Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
СтатииИзбор на уредиТОП-10 безжични гејмври, лето 2022 година

ТОП-10 безжични гејмври, лето 2022 година

-

Во 2022 година, тастатурата за игри е потребна не само за поврзување со конзоли за игри и компјутери. Тие се користат во мобилни игри со паметни телефони, таблети, ТВ приемници и така натаму. За да не се збуните во разновидноста на модели, ги собравме првите десет, според наше мислење, безжични гејмпади. Поважно! Од списокот нема добро познати контролори PlayStation і Xbox, но има и други, не помалку кул и популарни опции.

ТОП-10 безжични гејмпади за почетокот на 2021 година

Прочитајте исто така:

MSI Force GC30 V2

MSI Force GC30 V2

MSI Force GC30 V2 изгледа уредно и стилски. Гејмпадот работи со компјутер и Android преку Bluetooth или кабелска врска. Моделот е опремен со два кабли, а попречните шипки може да се менуваат. Батеријата од 600 mAh е одговорна за автономното работење на моделот, што е доволно за до 8 часа игра. Гејмпад ќе чини од 45 долари.

iPega PG-9156

Гејмпад iPega PG-9156

Популарниот универзален гејмпад iPega PG-36 е во продажба по цена од 9156 долари. Во дизајнот и формата, наликува на класичниот Dual Shock од Sony. Има стапчиња за осветлување. Контролерот работи со компјутер, Android и iOS, поврзувајќи се преку Bluetooth или користејќи телефон.

iPega PG-9156 има држач што се превртува за паметен телефон. За времетраењето на батеријата е одговорна вградената батерија со капацитет од 380 mAh. Ветуваат дека тоа ќе биде доволно за 15 часа користење.

Прочитајте исто така:

Logitech Wireless Gamepad F710

Гејмпад Logitech Wireless Gamepad F710

Logitech Безжичниот Gamepad F710 не е добар за секого, туку класичен и популарен гејмпад кој е веќе стар десет години. Отпрвин имаше жичен модел, но потоа го направија и овој. По дизајн, тоа е мешавина од контролери DualShock и Xbox.

Logitech Wireless Gamepad F710 се поврзува само со компјутер. Има копче за префрлање помеѓу режимите XInput и DirectInput. Не заборавивме на вибрациите. Нема вградена батерија, па гејмпадот работи на две AA батерии со прсти. Моделот го бараат од 59 долари.

Havit HV-G145BT

Гејмпад Havit HV-G145BT

Ако ви се допаѓа дизајнот на горенаведениот модел и сакате да потрошите помалку пари, тогаш тука е Havit HV-G145BT. За цена која започнува од 13 долари, корисникот добива убав дизајн, мотор со вибрации, разноврсност за поврзување преку Bluetooth (компјутер, Android, iOS, AppleТВ) и работа со батерија.

Прочитајте исто така:

ИграСер Г4 Про

Гејмпад GameSir G4 Pro

Управувач ИграСер Г4 Про изгледа стилски и модерно, копирајќи го факторот на формата на моделот Xbox. Гејмпадот се поврзува преку радио-модул или Bluetooth со компјутер, Android, Nintendo Switch и PlayStation 4. Куќиштето има индикатори за режимот и осветлено копче Turbo.

Живее GameSir G4 Pro се напојува со вградена батерија и се полни преку USB Type-C приклучок. Има држач за паметен телефон. Моделот се продава по цена од 81 долар, но на AliExpress може да се грабне за речиси двојно поевтино.

Свен GC-5070

Гејмпад Sven GC-5070

Sven GC-5070 е буџетска копија на гејмпадот на Microsoft Xbox One. Контролерот работи со компјутер, Android и PlayStation 3 преку USB-приемник или, доколку е потребно, преку OTG кабел. Тело изработено од ABS пластика со мека облога на допир.

Sven GC-5070 е опремен со вибрационен мотор и поддржува работа во режимите D-влез и X-влез. Моделот работи од вградена батерија. Едно полнење е доволно за 7-10 часа игра. Контролерот се продава по цена од 25 долари.

Прочитајте исто така:

Брзина-врска TORID

Подлога за игра со брзина-врска TORID

Се нарекува уште една популарна копија на контролерот Xbox Брзина-врска TORID. Со цел барем некако да се разликуваат од предметот на копирање, дизајнерите го направија моделот светла и шарена, а покрај црната има и кисела зелена боја.

Speed-Link TORID работи со компјутер и PlayStation 3 преку USB свиреж. Има добри вибрации, а напојувањето го обезбедува батерија од 600 mAh. Ветуваат до 10 часа работа со едно полнење. Цената на моделот започнува од 26 долари.

Canyon CND-GPW6

Gamepad Canyon CND-GPW6

Управувач Canyon CND-GPW6 изгледа не помалку светло и познато од горната подлога за игри. Моделот е универзален за конекции (компјутер, Android, PlayStation 3) и се поврзува преку Bluetooth. Телото е изработено од мека пластика на допир со влошки од ребрести материјал. Има вибрации. Од страна на Canyon CND-GPW6 бара од 22 долари.

Прочитајте исто така:

2E Црна 2E-UWGC-C04

2E Црна 2E-UWGC-C04

Универзалната безжична подлога за играње 2E Black 2E-UWGC-C04 се поврзува со различни платформи (компјутер, Android, iOS, PlayStation 3) преку Bluetooth или USB-приемник и е опремен со телескопски држач за паметен телефон. Дизајн „Xbox“, аскетски дизајн.

2E Black 2E-UWGC-C04 се напојува со вградена батерија од 700 mAh. Декларираното време на работа ќе го задоволи секој гејмер, бидејќи овој модел ветува до 30 часа користење со едно полнење. Гејмпадот се продава по цена од 24 долари.

Доверба GXT-545

Доверба GXT-545

Trust GXT-545 е сличен на gamepad од Sony, работи со компјутери и PS3 конзола. Тој е поврзан со нив преку комплетен USB конектор. Има поддршка за режимите XInput и DirectInput.

Безжичниот контролер Trust GXT-545 се напојува со вградена батерија. Пријавени до 8 часа користење на игри со едно полнење. Моделот се продава по цена од 28 долари.

Како што можете да видите, не е неопходно да се купуваат скапи модели од Sony и Microsoft за да се добие соодветна безжична гејмпад за игри на различни платформи. Производителите од трети страни, вклучително и многу познати имиња, произведуваат повеќе буџетски опции со сличен дизајн и многу карактеристики. Постојат дури и модели со држачи за паметни телефони.

И кој контролер го користите и зошто? Напишете модели во коментари и споделете го вашето искуство таму.

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Pavel Chyikin
Pavel Chyikin
Многу пишувам и читам. Понекогаш играм, гледам филмови и серии, па пишувам и за тоа. Ги сакам сопругата, синот и добрата храна.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега