Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
СтатииВоена опремаОружје на украинската победа: турскиот МРАП Кирпи

Оружје на украинската победа: турскиот МРАП Кирпи

-

Оклопните транспортери „Кирпи“ од турско производство им помагаат на украинските вооружени сили да го ослободат југот на Украина од руските напаѓачи. Денес ќе разговараме за нив подетално.

Настаните во последните денови ни дадоа многу добри вести од југот на нашата земја. Нашите храбри вооружени сили успешно спроведуваат контраофанзива, ослободувајќи ги градовите и селата во регионите Миколајев и Керсон заземени од окупаторите.

Турските оклопни возила отпорни на мини со заштита од заседи и балистички закани им помагаат многу во офанзивните борбени операции Kirpi BMC 350 MRAP.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: противвоздушниот ракетен комплекс Аспид

Што е интересно за оклопниот автомобил Кирпи

Кирпи (во превод од турски како „еж“) е оклопен транспортер 4×4 од категоријата MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), развиен и произведен од турската компанија BMC. Машината за прв пат беше претставена во 2010 година за време на одбранбената изложба Eurosatory во Париз, Франција. Кирпи сега е во служба со турската армија и земјите од Африка и Блискиот Исток, а од август годинава е во служба и со вооружените сили на Украина.

Еж

Турската компанија BMC доби договор за производство на околу 470 возила 4×4 заштитени од мини врз основа на израелското оклопно возило NAVIGATOR 16 тони Hatehof Ltd за турските копнени сили. Оваа машина успешно помина сериозни тестови според стандардите на НАТО. Поради својата висока балистичка заштита, тактички способности и капацитет, BMC KIRPI (4x4) MRAP веќе зазеде достојно место на пазарот на оклопни возила против мини.

Прочитајте исто така: Израелскиот систем против дронови Smartshooter: што е тоа и како функционира?

Интересни факти од историјата на Kirpi BMC 350 MRAP

Оклопните возила „Кирпи“ се произведуваат не само за турските вооружени сили, туку и за извозниот пазар, а прв клиент беше Тунис, кој нарача 40 возила во 2014 година. Во декември 2016 година беше објавено дека MRAP ќе се произведува и за Пакистан. Во јуни 2016 година, Тунис доби 35 оклопни транспортери „Кирпи“ отпорни на мини. Кирпи беше демонстриран и од Туркменистан на воената парада во главниот град Ашгабат во октомври 2016 година, односно Турција и продаде неколку оклопни возила на оваа централноазиска земја.

Еж

Во март 2018 година, за време на меѓународната изложба и конференција за поморска одбрана DIMDEX 2018 во Доха, турската компанија BMC објави купување на 85 оклопни возила на тркала од страна на Катар, вклучително и 50 MRAP 4×4. И во август 2022 година, беше објавено дека Турција ќе ја снабдува Украина со автомобили Кирпи. Сега овие оклопни возила веќе ги штитат нашите храбри војници на бојното поле, докажувајќи го својот висок квалитет и издржливост.

Прочитајте исто така: Хемиско оружје на Русија: Колку е опасно и какви се можните последици

Дизајн и карактеристики на оклопниот автомобил Kirpi

Kirpi е тежок камион опремен со оклопна заштита. Моторот се наоѓа во предниот дел на возилото, а екипажот е внатре. Одделот за слетување се протега од центарот до задниот дел на трупот. Оклопниот автомобил е опремен со седишта отпорни на експлозија на мини и може да собере до 13 лица, вклучувајќи ги возачот, ловецот и командантот. На покривот на МРАП е предвидено место за автомат.

Еж

Должината на платформата за оклопно возило е 7,35 m, висина – 3,2 m, ширина – 2,64 m Стандардна верзија 4×4 има опремена тежина од 18 kg, целосна тежина од 085 kg и капацитет за кревање тешки 19 kg.

Kirpi има монокок оклопна пилотска кабина, четири прозори отпорни на куршуми, прегради за огнено оружје и седишта што апсорбираат удари. Автомобилот е опремен и со оклопни ветробрански стакла и отвор за итни случаи за евакуација на екипажот во случај на потреба.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: MANPADS FIM-92 Stinger

Kirpi варијанти од BMC

Оклопниот транспортер Kirpi е достапен во неколку верзии: Кирпи 4×4, Кирпи II (4×4), Кирпи 6×6 і Kirpi 4X4 Брза помош (за мобилна болница).

Kirpi и Kirpi II се опремени со специјална опрема, како што е автоматски систем за гаснење пожар, систем за следење за одредување на локацијата на истрел или друго оружје, како и систем за хемиска, биолошка и радиолошка заштита.

Еж

Роботска рака е интегрирана во приспособената верзија за откривање и безбедно отстранување на експлозивни материјали. Kirpi II 4×4 е опремен и со тахограф, радио, информативен систем за возачот, системи за вид, како и систем за позиционирање и навигација.

Варијантата Kirpi 6×6 е со должина од 7,92 m и може да прими 15 луѓе. Оклопниот транспортер има специјално дизајнирано дно во форма на V и капацитет за кревање тежина од 3 кг.

Верзијата за брза помош ги задржува општите технички карактеристики на семејството MRAP, а во исто време има приспособена внатрешност дизајнирана за потребите на медицинска помош.

Еж

Сите верзии на оклопното возило се опремени со крик за самообновување, фрлачи на димни гранати и средства за поставување пречки, а може да бидат опремени и со заштита од ракетни фрлачи.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Противвоздушното оружје го штити нашето небо

Вооружување и самоодбрана на оклопниот автомобил Кирпи

Оклопното возило Kirpi MRAP може да биде вооружено со митралез од 7,62 или 12,7 мм. Може да интегрира и систем за оружје за далечинско управување.

Телото на Kirpi во облик на V е направено од челичен оклоп и може да заштити од мини, импровизирани експлозивни направи (IEDs), оклопни гранати, фрагменти од артилериски гранати и други балистички закани до STANAG 4569 ниво 3. Покрај тоа, долниот дел е заштитен од гранати и мини до STANAG 4569 ниво 3б.

Оружје на украинската победа: турскиот МРАП Кирпи

Мора да се разбере дека, пред сè, оклопното возило Кирпи е возило од категоријата MRAP (Оклопно возило заштитено од мини), односно возило отпорно на мини со заштита од заседа. Kirpi има дното во форма на V што ја зголемува опстанокот на возилото и екипажот со отклонување на експлозијата нагоре од нагазна мина или импровизирана експлозивна направа.

Прочитајте исто така: Преглед на Bayraktar TB2 UAV: ​​Каков вид на ѕвер е ова?

Мотор и мобилност

Платформата BMC Kirpi е опремена со дизел мотор Cummins ISL9E3 375 Euro-3, кој обезбедува максимална моќност од 375 КС. (275 kW). Шестцилиндричниот мотор е поврзан со целосно автоматски менувач од серијата Алисон 3000 со шест брзини напред и една брзина наназад. Автомобилот има и две батерии од 12V и алтернатор од 155А.

Еж

Возилото отпорно на мини е опремено со гуми Run-Flat 14.00-R20 со централен систем за надувување на гумите за подобри перформанси на различни површини. Сопирачките вклучуваат рачна сопирачка со воздух со пружина, систем за сервисно сопирање на целосно сув воздух и опционален систем за сопирање против блокирање (ABS). Kirpi II 4×4 доби диск сопирачки и дополнителен систем за сопирање против блокирање.

Автомобилот има растојание од подлогата од 400 mm и може да достигне максимална брзина од 105 km/h. Максималниот домет е 800 км.

Еж

Оклопниот транспортер има агол на влез и излез од 35° и 47°, соодветно. Може да го амортизира за екипажот наклонот на телото до 60% и да го надмине страничниот наклон од 30% поради висококвалитетното амортизирање. Длабочината на пробивање е 1,2 m.

Прочитајте исто така: Сè за беспилотните летала на General Atomics MQ-9 Reaper

Дополнителна опрема

Стандардната опрема на MRAP „Еже“ вклучува систем за климатизација, систем за заштита NNB и седишта против мини со безбедносни појаси со пет точки. Во предниот дел на трупот може да се инсталира крик за самообновување. Резервното тркало е поставено на левата страна на задниот дел од трупот.

Еж

Kirpi е опремен со најнова технологија во седишта што апсорбираат удари, GPS систем, камера за заден поглед и автоматски систем за гасење пожар.

Еж

Борците влегуваат и излегуваат од возилото преку голема хидраулично управувана рампа на задниот дел од трупот. Kirpi има пет порти за отпуштање и четири прозори отпорни на куршуми од двете страни на просторот за слетување.

Прочитајте исто така: Прекинувачblade: Американски камикази беспилотни летала за одбрана на Украина

Технички карактеристики на Кирпи

  • Димензии: должина 7,07 m, ширина 2,51 m, висина 2,86 m
  • Оклоп: балистичка и минска заштита
  • Вооружување: митралез 7,62 или 12,7 мм
  • Тежина: околу 16 тони
  • Брзина: максимална брзина од 100 km/h
  • Оперативен опсег: 800 km
  • Капацитет: 3 члена на екипажот + 10 персонал борци
  • Додатоци: гуми Runflat, само-заздравувачко винче, ABS, централен систем за надувување гуми, камера од заден поглед, автоматски систем за гасење пожар, погон на електрична кула.
  • Земја на производство: Турција.

Прочитајте исто така: „Нептуни“ го погодија крстосувачот „Москва“: Сè за овие противбродски крстосувачки ракети

Оклопните возила Кирпи од турско производство одлично се покажаа на бојното поле со руските освојувачи. Тие ги спасија животите на нашите бранители повеќе од еднаш, затоа би сакале да им се заблагодариме на нашите турски партнери за овој модерен оклопен транспортер отпорен на мини.

Еж

Ние веруваме во нашите бранители. Напаѓачите немаат каде да избегаат од одмазда. Смрт за непријателите! Слава на Украина! Слава на вооружените сили!

Прочитајте исто така: 

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега