Root NationСтатииВоена опрема

Воена опрема

Оружје на украинската победа: главен борбен тенк британски Челengе 2

Ако внимателно ги следите вестите, знаете дека Велика Британија вети дека ќе ги пренесе тенковите Чал во Украинаenger 2, ова ќе биде првиот пренос на западните големи ...

Оружјето на украинската победа: копнената бомба ГЛСДБ

Се дозна дека новиот пакет помош од САД вклучува високопрецизни пловички бомби GLSDB (Бомба со мал дијаметар со лансирање на земја) со домет од повеќе од 150 километри.

Оружје на украинската победа: MRAP International MaxxPro од Navistar Defense

Американските меѓународни машини MaxxPro веќе се во служба со украинските војници. Ова оклопно возило сега им помага на нашите бранители ефикасно да се борат против непријателските руски сили во областите ...

Оружје на украинската победа: француски самоодни пиштоли Цезар

Украинските вооружени сили веќе активно ги користат француските самоодни пушки Цезар. Денес е сè за нив. Современите воени операции бараат модерно оружје. Еден од овие типови е самоодниот ...

Оружје на украинската победа: М2 Бредли БМП

Украина наскоро ќе добие оклопно борбено оклопно пешадиско возило Бредли М2 како дел од следниот пакет помош од САД. Денес се работи за овој моќен BMP. Неодамна...

Оружје на украинската победа: Преглед на Marder BMP

Неодамна се дозна дека Германија ќе и испорача на Украина 40 BMP Marder. Денес се работи за овие моќни германски оклопни возила. Ова го соопшти официјалниот претставник на владата на Сојузна Република Германија...

Оружје на украинската победа: оклопен транспортер ACMAT Bastion

Неодамна се дозна дека Франција ќе и обезбеди на Украина серија оклопни транспортери Бастион. Според La Tribun, Французите на нашите вооружени сили им ветиле 20 оклопни возила. Рокови...

Оружје на украинската победа: самоодни пиштоли М109 Паладин

Вооружените сили на Украина веќе добија самоодни артилериски држачи М155 Паладин од 109 мм од нашите западни партнери. А денеска се дозна дека уште 18 од овие...

Преглед на системот JDAM: Како да се претвори обична воздушна бомба во високопрецизна

Западните партнери продолжуваат да ги снабдуваат вооружените сили на Украина со најновото оружје и прават планови за нови испораки. Пред некој ден се дозна дека Украина ќе добие од САД и ...

Оружје на украинската победа: Преглед на системот за воздушна одбрана Патриот

Соединетите Американски Држави моментално ги финализираат плановите за испраќање на првата батерија од системот за воздушна одбрана „Патриот“ во Украина. Да го разгледаме подетално овој ракетен систем. Се префрла овој систем...

Сè за противвоздушните артилериски системи Skynex од Rheinmetall

Неодамна се дозна дека познатиот германски концерн Rheinmetall ќе произведува два нови противвоздушни артилериски комплекси Skynex за Украина. Денес ќе зборуваме за овие ЗАК. За овој важен настан...

Оружје на украинската победа: германски боксер RCH 155 самоодна хаубица

Германската влада ветува дека наскоро ќе им испорача на вооружените сили 18 самоодни хаубици Boxer RCH 155. Што знаеме за оваа брза сестра на Panzerhaubitze 2000? Што се знае за договорите За...

Оружје на украинската победа: фински оклопни транспортери Sisu XA-180

Неодамна се дозна дека украинските маринци веќе имаат во служба фински оклопни транспортери на тркала Sisu XA-180. Војската ги покажа своите вештини за време на вежбите...

Оружје на украинската победа: високопрецизни турски ракети TRLG-230

Неодамна, се дозна дека вооружените сили на Украина добиле високопрецизни ракети TRLG-230 произведени од компанијата Rocketsan. Денес ќе зборуваме за овие ракети. Потсетуваме дека 21...

Сè за системот за воздушна одбрана C-RAM Centurion

Украина побара од САД да обезбедат мобилни системи за воздушна одбрана C-RAM Centurion. За што се способни овие комплекси и што е посебно во нив? Нашите ешалонирани системи на противвоздушни и...

Оружјето на украинската победа: францускиот систем за воздушна одбрана Кротале

Денеска Франција објави трансфер на две батерии на современи системи за противвоздушна одбрана Кротале во Украина. Ќе разгледаме за што се способни во оваа статија. Ситуацијата од последните неколку дена докажа дека Украина...

Што имаат заедничко Пепси и борбен авион на американската армија?

Што имаат заедничко Пепси и борбен авион на американската армија, прашувате? Математичка грешка од речиси 7 милиони. Заинтригиран? Дали седум милиони се многу за тебе? Па, тоа е ...

Оружје на украинската победа: самоодни системи за воздушна одбрана Авenger

Конечно, се дозна дека Украина ќе добие американски самоодни противвоздушни ракетни системи AN/TWQ-1 Avengер. Што може овој САМ? На украинските вооружени сили очајно им се потребни противвоздушни ракетни комплекси за заштита на...

Оружје на украинската победа: турскиот МРАП Кирпи

Оклопните транспортери „Кирпи“ од турско производство им помагаат на украинските вооружени сили да го ослободат југот на Украина од руските напаѓачи. Денес ќе разговараме за нив подетално. Настаните во последните неколку дена дадоа...

Оружјето на украинската победа: противвоздушниот ракетен комплекс Аспид

Aspide е италијански ракетен систем базиран на американската ракета воздух-воздух со среден дострел AIM-7E Sparrow. Денес се работи за овој систем за противвоздушна одбрана. Денеска се дозна дека...