СтатииВоена опремаОружје на украинската победа: главен борбен тенк британски Челengе 2

Оружје на украинската победа: главен борбен тенк британски Челengе 2

-

Ако внимателно ги следите вестите, знаете дека Велика Британија веќе и ги предала тенковите Чал на Украинаenger 2. Тие го надополнија нашиот арсенал и ќе ја заштитат земјата од руска агресија на бојното поле. Во овој случај, нема да биде излишно да дознаеме кои се карактеристиките на овие тенкови, кои се нивните карактеристики и дали нашата армија ќе може да го сврти бранот на непријателствата во своја корист благодарение на нив.

Исто така интересно:

Историја на резервоарот. По потекло од Британија

Така да се каже, „таткото“ на овие оклопни возила беше првиот Челинџер. Се сметаше за главен борбен тенк на британската армија во периодот од 1980 до 1990 година. Веќе во 1986 година, компанијата Vickers Defense Systems започна проект за развој на следната генерација на овие тенкови. Во првите три години, оваа идеја беше сфатена со недоверба од Министерството за одбрана на земјата. Тие сакаа да го запрат развојот и наместо тоа да го купат американскиот Абрамс, кој требаше да стане дел од британското вооружување. Но, брилијантните резултати на Челинџерите, кои ги покажаа за време на војната во Персискиот Залив, ја променија судбината на британските тенкови. Така, во 1991 година Челинџерите беа избрани пред другите европски и американски опции како што се Абрамс и Леопард.

Челengе 2

Карактеристики на Challengе 2

Челenger 2 е добро заштитено оклопно возило, благодарение на што екипажот од 4 е целосно заштитен. Тенковите се направени од Шефилд Стил, а оклопот е познатиот Chop Hum од втората генерација, наречен уште и Дорчестер. Треба да се напомене дека овој оклоп се користи во ограничен број модели на тенкови, вклучувајќи го и гореспоменатиот Абрамс. Интересно е тоа што дизајнот и материјалите го прават оклопот Chop Hum уникатен, бидејќи неговиот оригинален состав се чува во тајност.

Дизајнот на Челинџер е дизајниран така што на него може да се додадат динамични оклопни комплети или листови за резервации за дополнително да се заштити возилото. Од безбедносни причини, куполата на резервоарот не работи на хидрауличен систем, кој е подложен на протекување, туку на електроника во цврста состојба. Камуфлажата на Челинџер е помогната од 8 фрлачи на димни гранати инсталирани на трупот, кои пукаат кога е потребно. Овој резервоар има уште еден трик: може да фрли гориво во издувниот систем, благодарение на кој се формира густ чад, преку кој е невозможно да се види што прави оклопниот автомобил во тој момент.

Челинџер има значителни разлики во споредба со другите тенкови од слична класа по американски и европски стандарди. Како прво, ова е неговото оружје. Машината е опремена со 120 mm пушки тенковски пиштол L30A1 со должина од 55 калибри и муниција за 49 гранати. Пиштолот е изработен од челик, изработен по технологија на електрозгура и е стабилизиран на двете оски. Ова ја осигурува неговата точност, брзина и стабилност за време на работата. Според системот за стандардизација на Алијансата, пиштолите со мазна дупка се користат во многу модели на тенкови. Наместо тоа, Challenger 2 има жлеб, што квалитативно го разликува од другите оклопни возила. Факт е дека пушките со пушки имаат поголема точност. Но, има и недостатоци: тие поддржуваат далеку од сите школки.

Прочитајте исто така:

Што се однесува до муницијата, тие се исто така нестандардни, бидејќи се состојат од три главни дела: самиот проектил, полнењето и цевката за вентилација. Таков комплексен дизајн е создаден за најбезбедна употреба на муниција. Тоа спречува случајна детонација. Исто така, нема машина за полнење, која може да се оштети за време на активни непријателства. Сето ова е направено за да се осигури безбедноста на екипажот на резервоарот и да се исклучи можноста за можни механички дефекти.

Челengе 2

Да се ​​вратиме на школките. Муницијата Челинџер се состои од 49 парчиња. Меѓу нив, L27A1 APFSDS е проектил кој пробива оклоп со кинетичка стрела, како и високоексплозивен L31. Вториот, поради особеностите на неговиот дизајн заедно со пушка, работи на растојание до 7-8 км. Покрај тоа, вториот Челинџер е вооружен со спарен пиштол L94A1 со митралез L37A2 од 7,62 mm.

Моделот од втората генерација е опремен со дизел мотор Перкинс со зафатнина од 26 литри и моќност од 1200 КС. Брзината на резервоарот е 60 km/h на патеката и 40 km/h зад неа.

Исто така интересно:

Систем за управување и софтвер

Пожарот е контролиран од компјутер што го користи речиси целата екипа. Благодарение на него, можете да се фокусирате на цели со помош на нишани кои се префрлаат помеѓу 4 и 10 пати оптички зум. Растојанието се мери со ласерски дострел кој работи на растојание до 10 km. За да се осигура дека нишанењето за време на движењето на оклопното возило останува што е можно попрецизно, во резервоарот се наоѓа жиро-стабилизирана платформа. Сите индикатори се прикажани на модулот за прикажување. Сето ова е обезбедено од Bowman дигиталниот комуникациски систем и P-BISA. Специјално развиена програма демонстрира прикажување на вистинска мапа на бојното поле. Инаку, истиот софтвер е инсталиран и на Абрамс, па може да се комбинираат во таканаречен „екосистем“.

Челengе 2

Оттука и британскиот Чалenger 2 е еден од најдобрите и најефикасните тенкови на нашето време. Судејќи според сето горенаведено, станува збор за безбедно, моќно и доверливо оклопно возило кое дефинитивно ќе ги зајакне и подобри нашите позиции на првата линија. Затоа, чекаме добри вести и се надеваме на брза помош од странските партнери.

Прочитајте исто така:

Rick Mortin
Rick Mortinhttps://root-nation.com
Сакам да го истражувам непознатото. Паметен, згоден, скромен. Авторот постојано е обвиен со мистерија root-nation.com

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега