Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
СтатииВоена опремаОружје на украинската победа: Преглед на тенкот Леопард 2

Оружје на украинската победа: Преглед на тенкот Леопард 2

-

Конечно чекавме! Полска и ги предаде првите борбени тенкови на Украина леопард 2. Денес ќе зборуваме за овој модерен резервоар.

Веста дека познатите германски тенкови Леопард 2 конечно ќе пристигнат во Украина брзо се рашири низ информативниот простор не само на Украина, туку и на целиот свет. Факт е дека западните партнери за прв пат доброволно се пријавија да ги предадат борбените тенкови на нашите вооружени сили. Токму тоа оружје ни е потребно сега за да се спротивставиме на рускиот напад, токму тоа оружје е потребно за одбранбени и контраофанзивни операции за ослободување на привремено окупираните територии. Сите го бараа тоа долго време, но процесот се одолговлекуваше неколку месеци. И така се случи.

Леопард-2

Денес сакаме да зборуваме за легендарниот борбен тенк Леопард 2, неговата историја, опции, оружје. Посебно внимание ќе посветиме на верзијата Leopard 2PL, која е во служба со полската армија, затоа, најверојатно, тие ќе бидат првите што ќе пристигнат во Украина.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: модерни самоодни пиштоли PzH 2000 година

Најуспешниот тенк од Студената војна

Леопард 2 е главен борбен тенк од германско производство дизајниран и произведен од Краус-Мафеи Вегман, наследникот на главниот борбен тенк Леопард 1. Верзијата Леопард 2А4 ја формира основата на модерното семејство Леопард.

Леопард 2 беше и се смета за белег на германската конструкција на тенкови. Неговиот развој може да се смета за продолжување на традициите на најдобрите примери на поранешниот германски Вермахт. Сепак, тоа не беше дадено, бидејќи неколку повоени модели на германски оклопни возила беа неуспешни. Да, пешадиското борбено возило HS 30 беше целосно неуспешно, неговото производство беше придружено со корупциски скандали, а во времето на изградбата, овој уништувач на пиштоли веќе беше застарен.

Леопард-2

Се разбира, сето ова не важи за тенкот Леопард 1. Сепак, првиот повоен тенк не импресионираше со сигурноста на оклопот. Тоа беше сведено на основните работи. Во времето на развојот на концептот на овој тенк, се веруваше дека таканаречените термички проектили, кои сечеа низ челик со млаз топла плазма, сè уште ќе навлезат во секој оклоп, па се чинеше бесмислено да се користи сè подебел и тешки оклопни плочи. Оваа проценка се покажа како погрешна и така се случи Леопард 1 да не ги заштити тенковите од Т-моделот од школките на советските тенкови. Покрај тоа, неговото главно оружје од калибар 105 милиметри не можеше да навлезе во фронталниот оклоп на тогашните нови руски тенкови.

Леопард-2

Во оваа ситуација беше развиен Леопард 2. Тој беше поголем, посилен и помоќен од неговиот претходник. Во споредба со конкурентските модели, тука најубедливо беше решен главниот конфликт помеѓу заштитата, мобилноста и огнената моќ. Во основниот дизајн, Леопард 2 стоеше некаде на средината помеѓу советските тенкови и тенковите на западните сојузници. Моделите како Т-72 се значително помали, полесни и поагилни. Абрамс од САД, пак, е потежок и помалку подвижен.

Неколку интересни факти за развојот на тенковите Леопард 2. Во 1977 година, германската армија го избра Краус-Мафеи како главен изведувач за сериското производство на Леопард 2 и нарача за производство на 1800 тенкови, од кои 990 требаше да бидат изградена од Краус-Мафеи, а останатите да бидат произведени 810 тенкови беа ангажирани од компанијата Рајнметал. Зошто Бундесверот одлучи така? Затоа што им се брзаше, затоа што тенковите беа итно потребни. Првиот тенк „Леопард 2 МБТ“ во претпродукција беше испорачан на крајот на 1978 година на полигонот на германската армија, каде беше успешно тестиран и одобрен. Првиот сериски Леопард 2 беше испорачан од Краус-Мафеи во октомври 1979 година. Во 1979 година беа испорачани само шест тенкови, во 1980 година веќе 100, во 1981 година – 220, а до 1982 година производството беше 300 тенкови годишно. Во моментов, Leopard 2 е во служба со земји како Австрија, Канада, Чиле, Данска, Финска, Германија, Грција, Холандија, Норвешка, Полска, Португалија, Сингапур, Швајцарија, Шведска, Шпанија и Турција, со вкупно 3200 машини во различни модификации.

Оружје на украинската победа: Преглед на тенкот Леопард 2

Повикувајќи се на информации објавени на 20 мај 2022 година, Чешка ја потврди испораката на тенкови Леопард 2А4 од Германија во замена за трансфер на советски Т-72 во Украина. На 5 јуни 2022 година, Шпанија објави дека добила 40 тенкови Леопард 2А4. На 15 ноември 2022 година, германската компанија Рајнметал ја објави испораката на Леопард 2А4 во Словачка. На 19 декември 2022 година, Министерството за одбрана на Словачка го доби првиот тенк Леопард 2А4 од Германија. И сега овие борбени возила ќе дојдат и во Украина.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: германски самоодни противвоздушни пиштоли Гепард

Различни опции

Како што споменав погоре, производството на Leopard 2 започна во далечната 1978 година. Во текот на долг период, различни верзии на овој резервоар беа развиени за различни клиенти. Покрај тоа, модернизациите од големи размери беа извршени постојано. Значи, денес има голем број опции во оптек, бидејќи не сите стари тенкови отсекогаш биле ажурирани. Покрај тенковите, кои се целосно функционални и во борбена служба, има и големи залихи на машини со различен степен на зачувување.

леопард 2

Но, сепак, накратко да ги разгледаме главните опции на Леопард 2:

 • основна верзија леопард 2: ова е првата верзија на тенкот, кој беше развиен од Краус-Мафеи Вегман и ставен во употреба со Бундесверот.
 • Леопард 2А1: прва надградба на базниот тенк Леопард 2, кој доби голем број мали подобрувања, вклучително и инсталирање на температурен нишан, подобрена заштита и нова муниција.
 • Леопард 2А2: овој модел на резервоарот доби нов термички нишан, дефлекторска плоча за перископот и зголемен отвор, што обезбеди подобра заштита на постоечкиот одбранбен систем RHC.
 • Леопард 2А3: главната промена беше додавањето на дигитални радија SEM80/90 (истовремено инсталирани на Leopard 1), како и заварени отвори за претовар на муниција.
 • Леопард 2А4: најчестата верзија на семејството Leopard 2023 за 2. Моделите Leopard 2A4 имаат позначајни промени, вклучувајќи автоматизиран систем за сузбивање пожар, целосно дигитален систем за контрола на пожар способен да ракува со нови видови муниција и подобрена купола со рамен титаниум/ волфрамски оклоп. За оваа верзија ќе зборувам подетално подолу.
 • Леопард 2А5: Варијантата А5 доби дополнителен оклоп распореден во форма на клин на предниот дел од куполата и предниот дел од страните. Овие тенкови добија и одредени подобрувања во главниот состав на оклопот. Внатрешниот дел на резервоарот доби дополнителна заштита за намалување на фрагментите во случај на пенетрација на оклоп. „Тешката“ третина од страничните прагови беше заменета со нова, поцврста направена од специјална легура.
 • Леопард 2А6: Овој тенк беше првиот што го доби пиштолот со мазна дупка од 120 мм Rheinmetall L55 и голем број други промени. Постои и верзија на Leopard 2A6M со подобрена заштита од мини под шасијата и голем број внатрешни подобрувања за зголемување на опстанокот.
 • Леопард 2PSO: оваа верзија е развиена специјално за урбана војна, која често се случува во мировните операции. Леопард 2 ПСО е опремен со поефикасна сеопфатна заштита, дополнителна станица за оружје, подобрена извидничка способност, депонија за булдожер, пократка цевка за пиштол, несмртоносно оружје, можност за набљудување од непосредна близина (преку системи со камери), има и рефлектор, подобрена мобилност.
 • Леопард 2A6EX: понатамошен развој на Leopard 2A6 беше подобрениот Leopard 2A6 EX модел, кој беше развиен од приватно претпријатие за извозниот пазар. Има голем број дополнителни подобрувања, вклучувајќи помошна електрана, единица за климатизација и подобрена оклопна заштита.
 • Леопард 2А7: оваа опција е дизајнирана да работи во конфликти со низок и висок интензитет, односно што е можно поблиску до условите на воените операции. Ова е најсовремена верзија на Leopard 2, која се развива и подобрува дури и сега. Леопард 2А7 доби голем број интересни подобрувања. Конкретно, заштитата на тенкот беше зголемена со модуларен оклоп, а фронталната заштита беше подобрена со двоен оклоп на куполата и предниот дел на трупот. Заштитата од 360° од RPG и заштитата против мини ја зголемуваат опстанокот на резервоарот во урбани услови. Овој тенк може да испука програмабилна муниција со висока експлозија, а MG3 поставен на куполата е заменет со стабилизирана борбена станица FLW 200 на далечински управувач. Мобилноста, стабилноста и свесноста за ситуацијата се исто така подобрени.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: Iris-T SLM - модерен систем за воздушна одбрана од Германија

Вооружување Леопард 2А4

Како што ветив, решив да посветам посебно внимание во мојата статија на најчестата верзија на германскиот борбен тенк Леопард 2А4.

леопард 2

Леопард 2А4 е вооружен со пиштол со мазна дупка од 120 мм, развиен од компанијата Рајнметал. Ова овозможува користење на два вида муниција, APFSDS-T и HEAT-MP-T. Првиот, APFSDS-T, има ефективен домет од над 2000 m, додека HEAT-MP-T има висок степен на ефикасност против различни цели. Двата стабилизирани проектили имаат полузапалива кутија со метална основа, која се исфрла во кутија под браздата.

леопард 2

Муницијата на Леопард 2А4 се состои од вкупно 42 гранати: 27 од нив се складирани лево од возачот механичар, а 15 се складирани во левиот дел од куполата, која е одвоена од борбениот оддел со електрично управуван врата. Лево од главното вооружување е близнак митралез од 7,62 мм, а друг митралез од 7,62 мм се наоѓа во близина на отворот на натоварувачот. Два блока од четири фрлачи на димни гранати од 76 мм се поставени на секоја страна од куполата. Леопард 2А4 е опремен со компјутеризиран систем за контрола на пожарот кој има максимален домет од 10 m со точност до 000 m на ова растојание. Комбинираниот систем му овозможува на Leopard 20A2 да погоди цели во движење на растојание до 4 метри.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: системот за воздушна одбрана МИМ-23 Хок

Мотор и мобилност Leopard 2A4

Резервоарот Leopard 2A4 доби дизел мотор MTU MB 873, кој обезбедува моќност од 1103 kW. Дизел моторот MTU MB 873 со волумен од 47,6 литри е четиритактен, 12-цилиндричен, со турбо полнење и течно ладење. Благодарение на толку моќниот мотор, Leopard 2A може да достигне максимална брзина на автопат од 72 km/h со максимален опсег од 550 km.

леопард 2

Торзионата суспензија на Leopard 2A4 се состои од седум двојни гумени потпорни ролери на секоја страна со затегнувачко тркало напред, погонска запчаница на задната страна и четири потпорни ролери. Резервоарот е во состојба да надмине наклон до 60% и страничен наклон до 30%.

Сигурен оклоп

Леопард 2А4 не е тежок тенк. Може да се смета за среден тенк, иако има моќен оклоп и разни модерни одбрани.

Телото на Leopard 2A4 има распореден повеќеслоен оклоп и е поделено на три прегради: напред има седиште за возачот-механичар, во центарот има борбена единица, а во задниот дел има единици за напојување. Некои варијанти на Леопард 2А4 се опремени со дополнителен оклоп за да се зголеми заштитата на екипажот од мини и импровизирани експлозивни направи. Возачот се наоѓа напред десно. Кулата е поставена во центарот на трупот, командантот и стрелецот се десно, а полначот е лево.

леопард 2

Командантот е опремен со отвор со кружен капак што се отвора назад и перископи за кружен поглед. Системот за полнење се наоѓа на левата страна на кулата.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: францускиот систем за воздушна одбрана Кротале

Современа опрема Леопард 2А4

По голем број подобрувања и модификации, оваа верзија на резервоарот Леопард 2 стана доста популарна и широко распространета.

Стандардната опрема на Leopard 2A4 вклучува предгрејач за напојување, грејач на одделот за екипаж, систем за гаснење пожар, електрични пумпи за одводнување и отвор за итни случаи во долната страна зад возачот. Леопард 2А4 е опремен и со систем за прекумерен притисок NBC, кој обезбедува прекумерен притисок до 4 mbar (0,004 kp/cm²) во борбеното возило. Леопард 2А4 може да надмине водени пречки длабоки до 4 m со цевка или 1,2 m без никаков тренинг и да ги надмине вертикалните пречки над 1,1 m.

Прочитајте исто така: 

Полска верзија на Leopard 2PL

Но, повеќе ме интересираше полската верзија на Leopard 2PL, бидејќи првите германски борбени тенкови ќе бидат од Полска. Голема е веројатноста тие први да се појават во вооружените сили на вооружените сили. Значи, ајде да ги запознаеме подобро.

леопард 2

Во 2002 година, Германија и подари на Полска 128 тенкови Леопард 2А4 од магацините на германската армија. И во 2013 година, германското Министерство за одбрана потпиша договор со Полска, според кој доби уште 14 тенкови Леопард 2А4, како и 105 нови тенкови Леопард 2А5 и оклопни возила за наплата Бергепанцер 2 од магацините на Бундесверот.

Надградба на Leopard 2A4 во Leopard 2PL верзија

Во 2015 година, полското Министерство за одбрана ја избра германската компанија Рајнметал за модернизирање на старите тенкови Леопард 2А4. Модернизираната верзија е развиена од Рајнметал во соработка со голем број полски компании. Модернизираните тенкови беа именувани како Leopard 2PL. Првиот демонстративен тенк првпат беше претставен и тестиран на полигонот во 2016 година. Во 2018 година, беше потпишан договор за надградба на 142 полски тенкови Leopard 2A4 до стандардот Leopard 2PL. Првите модернизирани тенкови пристигнаа во полската армија во 2020 година. Испораките се планира да завршат до крајот на 2023 година.

Колку тенкови се во употреба во Полска?

Во моментов, полската армија има во служба единаесет целосно опремени тенковски баталјони. Двајца од нив се вооружени со тенкови Леопард 2А5. Други два се опремени со тенкови Leopard 2A4, кои се планира со текот на времето да бидат надградени до стандардот Leopard 2PL. Има и четири баталјони опремени со тенкови ПТ-91 Тварди и три баталјони опремени со стари советски тенкови Т-72М1. Вкупно 233 тенкови ПТ-91 и 120 тенкови Т-72М1 се во служба на полската армија. Во складиште се уште 470 тенкови Т-72М1.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: системот за воздушна одбрана НАСАМС кој го штити Вашингтон

Надградба на Leopard 2PL

Надградбата на Leopard 2PL е во голема мера слична на модуларниот пакет за надградба на Rheinmetall Revolution MBT за главните борбени тенкови Leopard 2A4. Тенкот доби подобрена оклопна заштита, подобрен пиштол, подобрени нишани и некои други системи. Сепак, и покрај сите подобрувања, полскиот Leopard 2PL не е толку моќен како ажурираниот Leopard 2A7, кој беше модернизиран од компанијата Krauss-Maffei Wegmann и стапи во служба со германската армија во 2014 година. Leopard 2PL губи од Leopard 2A7 во клучните аспекти на заштитата, огнената моќ, прецизноста и вградените електронски системи.

леопард 2

Но, ако го споредиме со Leopard 2A4, полскиот Leopard 2PL има подобрена оклопна заштита. На кулата е инсталиран композитен оклопен сет AMAP (Advanced Modular Armor Protection), развиен од германската компанија IBD Deusebroth. Овој оклоп е дел од пакетот за надградба на Rheinmetall Revolution. При неговото создавање се користат нови нанокерамички материјали и модерни легури на титаниум и челик. Овој оклоп обезбедува повисоко ниво на заштита од широк опсег на закани. Оклопната купола Leopard 2PL нуди поголема заштита од куполата Leopard 2A5, но не може да одговара на нивото на заштита на Leopard 2A7. Оклопниот комплет е модуларен, така што оштетените оклопни модули може да се заменат со нови на терен. Планирано е оклопните модули AMAP да се произведуваат во Полска под лиценца.

Сепак, Leopard 2PL е малку потежок од неговиот претходник. Тежи 60 тони, во споредба со 56,6 тони од оригиналниот Leopard 2A4. Околу 3 тони дополнителен оклоп беа додадени на предната купола и страните на тенкот. Сепак, трупот не доби дополнителен оклоп за да не ја надмине границата на тежина од 60 тони, поставена од полската армија. Некои извори известуваат дека тенкот е опремен и со дополнителен оклоп под трупот за да се подобри заштитата од мини и импровизирани експлозивни направи. Членовите на екипажот Leopard 2PL се сместени на нови седишта против удари.

Полските тенкови Леопард 2А4 имаат трупови од раните 1980-ти. Се чини дека овие случаи нема да можат да издржат модерна муниција, како што се проектили со пердуви со подкалибар со оклоп со преклопна палета од класата APFSDS.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: германски боксер RCH 155 самоодна хаубица

Модерно оружје

Резервоарот Leopard 2PL го задржа пиштолот со мазна дупка од 120 mm/L44 од неговиот претходник. Сепак, цевката на пиштолот беше модифицирана од Rheinmetall за компатибилност со новоразвиените муниции под висок притисок, како што се програмираните високоексплозивни муниции DM11 и оклопите за пробивање DM53 и DM63. Програмабилните проектили ви овозможуваат да погодите цели зад капакот и внатре во зградите. Овие чамци со повеќе цели DM11 може да се користат и против концентрации на непријателски трупи, оклопни возила и хеликоптери на ниско ниво. Пиштолот може да испука и која било друга стандардна тенковска муниција на НАТО од 120 мм. Топот се полни рачно со полнач. Внатре во резервоарот има вкупно 42 гранати, како кај Леопард 2А4. Во исто време, 15 школки се складирани во кулата и се подготвени за употреба. Остатокот од муницијата се чува во куќиштето.

леопард 2

Хидрауличните погони на кулата беа заменети со електричен погон. Таквата модернизација значително ја зголемува опстанокот по пенетрацијата, бидејќи хидрауличниот погон содржи запалива течност.

Помошното вооружување се состои од двоен митралез од 7,62 мм, друг митралез од 7,62 мм е поставен на покривот.

Leopard 2PL има подобрени нишани и систем за контрола на пожар. Командантот користи панорамски нишан, кој е опремен со термална слика од полско производство и содржи ласерски пронаоѓач на опсег. Командното место е опремено со голем број дигитални екрани кои прикажуваат различни информации.

Се чини дека Leopard 2PL е таканаречен „ловец-убиец“, како и сите модерни главни борбени тенкови. Ова значи дека тенкот е опремен со двојни независни нишани и помошен хардвер/софтвер за контрола на огнот кој им овозможува на ловецот и командантот да следат и да ангажираат две одделни цели истовремено. Очигледно, огнената купола не може да биде насочена во две насоки истовремено, но му овозможува на екипажот на резервоарот истовремено да ја следи втората цел и да ги прави сите пресметки за контрола на огнот додека ја уништува првата цел.

Овој процес се случува вака. За да бара цели, командантот користи панорамска глетка. По изборот на мета, пиштолот автоматски се насочува кон целта и ловецот го завршува целиот процес на нишанење и пукање. За тоа време, командантот ја бара следната цел. Овој метод на пораз ви овозможува побрзо да фаќате и погодувате цели.

Возачот доби нов опсег за ноќно гледање за ноќно возење и задна камера што многу го олеснува возењето наназад.

Прочитајте исто така: 

Други подобрувања

И покрај сите надградби, комуникациските системи Leopard 2PL останаа непроменети. На овој тенк му недостасува и систем за управување со бојното поле.

Главниот борбен тенк Leopard 2PL го контролира екипаж од 4: командант, ловец, натоварувач и возач.

Leopard 2PL го задржа моторот на својот претходник. Тој е придвижуван од MTU MB 873 Ka501 турбо дизел мотор кој развива 1500 КС. Овој резервоар има и помошна единица за напојување Steyr (APU) која ги напојува сите системи кога главниот мотор е исклучен. Истата модерна помошна централа се користи и на ултрамодерниот Leopard 2A7. Проодноста е иста како и неговиот претходник. Овој резервоар може да биде опремен со комплет за вадење и да ги надмине плитките реки, езера и други водени пречки длабоки до 4 m.

Прочитајте исто така: Оружје Украински победи: противвоздушен ракетен комплекс Аспид

Технички карактеристики на Leopard 2A4

 • Димензии: должина 7,7 m; ширина 3,7 m; висина 3 m
 • Оклоп: стандардно распореден повеќеслоен оклоп, подобрена оклопна заштита над предниот дел на куполата, внатрешниот дел од куполата е опремен со дополнителна заштита
 • Вооружување: мазен пиштол L120 од 55 мм, двоен митралез 7,62 мм и противвоздушен митралез 7,62 мм
 • Тежина: во борбена состојба 62 тони
 • Максимална брзина: 72 km/h
 • Оперативен опсег: 500 km
 • Капацитет: 4 членови на екипажот (командант, ловец, натоварувач и возач)
 • Дополнителна опрема: инфрацрвено ноќно гледање, систем за заштита NBC.

Колку чини тенкот Леопард 2? Тука, се разбира, сè зависи од модификацијата. На пример, новиот Leopard 2A6 чини околу 6,79 милиони долари, а цената на Leopard 2 A7+ може да достигне 10 милиони долари.

Прочитајте исто така: Преглед на Bayraktar TB2 UAV: ​​Каков вид на ѕвер е ова?

Зошто ни се потребни тенкови?

За можното снабдување со тенкови првпат слушнавме на брифингот во Пентагон на 19 септември, кога претставник на американското Министерство за одбрана рече дека тенковите се предмет на преговори со Украинците, но оттогаш вооружените сили на Украина не доби тешки западни оклопни возила.

Сегашното одобрување за испорака на Леопард 2 на Украина од страна на САД покажа поактивна позиција по ова прашање за Вашингтон, кој го повика Берлин да започне да му помага на Киев со тешко оружје.

Познато е дека во текот на последниот половина век, тенковите се „предаваат на минатото“ речиси по секој воен конфликт. Со појавата на новото високо ефективно пешадиско противтенковско оружје како што е американскиот фрлач на гранати FGM-148 Javelin или британскиот NLAW, како и по активната употреба на беспилотни летала кои го прилагодуваат артилерискиот оган на бојното поле, а самата артилерија користи високо прецизни гранати, се чини дека тенкот се претвори во подвижна мета, а не во оружје.

леопард 2

Во споредба со секој истрел од фрлач на гранати и кој било од најсложените проектили со висока прецизност, цената на тенкот е неспоредливо повисока, а понекогаш може да се уништи со еден истрел.

Војната на Русија против Украина, каде двете страни објавуваат видеа од уништување тенкови на социјалните мрежи, стана еден вид изложба за фрлачи на противтенковски гранати, што дополнително го нарушува угледот на тенковите.

Сепак, производителите не изгубија интерес за тенкови, а неколку месеци по почетокот на војната, прво германската компанија Rheinmetall, а потоа и американската General Dynamics претставија нови случувања.

Факт е дека се уште нема алтернатива за тенкот на бојното поле. Тоа е центар на пешадиска ударна група во кој било театар на операции: на терен, во локални згради, на тежок терен. Можно е да се создаде поевтино борбено возило за решавање на тесни задачи - поддршка на пешадија во напад, борба против оклопни возила и утврдувања и одбрана на границите. Но, резервоарот е единственото универзално средство способно да ги реши сите овие и многу други задачи.

Мора да се разбере дека самото појавување на тенковите Леопард 2 на бојното поле нема да ја направи украинската армија посилна во еден момент. Резервоарот е само дел од системот, подобрувањето на една компонента не го подобрува автоматски системот како целина. ПВО, артилерија, извидување, тенкови - ако подобриме само една компонента, нема да има пропорционален раст. Но, самото појавување на тешка опрема и тенкови дополнително ќе сведочи за поддршката на западните партнери, нивната желба да ни помогнат и нивната верба во нашата Победа.

Ние веруваме во нашите бранители. Напаѓачите немаат каде да избегаат од одмазда. Смрт за непријателите! Слава на вооружените сили! Слава на Украина!

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

3 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега