Root NationНаписиВоена опремаОружје на украинската победа: Сè за полските самоодни пиштоли AHS Krab

Оружје на украинската победа: Сè за полските самоодни пиштоли AHS Krab

-

Неодамна се дозна дека Украина има намера да купи околу 60 самоодни артилериски единици AHS Krab, покрај 18-те што Полска претходно ни ги предаде.

Во моментов, тешко е да се каже кога ќе заврши руско-украинската војна, така што на нашите бранители им е потребна редовна поддршка во форма на разни видови воена опрема и оружје. Воената поддршка на Полска за Украина е многу дарежлива (во износ од ~ 7 милијарди злоти), со оглед на можностите на нашиот сосед. Ова не е изненадувачки, бидејќи ако Русија ја преземе територијата на нашата земја, тогаш Полска ќе биде следната. Неодамна, серија AHS Krab од Полска пристигна во Украина, но Министерството за одбрана на Украина сака да купи уште околу 60 од овие моќни самоодни хаубици произведени од Huta Stalowa Wola за нашите вооружени сили. Во оваа статија ќе разгледаме што е способна „најмоќната хаубица на полската армија“.

AHS KRAB

Прочитајте исто така: ТОП-10 руска „аналоговна“ опрема уништена од вооружените сили

AHS Krab: како е направена хаубицата

Рак (AHS) е самоодна трагачка инсталација од 155 мм развиена во Полска од Центарот за воено производство Huta Stalowa Wola. Оваа самоодна инсталација комбинира јужнокорејска шасија K9 Thunder, британска купола AS-90M Braveheart со долг пиштол од 52 калибар и систем за контрола на артилериски оган Топаз на WB Electronics. Односно, тоа е модерно оружје кое се состои од високоефикасни компоненти и е опремено со најквалитетна електроника.

AHS KRAB

Сепак, постигнувањето на такво техничко ниво не беше лесно, а самиот проект неколку пати беше на работ на неуспех. За прв пат, идејата за создавање полска тешка хаубица се појави во 90-тите години на минатиот век, дури и тогаш беше одлучено да не се купува готов странски производ, туку да се произведе ова оружје независно од нула. Но, се покажа дека е потешко од очекуваното. Првите KRAB инсталации беа базирани на полската шасија UPG-NG произведена од машинската фабрика Бумар-Лабенда. Сепак, набрзо беа откриени микропукнатини во шасијата, чија причина инженерите не можеа да ја откријат. Покрај тоа, имаше проблеми со системот за ладење, протекување во системите за гориво и издувни гасови, што доведе до труење на екипажот. Поради овие проблеми, во 2014 година беше одлучено да се смени добавувачот на шасијата. Избрана е шасијата на јужнокорејската компанија Samsung Techwin се истите оние на кои се базира корејската хаубица K9 Thunder.

AHS KRAB

Сепак, не беше само шасијата што предизвика проблеми: набрзо се покажа дека производството на цевки за пиштоли за лиценцираната британска купола АС-90 е прекинато. Ако брзо не се најде замена, целиот проект може да пропадне. За среќа, се покажа дека француското буре од Nexter Systems ги исполнува потребните параметри. Се покажа дека може да биде опремен со британска кула, а тестовите за пожар ги потврдија очекувањата. На крајот, против многу шанси, оваа комбинација од јужнокорејска шасија, британска купола, француски пиштол и полска електроника беше голем успех. На крајот, стана возможно да се опремат полски самоодни пушки Krab со цевки од полско производство. Така, создадена е една од најмодерните и најмоќните самоодни артилериски инсталации во светот, која е компатибилна со НАТО муниција од 155 мм.

Прочитајте исто така: Сè за беспилотните летала на General Atomics MQ-9 Reaper

- Реклама -

AHS Krab во детали

Во сегашната форма, односно во најновата верзија, полските „Ракови“ ги комбинираат кулите AS-90 и шасијата од јужнокорејскиот K9 Thunder. Треба да се напомене дека овие компоненти се произведуваат во Полска под лиценца и не се испорачуваат директно од фабриките во Британија или Јужна Кореја. Се разбира, ова не се точни копии, бидејќи инженерите ги приспособиле на барањата на полската армија и можностите на самата индустрија. Ова е особено видливо на примерот на шасијата (не е ни чудо што официјално се нарекува K9 PL), која беше модернизирана со помошна електрана и хидропневматска суспензија на полско производство. Заштитата на екипажот е исто така подобрена, благодарение на употребата на систем отпорен на експлозија, гаснење пожар и вентилација.

AHS KRAB

Самоодните хаубици „Раков“ во борбена конфигурација тежат 52,1 тони, имаат димензии 12,05×3,58×3,13 m (3,83 м во висина, земајќи го предвид тајмингот), а нивниот оклоп е направен од челични лимови MIL -12560H. Вооружувањето вклучува митралез со голем калибар (12,7 mm WKM-B), фрлачи на димни гранати (2x4 902A 81 mm) и главен пиштол 155-калибар (L/52) долг 52 mm, поставен на лулка со електричен погон. Аголот на палење во хоризонталната рамнина е 360°, а во вертикалната рамнина од -3,5° до +70°.

AHS KRAB

Бурето на хаубицата е опремено со клин заклучување со вертикално движење и двокоморна сопирачка на муцката, а самиот процес на полнење е полуавтоматски. Тоа значи дека проектилот го зема натоварувачот и го става на транспортерот, кој автоматски го внесува во комората на цевката. Улогата на вториот натоварувач е да ги вметне металниот полнеж и капсулата. Во екипажот има и командант и возач-механичар.

AHS KRAB

За пукање во AHS Krab се користат проектили и класични високоексплозивни проектили OFdMKM со дострел од ~32 km и верзијата -DV со генератор на гас (досег од ~40 km). На овие хаубици им требаат само 30 секунди за да се распоредат, се движат од 4,5 до 40 km и имаат практична брзина на стрелање до 2 куршуми во минута или 6 куршуми интензивен оган за 3 минути. Залиха на школки - 40 ЕЕЗ. (29 во куполата и 11 во трупот) или 48 (28 и 20 во куполата и трупот, соодветно), во зависност од видот на школките.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: самоодни пиштоли М109 Паладин

AHS Krab и неговите способности

Самоодната хаубица KRAB 155 мм е дизајнирана да уништува непријателска артилерија, командни пунктови, комуникациски јазли и утврдувања, оклопни возила, хеликоптери на местата за слетување и непријателски логистички објекти. Најважната „алатка“ за овие задачи е огромен, долг повеќе од 8 метри (калибар 52), пиштол од 155 мм. Се наоѓа во кулата АС-90, произведена во Полска по лиценца од Британците.

AHS KRAB

Овој колос тежок 48 тони (целосно натоварен со гориво и муниција - 52,1 тони) го контролира екипаж од четири или пет лица (во зависност од потребите). Дизел мотор MTU MT 881 Ka 500 за 1000 КС. може да го забрза AHS Krab до брзина од 60 km/h на автопат, а off-road може да се движи со брзина од околу 30 km/h. И покрај огромната тежина, Krab врши помал притисок на површината на земјата отколку конвенционален камион со полуприколка, благодарение на неговите гумени влошки. Со целосно наполнет резервоар, автомобилот може да помине околу 400 km.

Прочитајте исто така: Модерната артилерија е супер оружје на Украина. А зошто е тука Илон Маск?

Полска електроника со највисок квалитет

Иако многу важни дизајнерски елементи се развиени во странство и се произведуваат во Полска под лиценца, електронската опрема и современите компјутери на инсталацијата се целосно развиени од полски специјалисти. AHS Krab има, меѓу другото, систем за копнена навигација и топографска комуникација FiN 3110L, GPS систем, балистички радар MVRS-700 SCD, систем за контрола на пожарот, внатрешни и надворешни комуникации (RRC 9311AP дигитално VHF радио), ден и уреди за ноќен надзор, како и системот за предупредување OBRA-3 SSP-1. Системите за самоодбрана на машината се особено интересни: сензорите инсталирани на оклопот Krab го предупредуваат екипажот кога непријателски ласерски нишан е насочен кон инсталацијата. Овој систем е толку чувствителен што дури го детектира зракот на обичен ласерски покажувач што се користи за презентации. Кога системот ќе открие дека паѓа под ласерскиот зрак, екипажот може да испука димни гранати нанадвор за да го покрие возилото и да му овозможи повторно да се врати на безбедно. При откривање на хемиско загадување во околината, во машината се создава вишок притисок, што го спречува навлегувањето на загадениот воздух однадвор.

AHS KRAB

- Реклама -

AHS Krab е опремен со автоматизиран систем за контрола на пожарот ТОПАЗ, произведен од полската компанија WB Electronics, која меѓу другото е производител на одличните беспилотни летала FlyEye и дронови Warmate камикази, кои се користат и во Украина. Податоците што влегуваат во системот, добиени, на пример, од беспилотни летала кои кружат над бојното поле, ви овозможуваат веднаш да ги пресметате поставките на хаубицата и да пукате речиси веднаш. Целиот процес, односно добивањето информации за локацијата на непријателот, испраќањето до тимот, потоа директно до командантот на возилото, балистичките пресметки и истрелот, може да се пресмета во секунди. AHS Krab е во состојба да тргне во акција во најкус можен рок: тој може да оди од основната позиција до борбената позиција за само 30 секунди, а исто толку време му треба да се врати во основната позиција.

Брзото време на реакција не е единствената предност на AHS Krab. Електронските системи развиени целосно во Полска се одговорни за многу висока прецизност и брзина на пожар. Тие вклучуваат гледање и балистички компјутери. Првиот се користи за контрола на работата на кулата. Вториот ја прикажува ситуацијата на бојното поле, а исто така е одговорен за вршење балистички пресметки и обезбедување на стрелецот со прецизни поставки потребни за истрелот.

Прочитајте исто така: Тивки убијци на модерното војување: најопасните воени беспилотни летала

Спецификации на AHS Krab

 • Тежина: 48 тони
 • Должина: 12,05 m
 • Ширина: 3,60 m
 • Висина: 3,00 m
 • Екипаж: 5 лица
 • Калибар: 155 mm
 • Должина на барел: 52 калибри
 • Стапка на пожар: 6 истрели/минута
 • Ефективен опсег на гаѓање: 30 km
 • Максимален опсег на отпуштање: 40 km
 • Оклоп: челик POSCO MIL-12560H
 • Помошно оружје: митралез WKM-B .50 BMG
 • Мотор: STX-MTU MT881Ka-500, 8-цилиндричен дизел со водено ладење
 • Моќност: 735 kW (1000 КС)
 • Оперативен опсег: 400 km
 • Максимална брзина: 67 km/h

Прочитајте исто така: „Нептуни“ го погодија крстосувачот „Москва“: Сè за овие противбродски крстосувачки ракети

Колку AHS Krabs има полската армија од почетокот на 2022 година?

Претходно, плановите на полската армија предвидуваа создавање на 5 дивизии, од кои најважни елементи се хаубици AHS Krab. Првично, договорот беше за 96 инсталации, но потоа нарачката беше зголемена на 120. Сега 18 од нив веќе и помагаат на нашата војска да ја брани татковината. За вооружените сили во блиска иднина ќе бидат купени уште 60-тина моќни самоодни хаубици.

AHS KRAB

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: модерни самоодни пиштоли PzH 2000 година

Зошто ни се потребни моќни хаубици?

Како што покажаа настаните на фронтот, оваа војна може да се нарече „војна на артилерија и проектили“. Во првите денови од руската инвазија на Украина, се покажа дека тенковите на кои Русите сметаа изгореа многу добро. Најновите ATGM, кои се појавија во нашата војска, им дозволија да уништат повеќе од 1300 тенкови, што е половина од сите достапни во Русија. Затоа, тие беа принудени да ги користат своите артилериски и ракетни системи - нашите градови, села и воени позиции беа изложени на густ артилериски и ракетен оган на окупаторите.

Нашите бранители, исто така, мораа да се прилагодат и, благодарение на поддршката на нашите западни партнери, да се вооружат со најновите системи за хаубици и самоодни инсталации. Ова ни овозможи брзо да го вратиме паритетот на фронтот и да им дадеме пристојно одбивање на напаѓачите.

AHS Krab, се разбира, не е единствениот модерен западен артилериски систем доставен до вооружените сили на Украина. Французите обезбедија самоодни хаубици CAESAR 155 mm со турбо шасија со погон на четири тркала 8x8. Овој хаубицерски систем, во зависност од употребената муниција, може да зафати цели на растојание од 42 km (во случајот со муницијата ERFB) до 50 km (доколку се користат гранати опремени со дополнителен ракетен мотор RAP).

За возврат, Австралијците, Канаѓаните и Американците доставија ултралесни хаубици М155 од 777 мм. Дострелот на оваа хаубица зависи и од муницијата што ја користи - дострелот на високоексплозивните гранати надминува 24 километри, ракетите до 30 километри, а наведуваните ракети М982 Екскалибур - до 40 километри.

Прочитајте исто така: 

Сега можеме да им дадеме достоен отфрлање на инвазивните орди. Изгорете ги во пеколот! Слава на Украина! Смрт за непријателите!

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така: 

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Син на Карпатите, непризнаен гениј на математиката, „адвокат“Microsoft, практичен алтруист, лево-десно
Повеќе од авторот
- Реклама -
Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
украински
украински
пред 1 година

„ЦЕЗАР хаубици со мотор 8х8.“, би сакал да го свртам вниманието на авторот на фактот дека на шасијата повеќе одговара изразот 8х8, значи бројот на тркала и тоа што шасијата е погон на четири тркала.

Други статии
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега