СтатииВоена опремаОружјето на украинската победа: Iris-T SLM - модерен систем за воздушна одбрана од Германија

Оружјето на украинската победа: Iris-T SLM - модерен систем за воздушна одбрана од Германија

-

Украина веќе доби неколку моќни противвоздушни ракетни системи Ирис-Т СЛМ. Ова оружје веќе помага да се заштитат нескротливите украински градови од непријателски ракетни напади. Пред некој ден од „Шпигел“ се дозна дека Германија ќе и даде на Украина уште еден, најголем пакет воена помош од почетокот на војната, во кој ќе бидат вклучени неколку од овие комплекси и нивните ракети. Денес се работи за овој систем за противвоздушна одбрана.

Ирис-Т
Сликата е преземена од ukrinform.ua

Воздушната одбрана на Украина не е доволно ефикасна

Во моментов, конфронтацијата на фронтовите на руско-украинската војна се одвива главно на ниво на артилериски дуели. Во исто време, вклучена е тешка барел и ракетна артилерија. И покрај тоа што оценките за успесите на двете страни се различни, сепак мора да се препознае фактот за малата супериорност на окупаторите. Да, оваа предност се топи секој ден и нашите бранители веќе не дозволуваат да дејствуваат неказнето на Рашистите, но сепак е таму. Затоа, сега е исклучително важно да се одржи одржливоста на украинските воздухопловни сили и да се обезбеди нашата војска ефикасна опрема за противвоздушна одбрана со краток и среден дострел.

Вооружените сили на Украина се вооружени со различни системи за противвоздушна одбрана. Ова е, пред сè, семејство на советски, а подоцна и руски, противракетни системи со долг дострел С-300, дизајнирани специјално за заштита од авијација и ракетни закани, за заштита на големи логистички објекти и воени бази. Покрај тоа, вооружените сили на Украина вклучуваат системи за противвоздушна одбрана на средно ниво СА-6, системи за воздушна одбрана на средно ниво Бук, системи за противвоздушна одбрана СА-15 и системи за противвоздушна одбрана со краток дострел СА-3. Профилот на противвоздушните системи може да биде различен, но нивниот број е ограничен, а некои се застарени системи со сомнителна ефикасност, особено против современите руски воени авиони и ракети. Надворешната помош за зајакнување на одбранбените способности на Украина вклучува преносни противвоздушни ракетни системи Stinger AD SAM од САД и Starstreak од Велика Британија. И двата системи се системи за противвоздушна одбрана со краток дострел кои се корисни за точка или блиска противвоздушна одбрана и не се погодни за борба против брзи авиони способни да испуштаат муниција надвор од видливиот дострел или за гаѓање балистички ракети на значителни височини, кои во моментов се најголеми воздушна закана за Украина.

Затоа, изборот падна на германскиот систем IRIS-T SLM. Ајде подетално да го запознаеме овој противвоздушен ракетен комплекс.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Преглед на MANPADS Starstreak

IRIS-T SLM – Напреден одбранбен систем со среден дострел (MEADS)

IRIS-T SLM е компонента на мала височина на системот MEADS на НАТО, кој е дизајниран да обезбедува контрамерки против статички инсталации и мобилни сили, против авиони со екипаж/беспилот, хеликоптери, крстаречки и балистички ракети. Напредниот одбранбен систем со среден дострел (MEADS) е заеднички развој на САД, Германија и Италија и е наменет да го замени ракетниот систем Patriot AD што го користат САД и Германија, како и италијанскиот Nike Hercules AD Systems. Друга компонента на MEADS е системот PAC 3MSE (Russile Segment Enhancement), најновиот развој на Lockheed Martin за системот Patriot SAM, чија примарна мисија е да се спротивстави на балистичките и крстаречките ракети. Германија го избра MEADS да ги замени своите ракетни системи МИМ-104 Патриот АД во средината на 2015 година. Украина, сепак, изрази интерес само за компонентата IRIS-T SLM, според достапните податоци.

IRIS_T_SLM

Се тврди дека една батерија MEADS е способна да обезбеди воздушна одбрана на област речиси осум пати поголема од површината што може да ја заштити конвенционалната батерија Patriot. Ова стана можно благодарение на употребата на подобрени радари, можноста за речиси вертикално лансирање и подолг дострел на ракети вклучени во овој комплекс. Мултифункционалниот радар за контрола на пожарот е активен електронски скенирана низа (AESA) радар кој обезбедува прецизни можности за следење и класификација на целта. Радарот AESA се користи за водење на проектилот, со што се елиминира потребата од посебна целна низа, овој радар исто така обезбедува идентификација на само-туѓи (IFF). Радарот MEADS Ultra High Frequency (UHF) е радар AESA од 360 степени кој обезбедува продолжено покривање со можност за откривање на закани со многу маневрирање со низок потпис. Центарот за тактички операции MEADS (TOC) обезбедува управување со бојното поле, како и функции за следење C4I. Има напредна отворена архитектура која овозможува секоја комбинација на сензори и фрлачи да се организира во единствен објект за противвоздушна одбрана. Лансерот на таков комплекс лесно се транспортира, тактички подвижен и способен за брзо претовар.

IRIS_T_SLM

Борбената ефикасност се постигнува преку способноста да се распоредат батериите IRIS-T SLM на широк простор и да се обезбеди динамична команда и контрола на ракети/фрлач дистрибуирани помеѓу штабовите и оперативните центри, дури и додека сте во движење, без потреба од оневозможување на овие системи.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: австралиски оклопни возила Bushmaster

IRIS-T SLM AD: System Design History

IRIS-T Surface Launched SAM AD System со среден дострел, поставен на мобилно возило е произведен од германската компанија Diehl BGT Defense. IRIS-T SLM е подобрена верзија на наведуваната ракета IRIS-T, која стапи во употреба во декември 2005 година. Развојот на системот започна во 2007 година, а две години подоцна ракетата успешно го заврши својот прв пробен лет! Првиот оперативен прототип беше успешно тестиран против UAV во декември 2012 година. Системот за противвоздушна одбрана беше одобрен за производство во 2017 година со речиси истовремена нарачка за одбранбените сили на Норвешка и Шведска.

IRIS_T_SLM

Конечните тестови за оперативна ефикасност беа спроведени од Diehl Defense на крајот на 2021 година. IRIS-T SLM беше конфигуриран со архитектура на отворен систем, која обезбедува максимална флексибилност за интеграција во заедничките структури за воздушна одбрана на земјите корисници, како и за ажурирање/модернизација на застарена опрема. Со своите способности, IRIS-T SLM може лесно да се интегрира во сегашните и идните системи за воздушна одбрана на земјата и мрежите за следење C4I.

Прочитајте исто така: „Нептуни“ го погодија крстосувачот „Москва“: Сè за овие противбродски крстосувачки ракети

Што е IRIS-T SLM?

IRIS-T SLM е систем за противвоздушна одбрана со вертикално лансирање MAN 8×8, поставен на возило, лансиран од контејнер, кој наводно бара двајца оператори и само 10 минути за да се распореди. Може да носи и лансира до осум проектили, како и другите лансери MEADS. Постојните верзии вклучуваат IRIS-T SLS (краток опсег на дејство) и IRIS-T SLM (среден опсег) и најновиот IRIS-T SLX (продолжен опсег) кој сè уште е во развој.

IRIS_T_SLM

Системот вклучува проектили, фрлач и 360D AESA радар за сите временски услови за надзор од 360º и генерирање на целни податоци. За контрола на пожарот има ТОС (тактички оперативен центар), опремен со соодветна комуникација. Системот може истовремено да погоди неколку цели со покриеност од XNUMXº благодарение на радарот за надзор со високи перформанси. IRIS-T SLM го отелотворува принципот на независност од возилото од гледна точка на интеграција, односно сите компоненти се компатибилни во однос на димензиите и сврзувачките елементи со стандардни контејнери и можат да се транспортираат по воздушен, патен/железен и брод.

Прочитајте исто така: Тивки убијци на модерното војување: најопасните воени беспилотни летала

Боева глава и мотор

Германскиот систем за воздушна одбрана е опремен со високоексплозивна фрагментирана боева глава со тежина од 11,4 килограми. Тој е придвижуван од едностепен цврст ракетен мотор кој има интегриран систем за контрола на векторот на потисок (TVC) кој обезбедува максимално странично отклонување/забрзување веднаш по лансирањето, овозможувајќи ангажмани со релативно краток дострел и придонесувајќи за очекувана маневрирање и минимална мртва зона (1 км ) ракети Електраната заедно со аеродинамичниот нос на проектилот ви овозможуваат да достигнете максимален опсег на летот од 40 km на висина на пресретнување од 20 km.

Прочитајте исто така: Сè за беспилотните летала на General Atomics MQ-9 Reaper

Контрола и навигација

Ракетата е опремена со ГПС систем и систем за инерцијална навигација (ИНС) за автономна навигација. Каналот за пренос на податоци за радиофреквенција овозможува пренос на податоци за наведување од радарот за контрола на пожар при лет, што овозможува радарско водење на долг дострел на средината на патеката. Бидејќи проектилот нема свој радар за следење и радар со милиметарски бранови, ова му обезбедува заштита од фаќање од радарските системи за враќање на непријателските авиони.

IRIS_T_SLM

Ракетата има пасивен инфрацрвен систем за враќање (IIR), кој го презема конечното водење на проектилот во непосредна близина на целта, овозможувајќи му на проектилот да направи високопрецизен пристап до крајната цел со многу голема веројатност за погодување. Системот за домување IIR, исто така, има многу висока способност за обработка на слика и затоа е малку веројатно дека ќе биде одвлечен од ракети и рефлектори.

Прочитајте исто така: Прекинувачblade: Американски камикази беспилотни летала за одбрана на Украина

Технички карактеристики на системот за воздушна одбрана IRIS-T SLM

  • Тежина: 89 кг
  • Должина: 3 m
  • Дијаметар: 127 mm
  • Боева глава: 11,4 kg, високоексплозивна фрагментација
  • Мотор: цврсто гориво
  • Максимален опсег: до 40 km
  • Максимална целна висина: до 20 km
  • Цена: приближно 430 долари по единица

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Војската високо ги ценеше Piorun MANPADS

Водена ракета земја-воздух IRIS-T SL

Одделно, би сакал да зборувам за наведуваната ракета земја-воздух IRIS-T SL, бидејќи понекогаш се мешаше со самиот систем за воздушна одбрана IRIS-T SLM.

IRIS-T SL (Surface Launched) е нова мобилна наведувана ракета со среден дострел развиена и произведена од Diehl BGT Defense за да ги задоволи потребите за воздушна одбрана со среден дострел на германското воздухопловство.

Новата ракета е ефикасна против сите видови авиони, хеликоптери, крстосувачки ракети, наведувано оружје, ракети воздух-земја, противбродски ракети, противрадарски и ракети со голем калибар. Исто така, има голема веројатност да биде ефикасен против беспилотни борбени авиони и други мали мобилни закани на многу краток и среден дострел.

IRIS_T_SL

IRIS-T SL е подобрена верзија на наведуваната ракета IRIS-T, која стапи во употреба во декември 2005 година.

На Diehl BGT Defense му беше доделен договор од Федералната канцеларија за опрема, информатичка технологија и употреба на Бундесверот (BAAINBw) за развој на новата наведувана ракета IRIS-T SL со ракетен фрлач за тактичка воздушна одбрана на германските вооружени сили во 2007 година.

Лесната, компатибилна вертикална лансирана ракета IRIS-T SL може да биде лансирана специјално со ракетни фрлачи IRIS-T SLM/SLS.

Исто така, може да се интегрира со постоечките и идните сојузнички системи за воздушна одбрана преку интерфејс за податоци plug-and-play. Ракетата има зголемена маневрирање. Ракетниот фрлач може да погоди неколку цели истовремено.

Водениот проектил се чува во контејнер засилен со фиберглас кој се користи за транспорт и лансирање. Ракетниот фрлач IRIS-T SLM може да распореди до осум такви проектили.

Ракетата има претходно фрагментирана боева глава и обезбедува 360° заштита од воздушни напади за време на одбраната. Ракетата се движи со напреден ракетен мотор опремен со интегриран систем за контрола на векторот на потисок. Опремен е со аеродинамична хауба за да постигне продолжен дострел од околу 40 km и може да вклучи цели кои летаат на височина од околу 20 km.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: самоодниот противтенковски ракетен систем Stugna-P - тенковите не се преполнуваат

IRIS-T SLM натпреварувачи

IRIS-T SLM често се споредува со советскиот развиен противвоздушен ракетен систем Buk-M1-2, кој исто така може да се спротивстави на крстаречки ракети, наведувани бомби, авиони, хеликоптери и UAV со сличен максимален дострел од 40. км. Ракетната батерија „Бук“ се состои од еден транспортер и монтажен фрлач (TPU) и две возила TPU и радарски (TELAR). Самиот радар се користи за откривање цели.

Исто така, вреди да се спомене индискиот систем за воздушна одбрана со среден дострел (MRSAM), кој беше заеднички развиен од израелската воздушна индустрија (IAI) и DRDO, има домет од 70 километри, што во суштина ја пополнува празнината во средните пресретнувачи на индиските вооружени сили. Ракетата практично може да се нарече индиска, бидејќи околу 70% од нејзините компоненти се произведуваат во оваа земја. Станува збор за суперсоничен пресретнувач со боева глава HEPF од 60 кг, способен да работи деноноќно и може да зафати повеќе цели истовремено во сите временски услови. Противвоздушниот ракетен систем стапи во служба на индиските вооружени сили дури во септември 2021 година.

Зошто Украина покажа интерес за IRIS-T SLM?

Системот за противвоздушна одбрана С-300 САМ е способен да ангажира авиони со екипаж/беспилот и крстаречки ракети (подоцнежните верзии на С-300 исто така се способни да пресретнуваат балистички ракети). Бројот на батериите С-300 на почетокот на војната во Украина, според различни проценки, беше од 100 до 200, но Русија тврди дека уништила најмалку половина од овие системи. Тоа значи дека толкав број системи за противвоздушна одбрана не е доволен за да се задоволат потребите на земјата за сеопфатна заштита на критичните објекти/мети. Системот SA-3 SAM, со дострел до 25 km и висина на удар до 14 km, во зависност од варијантата, не може целосно да се смета за систем за противвоздушна одбрана со среден дострел и затоа е само делумно ефикасен против воздух. напади. СА-15 спаѓа и во категоријата системи за противвоздушна одбрана со краток дострел со максимален домет од 12-16 km. Иако СА-6 е систем за противвоздушна одбрана со среден и долг дострел, бројот на располагање во Украина очигледно е недоволен. Самоодниот систем за воздушна одбрана Бук, наследник на СА-6, е моќен и модерен ракетен систем со среден дострел за сите временски услови, кој може да се спротивстави на крстаречки ракети и воздушни цели со екипаж/беспилот. Украина користи ракети Бук 9К37М со максимален дострел од 35 километри и висина на пресретнување од 22 километри. Се верува дека украинските вооружени сили имале приближно 100 проектили Бук на почетокот на војната (броевите може да варираат), од кои значителен број веројатно биле изгубени во борба.

IRIS_T_SLM

Намалувањето на ресурсите на Украина за воздушна одбрана и фактот дека Русија сè повеќе прибегнува кон воздушно бомбардирање и напади со крстосувачки/балистички ракети земја-земја, ја принудија Украина да побара од нашите западни партнери купување на системи IRIS-T SL SLM со цел да пополнете очигледни празнини во воздушната одбрана на земјата. Украина изрази интерес за стекнување до 10 такви системи.

IRIS_T_SLM

Сојузното собрание на Германија одобри испорака на тешко оружје за Украина на 28 април 2022 година. На 9 мај 2022 година, германскиот канцелар Олаф Шолц рече дека продолжувањето на руската агресија ја принуди Германија да го разгледа прашањето за снабдување со системи за противвоздушна одбрана на Украина. Напаѓачите немаат каде да избегаат од одмазда. Смрт за непријателите! Слава на Украина! Слава на вооружените сили!

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така: Споредба на F-15 Eagle и F-16 Fighting Falcon: Добрите и лошите страни на борците

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

4 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Авторски права
Авторски права
пред 3 месеци

зошто крадете инфографик од Укринформ, па дури и да го исечете. Ова не е професионално

Eugene Beerhoff
Eugene Beerhoff
пред 3 месеци

Ви благодариме, додаде потпис.

Жан Мари ТУТАН
Жан Мари ТУТАН
пред 4 месеци

Grand Merci pour Cette извор d информации технички извонредни загрижености за системите за одбрана не ги плаќа европските на subitement grand besoin depuis suite aux agressions de Poutine en Украина….

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 4 месеци
Одговори  Жан Мари ТУТАН

Merci à l'Europe pour son soutien et son aide à l'Ukraine!

Популарно сега