Root NationНаписиВоена опремаОружје на украинската победа: Преглед на системот за воздушна одбрана Патриот

Оружје на украинската победа: Преглед на системот за воздушна одбрана Патриот

-

Како што знаете, САД планираа да ја испратат првата батерија на системот за противвоздушна одбрана Патриот во Украина на почетокот на 2023 година. И денеска министерот за одбрана Резников пријавени: „Патриотските системи веќе пристигнаа во Украина“. Да го разгледаме подетално овој ракетен систем.

Трансферот на овој систем е и потврда за непроменливиот курс на САД во поддршката на Украина, и значително подобрување на можностите и потенцијалот на украинската воздушна одбрана и добар сигнал за Украина, за нејзината противвоздушна одбрана и дополнителен поттик за соработка со други западни партнери. На пример, портпаролот на воздухопловните сили на украинските вооружени сили, полковник Јуриј Игнат, во етерот на националниот телетон наведувајќи, дека „комплексот ќе може да достигне (цели) на оддалеченост до 150 km, а тоа ќе овозможи да се избркаат руските авиони од нашите граници“.

Патриот

Читателите на одредена возраст можеби се сеќаваат дека првпат слушнале за ракетите Патриот за време на Заливската војна во 1991 година, кога ракетниот систем ефективно ги собори ирачките ракети Скад во одбрана на Израел.

Патриот е еден од најбараните системи за противвоздушна одбрана на американскиот пазар на оружје, кој моментално е во служба со Саудиска Арабија, Емиратите и земјите на НАТО во Европа. Израел сè уште го користи. Сега на оваа листа може да се додаде Украина.

Значи, за сè во ред.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: системот за воздушна одбрана НАСАМС кој го штити Вашингтон

Што е интересно за ракетниот систем за воздушна одбрана Патриот

„Патриот“ е мобилен противвоздушен ракетен и противракетен систем со долг дострел, способен да зафаќа цели на која било надморска височина, во какви било временски услови и е дизајниран да се бори против тактички балистички ракети, крстосувачки ракети и авиони. Поставен на камиони, секој систем е способен да држи четири проектили-пресретнувачи кои можат да се движат по желба. Овој комплекс е произведен од Raytheon во Масачусетс и Lockheed Martin Missiles and Fire Control во Флорида.

Патриот

Првпат распореден во 1980-тите, Patriot стана работниот коњ на воздушната и ракетната одбрана на американската војска, клучен елемент на нејзината моќ и примарен симбол на посветеноста на САД кон сојузниците и партнерите. За разлика од посебен ракетен комплекс, Патриот вклучува семејство на елементи, контролни единици, радари, семејство пресретнувачи и друга опрема за поддршка. Патриот е во служба со Соединетите Американски Држави и сојузничките земји, вклучувајќи ги Германија, Грција, Израел, Јапонија, Кувајт, Холандија, Саудиска Арабија, Јужна Кореја, Полска, Шведска, Катар, Обединетите Арапски Емирати, Романија, Шпанија и Тајван . Наскоро ќе им се придружи и Украина.

- Реклама -

Зборот Патриот е кратенка за Фазен радар за следење низа за Пресретнување на цел. Ракетниот систем го доби ова име во 1976 година, но претходно беше познат како САМ-Д. Оваа програма датира од 1960-тите и беше наменета да ги замени или надополни системите за воздушна одбрана HAWK и Nike-Hercules.

Американската војска користела батерии „Патриот“ во бројни конфликти во последните 30 години.

Прочитајте исто така: Сè за беспилотните летала на General Atomics MQ-9 Reaper

Цел на ракетниот систем за воздушна одбрана Патриот

Ракетниот систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ се користи за покривање на големи административни и индустриски центри, поморски и воздухопловни бази од сите постоечки средства за воздушен напад во услови на моќни радио-електронски контрамерки на непријателот. Комплексот е способен истовремено да открие и идентификува повеќе од 100 воздушни цели, континуирано да следи осум одбрани, да подготвува основни податоци за истрелување, лансирање и наведување до три проектили на секоја цел.

Противвоздушната батерија вклучува 4-8 фрлачи со по четири проектили. Батеријата е минимална тактичка огнена единица која може самостојно да изврши борбена мисија. Батеријата најчесто се користи како дел од поделба.

Патриот

Ракетниот комплекс Патриот има високи борбени способности. Ефективноста на комплексот се постигнува поради неговата конструкција врз основа на напредни шематски решенија, употребата на современи материјали и напредни технологии во системите и единиците на ракетниот комплекс.

Патриот

Главните технички решенија кои ги карактеризираат SAM системите вклучуваат:

 • Мултифункционален радар со фазна низа и електронски сноп за скенирање.
 • Комбинираната шема на водење (радио команда - во средишниот дел на траекторијата и „ракетно водење“ - во последниот дел) овозможува значително да се намалат димензиите на главата за домување и цената на вградената опрема на високопрецизниот наведувана ракета. Сето ова се случува поради пренесување на функциите на вградениот компјутер на копнената опрема на комплексот и намалување на потребниот опсег на фаќање цел.
 • Значителен дострел и голема брзина на проектили.

Прочитајте исто така: Преглед на Bayraktar TB2 UAV: ​​Каков вид на ѕвер е ова?

Фази на формирање на системот за воздушна одбрана Патриот

Развојот на комплексот започна во 1963 година за да го замени системот за воздушна одбрана од претходната генерација. Првите летачки тестови на ракетата се одржаа во февруари 1970 година, а на 11 јануари 1974 година проектилот првпат изведе маневри за наведување под команди добиени од копнениот радар.

Од 1983 година, овие системи за противвоздушна одбрана се во служба со американските копнени сили, доставени до американските сојузници во НАТО, како и Израел, Саудиска Арабија и Јапонија. Патриот доби широка популарност за време на војната во Персискиот Залив. И дури ни затоа што се покажа дека е сигурно средство за воздушна одбрана. Според производителот, нивниот обем на продажба по таа војна изнесувал околу 3 милијарди долари.

За време на војната во Персискиот Залив, системите за противвоздушна одбрана Патриот беа користени за да се спротивстават на ирачките тактички ракети Скад. Предупредувањата за лансирањето на ракетата и траекторијата на нејзиниот лет дојдоа од извидувачки сателит. Овие податоци требаше да се добијат најмалку 90 секунди пред боевата глава да се појави на екранот на радарот. Како по правило, пресретнувањето се вршеше на надморска височина од 5-10 km на растојание од 7-15 km од позицијата на батеријата. Покрај тоа, боевата глава понекогаш не беше целосно уништена, туку само ја менуваше траекторијата на летот. Исто така, целта може да биде погодена со фрагменти од уништената боева глава поради близината на точката на нејзиното пресретнување. Во реални борбени услови, ефективноста на комплексите се покажа речиси иста како и за време на теренските тестови: веројатноста за погодување на целта беше од 0,6 (според Пентагон) до 0,8 - 0,95.

Целта на модернизацијата на Патриот беше да се прилагоди системот SAM за заштита на мали области од напади на балистички ракети. Задачата на оваа верзија на противвоздушната батерија не беше само да ја одврати тактичката балистичка ракета од целта, туку и да ја уништи. За ова, софтверот беше рафиниран, што исто така овозможи да се комбинира работата на три системи за воздушна одбрана Hawk и Patriot под контрола на една контролна точка на пожар. Во текот на модернизацијата, борбениот дел од проектилот беше подобрен и поставен нов детонатор, зголемена е тежината на проектилите. Овие промени не влијаеја на ефикасноста на ракетата при гаѓање на аеродинамички цели и последователно станаа стандардни за сите модернизирани ракети.

- Реклама -

Верзија PAC-2 беше тестиран на полигонот „Вајт Песоци“ во ноември 1987 година, со модифицирана ракета „Патриот“ што погоди друга ракета „Патриот“ што ја имитира советската балистичка ракета СС-23.

Како дел од втората фаза на модернизација на РАС-2 во раните 1990-ти, програмата ГЕМ (Гидинс зајакнати проектили) разви проектил со подобрен систем за наведување кој вклучуваше подобрен радио детонатор. Ова ја подобри борбената способност на Патриот за пресретнување на балистички ракети.

Истовремено, со новата QRP (Quick Response Program) беше предвидена модификација на радарскиот софтвер AN/MPQ-53 со цел да се подобрат неговите можности при пресретнување на балистички ракети. Според специјалистите на Reitheon, ова овозможило да се зголеми одбранбената површина на батеријата Патриот против слични проектили за 4 пати во споредба со варијантата RAC-1.

Patriot-PAC-3 MSE

Raytheon предложи уште една надградба на комплексот Patriot, создавајќи нова верзија на ракетата, означена како RAS-2 Direct Hit (RAS-2 Погоди-за-убивање). Предлогот да се изврши оваа модернизација беше направен со цел првите верзии на системот кои беа во употреба да се дадат со можност за директно погодување слична на ракетата РАС-3, како и да се зголеми нивната ударна способност.

Модернизацијата вклучуваше замена на пасивните COS на постојните ракети ПАФ-2 со активен дострел Ку, замена на високоексплозивната боева глава и воведување на специјална погонска единица, како и модернизација на ракетниот софтвер. Новите компоненти овозможуваат ракетата да маневрира на сцената од наведување до судир со целта, како и да уништува напаѓачки балистички и крстаречки ракети, авиони и беспилотни летала. Изборот на RAS-2 за овие цели се должи на поголемиот дострел и висина на летот во споредба со RAS-3.

Заедно со РАФ-3, ракетата „Hit-to-Kill“ може да обезбеди работа на системите „Патриот“ до 2028 година. Програмата SLEP на американската армија ќе вклучува надградба на ракетните варијанти RAF-2 и PAC-2GEM до конфигурацијата PAC-2GEM+. Оваа опција би вклучувала боева глава со висока експлозивна фрагментација, напреден репрограмирачки радио детонатор за време на летот и површински акустичен генератор за зголемување на ефикасноста против крстаречки ракети.

Патриот-PAC-3

PAC-3 – уште една модернизација на Patriot, која има подобрени способности за борба против балистички ракети. Речиси секој аспект од системот е ажуриран. Претставена е новата ракета МИМ-104Ф. Тој е многу помал по големина од старите ракети Патриот. Во еден контејнер се транспортираат четири проектили. Така, еден фрлач има 16 проектили наместо 4. Ракетата има дострел од околу 40 километри и висина на летот од 20 километри. Радарот доби зголемен опсег на откривање и следење.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Противвоздушното оружје го штити нашето небо

Што е вклучено во ракетниот систем Патриот?

Патриот

Ракетниот комплекс Патриот вклучува:

 • мултифункционална радарска станица со фазна антена низа AN/MPQ-53
 • станица за контрола на пожар AN/MSQ-104
 • Лансери M901
 • противвоздушни наведувани ракети МИМ104
 • напојувања AN/MSQ-26
 • средства за комуникација, технолошка опрема
 • средства за радиотехничко и инженерско маскирање.

Прочитајте исто така: Сè за системот за воздушна одбрана C-RAM Centurion

Детални информации за работата на батеријата за противвоздушна одбрана Патриот

Противвоздушни наведувани ракети МИМ-104А

Ракетата МИМ-104А што се користи во „Патриот“ е едностепена наведувана ракета со конвенционален аеродинамичен дизајн. Проектилот се состои од следните прегради (од носот до опашката): облога, глава за враќање, боева глава, мотор, контролен систем (контролна единица, 4 попречни стабилизатори и 4 кормила со хидраулични погони).

Облекањето обезбедува заштита на главата за враќање од високи аеродинамички оптоварувања и топлински текови при хиперсонични брзини на проток. Самиот обтекател е направен од керамичка легура со посебен метод на лиење. Неговиот нос е покриен со легура на кобалт. Дебелината на телото на облекувањето е повеќе од 120 mm.

Патриот

Под облекувањето е рамна радарска антена на главата за враќање (со дијаметар од 305 mm), инсталирана во карданска суспензија на инерцијална платформа. Зад него се наоѓа системот за водење MDAGS, кој се состои од две единици - единица за водење на терминалот TSG и модуларна единица за водење со среден дел (MMP).

Единицата за водење MMP се наоѓа во одделот за боева глава и содржи уреди за навигација и вграден компјутер. Во одделот на боевата глава има и инертен сензор, помошна радио-електронска опрема, вклучително и конвертор на сигнали, механизам за активирање на детонатор и високоексплозивна касетна муниција со осигурувач и антени. Ракетата користи единечен мотор со цврсто гориво Thiocol TX-486. По должината на надворешната страна на моторот минуваат два кабли, кои пренесуваат сигнали од системот за водење до контролниот систем сместен во задниот дел на ракетата. Просечниот потисок на моторот е 11000 kgf, времето на работа е 11,5 секунди. Куќиштето на моторот е дел од телото на ракетата, но има дополнителна термичка заштита. Моторот содржи полнење на конвенционално цврсто гориво фиксирано на ѕидовите. Горивото се запали со пиротехнички систем сместен во предниот дел на куќиштето на моторот. Околу млазницата на моторот се наоѓаат четири волани со хидрауличен погон. Во овој дел се сместени батеријата, резервоарот за масло, резервоарот за компримиран воздух, електричната пумпа и единицата за висок притисок. Ракетата нема крила, аеродинамичното подигање се создава директно од трупот.

Патриот

При маневрирање, преоптоварувањето може да биде повеќе од 25 единици. Контролата над ракетните системи се врши со помош на вградени уреди. Пораката за дефект автоматски се пренесува на компјутерите на системот за контрола на пожар.

Ракетите за противвоздушна одбрана „Патриот“ се испорачуваат во фабричко пакување, во правоаголни контејнери. Водени проектили се наоѓаат во контејнери на два водила за шини. Самите контејнери се направени од алуминиумски листови монтирани во заварена рамка. Контејнерот е затворен напред со гумена обвивка засилена со фиберглас, која ја пробива ракетата при лансирањето, а одзади со тврд капак од фиберглас, кој целосно се отстранува со гасовите што излегуваат при лансирањето.

Прочитајте исто така: Израелскиот систем против дронови Smartshooter: што е тоа и како функционира?

Контрола на лансирање ракета МИМ-104А

Контролата на летот се врши со помош на комбиниран систем за водење. Во почетната фаза од летот се спроведува софтверска контрола, во средната фаза - радио команда, во завршна фаза - со методот TVM (Track-via-rakete - escort through a проектил), кој комбинира командно водење со полу- активни. Употребата на наведениот метод на водење овозможи значително да се намали чувствителноста на системот на различни средства за електронски контрамерки, а исто така овозможи да се организира летот на ракетата со оптимална траекторија и да се погодат цели со висока ефикасност.

Патриот

Суштината на методот TVM е ова. Во процесот на насочување на проектилот кон целта со помош на радарот AN/MPQ-53, целта и наведуваната ракета МИМ-104А се следат истовремено. Радарските сигнали што се рефлектираат од целта се примаат од антената MDAGS и аголните координати на видната линија на целта утврдени со неа се пренесуваат преку високофреквентен канал до специјална радарска антена и се испраќаат до вградениот компјутер на огнот. контролна точка. Компјутерот, исто така, прима сигнали што ги добива радарот директно од целта, кои се споредуваат со сигналите добиени од наведуваната ракета.

Патриот

Врз основа на анализата и споредбата на овие сигнали, се произведуваат команди за наведување на проектилот и се пренесуваат до него преку главниот зрак на радарот. По конверзијата на водениот проектил, овие команди се пренесуваат на контролниот погон, како и на погоните на антената MDAGS за да се обезбеди континуирано следење на целта.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: противвоздушниот ракетен комплекс САМП/Т

Контролна станица за пожар AN/MSQ-104

Контролната точка на пожарот - командното место Патриот - се наоѓа во посебен контејнер поставен на шасијата на возилото М814. Внатре, по еден ѕид се средствата за комуникација и работното место на едниот оператор, покрај другиот - компјутер, терминал за податоци, работното место на вториот оператор и помошна опрема.

Патриот-ANMSQ-104

Борбената пресметка на командното место се состои од два оператори. На работното место на секој оператор има индикатор за состојбата на воздухот со пречник од 53 см, уред за контрола на индикаторот, сет на клучни прекинувачи за операторот да ги внесе и излезе потребните информации за контрола на пожарот за време на борбената работа, како и контрола единица за функционирање на опремата на комплексот.

Патриот.-ANMSQ-104

Левиот индикатор APM ја покажува општата состојба во областите на откривање, контрола и оган на батеријата на наведуваната ракета, а од десната страна - информации за контролата на сите елементи на батеријата на ракетниот комплекс и моменталната состојба на воздухот. Употребата на специјална опрема за сервисирање ви овозможува да извршите дијагностичка контрола на работата на поединечни уреди и управуваниот проектил како целина, дури и за време на борба.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: Iris-T SLM - модерен систем за воздушна одбрана од Германија

Мултифункционален радар AN/MPQ-53

Мултифункционалниот радар AN/MPQ-53 е поставен на полуприколка со две оски со тежина од 15 тони и се транспортира со трактор на тркала М818. Работата на радарот е во голема мера автоматизирана - неговото одржување се врши од контролната точка на борбената пресметка, која се состои од два оператори. Станицата обезбедува практично истовремено откривање, препознавање, следење на 90 до 125 воздушни објекти и контрола на летот на сите наведувани проектили МИМ-104А насочени кон цели во даден сектор. За идентификација на цели се користи интегриран испитувач AN/TPX-46(V)7.

Оружје на украинската победа: Преглед на системот за воздушна одбрана Патриот

Максималниот опсег за откривање на целта е 35-50 km (на целна висина на летот од 50-100 m) и до 170 km (на висина на летот од 1000-10000 m). Сè зависи од аголот на наклон на радарската антена и азимутот на целта. Ова се постигнува со користење на фазна антена низа и компјутер со голема брзина што ги контролира режимите на работа на станицата во сите фази.

Контролниот систем овозможува користење на батеријата Patriot заедно со авионот за откривање и контрола на долг дострел E-3 Sentry. Во овој случај, Patriot е во режим на радарско тивко до последен момент, добивајќи насоки за таргетирање од воздушниот систем AVACS на авионот.

Во спуштената положба, системот за антена е преклопен на покривот на кабината. Радарскиот сектор се избира со вртење на кабината во саканата насока. Со фиксна положба на кабината, радарот е способен за пребарување и откривање цели долж азимутот во секторот 90°, а нивно следење и водење на проектили - во секторот 110°.

Патриот

Карактеристична карактеристика на радарот е претворањето на сигналите во дигитална форма, што овозможи да се користи компјутер за контрола на режимите на работа на станицата. Електронското скенирање на насочниот модел на низата на антената се постигнува со менување на фазите на високофреквентните зрачени сигнали со помош на фазни менувачи.

Радарскиот предавател формира и засилува високофреквентни осцилации, кои се разликуваат во зависност од начинот на работа на станицата во видот на модулацијата, времетраењето и фреквенцијата на повторување на импулсите, моќноста и работната фреквенција. Моќта на генерираните сигнали е десетици киловати, а во пулсот кој трае неколку десетици милисекунди, може да надмине стотици киловати. За да се зголеми резолуцијата на радарот во уредот за примање и обработка на сигнали, методот на компресија на пулсот е имплементиран во линиите за одложување на дисперзијата. Режимите на работа на предавателот се менуваат со помош на компјутер во милионити дел од секундата.

Во работата на радарот се применува принципот на компресија при сондирање, примање и обработка на сигнали по време. Целата проверена област е поделена на 32 посебни делови, од кои секој се скенира еден по еден со ласерски зрак за време на скенирање чекор по чекор, а времетраењето на работниот циклус на станицата во секој дел е 100 μs со можност за менување на режимот на работа на радарот од циклус во циклус.

Поголемиот дел од времето на работниот циклус се троши во потрага по цели во даден сектор, а помалку време се троши за следење цели и наведувани проектили. Времетраењето на целосниот циклус на пребарување и следење цели, како и вперување проектили кон нив е само 3,2 секунди. Радарот има и режим на работа во кој состојбата на воздухот се следи не во целата зона која се состои од 32 области, туку само во оние области каде што е најверојатна појавата на воздушни цели.

Исто така интересно: Оружје на украинската победа: турскиот МРАП Кирпи

Стартувач М901

Лансерот М901 е дизајниран за лансирање, транспортирање и привремено складирање на проектили. Се вградува на полуприколка М860 со две оски и се транспортира со трактор на тркала. Лансерот вклучува бум за подигнување, механизми за подигање проектили и нивно водење по азимутот, единица за напојување, погон за инсталирање радио јарбол кој служи за примање команди и пренос на податоци до станицата за контрола на пожарот, електронска единица и средства за комуникација.

Штом се прими командата за лансирање, потребните податоци се внесуваат во меморискиот уред на ракетата. Кога ќе се притисне копчето „старт“ на конзолата на операторот, напојувањето се снабдува со опремата на контролниот систем, по што копнениот компјутер на станицата за контрола на пожарот автоматски го вклучува системот за контрола на проектили, ги врши потребните пресметки и го подготвува својот лет. алгоритам.

Патриот

Времето на реакција на противвоздушната батерија Патриот се минимизира првенствено со претходно вртење на стрелката на контролната табла во насока на планираниот напад, како и со минимизирање на губењето време за време на лансирањето на проектилот на патеката на летот. . На секој акцелератор инсталиран на земја му е доделен одреден сектор на просторот и овие сектори се преклопуваат многу пати. На овој начин се постигнува кружно пукање на батеријата Патриот, за разлика од системите за противвоздушна одбрана кои користат вертикални ракети за лансирање.

Патриот

Забележете дека за време на развојот на водената ракета МИМ-104, беше разгледана опција за вертикално лансирање. Сепак, оваа опција беше напуштена, бидејќи во тоа време таквата опрема не се користеше на американски ракети од оваа големина.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: модерни самоодни пиштоли PzH 2000 година

Технички карактеристики на ракетниот систем Патриот

 • Максимален опсег на пресретнување на целта: 80 km (во сектор од 90°)
 • Минимален опсег на пресретнување на целта: 3 km
 • Максимална висина на пресретнување на целта: 24 km
 • Минимална висина на пресретнување на целта: 0,06 km
 • Број на симултано испукани цели: 8 (во секторот 90°)
 • Веројатност за погодување на целта: 0,8 (во борбени услови 0,4-0,6)
 • Тежина на ракета: 912 кг
 • Маса на ракета со контејнер: 1696 kg
 • Дијаметар: 0,41 m.
 • Должина: 5,31 m
 • Брзина: 3-5 мах
 • Максимални попречни оптоварувања: 30 g
 • Контрола: со помош на задни авиони за стабилизирање во облик на крст
 • Распон на стабилизатор: 0,87 m
 • Мотор: RDTT ТХ-486 од Thiocol
 • Специфичен потисок на моторот: 13 kN·s/kg
 • Време на палење на моторот: 12 с
 • Систем за водење: на средишниот дел – радио команда, на крајниот дел – радар ТВМ
 • Борбена единица: високоексплозивна фрагментација
 • Боева глава: конвенционален експлозив
 • Детонатор: KhM818, без контакт
 • Димензии на контејнерот: 0,99×1,09×6,10 м
 • Тежина на боева глава: 70 kg (RAS-1), 90 kg (RAS-2)
 • Време на распоредување: 30 минути.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: германски самоодни противвоздушни пиштоли Гепард

Цена на Патриот

Со текот на годините, системот Патриот и ракетите постојано се менуваа. Сегашниот пресретнувач за системот Патриот чини околу 4 милиони долари, а фрлачите чинат по 10 милиони долари.

По таква цена, неисплатливо е да се користи „Патриот“ за соборување на многу помалите и многу поевтините дронови што Русија ги користи во Украина.

Патриот

Да, Украина се соочува со разни напади од Русија, а системот за противвоздушна одбрана Патриот може да биде добар против некои, а не толку корисен против други. Батеријата Patriot има долг домет, но може да покрие само ограничена област. На пример, системите Патриот можат ефективно да заштитат воена база или критична инфраструктурна постројка, но не можат целосно да заштитат голем град како Киев. Тие можеа да обезбедат покриеност само за дел од градот.

Сепак, способноста на Патриот да се спротивстави на балистички ракети и авиони ќе го заштити Киев во случај на потенцијален руски напад со тактичко нуклеарно оружје.

Но, покрај можностите на Патриот, неговото распоредување дава недвосмислен сигнал за континуираната поддршка на американската влада за борбата на украинскиот народ против руската инвазија. А понекогаш е уште поважно.

Сега, во услови на тешки битки со окупаторите, очајно ни е потребен секој проектил со висока прецизност, секое борбено возило, секој систем за ПВО, затоа би сакал искрено да им се заблагодарам на нашите западни пријатели и партнери за нивната помош и поддршка. Напаѓачите немаат каде да избегаат од одмазда. Слава на Украина! Смрт за непријателите! Слава на вооружените сили!

Прочитајте исто така: 

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Син на Карпатите, непризнаен гениј на математиката, „адвокат“Microsoft, практичен алтруист, лево-десно
Повеќе од авторот
- Реклама -
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Други статии
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега