета за одлични карактеристики на куќиштето отпорно на удари и заштита од вода и прашина според стандардот IP68. Моделот има приклучок за слушалки, камера од 0,3 MP, целосна фенерче и слот за microSD мемориска картичка.

Sigma X-treme PR68 пакува голема батерија од 4000 mAh со OTG поддршка, што значи дека телефонот може да полни други уреди. Тие ветуваат дека оваа количина на батерија ќе трае и до еден месец без полнење. Цената на заштитениот мобилен телефон започнува од 47 долари.

АГМ М6

АГМ М6

AGM M6 е уште еден безбеден телефон со копче во нашиот избор. Чини од 97 долари и за овие пари производителот нуди ниво на заштита IP69 во комбинација со MIL-STD-810, како и голем звучник со LED прстен сместен позади.

Моделот доби 2,4-инчен екран на допир со резолуција од 320×240 пиксели, Wi-Fi, Bluetooth 5.1 и USB Type-C за полнење. Батеријата е 2500 mAh, има поддршка за мемориски картички, а камерата е стандардна од 0,3 MP.

Изборот на мобилни телефони со копчиња е огромен. Тие се евтини, разноврсни и што е можно покомпактни, погодни за сите возрасни категории на население, во зависност од задачите, а најчесто не се плашат од вода и прашина. Покрај тоа, во повеќето случаи, моделите со копчиња се веќе опремени со повеќе или помалку нормални екрани во боја, па дури и со камери, плеери и слотови за мемориски картички за слушање не само на радио, туку и на вашата музика.

Дали користите такви телефони? Ако е така, зошто и за која цел? Какви модели имате и како ги користите? Споделете го вашето искуство и имињата на тестираните мобилни телефони во коментар.

Прочитајте исто така:

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи, најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Pavel Chyikin
Pavel Chyikin
Многу пишувам и читам. Понекогаш играм, гледам филмови и серии, па пишувам и за тоа. Ги сакам сопругата, синот и добрата храна.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Вовез
Вовез
пред 4 месеци

Се прашувам кои се критериумите за избор на ТОП 10? На прв поглед? Затоа што има, на пример, бројки од GFK - за бројот на продадени телефони секој месец, Hotline - за популарноста на барањата и бројот на понуди. И ти?

Eugene Beerhoff
Eugene Beerhoff
пред 4 месеци
Одговори  Вовез

Ве молиме препрочитајте го вториот пасус.
„...ги собравме првите десет, според наше мислење, и популарни модели на пазарот. Сите се модернизирани: со екрани во боја, камери и други ѕвона и свирки, но контролата овде се врши со копчиња и тоа е главната работа. Категориите на цени се исто така различни за секого, така што овде ќе најдете модел не само за вашите потреби, туку и за вашиот буџет“.
Овој врв е составен како субјективно мислење на уредниците. И можете или да се согласите со неа или не со тоа што ќе ги понудите вашите опции за модел во коментарите, на пример.

Популарно сега