Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
СтатииВоена опремаСè за системот за воздушна одбрана C-RAM Centurion

Сè за системот за воздушна одбрана C-RAM Centurion

-

Украина побара од САД да обезбедат мобилни системи за воздушна одбрана C-RAM Centurion. За што се способни овие комплекси и што е посебно во нив?

Нашите ешалонирани системи за противвоздушна и противракетна одбрана сега вредат злато. Масовните напади на руските напаѓачи врз критичната инфраструктура предизвикуваат огромна штета на нашиот енергетски систем, оставајќи ги градовите и селата во целосен мрак и уништувајќи ја економијата на земјата. Непријателот изведува ракетни напади, лансира ирански беспилотни летала. Се разбира, сето ова го исцрпува нашиот веќе ограничен систем за воздушна одбрана.

C-RAM Centurion

На Украина очајно и требаат ефективни средства за борба против ракетите и „летечките мопеди“ за да го заштити својот воздушен простор. Едно такво средство е американскиот систем за воздушна одбрана C-RAM Centurion, кој е способен да ни помогне да ја заштитиме критичната инфраструктура. Денес предлагам подетално да го запознаете овој систем.

Прочитајте исто така: Тивки убијци на модерното војување: најопасните воени беспилотни летала

Што е системот за воздушна одбрана C-RAM Centurion

Пред сè, треба да се забележи дека C-RAM Centurion е копнеен противракетен, артилериски и минофрлачки систем за противвоздушна одбрана во служба на Армијата на САД.

Комплексот C-RAM (контра ракета, артилерија и минофрлач) Centurion е копнена верзија на противракетниот систем базиран на бродови Фаланга и има способност да се интегрира со други одбранбени системи. Системот беше развиен и произведен од американската компанија Raytheon. Фаланга првично беше дизајниран како противракетен систем базиран на брод. Станува збор за компјутерски контролиран радарски систем со топ од 20 милиметри со брзо истрелување кој автоматски открива, следи и уништува различни непријателски закани кои можат да ги победат другите системи за одбрана на бродот.

Системот за оружје Centurion претставува револуционерен пристап за спротивставување на непријателските закани, способен да пресретнува проектили, беспилотни летала и артилериски и минофрлачки гранати во воздух пред ударот, со што се намалува или елиминира секоја штета што може да ја предизвикаат.

C-RAM Centurion

Американската морнарица ги користи можностите на поморскиот систем Фаланга 1Б за одбрана на точките на флотата од крстосувачки ракети кои летаат низ ниско ниво и други воздушни и површински закани. Но, американската армија беше соочена со потребата да ги заштити армиските бази и другите копнени објекти, па се појави копнената верзија на C-RAM Centurion, која за прв пат беше тестирана во ноември 2004 година и успешно ја докажа својата способност да обезбеди ефикасна копнена заштита. C-RAM Centurion може да се комбинира со различни сензори и системи дизајнирани да обезбедат сеопфатна заштита на предмети на земја. Во 2009 година, системот за оружје Raytheon Centurion беше претставен на одбранбената изложба DSEI во Лондон, Обединетото Кралство.

Првиот C-RAM беше испратен во Ирак кон крајот на 2006 година за да ја заштити Зелената зона (голема област во Багдад која е претворена во американска база). Утврдено е дека C-RAM може да собори 70-80 отсто од ракетите и минофрлачките гранати откриени во дострелот на неговиот пиштол. Во текот на две години, системите C-RAM Centurion во Ирак пресретнаа повеќе од сто ракети и минофрлачки гранати насочени кон Зелената зона. И во јануари 2021 година, системот C-RAM беше искористен за соборување на беспилотни летала насочени кон аеродромот во Багдад.

C-RAM Centurion

Покрај морската верзија на C-RAM, постои и мобилен C-RAM Centurion: системот за оружје е инсталиран во задниот дел на тежок камион Oshkosh HEMTT A3.

Прочитајте исто така: Сè за беспилотните летала на General Atomics MQ-9 Reaper

C-RAM Centurion land варијанта

Бидејќи копнениот ZAK Centurion C-RAM функционално беше многу различен од поморската инсталација Mark 15 Phalanx CIWS, користеше различна радарска и оптоелектронска опрема, како и различен алгоритам на дејства. Копнениот Centurion, како и противвоздушниот комплекс на бродот, бара и уништува цели во автоматски режим. Функциите на операторот додека е на борбена должност се сведуваат на следење на оперативниот капацитет, потврдување на барањето за уништување на целта што влегла во заштитениот периметар и завршување на итни ситуации. За разлика од поморскиот ЗАК, за да се пресмета балистичката траекторија на артилериски или ракетен проектил и да се утврди дали претставува закана и дали е неопходно да се собори, „Центурион“ е опремен со радар против батерии АН/ TPQ-36 Firefinder. Информациите за откриените цели во реално време се пренесуваат до контролната точка на противвоздушните артилериски комплекси преку радио-реле комуникациски канали на фреквенција од 2,4 GHz или преку кабел со оптички влакна.

C-RAM Centurion

Компактниот влечен радар со радарот AN/TPQ-36 Firefinder е способен да детектира проектили и противвоздушни проектили на домет од 18-24 km, истовремено следејќи до 20 цели и, врз основа на пресметката на нивните траектории, одредува координати на артилериски позиции со голема точност. Од 2009 година, AN/TPQ-53 Target Acquisition Radar се користи за рано откривање на мини, проектили и проектили, со максимален работен опсег од 60 km.

Сите елементи на радарот против батерии AN/TPQ-53 се поставени на шасијата на 5-тонскиот оклопен камион FMTV, кој е способен да се движи по автопат со брзина поголема од 80 km/h.

Во првата верзија на Centurion C-RAM, радарот AN/TPQ-48 беше користен за откривање минофрлачки мини и гранати во непосредна близина на областа. Комплетот опрема на станицата тежи 220 кг, опсегот на откривање на мина од 120 мм е 5 км. Сепак, по серија инциденти каде што опремата AN/TPQ-48 пропушти неколку непријателски гранати, таа беше заменета со станицата AN/TPQ-49. AN/TPQ-49 всушност е подобрена верзија на радарот AN/TPQ-48 дизајниран за употреба од страна на експедиционите сили. Покрај зголемувањето на доверливоста и намалувањето на тежината на 70 kg, опсегот на откривање на мина од 120 mm е зголемен на 10 km. Raytheon има развиено Ku-band (10,7-12,75 GHz) MFRFS (Multi-Function RF System) радар со сектор за скенирање од 360° за употреба како дел од системот за воздушна одбрана Centurion C-RAM. Неговите индикатори не се откриени, но по воведувањето на радарот MFRFS во хардверот Centurion C-RAM, ефективноста на комплексот значително се зголеми. Дополнително, оптоелектронската опрема со канал за термичка слика (FLIR) и автоматско следење на заробените подвижни објекти се користи за пребарување и спроведување на оган. Ова овозможува, покрај уништување на артилериски гранати во секое време од денот и во тешки временски услови, да се спротивстави на крстосувачки ракети, беспилотни летала, авиони и хеликоптери со низок летање, како и користење на комплексот за самоодбрана. во случај на директен напад на позицијата од страна на непријателските сили.

C-RAM Centurion

Стапката на пожар на копнениот противвоздушен комплекс Centurion C-RAM во споредба со поморскиот Mark 15 Phalanx CIWS е намалена за околу 2 пати и е 2000-2200 куршуми во минута. Очигледно, ова беше направено за да се спаси ресурсот на цевките за пиштоли, бидејќи на копно артилерискиот дел од инсталацијата треба да работи во многу потешки услови.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: противтенковски ракетен систем Stugna-P - тенковите Орк нема да бидат преплавени

Вооружување C-RAM Centurion

C-RAM Centurion го комбинира докажаниот пиштол М20А61 Гетлинг од 1 мм, кој испукува куршуми М-246 или М-940 самоуништувачки во случај на промашување, со изборна брзина на отпуштање од 3000 или 4500 куршуми во минута, и Ku -бенд радар со напредно пребарување и затворено следење. Тоа е технологија за следење цели за да се обезбеди автономно откривање и уништување на нив. Овој систем комбинира шест оптимизирани буриња заедно со интегриран сет на инфрацрвени сензори кои гледаат напред (FLIR). Самиот Block 1B FLIR обезбедува способност за откривање, следење, приоретизирање и ангажирање цел, што е ефикасна и во дневна и во ноќна средина.

C-RAM Centurion

Докажано е дека C-RAM Centurion открива закани рано при летот користејќи радар со Ku-band, а потоа се префрла на режим на следење само кога тие цели се решени да ја загрозат областа што системот ја штити. За да се зголемат можностите за следење и вклучување, Блок 1Б вклучува термичка слика за автоматско следење. Системот работи на бранова должина од 8-12 микрони и е монтиран на стабилизиран пиедестал прикачен на постојното обложување на патеката антена Unit 1B. Овој систем обезбедува сигурно пасивно пребарување и следење дење и ноќе, подобрувајќи ја ефикасноста на противвоздушната борба против повеќе непријателски цели истовремено.

C-RAM Centurion користи сензори за откривање цел, вклучувајќи го и радарот со краток дострел Northrop Grumman AN/TPQ-36 Firefinder и Лесниот контра минофрлачки радар, за откривање и следење на испуканите проектили. Потсистемот за контрола на пожарот Northrop Grumman Mission Systems користи софтвер базиран на системот за команда и контрола на воздушната одбрана на северната област Northrop Grumman (FAAD C2), кој ги интегрира сензорите и оружјето на батериите за противвоздушна одбрана со краток дострел.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: системот за воздушна одбрана НАСАМС кој го штити Вашингтон

C-RAM Centurion мобилност

Оружната инсталација на системот C-RAM Centurion е поставена на приколка и се напојува со генератор, има систем за ладење на вода и затворена контролна станица. Со комплексот управува екипа од четири лица.

C-RAM Centurion

Во својата земјена конфигурација, C-RAM Centurion е монтиран на платформа на тркала која обезбедува и стабилна локација и мобилност што овозможува репозиционирање на инсталацијата. C-RAM може да се монтира на приколка или на задниот дел на камион Oshkosh. Приколката ја влече тактички камион М916А3 6×6. Во кабината M916A3 може да се сместат возач и двајца патници. Камионот е придвижуван од турбо дизел мотор Cummins NTC 400 со 400 КС со полуавтоматски менувач Caterpillar со 16 брзини напред и 2 назад. Во октомври 2008 година, Raytheon и Oshkosh го претставија ажурираниот Mobile Centurion со системот поставен на хибридно-електричниот тежок камион HEMTT A3.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: Iris-T SLM - модерен систем за воздушна одбрана од Германија

Дополнителна опрема C-RAM Centurion

Системот C-RAM Centurion е познат по успешното откривање и вклучување на воздушни закани и на патеките за високи и ниски летови. Меѓутоа, во урбани или густо населени области, употребата на C-RAM против ракетни, артилериски и минофрлачки закани може да има непожелен несакан ефект што појдовните проектили може да бидат поопасни од дојдовните. За да се минимизира несаканиот ефект, оружениот систем Centurion користи проектили кои имаат систем за самоуништување во случај на промашување. Истражувањата покажуваат дека остатоците од самоуништувачки проектили практично не предизвикуваат никаква штета.

C-RAM Centurion

Артилерискиот држач на C-RAM Centurion е многу моќно оружје, противвоздушниот пиштол од 20 милиметри може да нанесе сериозна штета на непријателската пешадија, лесни и средни возила, додека ракетниот фрлач е ефикасен против авиони.

Спротивставувањето на заканите на ИД бара холистички пристап. C-RAM Intercept LPWS работи со системска архитектура и други апликации за системи за снимање за да обезбеди целосен сет на C-RAM способности. Главните компоненти кои комуницираат со C-RAM Intercept LPWS при интерфејс со IFPC/Av системиengер, вклучуваат засолниште на системот за планирање и контрола на противракетната одбрана. Вреди да се спомене и опремата за предупредување за опасност, комуникациската мрежа C-RAM, работните станици за команда и контрола на C-RAM и бројни радари за откривање цели, вклучувајќи AN/TPQ-50 лесни контра-минофрлачки радари, AN/TPQ-53 радари, Сентинел радарите и радарот Ku-band на радиофреквенцискиот систем.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: противвоздушниот ракетен комплекс Аспид

Технички карактеристики на C-RAM Centurion

  • Вооружување: M61A1 20 mm Gatling пиштол
  • Брзина на пожар: 3000 или 4500 истрели во минута
  • Димензии на приколка и камион: должина 19,81 m, ширина 3,65 m, висина 4,26 m
  • Тежина: 24 kg на приколка
  • Радари: радар за пребарување – Ku-band, дигитален MTI; радар за следење – Ku-band, импулсен доплер монопулс
  • Опсег на дејство: откривање проектили и ракети на MLRS на опсег од 18-24 km, истовремено следење до 20 цели
  • Муниција М940 од 20 mm со функција за самоуништување на растојание од повеќе од 2000 метри
  • Изборно: Систем за сликање FLIR со автоматско следење, автоматска и рачна контрола на оган.
  • Екипаж: 4 лица.

Снабдувањето со овие американски противвоздушни артилериски системи ќе им овозможи на вооружените сили на Украина уште поефикасно да се борат против воздушните цели, како што се ракетите и беспилотните летала. Ова ќе обезбеди уште подобра заштита на нашите градови и села, како и критичните инфраструктурни објекти.

C-RAM Centurion

Очајно ни треба опрема за воздушна одбрана и противракетна одбрана во која било форма. Американските системи C-RAM Centurion дефинитивно ќе ни се најдат, така што целиот украински народ ќе биде искрено благодарен за толку потребното оружје од нашите партнери.

Прочитајте исто така: 

Напаѓачите немаат каде да избегаат од одмазда. Ние веруваме во нашата победа! Смрт за непријателите! Слава на Украина! Слава на вооружените сили!

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

5 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега