Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
СтатииВоена опремаОружјето на украинската победа: копнената бомба ГЛСДБ

Оружјето на украинската победа: копнената бомба ГЛСДБ

-

Се дозна дека новиот пакет помош од САД вклучува високопрецизни пловички бомби GLSDB (Бомба со мал дијаметар со лансирање на земја) со дострел од повеќе од 150 километри. Таква муниција може да се пука од фрлачи М142 ХИМАРС и М270. Треба да се напомене дека оваа вест треба многу да ги вознемири нашите непријатели, бидејќи сега вооружените сили на Украина не само што ќе можат прецизно да погодат цели на растојание од повеќе од 150 километри, туку и ќе го надополнат својот арсенал со високопрецизно оружје за веќе речиси легендарните инсталации HIMARS и M270.

GLSDB

Ајде да се обидеме да разбереме што е интересно за високопрецизните бомби со мал дијаметар од земја (GLSDB) и како тие ќе им помогнат на нашите бранители да се борат против руските напаѓачи.

Прочитајте исто така: Како ракетните системи М142 ХИМАРС и М270 ќе го променат текот на војната во Украина?

Што е GLSDB системот

Системот GLSDB (Бомба со мал дијаметар со лансирање на земја) беше развиен од Saab Group во партнерство со Boeing Defense, Space & Security. Де факто, тоа е комбинација од два класични системи на оружје: малата голема прецизна пловна бомба GBU-39 SDB и ракетниот мотор М26 од MLRS/HIMARS MLRS. Двата системи се во служба со американските и сојузничките сили со децении и се широко достапни.

Овие муниции беа дизајнирани да бидат лансирани од копнени артилериски системи и да им обезбедат на копнените сили способност да ангажираат цели во сложени и затворени театарски средини.

GLSDB

Прво, предлагам да ги запознаете главните компоненти на копнената бомба со висока прецизност со мал дијаметар, односно пловечката бомба GBU-39 SDB и ракетниот мотор М26.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: ракетите ATACMS за HIMARS и MLRS

Неколку зборови за пловечката бомба GBU-39 SDB

ГБУ-39 СДБ (Бомба со мал дијаметар) за планирање бомба со мала големина беше развиена во раните 2000-ти специјално за внатрешните оддели за вооружување на стелт авионите. Постојан проблем со овие авиони е тоа што тие не можат да носат оружје на надворешна суспензија без значително да ја зголемат нивната видливост. Затоа, се роди идејата да се развие водена бомба со мала големина (најпрво, со мал дијаметар), која може да биде поставена во голем број во внатрешните полиња за бомби на Lockheed/Boeing F-22 Raptor.

Бомбата SDB има многу тесно издолжено тело, со свиткани крила на задната страна и монтирани на стомакот. Бомбата е обесена под авионот во превртена положба, а по лансирањето се врти за 180 степени. Тоа е само околу 19 cm во дијаметар и 1,8 m долга.Бомбата тежи 129 kg (285 lb) и пакува 16 kg (36 lb) експлозив со силно влијание во особено силно челично куќиште, што и овозможува да погоди оклопни и зајакнати цели .

GLSDB

Водењето на бомбата се врши со голема прецизност поради комбинацијата на сателитски и GPS/INS инерцијално водење: можното кружно отстапување на SDB не е повеќе од 5-8 m. Големата прецизност на бомбата не е само средство за компензација за малата тежина на боевата глава, но исто така овозможува да се намали примената на колатералната штета во населените места. Познато е дека бомбите СБД се дизајнирани токму за време на таканаречената војна против тероризмот, особено со групата Ал Каеда. Поради големата површина на крилото, бомбата ГБУ-39 СДБ има долг дострел. Лансиран од доволна надморска височина, SDB може самостојно да лизга на растојание до 110 km (над 70 милји).

39 GBU

Иако бомбата SDB првично беше наменета специјално за стелт авиони, таа се користи со конвенционалните „воздушни топџии“ F-15 и F-16, AC-130, како и со беспилотни летала „Предатор“. Четири бомби GBU-39 SDB може да се стават наместо една стандардна бомба од 2000 lb (907 кг), со што ќе се овозможи напад на повеќе цели во еден лет. Во исто време, со висока точност и безбедно отстранување. Недостаток е прилично високата цена на таквата бомба: 40 - 000 долари по единица. Ова се должи на фактот што, за разлика од монтираните комплети за водење, како што се JDAM-ите (кои се „лепат“ на конвенционалната воздушна бомба за слободно паѓање), секоја SDB е производ со интегриран систем за водење и контрола.

Локхид/Боинг Ф-22 Раптор

Во моментов, бомбите GBU-39 SBD постепено се отстрануваат и се заменуваат со понапредните бомби GBU-53 Storm Breaker (SBD II), опремени со тримодален систем за водење кој се состои од активен радар со милиметарски дострел, полуактивен ласер. наведување и пасивно инфрацрвено вдомување и способни цели за погодување на оддалеченост до 110 km. Сепак, повеќе од 45 бомби GBU-000 SBD беа произведени за војната во Авганистан, а повеќе од половина од нив сè уште остануваат во складиште.

Прочитајте исто така: 

Ракетен мотор GBU-39 SBD + M26 = GLSDB

И тука дизајнерите дојдоа до брилијантна идеја. Во средината на 2010-тите, Боинг, во соработка со шведскиот концерн Saab, предложи оригинална апликација за SBD: да ги опреми со ракетен засилувач и да ги лансира од земја, претворајќи ја летачката воздушна бомба во крстаречка ракета со краток дострел. Веќе постоеше соодветен ракетен мотор. Во тоа време, американската армија масовно ги деактивираше застарените ненаведувани ракети М26 од MLRS/HIMARS, а стотици илјади целосно оперативни проектили со цврсто гориво беа во складиште. Остануваше само да се поврзат моторите од овие проектили со бомбите.

GLSDB

Така се роди системот ГЛСДБ, кој ја комбинираше бомбата ГБУ-39 СДБ со ракетен мотор од неводени ракети М26. Тежината на бомбата SBD (129 kg) беше дури и малку помала од тежината на поранешната боева глава М26 (156 kg), така што немаше потреба да се прават значителни промени во компонентите. За разлика од RSZV, GLSDB се лансира под висок агол, така што максималната висина се постигнува на апогејот. После тоа, ракетниот мотор се ресетира, бомбата ги отвора крилјата и почнува да планира на целта.

Таков ракетен едрилица може да се лансира од одделот на стандарден контејнер за лансирање со 6 полнења за MLRS M270 MLRS или M142 HIMARS. Треба да се напомене дека првиот носи два такви контејнери, вториот само еден. Според програмерите, максималниот опсег на лансирање со оптимизирана траекторија достигнува повеќе од 150 км. Треба да се напомене дека со оглед на тоа што СДБ не се движи кон целта по балистичка траекторија, туку исклучиво како аеродинамичен едрилица, може да се лансира во која било насока, потоа да се сврти во воздух и да се упати кон целта. На тестовите во 2019 година, GLSDB покажа способност да се сврти за 180 степени и да се зафати со цел 70 километри зад фрлачот. Ова може да биде корисно во борбените операции во густо населените области каде што насоките за безбедно лансирање се ограничени. Ваквите способности му овозможуваат на фрлачот да погоди неколку цели во различни насоки со еден волеј.

GLSDB

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: системот за воздушна одбрана НАСАМС кој го штити Вашингтон

Борбените способности на бомбата GLSDB

Во однос на борбената способност, бомбата од земја со мал дијаметар GLSDB има приближно двојно поголем дострел од наведуваните ракети М30/М31 со слична тежина на боева глава. Меѓутоа, брзината на летот на лизгачкиот GLSDB е помала од балистичката брзина на летот на M30/M31, што го прави поранлив на воздушната одбрана. Ова, сепак, се компензира со посложена траекторија на планирање, помала височина на летот и способност за изведување маневри на патеката на летот. Впечатливиот ефект на пенетрационата боева глава GLSDB е повеќе локализиран, во споредба со високоексплозивната фрагментирана боева глава M30/M31, но во исто време е значително поефективен против згради и утврдени структури.

GLSDB

Покрај стандардниот GBU-39A/B, способен да погодува само неподвижни цели со дадени координати, системот исто така е способен – барем потенцијално – да користи бомби GBU-39B/B опремени со ласерски систем за водење (сличен на оној се користи на ласерски JDAM, LJDAM комплети). Во оваа верзија, системот може да се користи против подвижни цели кои се „осветлени“ од зракот на нишанениот ласер од авион или копнен ловец. На тестовите во 2019 година, GLSDB успешно ангажираше целен брод во движење на растојание од 130 километри од фрлачот.

Генерално, овој вооружен систем е уште еден пример за омилениот „комбинаторски“ пристап на Американците за развој на нови системи за оружје. Ова е кога се создаваат нови оружја со фундаментално нови функции врз основа на постоечките, лесно достапни компоненти. Приближната цена на една едрилица ракета GLSDB е околу 40 долари.Многу ниска цена, бидејќи се користат рециклирани воздушни бомби и практично бесплатни ракетни мотори. Треба да се напомене дека оваа цена е многу пониска од, да речеме, цената на оперативно-тактичката балистичка ракета MGM-000 ATACMS. Во американскиот вооружен систем, GLSDB зазема, можеби, „средна“ ниша помеѓу стандардниот артилериски управуван проектил M140/M30 и ATACMS OTRK.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: системот за воздушна одбрана МИМ-23 Хок

Какви предности ќе донесе употребата на GLSDB за Украина?

Нашите вооружени сили веќе ја покажаа ефикасноста на системите MLRS, уништувајќи руски воени објекти длабоко во задниот дел на непријателот на оддалеченост до 80 километри. Сепак, многу ни недостига огнена моќ од подолг дострел.

GLSDB

САД постојано изјавија дека нема да и достават на Украина ракети со долг дострел ATACMS, кои исто така се произведуваат со M270 или M142 HIMARS. Сепак, добивањето GLSDB, исто така, ќе донесе многу придобивки:

  • Цената на оваа муниција се проценува на 40 долари, за разлика од многу повисоката цена на ракетите ATACMS (еден милион долари по единица).
  • Системот за водење на бомба со мал дијаметар со лансирање од земја (GLSDB) е специјално дизајниран да работи во ограничена средина.
  • Целниот опсег на ангажирање е половина од оној на ATACMS, но речиси го удвојува сегашниот опсег на MLRS и HIMARS. Така, оваа муниција може да погоди која било руска цел на привремено окупираната територија на Украина, дури и во дел од територијата на Крим. Со оглед на растојанието од линијата на фронтот, овој дострел најверојатно ќе биде многу малку пократок за да ги држи М270 и М142 надвор од дометот на кој било руски артилериски системи. Затоа, само некои области на северо-источниот дел на Донбас би биле надвор од дофатот на GLSDB... освен, се разбира, ако фронтот не напредува кон овие области.
  • Можноста за директен удар, каде што ATACMS е многу поограничен: GBU-39 може да уништи авион во својот хангар директно од покривот или, така да се каже, со влегување низ вратата пред експлозијата. Исто така, можно е да се пробие ѕид или покрив од 1,8 метри од армиран бетон.
  • Верзијата опремена со ласер во системот за водење може да следи предмет што се движи. Сепак, оваа верзија најверојатно нема да биде испорачана во Украина.

Така, штетите ќе бидат значителни за руската стратешка инфраструктура и важни објекти на напаѓачите на окупираните територии. На крајот на краиштата, ако таква испорака навистина се случи, добивањето на GLSDB ќе ја направи Украина првиот корисник на оваа муниција. Затоа, ние сме искрено благодарни на нашите западни партнери за нивната поддршка и обезбедување модерно оружје.

Ние веруваме во нашите бранители. Напаѓачите немаат каде да избегаат од одмазда. Смрт за непријателите! Слава на вооружените сили! Слава на Украина!

Прочитајте исто така:

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега