СтатииИзбор на уредиТОП-5 лаптопи за игри на Dream Machines

ТОП-5 лаптопи за игри на Dream Machines

-

Dream Machines е европски бренд за лаптоп од Полска. Покрај лаптопите, произведува и гејмерски гаџети: глувци, душеци и тастатури. Официјалната веб-страница на Dream Machines има пригоден конфигуратор на лаптоп. Можете да нарачате лаптоп со точни карактеристики кои ги задоволуваат вашите потреби: екран (дијагонала, тип матрица, резолуција), процесор (Intel или AMD), видео картичка (од буџетот RTX 3050 Ti до водечкиот 3080 Ti), количина на RAM меморија и SSD.

Дополнително, ако саканиот модел на лаптоп е привремено недостапен, конфигураторот ќе ви помогне да изберете друг со слични параметри. Или надградете до максимум поедноставен модел што ви се допадна. Покрај тоа, се земаат предвид и најмалите желби: на пример, можете да го замените средно-брзинскиот погон на Kingston со ултра-брз Samsung. Шлагот на тортата е можноста за украсување на горниот капак на лаптопот со која било слика што ќе ја испратите.

Dream Machines RG3050Ti-15UA33 — за еСпорт

Dream Machines RG3050Ti-15UA33

Dream Machines RG3050Ti-15UA33 е буџетски лаптоп за игри со дијагонала на екранот од 15,6 инчи. Се користи матрицата WVA, која, за разлика од IPS, не е погодна за професионална обработка на фотографии, но има широки агли на гледање и висока стапка на освежување од 144 Hz. Страничните рамки на екранот се многу тенки, додека горните и долните рамки се малку пошироки, бидејќи во нив се сместени веб-камерата од 720p и шарките, соодветно. Лаптопот тежи само 2,1 кг, што е само малку повеќе од канцелариските модели со слична дијагонала.

Срцето на лаптопот е процесор Intel Core i5-12500H со хибридна архитектура. Има четири моќни физички јадра Golden Cove, секое способно да обработува две виртуелни нишки и осум повеќе ефикасни Gracemont јадра за помалку напорни задачи во заднина. Вградена е и видео картичка Iris Xe, која се користи за заштеда на полнење на батеријата на лаптопот (капацитет од околу 47 W*h). Но, во игрите, како и при уредување видео и 3D моделирање, се активира дискретниот вентилатор NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti. Има 4 GB сопствена видео меморија и топлински пакет од 95 W.

Dream Machines RT3060-15UA51 е златната средина

Dream Machines RT3060-15UA51

Dream Machines RT3060-15UA51 е лаптоп за игри со средна цена со дијагонала од 15,6 инчи. Опремен со напредни мрежни контролери: жичен етернет до 2,5 Gbit/s и Wi-Fi 6 AX до 2,4 Gbit/s. За разлика од ultrabooks со еден спарен Mini-Jack конектор, тој има два одделни аудио приклучоци од 3,5 mm. Ова е тип на поврзување што обично се бара за гејмерски стерео слушалки. Софтверот Sound Blaster Cinema 6 Plus е одговорен за подобрување на звукот на надворешните слушалки и внатрешните звучници.

Процесорот AMD Ryzen 7 6800H со класична хомогена конфигурација на јадра се крие под хаубата на лаптопот. Сите осум јадра Zen 3 се исти и може да се паралелизираат на 16 SMT нишки. Интегрираниот графички акцелератор Radeon 680M би можел да биде основа за буџетски лаптоп за игри. Но, тука се совпаѓа со многу помоќен дискретен GeForce RTX 3060 со продолжен TGP од 140 W. Шест гигабајти видео меморија се надополнети со поддршка за реални рефлексии на RayTracing и интелигентно зголемување на резолуцијата на DLSS.

Dream Machines RG3060-17UA39 — со голем екран

Dream Machines RG3060-17UA39

Dream Machines RG3060-17UA39 е гејмерски лаптоп со зголемен формат од 17,3 инчи, додека сè уште тежи умерени 2,5 кг. Екранот на оваа модификација е 144 Hz Full HD, но има и подобрен Quad HD од 165 Hz, односно 2560x1440 пиксели. Видот на матрицата WVA е традиционален за повеќето лаптопи на Dream Machines. Пространата футрола може да смести три дискови одеднаш: два M.2 цврсти погони и еден 2,5-инчен SSD или HDD. Има неколку слотови за RAM меморија, во повеќето модификации веднаш се инсталираат двоканални.

Процесорот е Core i7-12700H со шест моќни јадра и осум енергетски ефикасни јадра, што дава вкупно 20 нишки. Очигледно, овој процесор е дури и малку претеран за игри со графичка картичка GeForce RTX 3060. Оваа врска со процесорот и графичкиот процесор е јасно направена не само за игри, туку и за професионална работа. На екранот од 17,3 инчи, можете да уредувате видеа и да цртате 3D модели без потреба од поврзување надворешен монитор. Тастатурата е со целосна големина, со нумерички блок на десната страна и повеќебојно позадинско осветлување.

Dream Machines RS3070-15UA26 — со 4K OLED екран

Dream Machines RG3060-17UA39

Dream Machines RS3070-15UA26 е релативно лесен, помалку од 2 kg, лаптоп за игри со многу остар екран. Станува збор за OLED матрица со резолуција од 3840x2160, односно 4K. Видео картичката GeForce RTX 3070 со 8 GB меморија обезбедува удобен FPS во повеќето игри дури и при толку висока резолуција. И во тие неколку проекти, каде што далечинскиот управувач не работи, DLSS технологијата ќе дојде на помош. Користи специјализирани тензорски јадра за зголемување на резолуцијата од 2,5K на 4K, со што се зголемува стапката на слики. Покрај видео излезите HDMI и Mini Display Port, достапен е и Thunderbolt.

Процесорот Core i7-11800H, за разлика од 12-та генерација, се состои од хомогени јадра: 8 физички и 16 виртуелни, со автоматско Turbo Boost до 4,6 GHz. Технолошкиот процес е ист 10 нанометри, поддржан е и брзиот PCIe 4.0 автобус за видео картичката и SSD. Иако цврстата состојба на уредот M.2 обично се инсталира малку побавно на PCIe 3.0 (3500 наместо 7000 MB/s) за да не се прегрее лаптопот. Но, 2,5-инчните дискови повеќе не се вклопуваат во тенкото куќиште на лаптопот, но тие се сметаат за архаични. Ажурирана верзија на Dream Machines RS3070 на 12-та генерација Core процесор ќе биде објавена во блиска иднина.

Dream Machines RT3080TI-15UA51 - со резерва за иднината

Dream Machines RT3080TI-15UA51

Dream Machines RT3080TI-15UA51 е водечки лаптоп за игри со Ryzen 7 6800H процесор, кој автоматски оверклокува едно јадро во исто време до 4,7 GHz и дискретна видео картичка GeForce RTX 3080 Ti (16 GB GDDR6X, WGP). Постариот RTX 175 е достапен само на десктоп компјутери, а не на лаптопи. Има 3090 GB RAM од новиот DDR32 стандард со зголемена фреквенција од 5 MHz и обратно намален напон од 4800 V. Со оглед на тоа што RAM контролерот се наоѓа во процесорот, тоа го намалува загревањето на целиот лаптоп.

Комерцијалниот систем за ладење на Dream Cooling се состои од пар големи вентилатори и повеќе топлински цевки кои минуваат низ процесорот и графичката картичка. Достапен е погон со цврста состојба со волумен од цел терабајт и втор слободен слот M.2. Капацитетот на вградената батерија е 93 Wh, а моќноста на надворешниот полнач е 280 W. Веб-камерата има Full HD резолуција и инфрацрвен сензор за автоматско најавување со лице на Windows Hello. А USB-портите ви дозволуваат да ги полните мобилните гаџети дури и кога лаптопот е исклучен.

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега