Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
СтатииИзбор на уредиТОП-5 компјутерски гаџети за Patriot Memory и Viper Gaming

ТОП-5 компјутерски гаџети за Patriot Memory и Viper Gaming

-

Американскиот бренд Patriot Memory е познат првенствено по својата RAM меморија, солидна држава дискови, USB флеш драјвови и мемориски картички. Основана пред речиси 40 години во Калифорнија, компанијата првично беше наречена PDP Systems. Подоцна, производите за игри, вклучувајќи глувци, тастатури и стерео слушалки, беа донесени во посебна под-марка Viper. На пример, SSD дисковите Patriot Burst Elite се најприфатливи на пазарот, а Viper VP4300 SSD се најбрзи. RAM меморија Viper Steel DDR4 има најдобар сооднос на фреквенција и тајминг, а Viper Venom RGB DDR5 има рекордно висока фреквенција.

Patriot Viper Steel Low Latency е лебедова песна на DDR4

Patriot Viper Steel Ниска латентност

Viper Steel е веројатно најпопуларната и најразновидна серија на DDR4 RAM од американската компанија Patriot Memory. Вклучува и поединечни модули и готови спарени комплети, со фреквенција од 3000 до 4400 MHz. Меморијата со ниска латентност со намалени тајминзи, т.е. доцнења, е вклучена во посебна под-серија. Да, Steel DDR4-4000 MHz работи со тајмингот CL16 наместо CL20 типичен за оваа фреквенција. Точно, напонот на напојување е зголемен од 1,35 на 1,45 V.

Сепак, напонот до и вклучувајќи еден и пол волти се смета за целосно безбеден за DDR4. И алуминиумските радијатори со дебели ѕидови лесно се справуваат со зголеменото греење. Во висина, тие само малку штрчат над текстолитот на модулите, така што нема да се мешаат во инсталирањето на кулер процесорски кулер. Чиповите Hynix D-die се скриени под радијаторите, еден од најдобрите меѓу DDR4. Меморијата со мала латентност е особено корисна за AMD Ryzen процесорите со интегрирана графичка картичка Radeon Vega.

Patriot Viper Venom RGB — следната генерација на меморија DDR5

Patriot Viper Venom RGB

Patriot Viper Venom RGB е нова генерација DDR5 RAM. Првично, серијата Viper Venom вклучуваше модели со фреквенција од 5200 до 6200 MHz. Но, неодамна беше дополнет со спарени мачки до 7400 MHz. Добиени се четири мемориски канали, земајќи ги предвид два виртуелни канали на секој DDR5 модул. Покрај верзијата RGB, тука е и Venom Black, кој не свети. Според наше мислење, најоптималната фреквенција сега е 6200 MHz. Компатибилен е со двете технологии за оверклокување на меморијата AMD EXPO и Intel XMP.

Додека RAM меморијата со поголема фреквенција автоматски се оверклокува досега само на матичните плочи и процесорите на Intel. Но, се разбира, ништо не ја спречува AMD рачно да го избере односот на фреквенцијата, тајмингот и напонот на напојување. Верзијата Viper Venom RGB DDR5-6200 MHz работи со тајмингот CL40. Обично таквите тајминзи се во меморијата JEDEC со многу помала фреквенција од 4800 MHz. Но, напонот на напојување е зголемен од 1,1 на 1,35 V, што е израмнето со метални радијатори.

Patriot Burst Elite - достапни два терабајти

Патриот пукна елита

Patriot Burst Elite е еден од најприфатливите цврсти погони на локалниот пазар, а меѓу познатите брендови, генерално е најприфатлив. Направени во класичен формат од 2,5 инчи со интерфејс за поврзување SATA 3. Овие дискови се најразновидни досега, бидејќи се погодни и за десктоп компјутери и за лаптопи. Исклучок се само тенки ултрабук, кои едноставно немаат слот од 2,5 инчи.

Burst Elite се движи во големина од 120 GB до 1,92 ТБ, а верзијата од 100 ТБ бара нешто повеќе од 450 долари. Едноставно кажано, SSD дисковите се толку добра вредност за парите што ги прават старите хард дискови непотребни за домашна употреба. Производителот тврди прилично скромни карактеристики на брзината: секвенцијално читање од 320 MB/s, пишување големи датотеки од 40 MB/s и случајна обработка на мали датотеки од 500K IOPS. Но, брзината е всушност поголема, над XNUMX MB/s, што е типично за SATA SSD-дискови.

Patriot Viper VP4300 е рекордна брзина за PS5

Patriot Viper VP4300

Patriot Viper VP4300 е најбрзиот PCIe 4.0 SSD што постои и ќе остане таков додека не биде објавен PCIe 5.0. Брзината на линеарното читање достигнува 7400 MB/s, без оглед на јачината на уредот. И линеарното снимање може да варира: 5500 MB/s во верзијата со терабајти и 6800 MB/s во верзијата од 2 TB. Причината за ова е повеќе флеш мемориски чипови, т.е. паралелизација. Контролерот не е Silicon Motion или дури и Phison, туку создавањето на младата компанија InnoGrit — IG5236 со кодно име Rainier.

Поранешните инженери на JMicron успеаја да го создадат најбрзиот PCIe 4.0 контролер за SSD дискови, кој испорачува до 800 илјади IOPS на случајно читање и пишување. Контролорот се загрева доста, бидејќи со дискот се испорачуваат два радијатори. Тенок графен и ребрести алуминиум, кои по желба може да се залепат еден врз друг. Покрај десктоп компјутерите и лаптопите, Viper VP4300 е компатибилен и со конзолата за игри PlayStation 5.

Patriot Viper V765 и V570 Blackout тастатура и глушец

Patriot Viper V765 и V570 Blackout

Patriot Viper V765 и V570 Blackout се гејмерска тастатура и глушец, кои, сепак, не се продаваат како комплет, туку одделно. Тастатурата V765 е изработена од алуминиум од типот на авиони и има отстранлив магнетен потпирач за зглоб. Постојат неколку опции за механички свеќи: кликање, тактилни или линеарни, сите произведени од Kailh. Индексот Box значи заштита од прашина и влага. Не само копчињата, туку и страните на тастатурата се осветлени со RGB. Шлагот на тортата беше ролерот за контрола на јачината на звукот.

Додека глувчето V570 со целосно црна Blackout боја има десетина дополнителни копчиња. Едно од нив, копчето за снајпер, ви овозможува привремено да ја намалите брзината на движење на курсорот на минимум за попрецизно насочување. Останатите копчиња се програмираат преку комерцијалната апликација Viper Gaming. Ласерскиот сензор Avago ADNS-9800 се користи на 12 DPI, а се користат свеќи Omron со ресурс од повеќе од 5 милиони кликнувања. Збир на подлошки ви овозможува да ја прилагодите тежината и центарот на гравитација на глувчето.

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега