СтатииИзбор на уредиТОП-5 компјутерски гаџети GameMax

ТОП-5 компјутерски гаџети GameMax

-

Првично, брендот GameMax го заслужи признанието на украинските компјутерски ентузијасти со куќишта и напојувања. Многу малку производители можат да се натпреваруваат со GameMax во однос на цената и параметрите. Потоа асортиманот GameMax беше надополнет со системи за ладење (воздух и вода), како и периферни уреди за игри (тастатури и глувци). Неодамна Компанијата МТИ, официјалниот дистрибутер на GameMax во Украина, почна да продава столици за игри, па дури и маси. Ги избравме петте најинтересни, според нас, производи на GameMax.

GameMax Ultra Star е куќиште за мини компјутер

GameMax Ultra Star

GameMax Ultra Star е компактно куќиште за компјутер за Mini-ITX матични плочи. Поделено со партиции во три внатрешни прегради: за матична плоча, видео картичка и напојување. Патем, BZ користи намален формат SFX. Хард диск од 3,5 инчи се наоѓа веднаш до матичната плоча, додека 2,5-инчен диск со цврста состојба се наоѓа веднаш до матичната плоча. Висината на кулата на процесорот е ограничена на 45 mm, но наместо неа, на предната плоча од 240 mm може да се инсталира течен систем за ладење.

Видео картичката одговара до 304 mm во должина и е поврзана со помош на PCIe 3.0 x16 подигач. Стандардно, на врвот се инсталирани два вентилатори од 120 мм со осветлување на Виножито, комплетен центар и далечински управувач. Телото е направено од челик со ѕидови со дебелина од 0,8 mm и калено стакло од 4 mm. Страничните панели се шарки и затворени со магнети. Левиот и десниот панел се заменети - десниот е проѕирен. Отстранливите филтри за прав се наоѓаат на врвот во близина на вентилаторите, на дното во близина на BZ и на страната во близина на видео картичката.

GameMax GX-650 е BZ со висока ефикасност

GameMax GX-650

GameMax GX-650 е 650W ATX напојување со сертификат за енергетска ефикасност од 80 PLUS Gold, што значи ефикасност од 92%. Може да работи на влезен напон од 100 до 240 V, благодарение на што не се плаши дури и од силно слегнување во излезот од електричната мрежа за домаќинство. Изграден на прогресивната платформа DC-DC LLC, што значи дигитална стабилизација на секоја нисконапонска линија посебно. Се користи тајвански кондензатор за држење Teapo, кој може да издржи температури до 105℃.

Иако жиците не се модуларни, тие се еднобојни и рамни, што придонесува за уредно управување со кабли во внатрешноста на куќиштето на компјутерот. На главната линија +12 V, се издава моќност од 528 W за процесорот и видео картичката. Остатокот од моќта е поделен помеѓу линиите +3.3 и +5 V што ја напојуваат матичната плоча и погоните. Вентилаторот е тивок и издржлив, на хидродинамички лежиште FDB. Имплементирани се сите основни нивоа на електрична заштита: од краток спој, напонски бранови, прегревање и преоптоварување.

GameMax Iceberg 360 е ладилник за вода со RGB

ИграMax Iceberg 360

GameMax Iceberg 360 е систем со три дела на вода, поточно течно ладење. На крајот на краиштата, не е вода што циркулира во колото, туку диелектрична течност-ладилно средство. Припаѓа на категоријата се-во-едно, или, со други зборови, целосно подготвени за употреба шишиња со вода. Ладилното средство се полни однапред во фабриката, иако нема да може да се наполни со текот на времето - нема вентил. Долгите олуци од 360 mm се помалку каприциозни за инсталирање од оние со ширина од 280 mm. Ако е пријавена поддршка од 360 mm за куќиштето за компјутер, тогаш тој ќе се вклопи без никакви проблеми. Со оглед на тоа што 280 mm може да се потпираат на VRM ладилникот на матичната плоча.

Водениот блок го разнесуваат три вентилатори од 120 mm со RGB осветлување. Контролорот за позадинско осветлување е вграден директно во блокот за вода. Брзината на ротација на грамофоните варира од 600 до 1800 вртежи во минута, а нивото на бучава - од 25 до 32 dB. Релативно високиот шум се должи на моторот на пумпата кој работи со фиксна брзина. Пумпата го контактира процесорот преку бакарна плоча. Официјално се поддржани приклучоците за процесори AMD AM3, AM4, Intel LGA 115x, 1200 и 2011-v3. Значи погоден за AM5, но не и за LGA 1700.

GameMax GCR07 е ергономски стол

GameMax GCR07

GameMax GCR07 е де јуре гејмер, но де факто универзален стол за сите оние кои работат на компјутер долго време секој ден. Навлаката е направена од кожа или, како што сега е модерно да се каже, еко-кожа. Покрај тоа, производителот нагласува дека според овој индикатор, столот е погоден дури и за заштитници на животни. И филер е пениран полиуретан. И двете ги задржуваат своите оригинални квалитети долго време. А задниот дел од столот позади е украсен со јаглеродни влакна.

Има четири бои за избор: целосно црна, како и со црвени, сини или зелени влошки. Потпирачите за раце се фиксирани и со меки влошки. Лифтот за гас од класа 4 е погоден дури и за корисници со натпросечна тежина и е заштитен со капак за прав. Механизмот Tilt ви овозможува да го активирате режимот за релаксирање на лулашката. Попречната шипка е изработена од најлон, што и дава цврстина, а дијаметарот на тркалата е 50 mm. Столот тежи умерено 15 килограми, благодарение на што дури и кревка девојка може сама да го состави.

GameMax D140 Carbon-RGB е маса за игри

GameMax D140 Carbon-RGB

GameMax D140 Carbon-RGB е маса за игри со издржлив карбонски слој. Благодарение на големата работна површина, лесно може да собере системска единица, конзола за игри, лаптоп и неколку монитори. Има држач за гејмпади, дискови со игри и смартфони, веднаш со USB хаб за полнење. Има и закачалка за слушалки и држач за чаши со заштита против врвовите. Површината на масата е направена од материјал безопасен за здравјето, лесно се чисти, не се плаши од влага и корозија.

Страните на масата се украсени со RGB осветлување. Две копчиња се одговорни за менување бои и режими на треперење. Рамката и Т-ногарките се изработени од челик, а има и регулатори со клиренс од 10 mm за поставување на нивото на масата. Зад масата има кутија за скриено вградување на кабли, а одозгора има шахти за нивно извлекување. Рудниците кои не се во употреба можат целосно да се затворат со капаци. Висината на масата е еднаква на типичните 75 cm Работната површина е 140×60 cm, но земајќи го предвид декорот, масата е малку подолга - 160 cm.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега