СтатииИзбор на уредиТОП-10 слушалки TWS под 200 долари, лето 2022 година

ТОП-10 слушалки TWS под 200 долари, лето 2022 година

-

Пред неколку години, целосно безжични слушалки Apple AirPods роди нов тренд и речиси култ во форматот TWS. Многу производители побрзаа да ги објават своите модели, па дури и успеаја во овој бизнис, така што на сегашниот пазар има многу пристојни безжични слушалки, евтини замени за популарниот аудио гаџет Apple. Избравме за вас 10 најдобри (според наше мислење) и релативно евтини (до 200 долари) TWS слушалки од првата половина на 2020 година. Доколку знаете други достојни модели, напишете ги имињата и вашите препораки во коментар.

Прочитајте исто така:

Redmi Buds 3 Pro

Redmi Buds 3 Pro

Пупки 3 Pro од Redmi – слушалки, како што велат, за сите пари, а исто така и со куп бонуси кои едвај сонувате да ги видите во овој ценовен сегмент. Бараната цена е околу 60 долари, а лепчињата овде, вклучувајќи ги и водечките, се искрено ценети. Покрај активниот систем за намалување на шумот и режимот на транспарентност, Redmi Buds 3 Pro поддржува безжично полнење, автоматско паузирање при отстранување на една слушалка и истовремено поврзување со два уреди. И, да, сето тоа е за скромни 60 долари.

Динамичните драјвери од 9 mm се одговорни за квалитетот на звукот. Звукот е добро избалансиран, басот е добар и резервата за јачина е добра за очите. Од аудио кодеци, поддржани се стандардни SBC и AAC. Батеријата ви овозможува да слушате музика со едно полнење до 6 часа, а во режим на разговор тие траат до 3 часа. Со случајот, може да сметате на вкупно 28 часа. Недостаток е што апликацијата не е поддржана. Сепак, основната поставка на слушалките е доста добра, а во случај на тоа, секогаш можете да го користите еквилајзерот на вашиот паметен телефон.

JBL Tune 230NC

JBL Tune 230NC

Пристојни опции за евтини може да се најдат во опсегот на JBL. JBL Tune 230NC, на пример, ќе чини 70 долари и во исто време ќе нуди пријатен звук, активно поништување на бучавата и добра автономија. Звукот го обезбедуваат драјвери од 6 mm, а самиот звук има акцент на сараунд басот. Ако стандардното „ниско“ не е доволно, можете да ја користите функцијата Bass Boost и да постигнете уште посветлен звук.

Обезбедени се ANC, режим на транспарентност и функцијата TalkThru, кои ќе ви овозможат да водите дијалог без да ги вадите слушалките. Заштитата од влага е стандардна - IPX4. Автономијата на Tune 230NC е импресивна - до 10 часа без намалување на шумот (8 часа со ANC), со куќиште, времето на работа се зголемува на 40 часа. И благодарение на брзото полнење, можете да обезбедите до 10 часа репродукција за 2 минути.

Прочитајте исто така:

Sony WF-C500

Sony WF-C500

Sony WF-C500 се слушалки TWS во каналот од средниот ценовен сегмент, чија цена е 80 долари. C500 се одликува со добра ергономија со цврсто вклопување, оригинална форма на куќиштето, чиј врв беше проѕирен капак изработен од мат пластика. Моделот е опремен со звучници од 5,8 мм и поддршка за најпопуларните аудио кодеци AAC и SBC, како и сопствена технологија DSEE, која може да пумпа звук до нивото на HiRes.

Одделно, вреди да се забележи траењето на батеријата - дури 10 часа со едно полнење додека слушате музика! За TWS, оваа бројка е многу солидна. А со футрола, автономијата може да се удвои. Слушалките се поврзуваат преку Bluetooth v 5.0, и секако заштита од прскање (IPX4).

OPPO Enco Free2

OPPO Enco Free2

На оние кои бараат пристоен бас во слушалките им се препорачува внимателно да го разгледаат OPPO Enco Free2. По просечна цена од околу 100 долари, Enco Free2 нуди прилично обемен и висококвалитетен звук со дебел „низок“ и добро дефиниран „среден опсег“. Покрај тоа, слушалките имаат активен систем за намалување на шумот кој ги намалува звуците од околината до 42 dB.

Работат слушалките со AAC и SBC кодеци, има поддршка за работа со гласовен асистент и се поврзуваат со телефонот преку Bluetooth 5.2. Во исто време, куќиштето на слушалките има стандард за заштита од прав и вода IP54. Што се однесува до автономијата, го имаме следново: со едно полнење слушалките ќе издржат до 6,5 часа без ANC и до 4 часа со вклучен шум, а вкупното траење на батеријата е 30 и 20 часа, соодветно.

Прочитајте исто така:

Vivo TWS 2 ANC

Vivo TWS 2 ANC

Vivo TWS 2 ANC има динамични радијатори од 12,2 mm внатре со дијафрагма од јаглеродни влакна, работи со aptX Adaptive и AAC аудио кодеци и поддржува DEEP-HD Audio технологија. Покрај активниот систем за намалување на шумот (до 40 dB), тие обезбедуваат режим на транспарентност, автопауза, можност за поврзување со два уреди, како и режим на минимално доцнење (88 ms/43 ms).

Со едно полнење, слушалките можат да работат до 7 часа без намалување на шумот и малку повеќе од 4 часа со вклучен ANC, а куќиштето го зголемува животниот век на батеријата на 29 часа. Тројните микрофони обезбедуваат висококвалитетен гласовен пренос за време на повиците. Само безжичното полнење не е доволно за целосна среќа, но инаку слушалките се многу интересни. А чини само околу 100 долари.

Edifier NeoBuds Pro

Edifier NeoBuds Pro

Edifier NeoBuds Pro е TWS со одличен звук во стилски футуристички дизајн. За почеток, внатре се инсталирани сопствени двигатели од 10 мм со Ноулс арматури и DSP процесор, а поддржани се и SBC, LDAC и LHDC кодеци. Покрај тоа, NeoBuds Pro станаа првите слушалки со сертификат за аудио со висока резолуција и опсег на фреквенции до 40 kHz. Тие исто така имаат активен систем за намалување на бучавата кој може да исече до 42 dB амбиентален звук „ѓубре“.

Едно полнење е еднакво на 6 часа слушање музика без поништувач на шум, со тоа автономијата ќе се намали за само 1 час. Со кутијата за полнење добиваме уште 18 или 15 часа работа, соодветно. Степенот на заштита е IP54, а комплетот вклучува 7 пара силиконски врвови за уши со различни големини за оптимално вклопување. Со оглед на цената од 120 долари, слушалките ќе им се допаднат на бараните љубители на музика кои сакаат да добијат сериозен звук за сосема соодветни пари.

Прочитајте исто така:

Huawei Бесплатни пупки 4

Huawei Бесплатни пупки 4

Барате безжични слушалки со добар звук, ANC и добар дизајн? Huawei Бесплатни пупки 4 може да биде одличен избор. Удобни и практично бестежински (тежината на слушалките е само 4,1 g), „quads“ се претставени во две бои - класично бело и сребрено во огледало, во кои слушалките изгледаат барем премиум. Покрај тоа, слушалките имаат стандард за заштита IPX4, што значи дека капките дожд или пот не се плашат од нив.

Возачите од 14,3 mm се одговорни за висококвалитетен звук, поддржани се AI ANC (до 25 dB) и SBC и AAC кодеци. Слушалките обезбедуваат до 4 часа непрекината музика со исклучено ANC (или 2,5 часа со вклучено), а со куќиштето автономијата се зголемува на 22 часа. Во исто време, поддржано е брзо полнење, кое ќе ви овозможи да „добиете“ 15 часа слушање за 2,5 минути. FreeBuds 4 се „наведени“ околу 130 долари.

Маршал Мало III

Маршал Мало III

Британската компанија Marshall постои 60 години, а со текот на годините брендот стана навистина иконски. Еден вид „тежок луксуз“ во светот на аудио опремата. И покрај фактот дека е тешко да се наречат производите на компанијата достапни, цената Маршал Мало III за позиционирање на брендот, тоа е сосема демократско - денес слушалките може да се купат од 135 долари.

Што ги прави привлечни? Но, овде, само површен поглед на дизајнот и финишот под кожа е доволен за да бидете подготвени да платите поголема сума за нив. Дизајнот е дефинитивно еден од главните моменти на Minor III, но не и единствениот дизајн. Слушалките имаат динамички драјвери од 12 мм кои му обезбедуваат тродимензионален, чист и баси звук и без изразени „пасови“ на „долните“. Слушалките се поврзуваат преку Bluetooth v 5.2, поддржани се aptX и SBC кодеци, а има и безжично полнење и IPX4 заштита од влага. Едно полнење е доволно за репродукција до 5 часа, а со куќиштето траењето на батеријата се зголемува на 25 часа. Меѓу недостатоците може да се спомене недостатокот на поддршка за AAC и комерцијалната апликација. Ако овие параметри не се клучни за вас, можете безбедно да земете и да уживате во вистински луксузен дизајн заедно со избалансиран звук.

Прочитајте исто така:

ANKER SoundCore Liberty Air 2 Pro

ANKER SoundCore Liberty Air 2 Pro

ANKER SoundCore Liberty Air 2 Pro може да се пофали со густ и пријатен звук - тие се опремени со радијатори PureNote со неодимиумски магнети, кои ви овозможуваат да постигнете јасен звук со силен бас. Воведени се неколку отстранувачи на шум/режим на транспарентност, а 6 микрофони обезбедуваат јасен пренос на глас без вишок шум.

Liberty Air 2 Pro е опремен со 9 пара силиконски ушни перничиња - нема да биде тешко да се избере совршениот. Поддржани се аудио кодеци AAC и SBC, слушалките може да се поврзат со Bluetooth верзија 5.0. Слушалките работат 6-7 часа со едно полнење (во зависност од употребата на поништувач на бучава), заедно со куќиштето може да сметате на 26 часа, а има и поддршка за безжично полнење. Liberty Air 2 Pro ќе чини 145 долари.

Samsung Galaxy Пупки Про

Samsung Galaxy Пупки Про

Со буџет за купување слушалки до 200 долари, можете да сметате на водечки модел со напредна функционалност. На пример, Samsung Galaxy Пупки Про, кој сега ќе чини околу 160 долари. Покрај сочниот и јасен звук, обезбеден со двонасочен звучник со поставки од AKG, Galaxy Buds Pro се опремени со оригинални чипови карактеристични за горниот сегмент. Тие вклучуваат аудио 360 технологија (нешто како „звучен жироскоп“), компатибилна со Samsung OneUI 3, сензор за спроводливост на коските, поддршка за поврзување со повеќе уреди и, се разбира, интелигентен систем за намалување на бучавата со режим на транспарентност.

Со вклучен ANC, слушалките ќе траат до 6 часа, а ако го исклучите поништувањето на шумот, можете да сметате на сите 8. Во случајот, има уште 20-тина часа. Водечкиот TWS не може да се замисли без поддршка за безжично полнење, така што Buds Pro не беше исклучок. Има брзо полнење, благодарение на што можете да издржите до 5 час батерија за 1 минути. Покрај тоа, телото на слушалките е заштитено од влага според посериозниот стандард IPX7. Не треба да пливате во нив, но ако на пример ве фати дожд, не ги плаши.

Прочитајте исто така:

И не заборавајте! Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Pavel Chyikin
Pavel Chyikin
Многу пишувам и читам. Понекогаш играм, гледам филмови и серии, па пишувам и за тоа. Ги сакам сопругата, синот и добрата храна.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега