СтатииВоена опремаОружје на украинската победа: тешко вооружено оклопно возило AMX-10RC

Оружје на украинската победа: тешко вооружено оклопно возило AMX-10RC

-

Се дозна дека Франција испраќа уште една серија оклопни борбени возила AMX-10RC во Украина. Сè за овој француски „уништувач на тенкови“.

Можноста за испорака на оклопен транспортер на нашите бранители беше пријавена уште во декември минатата година, но дури сега се дозна дека нашите бранители дефинитивно ќе ги имаат. Решивме подетално да дознаеме што е оклопното борбено возило AMX-10RC кое уште се нарекува и уништувач на тенкови на тркала, па дури и лесен тенк.

AMX-10RC

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: германски боксер RCH 155 самоодна хаубица

Што е интересно за оклопниот транспортер AMX-10RC

Оклопниот транспортер AMX-10RC има неколку интересни карактеристики кои вреди да се споменат.
Една од најважните карактеристики е високата мобилност. Ако им се верува на програмерите, благодарение на моќниот мотор и релативно малата тежина, AMX-10 може да достигне брзина до 90 km/h на автопат и до 60 km/h надвор од патот. Ова му овозможува на оклопниот транспортер брзо да се движи околу бојното поле и да ја обезбеди потребната поддршка на пешадијата.

Треба да се спомене и за способноста за изведување борбени операции ноќе, бидејќи AMX-10RC е опремен со ноќен нишан и осветлување за изведување борбени операции во услови на ограничена видливост.

AMX-10RC

Се разбира, за оклопниот транспортер, огнената моќ е многу важен фактор. Овде, француското оклопно возило може да се пофали со моќен пиштол од 105 мм и митралез од 7,62 мм, што му овозможува ефикасно да пука кон оклопни цели и пешадија.

AMX-10RC има мали димензии: должина од околу 9 m (со пиштолот напред) и висина помала од 2,8 m, што му овозможува да маневрира во услови на ограничен простор и да учествува во операции во планински области.

Оклопниот транспортер може да извршува различни задачи на бојното поле, вклучувајќи извидување, патролирање, чување, поддршка на пешадија и други. Ова ја покажува неговата флексибилност и разноврсност. Овие карактеристики го прават AMX-10RC ефективно средство за борбена поддршка на пешадијата и уништување на оклопни цели на бојното поле. Значи, за сè подетално.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: францускиот систем за воздушна одбрана Кротале

Историја на создавањето

Оклопниот транспортер AMX-10RC е создаден во Франција во средината на 1970-тите од француската одбранбена компанија GIAT Industries. Овој оклопен транспортер е развиен врз основа на модификација на шасијата на оклопниот носач AMX-10P, кој претходно беше создаден за потребите на француската армија.

AMX-10RC беше дизајниран како оклопно извидувачко возило со минимален сет на оружје, способно да работи на значително растојание од линијата на фронтот. Главното оружје на AMX-10RC беше пиштолот GIAT CN-105-105 од 57 мм, кој е способен да испука конвенционални и кумулативни проектили на растојание до 6 км.

AMX-10RC

AMX-10RC првпат беше прикажан на изложба во Париз во 1977 година, а производството на овие оклопни транспортери започна во 1981 година. Вкупно беа произведени повеќе од 300 единици AMX-10RC, со кои француската армија успешно управуваше многу години.

Создадени се и различни модификации на AMX-10RC, како што е моделот AMX-10RCR, кој беше опремен со тенковски пиштол и модификацијата AMX-10RC Sagaie, на која е инсталиран противтенковски ракетен систем. Основната верзија беше извезена во неколку земји, вклучувајќи ги Шпанија, Грција и Мароко, и сè уште е познат оклопен транспортер во светот. Сега оди во Украина.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Преглед на тенкот Леопард 2

Оклоп и заштита AMX-10RC

Оклопниот транспортер AMX-10RC има заштита од куршуми и шрапнели, а исто така е способен да го заштити екипажот од некои видови мини и експлозивни направи. Оклопот на AMX-10RC се состои од алуминиумски легури и челик, што обезбедува оптимална рамнотежа помеѓу заштитата и тежината на транспортерот.

AMX-10RC

AMX-10RC е покриен со оклоп со дебелина од 10 до 50 mm, што обезбедува заштита од куршуми со калибар до 12,7 mm. Дополнителна заштита обезбедуваат оклопни панели лоцирани на страните на транспортерот. Покрај тоа, AMX-10RC има систем за димна граната што може да заштити од противтенковски наведувани проектили.

Покрај заштитата од мало оружје и мини, AMX-10RC има заштита од радијација и хемиска контаминација. Овој оклопен транспортер има систем за филтрирање на воздухот кој може да го заштити екипажот од опасни материи при хемиски или нуклеарни напади.

Генерално, AMX-10RC има доволно ниво на заштита за заштита на екипажот и патниците од повеќето закани што може да се сретнат на бојното поле.

Прочитајте исто така: Како ракетните системи М142 ХИМАРС и М270 ќе го променат текот на војната во Украина?

Мотор и мобилност

Оклопниот транспортер AMX-10RC е опремен со дизел мотор Hispano-Suiza, кој се наоѓа на задниот дел. Овој мотор развива моќност од 280 КС. и му овозможува на AMX-10RC да постигне максимална брзина до 90 km/h на пат и до 60 km/h надвор од патот. Ова го прави оклопниот транспортер AMX-10RC еден од најбрзите оклопни возила во својата класа.

AMX-10RC

AMX-10RC е опремен со хидропневматска суспензија со променлив клиренс и навалување, што ви овозможува брзо и ефикасно прилагодување на различни типови терени. Покрај тоа, може да ги надмине водените пречки благодарение на специјалните безбедносни уреди кои спречуваат појава на хидродинамички сили кои можат да ја оштетат машината.

Исто така, вреди да се напомене дека оклопното возило има висока способност за маневрирање поради неговиот дизајн и малата тежина, која е околу 16 тони.Интересно е што АМХ-10 се контролира како тенк: оските на неговите тркала не се вртат, а насоката на движење се менува со менување брзини посебно за тркалата од различни страни на автомобилот. Ова овозможува вртење на самото место и го прави подвозјето поедноставно и покомпактно. AMX-6RC 6×10 AWD е исто така опремен со централизиран систем за надувување гуми.

Прочитајте исто така: Преглед на Bayraktar TB2 UAV: ​​Каков вид на ѕвер е ова?

Екипаж AMX-10RC

АМХ-10 беше дизајниран да носи шест лица - четворица членови на екипажот и двајца пешадија. Екипажот се состои од возач, командант, радио оператор и ловец. Возачкото седиште се наоѓа во предниот дел на автомобилот, остатокот од екипажот се наоѓа во кулата.

AMX-10RC

Командантот има на располагање контролен панел и систем за надзор кој вклучува перископ, оптички нишан и термална камера. Топџија-топчија е одговорен за огнената моќ на транспортерот и го контролира топот.

AMX-10RC може да транспортира дополнителен товар со тежина до 500 kg. Ова ви овозможува да носите дополнителна опрема, муниција и други материјали.

AMX-10RC

Составот на персоналот на АМХ-10 зависи од конкретната задача што ја извршува оклопниот транспортер. Може да се користи за давање огнена поддршка на извидничките и пешадиските единици и давање борбена поддршка на единиците со специјални задачи.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: модерни самоодни пиштоли PzH 2000 година

Моќно оружје

AMX-10RC како главно оружје има пиштол GIAT CN-105-105 57 mm, кој е поставен на шасијата на оклопниот транспортер. Овој пиштол може да истрела конвенционални проектили или кумулативни проектили кои можат да навлезат во оклопот на лесните оклопни возила. АМХ-10 е опремен и со митралез од 7,62 мм, кој се наоѓа на кулата, покрај тоа, можно е да се инсталираат митралези од 7,62 мм на страните на оклопниот транспортер.

AMX-10RC

Топ GIAT CN-105-57 има дострел до 6 km, што му овозможува на AMX-10RC да обезбеди пешадија на значително растојание од линијата на фронтот. Покрај тоа, оклопниот транспортер е опремен со дополнителен оклоп на кулата и трупот, што обезбедува одредено ниво на заштита на екипажот од мало оружје, минофрлачи и фрлачи на гранати.

AMX-10RC

Покрај оружјето, AMX-10RC е опремен и со различни електронски системи, вклучувајќи системи за навигација и надзор, кои му овозможуваат на екипажот брзо да добива информации за околината и потенцијалните противници.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: германски самоодни противвоздушни пиштоли Гепард

Дополнителна опрема AMX-10RC

Покрај моќното оружје и добрата оклопна заштита, AMX-10RC има дополнителна опрема што му овозможува да биде ефикасен на бојното поле. Конкретно, може да биде опремен со ноќни знаменитости, што му овозможува да извршува задачи ноќе.

AMX-10RC

Исто така, треба да се забележи дека АМХ-10 може да биде опремен со модерна навигациска опрема што му овозможува на екипажот прецизно да ја одреди својата локација и брзо да се движи на бојното поле. Сите овие компоненти овозможуваат оклопниот транспортер AMX-10RC да биде многу ефикасен на бојното поле и успешно да ги извршува задачите за извидување и пешадиска огнена поддршка.

Исто така интересно: Оружје на украинската победа: оклопни извидувачки возила Фенек

Спецификации

 • Екипаж: 4 лица (командант, возач, стрелец, радио оператор)
 • Должина: 9,1 m (со топ)
 • Должина на телото: 6,24 m
 • Ширина: 2,98 m
 • Висина: 2,64 m
 • Тежина: 16,6 тони
 • Оклоп: челичен оклоп со дебелина од 13 mm до 50 mm
 • Вооружување: пиштол со мазна дупка од 105 мм, митралез 7,62 мм
 • Мотор: SACM V8 дизел (325 КС)
 • Максимална брзина: 90 km/h
 • Опсег на возење на пат: 600 km
 • Досег на терен: 450 km

AMX-10RC има голема подвижност и може да се движи со голема брзина на секаков вид терен. Опремен е и со специјални системи кои му овозможуваат да се движи низ вода, да преминува водени пречки и да транспортира товар. Сите овие карактеристики му овозможуваат на AMX-10RC успешно да извршува задачи поврзани со извидување, борбена заштита и други дејства на бојното поле.

Прочитајте исто така: Оружје Украински победи: противвоздушен ракетен комплекс Аспид

Зошто AMX-10RC се нарекува уништувач на тенкови?

АМХ-10 се нарекува уништувач на тенкови поради неговата огнена моќ и способноста за брзо маневрирање на бојното поле. Тој е вооружен со пиштол од 105 мм кој може да навлезе во тенковски оклоп, како и со митралез од 7,62 мм кој обезбедува дополнителна огнена моќ.

AMX-10RC има голема брзина и маневрирање, благодарение на што може брзо да се движи околу бојното поле и да ги менува позициите, избегнувајќи оган од тенкови и други непријателски единици. Исто така, има доста добар оклоп, што му овозможува да ја заштити екипажот од детонација на мини, гранати и гранати.

AMX-10RC

Сè на сè, AMX-10 е прилично разновиден борбен транспорт кој може да извршува различни задачи на бојното поле. Сепак, поради својата огнена моќ и маневрирање, може да биде доста ефикасен против непријателски тенкови и други тешки борбени возила.

Сигурен сум дека таква сигурна и заштитена опрема е многу неопходна за нашите бранители на фронтот. Затоа, ние сме искрено благодарни на нашите западни партнери, особено на Франција, за нивната поддршка и снабдување со модерна воена опрема.

Ние веруваме во нашите бранители. Напаѓачите немаат каде да избегаат од одмазда. Смрт за непријателите! Слава на вооружените сили! Слава на Украина!

Прочитајте исто така:

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

1 коментар
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Рене
Рене
пред 2 месеци

Дали jeito q tu enalteceste како qualidade до Amx-10, parezia ate q tu falavas do LeClerc Amx-32…esse “char de Combat” francês possui blindagem fraca e canhão 105mm (тенкови модерни усам 120мм). Não é um cc pra usar na „сива зона“, алијас, tá tudo muito complicado para tanks hj em dia; Leopard 2A6 explodindo q nem garrafa de алкохол.

Популарно сега