СтатииИзбор на уредиТОП-10 видео рекордери, есен 2022 година

ТОП-10 видео рекордери, есен 2022 година

-

Модерен видео рекордери не само што изгледаат различно, туку се способни и за многу работи. Не само што снимаат видеа со добар квалитет, туку помагаат и при паркирање, следење на влезот во лентата и растојанието помеѓу автомобилите. Видео рекордерот во 2022 година е полноправен асистент на возачот. И ова е прилично убав и компактен уред во различни форми.

ТОП-10 видео рекордери, лето 2021 година

Собравме за вас десет популарни и, според нас, најдобри видео рекордери, за да можете да се вклопите во буџетот и во исто време да го изберете најсоодветниот модел.

Прочитајте исто така:

Xiaomi 70mai Dash Cam Pro Plus A500

70mai Dash Cam Pro Plus A500

Xiaomi 70mai Dash Cam Pro Plus A500 е популарен напреден видео рекордер со ротирачка камера која може да „гледа“ не само на патот, туку и во кабината. Моделот има модул Sony IMX335, кој може да снима видео со резолуција од 2592×1944 пиксели со 30 фрејмови во секунда. Декларираниот агол на гледање е 140 степени.

Xiaomi 70mai Dash Cam Pro Plus A500 се напојува со чип HiSilicon Hi3556-V200. Моделот има функција DeFog („антимагла“), која го подобрува квалитетот на фотографирањето при лоши временски услови. Дополнително, видео рекордерот е опремен со GPS и GLONASS модули. Благодарение на ова, координатите и брзината на автомобилот се надредени на врвот на видео секвенцата. Не заборавајте за помошникот ADAS за контрола на вашата лента и контролирање на безбедно растојание.

Xiaomi 70mai Dash Cam Pro Plus A500 се поврзува со комерцијалната апликација 70mai преку Wi-Fi, додека снимката може да се гледа преку вграден екран од 2 инчи со IPS матрица. „Паметниот“ видео рекордер се продава по цена од 66 долари.

Xiaomi 70mai цртичка камера 1S

70mai цртичка камера 1S

Малку по буџетски видео рекордер Xiaomi 70mai Dash Cam 1S чини од 29 долари и за овие пари нуди компактни димензии и минималистички дизајн. Матрицата овде е Sony IMX307, кој може да снима видео во 1080p со 30 fps и чипот MStar 8336D. Камерата не се ротира.

Xiaomi 70mai Dash Cam 1S може да снима видео со звук на мемориска картичка microSD до 64 GB вклучено. Видео рекордерот е опремен со батерија со капацитет од 240 mAh и се напојува од запалка за цигари од автомобил или пренослива батерија.

Прочитајте исто така:

Xiaomi 70mai 4G Интелигентен HD рекордер M500

Xiaomi 70mai 4G Интелигентен HD рекордер M500

Xiaomi Интелигентниот HD рекордер 70mai 4G M500 изгледа модерно и стилски. Видео рекордерот снима видео со резолуција од 2592×1944 и 30 fps, а модулот на камерата овде има агол на гледање од 170 степени.

Уредот е опремен со функција за контрола на лента (LDWS) и контрола на растојание (FCWS), режим на паркирање и звучник. Моделот доби и Wi-Fi, Bluetooth и GPS модули, има 3G/4G модем, како и функција за препознавање знаци. 70mai 4G Интелигентен HD рекордер M500 започнува од 82 долари.

Xiaomi 70mai Mirror Dash Cam

Xiaomi 70mai Mirror Dash Cam

Видео рекордер Xiaomi 70mai Mirror Dash Cam изгледа како ретровизор и е прикачен на него во автомобилот. Моделот е опремен со Sony IMX335 матрица со HiSilicon Hi3556 V100 чип. Камерата снима со резолуција од 2560×1600 пиксели со 30 fps со агол на гледање од 140 степени. Постојат WDR функции за практично фотографирање во сончев ден и DeFog при магла и други неповолни временски услови.

Xiaomi 70mai Mirror Dash Cam е опремен со 5-инчен екран на допир и слот за мемориска картичка со вклучена 64 GB. Има Wi-Fi конекција и режим на паркирање. Напојувањето доаѓа од запалката во автомобилот или од која било надворешна батерија. Огледало видео рекордер Xiaomi 70mai Mirror Dash Cam започнува од 58 долари.

Прочитајте исто така:

DDPai Mola N3 GPS

DDPai Mola N3 GPS

DDPai Mola N3 GPS е видео рекордер од средната ценовна категорија со силен држач на шофершајбната и камера што не се ротира. Моделот го користи популарниот модул OmniVision OS05A10 со чип Hisilicon Hi3556. Камерата снима со резолуција од 2560×1600 пиксели со 30 фрејмови во секунда, а нејзиниот агол на гледање е 140 степени. Кога снимате, снимањето на звук и WDR (широк динамички опсег) се користат за изедначување на разликите со осветлувањето.

DDPai Mola N3 GPS може соодветно да снима дури и ноќе. Комерцијалната технологија Super Night Vision помага во оваа камера. Меѓу корисните карактеристики, има и GPS модул за одредување на локацијата на автомобилот и прикажување на брзината на автомобилот на видео, како и функции за контрола на растојание (FCWS) и за одржување лента (LDWS). Не заборавивме на Wi-Fi модулот за поврзување на видео рекордерот со апликацијата. DDPai Mola N3 GPS се продава за 47 долари.

DDPai Mini5

ТОП-10 видео рекордери, есен 2022 година

Со цена од 100 долари, DDPai Mini5 DVR има уреден изглед. Моделот има модул Sony IMX415, кој снима во 4K со 30 фрејмови во секунда и со агол на гледање од 140 степени.

DDPai Mini5 доби процесор HiSilicion Hi3559, има GPS модул, режим на паркирање, сензор за движење и Wi-Fi модул. Функциите LDWS (контрола на лента) и FCWS (контрола на далечина) помагаат во управувањето. За снимање видеа има вграден EMMC 5.1 погон од 64 GB, а изворот на енергија е суперкондензатор.

Прочитајте исто така:

Аспиративен експерт 8

Експерт за DVR 8

Видео рекордерот Aspiring Expert 8 е опремен со два посебни модули кои се прицврстуваат на предното и задното стакло, соодветно. Главната матрица овде е Sony IMX307 со Novatek NTK96675 чип и агол на гледање од 170 степени. Снима во 1080p со 60 fps. Вториот модул исто така снима во Full HD, но веќе со 30 fps.

Aspiring Expert 8 го известува возачот за камерите за брзина и столбовите на патиштата. По желба, корисникот може да ја вклучи во видеото локацијата на автомобилот, неговата брзина, датумот на снимање, па дури и броевите на автомобилот. Информациите се прикажуваат на 2,35-инчен IPS екран, а доколку е потребно, можете да го гледате емитувањето преку сопствената апликација. DVR се напојува од запалката или електричната мрежа, но исто така е опремен со батерија од 200 mAh за итни случаи и резервна копија. Моделот чини од 100 долари.

Газер Ф730

Газер Ф730

Видео рекордерот Gazer F730 доби уреден минималистички дизајн. Моделот е опремен со Sony IMX322 матрица со можност за снимање видео во 1080p/30 fps со агол на гледање од 170 степени. Карактеристиката на уредот беше режимот Head-UP Display (HUD), кој ви овозможува да проектирате слика на шофершајбната.

Gazer F730 има функција за контрола на лента и растојание (LDWS и FCWS), може да ја наметне брзината на автомобилот на видеото и помага при паркирање. Податоците се снимаат на microSD мемориска картичка до и вклучувајќи 256 GB. Има Wi-Fi модул и батерија од 400 mAh, а во нормален режим видео рекордерот се напојува од запалка. Gazer F730 се продава за 89 долари.

Прочитајте исто така:

Газер Ф125

Газер Ф125

Со цена од 86 долари, видео рекордерот Gazer F125 нуди аскетски компактен дизајн и снимање видео со резолуција до 2304×1296 пиксели (Супер HD) со 30 фрејмови во секунда. Можно е и снимање во 720p/60 fps и 1080p/30 fps. Декларираниот агол на гледање е 160 степени.

Gazer F125 е опремен со слот за microSD мемориски картички до 128 GB вклучени. На задната страна има екран од 1,25 инчи, а внатре има и Wi-Fi модул за поврзување со апликацијата Gazer Dashcam. Видео рекордерот работи само од запалка или надворешна батерија и нема вградена батерија.

PlayMe Tio S

Видео рекордер PlayMe Tio S

PlayMe Tio S е стилски мултифункционален видео рекордер кој предупредува за камери, радари и постови на патот. Тој беше опремен со модул Sony IMX307 со чип Novatek NTK96658, кој снима видеа во максимална резолуција од 1080p со 30 фрејмови во секунда. За да заштедите простор на мемориска картичка до 64 GB, квалитетот на видеото може да се намали на 640x480 пиксели со 30 fps.

PlayMe Tio S е опремен со поларизирачки филтер, широк динамички опсег на WDR и можност за снимање звук. Видео рекордерот е опремен со GPS модул, може да ја покаже брзината на автомобилот, се контролира со гестови, помага при паркирање и работи преку Wi-Fi. Моделот има 1,4-инчен IPS екран со резолуција од 240×240 пиксели. PlayMe Tio S се продава по цена од 91 долари.

Судејќи од горниот дел погоре, модерните видео рекордери имаат различни ценовни ознаки, доаѓаат во различни форми и големини. Со нивната компактност, тие можат да снимаат висококвалитетни видеа, како и да снимаат звук и опционално се опремени со многу други функции. На пример, приказ на брзина, предупредувања за радари и постови, емитување и контрола од апликацијата и многу повеќе.

Дали користите видео рекордер кога возите? Ако е така, споделете го вашето искуство и модел. Ако не, напишете во коментар зошто и што користите наместо тоа.

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Eugenia Faber
Eugenia Faber
Љубител на гаџети со искуство. Верувам дека кафето, мачките и квалитетниот филм се соодветни под никакви околности. Почесен (или не толку) вешт во сектата DIY, одмарајќи со четка и пиштол за лепак во моите раце.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега