СтатииВоена опрема„Нептуни“ го погодија крстосувачот „Москва“: Сè за овие противбродски крстосувачки ракети

„Нептуни“ го погодија крстосувачот „Москва“: Сè за овие противбродски крстосувачки ракети

-

Познатиот крстосувач „Москва“, предводникот на Црноморската флота, со кој Русите беа толку горди, не само што беше испратен во познат правец, туку беше погоден и со две противбродски крстосувачки ракети Нептун. Денес ќе зборуваме за нив.

Нептун

Војната на украинскиот народ против ордата орки од Москва продолжува. Нашите славни вооружени сили не само што го задржуваат нападот на непријателот по целата контактна линија, туку за возврат нанесуваат разорни удари.

Крузер

Синоќа имаше настан за кој навистина вреди да се пишува. Крстосувачот „Москва“ беше успешно нападнат од две противбродски крстосувачки ракети „Нептун“. Како резултат на ударот, муницијата на крстосувачот се активирала, се тркалала на левата страна. Екипажот мораше итно да биде евакуиран и покрај силното невреме. По некое време, крстосувачот „Москва“ безбедно отиде на дното. Каде припаѓа?

Но, најинтересно во оваа приказна е дека крстосувачот „Москва“ е соборен со противтенковската ракета Нептун од украинско производство.

Прочитајте исто така: Хемиско оружје на Русија: Колку е опасно и какви се можните последици

ПРК Нептун е бура од руски крстосувачи

Да, РК-360МС Нептун е украински противбродски ракетен комплекс. Развиен е во Бирото за дизајн „Луч“. Овој моќен систем за противракетна одбрана ја користи противбродската крстосувачка ракета Р-360. Ова е украинската верзија на руската крстосувачка ракета Kh-35U. Украинската ракета е генерално слична на Kh-35U, но има подолго тело со повеќе гориво, поголем засилувач и некои други модификации.

Овој проектил првпат беше објавен во 2013 година. Познато е дека првите примероци беа завршени и тестирани во 2016 година. Во тоа време оваа ракета, како што е познато, немаше систем за наведување. Самата крстосувачка ракета има дострел до 280 километри. Може да се транспортира и лансира од морски, копнени и воздушни платформи. Развојот на копнениот противбродски ракетен комплекс Нептун беше завршен во 2019 година. Тестовите на украинската војска завршија во 2020 година. Во 2021 година, предпродукцискиот систем за ракетна одбрана Нептун и беше предаден на војската на тестирање.

За време на истрелите за обука, проектилот се покажа добро и беше ставен во служба со вооружените сили на Украина. Во 2021 година, Министерството за одбрана на Украина го финансираше производството на нова серија на крајбрежни одбранбени системи Нептун. Беше планирано во 18 година да биде испорачана серија од 19-2022 лансери. Во моментов не знаеме колку вакви крстосувачки ракети всушност се во служба на нашата војска. Но, тие постојат, и успешно функционираат, што докажува и потонатиот крстосувач „Москва“.

Нептун

Некои извори известуваат дека пред распадот на Советскиот Сојуз имало планови за производство на ракети Kh-35 во Украина. Сепак, ракетниот развој му претходеше на крајот на Студената војна и распадот на Советскиот Сојуз. Како резултат на тоа, Kh-35 никогаш не стапи во употреба, а првпат беше произведен во Русија само во средината на 1990-тите. Значи, најверојатно Украина ја имала целата техничка документација за овој проектил. Покрај тоа, Украина произведе мотори и некои други компоненти за руските ракети Х-35.

Прочитајте исто така: Преглед на Bayraktar TB2 UAV: ​​Каков вид на ѕвер е ова?

Скандал со Кумсонг 3

Во 2013 година, крстосувачката ракета влезе во прилично непријатен скандал. Точна реплика на Нептун за прв пат беше забележана во 2014 година во Северна Кореја под името Кумсонг 3 (Венера 3). Првично, се веруваше дека Корејците купиле руски ракети Kh-35E или Kh-35UE. Меѓутоа, по внимателно проучување, се покажа дека ова не е руска ракета, туку исклучително слична на украинскиот „Нептун“. ПРК го направи своето прво очигледно пробно лансирање во 2015 година и наводно покажа опсег од 200 километри. Во 2017 година, за време на уште едно пробно возење, Kumsong 3 покажа опсег од 240 km.

Нептун

Сè уште не е познато како ракетата развиена во Украина била тестирана во Северна Кореја уште пред да биде тестирана кај нас. Во целата оваа приказна се уште недостасува алка, не е јасно како е развиена оваа севернокорејска ракета. Едно од објаснувањата може да биде дека Украина придонела за развојот на севернокорејската противбродска ракета Кумсонг 3. Тогашното раководство на чело со Јанукович можело банално да продава документи за развој на противбродска крстосувачка ракета со помош на Русите. Во тоа време, Украина всушност беше еден од десетте најголеми производители на воена опрема во светот и имаше многу поразвиена индустрија за оружје од Северна Кореја. Исто така, познато е дека Украина во тоа време испорачувала мотори за севернокорејски балистички ракети преку Русија. Овој факт подоцна го потврдија и украинската вселенска агенција и јужнокорејското разузнавање.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Противвоздушното оружје го штити нашето небо

Што е интересно за противтенковската ракета „Нептун“?

Во однос на карактеристиките, ракетата Нептун е генерално слична на рускиот Kh-35U. Има планиран дострел до 280 километри. Во 2019 година оваа ракета за прв пат покажа домет од повеќе од 250 километри. Носи боева глава со висока експлозивна фрагментација (HE-FRAG) со тежина од околу 145 кг. Овој проектил треба да биде ефикасен против бродови до 5000 тони, како што се фрегати и помали уништувачи. Како што се испостави, тоа е и смртоносно оружје за крстосувачите.

Нептун има инертен навигациски систем со активен радар кој се враќа во последната фаза од летот. Во почетокот на развојот на радарот на оваа ракета се сретнаа некои проблеми, кои беа успешно решени. По лансирањето, ракетата оди на висина од 10-15 m над површината. Во последната фаза од летот, противвоздушната ракета Нептун се спушта 3-10 m над површината за да ги совлада непријателските одбранбени системи.

Оваа ракета се движи со субсонични брзини. Се веруваше дека поради неговата субсонична брзина, оваа противбродска ракета може да биде пресретната доста лесно, особено со напреден одбранбен систем. Но, ова е само претпоставка. Како што покажа практиката, две крстосувачки ракети лансирани на крстосувачот Орк успешно ја надминаа одбраната и ја погодија целта.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: MANPADS FIM-92 Stinger

Крузерот „Москва“ бил нападнат од крајбрежен ракетен комплекс

Украинското биро за дизајн „Луч“ разви и крајбрежен ракетен комплекс кој може да носи ракети Нептун. Веројатно токму овој ракетен комплекс лансираше две крстосувачки ракети против крстосувачот „Москва“.

Малку за шасијата. Првично, имаше предлози за повторна употреба на застарениот тежок високомобилен МАЗ-543М. Голем број такви возила беа складирани во Украина. Идејата беше да се претворат во мобилни фрлачи за транспорт на нови противбродски ракети. Имаше и предлози за повторна употреба на стариот радар од крајбрежниот одбранбен ракетен комплекс „Рубиж“.

Нептун

Подоцна, беше планирано компонентите на крајбрежниот одбранбен систем Нептун да се базираат на KrAZ-7634НЕ. Ова е украински воен камион со конфигурација 8x8. И прототипите всушност беа развиени на оваа шасија KrAZ. Сепак, KrAZ доживеа финансиски тешкотии и беше блиску до банкрот. Не успеала навреме да ги достави потребните возила. Испораките задоцнија речиси една година од планираното. Имаше и извештаи дека шасијата KrAZ се покажала слабо на тестовите и имала проблеми со доверливоста. Како резултат на тоа, компонентите на крајбрежниот ракетен одбранбен систем Нептун беа прилагодени на чешката тешка шасија со висока подвижност од серијата Tatra 8×8 T815-7. Повторното полнење на проектилите се врши на камиони Tatra со конфигурација 6×6.

Нептун

Генерално, новиот украински систем за крајбрежна одбрана може да биде еквивалентен на рускиот крајбрежен одбранбен систем Бал, иако не толку способен. Типична батерија за крајбрежна одбрана на Нептун се состои од 6 фрлачи со 24 противбродски проектили. Возилата за превозници можат да се наоѓаат на оддалеченост до 25 km од морето. Потребни се 15 минути за да се подготви овој ракетен систем за крајбрежна одбрана за гаѓање.

Нептун

Во 2021 година беше претставен новиот радар Mineral-U. Беше специјално дизајниран за системот Нептун. Може да открие бродови на растојание до 500-600 km. Првично, овој радар беше планирано да се создаде врз основа на украинската шасија KrAZ-7634.NE. Сепак, како што е познато, компанијата KrAZ не можеше да ја испорача шасијата на време.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Преглед на MANPADS Starstreak

ПРК Нептун ќе се покаже

Вчерашниот инцидент со уништувањето на крстосувачот „Москва“ докажа дека украинскиот противбродски ракетен комплекс Нептун е способен да уништува руски бродови, и не само тоа. Ова ефикасно оружје доста успешно го одбива непријателот. Сега малку ќе се намали нивото на дрскост и ароганција на окупаторите.

Отсега, секогаш кога бродовите на Орк ќе влегуваат во водите на Црното или Азовското море, ќе внимаваат на нападот на крајбрежната одбрана на украинската морнарица и сега веќе неказнето нема да ги гранатираат нашите градови и села.

Нептун

Сигурен сум дека успешното испраќање на крстосувачот „Москва“ на дното на Црното Море со помош на подморницата Нептун е само првата голтка. Дефинитивно ќе победиме! Сè ќе биде Украина! Слава на Украина! Смрт за непријателите!

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: противтенковски ракетен систем Stugna-P - тенковите Орк нема да бидат преплавени

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

3 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Сергеј
Сергеј
пред 1 година

Поради нарачката на шасијата Татра, самиот комплекс се покажа поскап, што доведе до намалување на бројот на проектили, стои во интервјуто. Се сомневам дека преминот кон Татри на скалата на ЗСУ беше пристрасен, имаше други фактори кои влијаеа на тоа.

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 1 година
Одговори  Сергеј

Тоа е сосема можно.

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 1 година

Аркадиј Бабченко: https://site.ua/arkadiy.babchenko/marka-pogasena-s-iynpgnv

Ситуацијата со „Москва“ се покажа подобра отколку што се мислеше првично. Ако слушате паметни луѓе на Интернет, сликата се појавува приближно вака.
С-300 што стои на „Москва“ всушност и не е толку лоша работа. Тој ги извршува своите задачи во вешти раце прикачени на интелигентен мозок. На пример, во рацете на украинските системи за противвоздушна одбрана, тој прави одлична работа за заштита на небото над Киев - ефективноста на соборените ракети е седумдесет до осумдесет проценти. Тој го соборува целиот советски авион. Тоа што случајно дојде во рацете на наследни алкохоличари е друга работа.
Затоа, тој е сосема способен да им се спротивстави на Нептуните и воздухопловните сили на Украина.

Но. Беше мазно на хартија, но заборавија на клисурите.
Има еден проблем.
Бајрактар! Бајрактар, бл...!
Заборавија на Бајрактар, јама, нарот!
Ѓаволот го познава, другар заставник.
Еве песната за Баи-рак-тар звучи во мојата глава.

И Бајрактар ​​не го гледа овој противвоздушен ракетен комплекс, „способен ефикасно да го заштити крстосувачот од какви било авиони, дури и од оние што ветуваат, хеликоптери, крстосувачки ракети, наведувани воздушни бомби и беспилотни летала“.
Но, тој го знае, другар заставник - двајца.

На крајот, велат, било вака. Бајрактор полета и го оневозможи радарот „Москва“. После тоа, крстосувачот се покажа дека е практично невооружен. Од противвоздушната одбрана, тој имал само две застарени оси и АК-630, пиштол за брз оган со шест цевки, способен да погоди цели ниско летачки. Во принцип, истото важи и за проектилите.
После тоа, крстосувачот беше намачкан со два проектили за сигурност - но АК-630 не работеше, или работеше, но рацете на наследните алкохоличари си ја завршија работата, или коњот знае, другар заповедник-3, како се развиле настаните таму во тие последни секунди, но останува фактот дека и двата проектила ја погодија страната. Триста килограми вкупен експлозив со брзина од деветстотини километри на час.

Крузерот „Москва“, со својот противвоздушен систем составен од 64 ракети С-300, ги покриваше големите амфибиски бродови кои носеа железо и топовско месо до Бердјанск. Па, не секој влече, сепак.

Во руската Црноморска флота не останаа бродови способни да обезбедат таков покритие за превртување на слетувања.
Адмиралот Есен се уште виси некаде, но го има Штил и поморскиот аналог на Бук како опрема за противвоздушна одбрана, но нема С-300.

Па еве го.
Можеме да мрмориме за рускиот брод колку сакаме - и секако заслужено - но не беше само тоа што 'рѓосаниот брод беше потопен. Ова е брилијантна операција на вооружените сили, всушност, за попречување на натамошното превртување на руските сили по море.
Ова е тактичка победа.

Популарно сега