СтатииВоена опремаОружје на победата на Украина: оклопни возила за сите терени Oshkosh M-ATV

Оружје на победата на Украина: оклопни возила за сите терени Oshkosh M-ATV

-

Неодамна се дозна дека Украина добила американски оклопни возила за сите терени Ошкош М-АТВ, кои веќе се во арсеналот на нашите бранители. Денес, нашата приказна е за овие оклопни возила.

Ошкош М-АТВ

Да, испораките на овие американски оклопни возила не беа официјално објавени, но тие беа фатени на снимката. Ова значи дека теренските оклопни возила Oshkosh M-ATV веќе им помагаат на нашите бранители да ја одбранат нашата родна Украина, па затоа е време да ги запознаеме.

Исто така интересно: Оружје на украинската победа: оклопни извидувачки возила Фенек

Историја на Oshkosh M-ATV

Oshkosh MRAP All-terrain Vehicle (или M-ATV) е средно борбено тактичко оклопно возило. Тој беше специјално дизајниран за употреба од американските сили во Авганистан. Ова е оклопно возило за сите терени со формула 4×4 тркала, кое моментално е во служба со американската армија.

Долгогодишното борбено искуство во Ирак и Авганистан покажа дека лесните оклопни возила се крајно ранливи на непријателски ИЕД (импровизирани експлозивни направи). Основните возила HMMWV имаа недоволна заштита, што го принуди развојот на програми за зајакнување на системот.

Ошкош М-АТВ

Но, некои успеси во оваа насока сè уште не го решија проблемот суштински, па беа усвоени програми за развој на специјални возила против мини, познати како MRAPS. При развивањето на такви машини, главното внимание беше посветено на обезбедување на опстанок на екипажот и системот. Конструкцијата и материјалите беа максимално цврсти за воено возило, додека автомобилите обезбедуваа дел од погодностите на цивилните седани. Сепак, вреди да се напомене дека претходните генерации на MRAP кои се користат во Ирак се покажаа како претешки за земјените патишта во Авганистан, особено на планинскиот терен. Затоа, во 2008 година се појави прашањето за развој на ново возило.

Ошкош М-АТВ

Резултатот беше импресивниот Oshkosh M-ATV, возило кое ги комбинира заштитните квалитети на неговите поголеми колеги со четири и шест тркала со мобилноста на помалите машини. Таквата машина ни се најде и во услови на урбани битки.

На 30 јуни 2009 година, Oshkosh M-ATV беше избран меѓу петте опции MRAP и беше доделен договор од 1,060 милијарди долари со Oshkosh Defense за снабдување на 2244 оклопни возила на Армијата на САД. Оклопниот автомобил од Ошкош беше избран поради неговите одлични карактеристики за преживување, имено заштита од мини, зголемена мобилност надвор од патот, достапност на производство и леснотија на одржување. Првите неколку Oshkosh M-ATV го направија своето деби во Авганистан некаде во октомври 2009 година. Од почетокот на 2010-тите, M-ATV влегува во американската војска за да ја замени познатата серија на оклопни возила HMMWV (Humvee).

Ошкош М-АТВ

Добиена е дополнителна наредба за дополнителни 1700 оклопни возила „Ошкош М-АТВ“. Подоцна, Пентагон одлучи да нарача уште 352 возила против мини, со што нивниот вкупен број достигна 4. Во 296 година, Обединетите Арапски Емирати нарачаа 2012 такви борбени возила. И сега овие теренски возила се појавија во нашите вооружени сили.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: модерни самоодни пиштоли PzH 2000 година

Надворешноста на Oshkosh M-ATV

Надворешниот дизајн на M-ATV е типично утилитарен. Oshkosh M-ATV најчесто има основна шема на бои за обична пустинска боја. Oshkosh M-ATV е поставен на шасијата MTVR (Medium Tactical Vehicle Replacement), систем тежок 7 тони за сите терени 4×4 што го користат американската армија и Националната гарда. Ова дава 16 инчи растојание под шасијата.

Ошкош М-АТВ

Дното во форма на V на трупот го штити екипажот од експлозии. Дури и со 2 дупнати тркала, M-ATV може да помине речиси 50 km со брзина од 50 km/h. Со дупнат систем за ладење на моторот, хидрауличен систем, моторно масло што истекува, автомобилот може да вози најмалку 1 км.

Ошкош М-АТВ

Предните врати со двојни шарки се отвораат нормално, додека задните врати се вртат назад. Кабината има рамни страни и рамен покрив. На покривот има купола на која е поставено оружје.

Ошкош М-АТВ

Возилото има максимална тежина од приближно 25 фунти (приближно 000 кг) и бруто тежина на возилото од 11 фунти (500 кг). И покрај оваа тежина, Oshkosh M-ATV може да се транспортира со авиони C-32 Hercules или хеликоптери CH-500 и CH-14.

Ошкош М-АТВ

Прочитајте исто така: Преглед на Bayraktar TB2 UAV: ​​Каков вид на ѕвер е ова?

Сигурен оклоп од Пласан

Oshkosh M-ATV обезбедува одлична заштита на екипажот преку употреба на оклопен систем од Пласан Северна Америка. Повеќе од 5000 модерни MRAP и оклопни возила се опремени со оклоп од овој производител.

Ошкош М-АТВ

Оклопот на трупот е сличен на оној што се наоѓа во системот за оклопни возила SOCOM/USMC JLTV (Заедничко лесно тактичко возило) на американската армија.

Ошкош М-АТВ

Oshkosh M-ATV користи оклопно тело во облик на V, кое ги штити патниците од напади со IED. Оклопот е направен од композитен материјал кој обезбедува максимална заштита на екипажот и персоналот на воените единици. Инаку, внатре може да се сместат до пет лица, вклучувајќи го и стрелецот на покривот.

Прочитајте исто така: Како ракетните системи М142 ХИМАРС и М270 ќе го променат текот на војната во Украина?

Моќен мотор

Oshkosh M-ATV се напојува со мотор на Caterpillar C7. Ова е 7,2-литарски турбодизел со еден ред со 6 цилиндри кој развива моќност до 370 КС. Моторот е поврзан со 6-брзински автоматски менувач од серијата Allison 3500SP кој има „рачно“ менување, систем кој има некои елементи на мануелен менувач. Системот за потпирање е независен систем 4×4 TAK-4, во кој на оската се монтирани две големи засилени спирални пружини.

Ошкош М-АТВ

Машината е опремена со систем против блокирање на сопирањето, како и систем против лизгање. Кабината на екипажот е опремена со клима уред и систем за греење на кабината. Неговата носивост е околу 4000 фунти (1800 кг). Според техничките карактеристики, максималната брзина достигнува 105 km/h на автопатот, опсегот на работа е околу 515 km.

Моторот е дизајниран да обезбеди континуирано работење и да издржи директен оган од мало оружје до калибар до 7,62 mm. Гумите се дизајнирани да издржат уште 48 милји (XNUMX км) по оштетувањето, благодарение на интегрираниот централен систем за притисок на гумите со два канали и четири поставки на теренот.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Преглед на тенкот Леопард 2

Добро вооружен Oshkosh M-ATV

Како и другите теренски оклопни возила од оваа класа, Oshkosh M-ATVs се силно вооружени и можат да се приспособат на потребите на мисијата кои се развиваат по потреба. На куполата лоцирана на покривот, можете да инсталирате различни системи за оружје од арсеналот на американската армија. Убавината на дизајнот на Oshkosh M-ATV е што може да се пука и директно и далечински од пилотската кабина за да се заштити стрелецот.

Ошкош М-АТВ

Вооружените системи кои можат да се монтираат на Oshkosh M-ATV вклучуваат митралез за општа намена М7,62 од 240 mm, автоматски фрлач на гранати Мк 40 од 19 mm и противтенковски ракетен систем BGM-71 TOW. Ова застрашувачко вооружување значи дека возилото може да се користи со еднаква ефикасност против непријателската пешадија, згради, лесни оклопни возила и тенкови, нанесувајќи им максимална штета.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: германски боксер RCH 155 самоодна хаубица

Тактички и технички карактеристики на Oshkosh M-ATV

  • Екипаж: 4+1
  • Должина на телото: 6,24 m
  • Ширина: 2,49 m
  • Висина: 2,67 m
  • Тежина: 14,742 тони
  • Оклоп: Plasan Composite MRAP челичен оклоп од 13mm до 50mm дебелина
  • Вооружување: митралез М7,62 од 240 мм, автоматски фрлач на гранати од 40 мм Мк 19 и противтенковски ракетен комплекс BGM-71 TOW
  • Мотор: 7.2 литри Inline-6 ​​Caterpillar C7 турбодизел (370 КС)
  • Максимална брзина: 105 km/h
  • Опсег: 515 км.

Oshkosh M-ATV има голема подвижност и може да се движи со голема брзина на секаков вид терен. Опремен е и со специјални системи кои му овозможуваат да се движи низ вода, да преминува водени пречки и да транспортира товар. Сите овие карактеристики му овозможуваат на Oshkosh M-ATV успешно да извршува задачи поврзани со извидување, борбена заштита и други дејства на бојното поле.

Ошкош М-АТВ

Сигурен сум дека таква сигурна и заштитена опрема е многу неопходна за нашите бранители на линијата на фронтот. Затоа, ние сме искрено благодарни на нашите западни партнери, особено на САД, за нивната поддршка и снабдување со модерна воена опрема.

Ние веруваме во нашите бранители. Напаѓачите немаат каде да избегаат од одмазда. Смрт за непријателите! Слава на вооружените сили! Слава на Украина!

Прочитајте исто така:

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега