Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
СтатииВоена опремаОружје на украинската победа: германски боксер RCH 155 самоодна хаубица

Оружје на украинската победа: германски боксер RCH 155 самоодна хаубица

-

Германската влада ветува дека наскоро ќе им предаде на вооружените сили 18 самоодни хаубици Боксер RCH 155. Што знаеме за оваа брза сестра на Панцерхаубице 2000?

Што се знае за аранжманите

Велт ам Зонтаг објави за подготовката на следната фаза од германско-украинската воено-техничка соработка уште наесен. Според него, прашањето за можното снабдување со самоодни пиштоли RCH-155 се разговарало во изминатите неколку месеци, а дури сега се познати резултатите од овој процес и идните планови.

Од пролетта, германската компанија Krauss-Maffei Wegmann постојано даваше понуди за снабдување на Украина со едно или друго оклопни возила и оружје. Конкретно, беше предложено да се произведе и префрли на вооружените сили на Украина одреден број самоодни артилериски единици Boxer RCH-155. Сепак, за ослободување на таква опрема беше потребна официјална дозвола од германската федерална влада.

Боксер RCH-155

Според Велт ам Зонтаг, во средината на јули, Министерството за одбрана на Украина испратило барање до германскиот воен оддел за набавка на 18 самоодни пушки од KMW. Производството на овие машини беше предложено да го плати германската страна - како дел од финансиската помош што ѝ се дава на нашата земја.

За два месеци, германската влада неколку пати го разгледала украинското барање, но поради оваа или онаа причина не била донесена одлука. Дури неодамна апликацијата и официјално беше одобрена, а сега ќе почне и процедурата за пренос на оружје.

Германската влада и додели на KMW лиценца за производство на потребните самоодни возила и сродни производи, како и дозвола за нивно извоз. Исто така, треба да се појави официјален украинско-германски договор, кој ќе ги определи сите услови за соработка: бројот на опрема и сродни производи, условите за производство и испорака, трошоците и постапката за плаќање итн.

Според последните податоци, Украина ќе добие 18 самоодни пушки од германско производство. Компанијата за производство исто така изрази подготвеност да обезбеди резервни делови и да спроведе обука на персоналот. Вкупната цена на сите овие инсталации и услуги достигнува 216 милиони евра - 12 милиони за секое самоодно возило, резервни делови за него итн.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: германски самоодни противвоздушни пиштоли Гепард

Што е интересно за самоодната хаубица Boxer RCH 155

Далечински управувана хаубица Boxer RCH 155 е самоодни артилериски систем кој се заснова на повеќенаменскиот оклопен транспортер Boxer и користи модул за артилериски пиштол од 155 mm (AGM). Овој артилериски систем е развиен од германската приватна компанија Краус-Мафеи Вегман. Самоодната хаубица Boxer RCH 155 за прв пат беше претставена во 2014 година на изложбата на оружје и воена опрема Eurosatory 2014 година. .

Целта на новиот проект беше да се создаде перспективен ACS со високи борбени карактеристики и зголемена мобилност. Дополнително, при развивањето на проектот, големо значење се придаваше на модуларноста на системите, што треба да обезбеди голема иднина за новата технологија. Така, барањата за карактеристиките на пожарот ќе бидат исполнети со помош на нов борбен артилериски пиштол од 155 милиметри (AGM), а заштитата на екипажот на возилото, мобилноста на бојното поле и можноста за транспортирање на самоодните пушки со воздушниот или друг транспорт се одредуваат според карактеристиките на основната инсталација. Треба да се напомене дека на развојот на самоодни пиштоли засновани на GTK Boxer му претходеше создавање на борбено возило на следена шасија слична на General Dynamics ASCOD. Како и новиот самоодни пиштоли, претходниот развој на Krauss-Maffei Wegman (KMW) користеше борбен модул AGM.

Боксер RCH-155

Основата на ветувачкиот самоодни пиштол RCH-155 е оклопното возило GTK Boxer, развиено од KMW и Rheinmetall Netherlands (Холандија). Оваа машина е универзална платформа на тркала која ви овозможува да изградите на нејзината основна опрема за различни намени. На пример, првата сериска модификација на оваа машина беше оклопен транспортер способен да превезува до осум падобранци со оружје. На почетокот на XNUMX-тите, кога се одржа „премиерата“ на машината, се тврдеше дека врз негова основа може да се создаде не само оклопен транспортер или борбено возило на пешадија, туку и друга опрема, особено, само -погонски минофрлачи или самоодни пиштоли.

Боксер RCH-155

Во истата година се случија и првите пукотници. Генерално, Boxer RCH 155 е модерен и напреден артилериски систем. Модулот од 155 мм на самиот артилериски пиштол првпат беше претставен во 2004 година. Се заснова на технологијата на самоодната хаубица PzH 2000, докажана во битка, која е во служба со Германија и некои други земји. AGM ги обезбедува истите карактеристики како PzH 2000, но е поевтин за производство, бара помала екипа и е значително полесен. Модулот за артилериски пиштол е развиен како дополнување на хаубицата PzH 2000, за случаи кога потешко вооружување е недостапно, непрепорачливо или прескапо.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: модерни самоодни пиштоли PzH 2000 година

Дизајн и заштита на Boxer RCH 155

Самоодниот пиштол RCH-155 е изграден врз основа на компоненти и единици на повеќенаменскиот оклопен транспортер на германско-холандски Boxer. Се користи неговата верзија со двосед контролен простор и строга платформа за вградување на товарот. Сè е изградено врз основа на шасијата Iveco. Борбената тежина на самоодниот пиштол не надминува 39 тони, од кои самиот модул AGM тежи 12,5 тони. Со помош на мотор со моќност од 804 КС. обезбедена е брзина на автопат од најмалку 100 km/h.

Боксер RCH-155

Односно, Boxer RCH 155 е опремен со помоќен мотор од стандардниот оклопен транспортер Boxer. Тој е придвижуван од турбо дизел мотор MTU 199TE20 кој произведува 804 КС, наспроти 711 КС. во оригиналниот оклопен транспортер.

Заштитата на екипажот и машинските единици е обезбедена со модуларен композитен оклоп AMAP од неколку типови. Во зависност од задачите, на шасијата може да се инсталираат соодветни дополнителни модули за резервација, со што се зголемува целокупното ниво на заштита. Кога се користат сите достапни модули, оклопот AMAP може да го издржи ударот на проектил со пиштол со мал калибар. Покрај тоа, машината GTK Boxer е опремена со заштита на подвозјето што го штити од детонација на мини и импровизирани експлозивни направи.

Модулот за борбена артилерија АГМ е поставен на задната страна на шасијата. Ова е голема оклопна кула со оружје и сродни системи. Дизајнот на модулот обезбедува хоризонтално кружно водење и агли на подигање од -2,5° до +65°. Се тврди дека самоодниот пиштол може да пука во страничен правец без ризик од нишање и превртување на возилото. Во исто време, на барање на купувачот, можно е да се инсталира дополнителен систем за стабилизација.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: Iris-T SLM - модерен систем за воздушна одбрана од Германија

Најсовремени оружја Boxer RCH 155

Главното вооружување на модулот за артилериски пиштол (АГМ) е пушка хаубица од 155 мм со должина на цевката од 52 калибри. Оттука доаѓа името Boxer RCH 155. Тој користи посебен систем за полнење со модуларен полнење на прав. Ова е високо автоматизиран артилериски систем. Има систем за целосно автоматско полнење што ги полни и проектилите и модуларните полнења. Автоматскиот вчитувач содржи 30 школки и 144 модули. Значи, артилерискиот модул е ​​целосно без екипаж. Муницијата се внесува во цевката без човечка интервенција. Хаубицата има доволно висока стапка на пожар - до 9 истрели во минута.

Боксер RCH-155

Компонентите на пиштолот се земени од хаубицата Panzerhaubitze 2000. Boxer RCH 155 исто така ги задржува повеќето карактеристики на PzH 2000. Германската самоодна хаубица е способна да истрела повеќе гранати истовремено.

Овој артилериски систем е компатибилен со сите стандардни НАТО куршуми од 155 мм. Максималниот опсег на гаѓање на конвенционален проектил надминува 30 km, со основен проектил опсегот се зголемува на 40 km, а кога се користат најнапредните активно-реактивни проектили, на пример, моќните јужноафрикански проектили V-LAP, може да достигне 56 км. Ова е артилериски проектил со долг дострел со зголемена брзина. Принципот на долг дострел се заснова на комбинација на долга цевка од пиштол и проектили со боеви глави со оптимална аеродинамична форма, кои имаат висока почетна брзина. За разлика од класичните проектили со долг дострел, V-LAP се зајакнати со дополнителен млазен засилувач.

Боксер RCH-155

ACS исто така е способен да користи проектили со долг дострел Vulcano (90 km) и Excalibur (70 km). Сите се со калибар од 155 mm и се заменливи.

Всушност, овој артилериски систем може да се прилагоди и за полесен пиштол, како што е пократкиот 155мм/Л39, па дури и пиштолот од 105мм на вооружувањето на НАТО.

Прочитајте исто така: Преглед на Bayraktar TB2 UAV: ​​Каков вид на ѕвер е ова?

Управување со пожари

Boxer RCH 155 има напреден систем за контрола на пожар. Системот за контрола на пожарот вклучува помагала за навигација, балистички компјутер, разни сензори, особено, мерач на брзина на радарски проектили, како и програмер за работа со водени детонатори. Германскиот самооден пиштол добива податоци за целта преку радио или податочен канал. Автоматското насочување на пиштолот се врши со помош на податоци за контрола на пожарот.

Боксер RCH-155

Целта и пукањето се врши од страна на екипажот од далечина од пилотската кабина. Но, во случај на екстремна ситуација или дефект, овој артилериски систем може да се вчита и рачно да се пука. Потребни се околу 30 секунди за да се отвори оган. Времето на мирување е исто така само 30 секунди. По пукањето, борбеното возило може да ја напушти својата позиција речиси веднаш за да избегне оган од контрабатерии.

Оригиналната верзија на артилерискиот систем Boxer RCH 155 нема одбранбено оружје како што се митралези или автоматски фрлачи на гранати. Меѓутоа, доколку клиентот сака, сериската верзија може да биде опремена со дополнително оружје.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: противвоздушниот ракетен комплекс Аспид

Боксер RCH 155 екипаж

Екипажот на ACS се состои од само две лица. Командантот-оператор има целосна контрола на борбениот артилериски пиштол од 155 милиметри (AGM) со помош на автоматизирана работна станица во контролната соба. Вториот член на екипажот, се разбира, е возачот, кој е сместен во посебна преграда под самата хаубица.

Боксер RCH-155

Исто така, треба да се забележи дека во случај на оштетување на самоодните пиштоли, самиот модул AGM има дополнителен контролен столб. Односно, екипажот може да се евакуира од погоденото возило, но во исто време има можност да пука од хаубица од 155 милиметри од далечина.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: системот за воздушна одбрана НАСАМС кој го штити Вашингтон

Боксер RCH 155 со висока мобилност

Интересна карактеристика на новиот ACS базиран на платформата GTK Boxer е моќната суспензија на шасијата. Се тврди дека подвозјето на тркала на основното возило овозможува пукање на пиштолот од 155 mm без употреба на потпори. Покрај тоа, дава можност за пукање во речиси секоја насока долж азимутот. Оваа карактеристика на дизајнот ја олеснува работата на машината, а исто така овозможува да се намали времето потребно за подготовка за отпуштање и напуштање на позицијата за отпуштање.

Боксер RCH-155

Со помош на мотор со моќност од 815 КС. германскиот самооден пиштол е способен да развие брзина од најмалку 100 km/h на автопатот. Односно, Boxer RCH 155 е опремен со помоќен мотор од стандардниот оклопен транспортер Boxer. Како што споменавме, тој е придвижуван од MTU 199TE20 турбо дизел мотор кој произведува 815 КС, наспроти 711 КС. во оригиналниот оклопен транспортер. Во исто време, самоодниот артилериски систем има прилично добар домет од 700 километри.

Машината е опремена со централен систем за надувување гуми што ја подобрува подвижноста во тешки услови како што се песок, снег и кал. Генерално, Boxer има исклучителна мобилност и проодност. Овој артилериски систем може многу брзо да се распореди од едно до друго место. Автомобилот е опремен со помошна електрана која обезбедува енергија на сите потребни системи кога главниот мотор е исклучен.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: системот за воздушна одбрана МИМ-23 Хок

Тактички и технички карактеристики

 • Формула на тркала: 8×8 (се користи шасија Iveco)
 • Мотор: дизел MTU 199TE20
 • Вооружување: хаубица со пушка од 155 мм
 • Должина на барел: 7,88 m (52 ​​калибри)
 • Должина: 10,4 m
 • Ширина: 2,99 m
 • Висина: 3,6 m
 • Тежина: 39 тони
 • Моќност на моторот: 815 КС.
 • Платформа за оклопни транспортери: Боксер
 • Број на екипаж: 2 лица (возач и командант).

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: францускиот систем за воздушна одбрана Кротале

Често за време на војната, треба да се слушне фразата дека „војните се добиваат со артилерија“. Се разбира, тоа не е без хиперболизација, но улогата на артилеријата во модерното војување е навистина многу голема. Артилерија уништува непријателски утврдувања, магацини со муниција, акумулации на воена опрема и жива сила на непријателот, а ги покрива и пешадиските единици на бојното поле. Според различни проценки, најмалку 85% од загубите во оваа војна се предизвикани од артилерија (вкупно буре и реактивна).

Боксер RCH-155

Од гледна точка на декларираните карактеристики и способности, германскиот самооден пиштол RCH-155 е модерен и ефикасен тип на оружје. Направен е со помош на тестирани и сигурни компоненти и технологии, а иновациите не водат до високи технички ризици. Во исто време, се обезбедуваат прилично високи борбени карактеристики, и во овој поглед, АГМ, барем, не е инфериорен во однос на другите современи артилериски системи. Затоа, набавката на најновите германски самоодни хаубици ќе биде одлично засилување на нашиот артилериски потенцијал.

Прочитајте исто така: 

Напаѓачите немаат каде да избегаат од одмазда. Смрт за непријателите! Ние веруваме во нашата победа! Слава на вооружените сили! Слава на Украина!

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега