Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
СтатииВоена опремаSaab JAS 39 Gripen, како опција за воздухопловните сили на Украина: дознаваме што е тоа...

Saab JAS 39 Gripen, како опција за воздухопловните сили на Украина: дознаваме за каков авион се работи

-

Министерот за одбрана на Украина Олексеј Резников неодамна истакна дека една од пожелните опции за ажурирање на воздухопловните сили на Украина се шведски авиони Сааб ЈАС 39 Грипен.

На украинските воздухопловни сили му недостасуваат авиони

Неодамна, зборувајќи со американските пратеници, украинскиот претседател Володимир Зеленски упати „очајна“ молба до Соединетите држави да му помогнат на Киев да набави воени авиони за да се бори против руските напаѓачи и да ја одржи контролата врз неговиот воздушен простор.

Да, на украинското воздухопловство очајно им се потребни нови авиони, бидејќи досега супериорноста на руските напаѓачи во воздухот е значајна. Украинските пилоти веќе докажаа дека знаат да ги соборат и најмодерните руски авиони. Но, ова не е доволно.

Воздухопловни сили Су-27
Дејв_С. од Витни, Engземјиште – Украинските воздухопловни сили Сухој Су-27П Фланкер

Треба да се напомене дека воздухопловните сили на Украина сè уште имаат во служба советски авиони МиГ и Су. Да, донекаде модернизиран, подобрен, но веќе доста застарен. Нивниот број во Украина исто така не беше особено голем. Нашите пилоти знаат како да управуваат со авионите на овие две проектантски бироа. Најпрво нашите сојузници се обидоа да го решат проблемот барајќи авиони МиГ и Су за Украина во земјите кои беа дел од поранешниот Варшавски пакт. Сепак, ги нема толку многу, а на некои места се во страшна состојба. Постојат гласини дека можеби нашите пилоти веќе ги совладаат контролите на F-15 или F-16, споредба на можностите што ги имаме на нашата веб-страница. Појавувањето на такви авиони во Украина би било прекрасно, би го променило текот на војната, би дало можност да се воспостави контрола над воздушниот простор, но имплементацијата на овој план бара многу време, што ние го немаме. Ова се должи на фактот што инфраструктурата на нашите аеродроми не е прилагодена за сервисирање на такви авиони и бара значителна модернизација.

JAS-39 Gripen

Меѓу другите можни опции, во последно време многу се зборува и за шведскиот Saab JAS 39 Gripen. Патем, можноста за замена на МиГ-29 и Су-27 со овие модерни авиони се разговараше уште пред почетокот на руската воена агресија, но, за жал, таа остана само на ниво на разговори. Сепак, неодамна министерот за одбрана на Украина, Олексеј Резников, истакна дека Saab JAS 39 Gripen се разгледува како една од опциите за авиони за нашите воздухопловни сили.

Денес ви нудиме подетален поглед на шведскиот авион од 4+ генерација Saab JAS 39 Gripen.

Прочитајте исто така: Како ракетните системи М142 ХИМАРС и М270 ќе го променат текот на војната во Украина?

Повеќенаменски ловец Saab JAS 39 Gripen

Грипен, развиен од Сааб, прв пат полета во декември 1988 година и стапи во служба со шведските воздухопловни сили во 1997 година. Во тоа време, се планираше JAS 39 Gripen да ги замени сите варијанти на борбените авиони Виген и Дракен кои беа во употреба во тоа време.

JAS-39 Gripen

JAS 39 Gripen беше развиен од индустриски конзорциум составен од Saab, Saab Microwave Systems (поранешен Ericsson), Volvo Aero Corporation, Saab Avitronics и FFV Aerotech. Saab и BAE Systems формираа заедничко вложување наречено Gripen International за да го продаваат JAS 39 Gripen на странските пазари.

Во јануари 2009 година, демонстраторот JAS 39 Gripen достигна суперсонична брзина од над 1,2 Мах без употреба на пламеник, овозможувајќи зголемен опсег и економичност на горивото.

 

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: системот за воздушна одбрана НАСАМС кој го штити Вашингтон

Модификации на JAS 39 Gripen

Saab разви неколку варијанти на своите авиони.

JAS 39A – едносед верзија на Gripen. Достапна беше и тренинг-борбена верзија на Gripen со две седишта JAS 39B, сепак, остана за употреба само во центрите за обука на шведските воздухопловни сили. JAS 39B е опремен со истиот пакет авионика и оружје како JAS 39A, освен пиштолот.

JAS 39C е третата варијанта на авионот, стандардна извозна верзија со едно седиште, која првпат беше испорачана на шведските воздухопловни сили во септември 2002 година. JAS 39C има дисплеи во боја во кокпитот, вграден систем за генерирање кислород (OBOGS) и можност за полнење гориво во воздух.

JAS 39D е верзија со две седишта на JAS 39C.

JAS 39NG - технолошки демонстратор.

JAS-39 Gripen

JAS 39E/F – модернизиран авион од нова генерација, со активна фазна антена низа (AFAR), нов мотор, зголемен опсег на летот и максимална тежина при полетување.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: Војската високо ги ценеше Piorun MANPADS

Програма за модернизација на новата генерација Грипен НГ

Сааб разви верзија од следната генерација (НГ) на авионот Грипен. Gripen NG има неколку атрактивни карактеристики, вклучувајќи целосна компатибилност со авионите на НАТО, голема оперативна брзина, дигитално контролирана пилотска кабина со напредни функции, мрежно поврзување со повеќефреквентна податочна врска и модерен авионски систем.

JAS-39 Gripen

Во октомври 2007 година, шведската влада склучи договор со Saab за програмата за демонстрација на Gripen за да развие надградена верзија на JAS 39C. Saab го избра моторот GE Aviation/Volvo Aero F414G што ќе се инсталира на демонстративниот модел. F414G има потисок од 96 kN и е опремен со целосна функција дигитална електронска контрола (FADEC). Saab Microwave Systems и Thales развиваат активен електронски скенирана низа (AESA) радар за програмата. Демонстративната варијанта, позната и како Gripen NG, стана тест кревет за понатамошен развој на Gripen и го направи својот прв лет во мај 2008 година. Со високи перформанси, маневрирање, подобрен пакет сензори и целосно дигитален кокпит, авионот од новата генерација беше целосно компатибилен со стандардите на НАТО.

JAS-39 Gripen

Првото меѓународно деби на новата генерација ловец Грипен се случи во јули 2010 година на Меѓународниот аеромитинг во Фарнборо, Велика Британија. Gripen NG има значително зголемена брзина, борбен опсег, издржливост и зголемена носивост.

JAS-39 Gripen

Сааб ја разви индиската верзија на авионот Грипен ИН, во април 2008 година беа нарачани 126 повеќенаменски борбени авиони за индиските вооружени сили. Компанијата доби и нарачка од бразилските воздухопловни сили за 36 авиони Gripen NG.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: Iris-T SLM - модерен систем за воздушна одбрана од Германија

Кокпит JAS 39 Gripen

Кабината е опремена со електронски екран на Saab Avitronics EP-17, кој се состои од три мултифункционални дисплеи и широкоаголен проекциски дисплеј со дифракција од 22x28 степени. На централниот екран на шофершајбната се прикажуваат тактички податоци надредени на компјутерски генерирана мапа. Левиот и десниот екран ги прикажуваат параметрите на летот и целните податоци од низите на сензорите.

BAE Systems и Saab Aerospace, заедно со јужноафриканската Denel Cumulus, развија интегриран систем за дисплеј на глава (IHMD) за Gripen, познат како Cobra. IHMD е развој на кацигата Striker развиена за Eurofighter Typhoon. Кобра е инсталирана на Грипен од сите конфигурации од октомври 2007 година.

JAS-39 Gripen

Критичните системски контроли (како оружје и комуникации) се групирани на рачката за гас и рачна контрола (HOTAS). Системот за контрола на летот е троен дигитален електронски систем за далечинско управување од BAE Astronics и Lockheed Martin.

Односно, пред нас е најсовремена воздухопловна опрема, која според повеќето компоненти е супериорна во однос на руската авионика.

Прочитајте исто така: Оружје на украинската победа: австралиски оклопни возила Bushmaster

Модерно вооружување JAS 39 Gripen

JAS 39 Gripen има седум надворешни места за носивост: по еден на секој врв на крилата, два под секое крило и по еден на централната линија на трупот. Користени се ракетите воздух-воздух MBDA (поранешен Matra BAe Dynamics) MICA, Raytheon AIM-120B AMRAAM и Lockheed Martin/Raytheon Sidewinder AIM-9L.

JAS-39 Gripen

Sidewinder поставен на врвот на крилото е проектил со краток дострел со подобрени способности воздух-воздух. Ракетите „воздух-земја“ ги вклучуваат противбродската ракета водена од радар Saab RBS15F и ракетата Raytheon Maverick. Во јули 2008 година, ловците Грипен на унгарските воздухопловни сили успешно ја тестираа ракетата воздух-воздух Sidewinder.

Подоцнежните верзии на авионите за Шведска беа вооружени со ракетата воздух-воздух со краток дострел Diehl BGT Defense IRIS-T и ракетата воздух-воздух MBDA Meteor надвор од визуелниот дострел (BVR). Испораките на IRIS-T започнаа во декември 2005 година.

Во септември 2010 година, Шведската управа за одбранбен материјал додели договор од 312 милиони шведски круни (42 милиони долари) на Сааб за инсталирање на ракетата Active Beyond Visual Radar (BVR), метеор и радари и дисплеи на ловците Грипен. Еден месец подоцна, Сааб изврши пробен лет и пробни пукања како дел од договорот. Авионот бил опремен и со системи за поддршка и одржување, како што се симулатори и компјутери за планирање.

JAS-39 Gripen

На Грипен успешно беше тестиран и ракетата со долг дострел Saab Bofors / MBDA Taurus KEPD 350 со дострел од 350 километри.

Во мај 2008 година, Јужна Африка даде нарачка за ракетата воздух-воздух IRIS-T да ја опреми својата флота JAS 39 Gripen додека домородниот проектил Денел А Дартер не влезе во употреба.

Внатрешно монтираниот пиштол Маузер со висока енергија од 27 мм може да работи во режим на автоматско таргетирање со радар. Авионот исто така доби посебен диспензер DWF39 од EADS (поранешен DaimlerChrysler Aerospace) и Bofors. Последователно, ракетната подлога Бофорс АРАК 70 беше одобрена и за опремата Грипен.

Прочитајте исто така: Прекинувачblade: Американски камикази беспилотни летала за одбрана на Украина

Збир на контрамерки

Saab Avitronics го разви пакетот за електронско војување EWS 39, кој беше нарачан од шведските воздухопловни сили.

JAS-39 Gripen

EWS 39 е интегриран EW систем кој обезбедува радарско предупредување, мерки за електронска поддршка и системи за лажна цел и пламен.

Прочитајте исто така: Тивки убијци на модерното војување: најопасните воени беспилотни летала

JAS 39 Gripen сензори

Повеќенаменскиот радар со импулсен доплер со долг дострел Ericsson PS-05 има режими на работа воздух-воздух кои вклучуваат пребарување на долг дострел, следење со повеќе цели при скенирање, повеќеприоритетно следење цел, режими за брзо постигнување цел, лет на проектили проценка надвор од видливост (BVR).

Режимите „воздух-површина“ вклучуваат пребарување/идентификација на целта на долг дострел, повеќеприоритетно следење на целта, висока резолуција, сликање со реален зрак, опсег од воздух-површина и подобрување на доплеровиот зрак. Авионот е опремен со инфрацрвен сензор кој гледа напред (FLIR) и систем за пребарување и следење на инфрацрвени зраци Saab IR-Otis (IRST).

JAS-39 Gripen

Првите девет JAS 39 Gripen на шведските воздухопловни сили беа опремени со модуларната платформа за извидување Saab Avitronics, која вклучува извидувачки/оптички инфрацрвен сензор CA270. Системот беше пуштен во употреба во 2006 година.

JAS-39 Gripen

Во април 2010 година, Шведската управа за одбранбен материјал му додели на Saab четиригодишен договор од 400 милиони шведски круни за развој на модуларен извидувачки систем за контејнери (MRPS), кој беше инсталиран на ловецот JAS 39 Gripen.

Во август 2010 година, Сааб и додели на Терма поддоговор од 55 милиони шведски круни (7,4 милиони американски долари) за надградба и производство на нов модуларен извидувачки систем за контејнери (MRPS) за ловците Грипен на шведските воздухопловни сили. Софтверот и хардверот потребни за програмата за надградба на системот за извидувачки капсули беа испорачани од Терма со договор до крајот на 2012 година.

Прочитајте исто така: Сè за беспилотните летала на General Atomics MQ-9 Reaper

Комуникации JAS 39 Gripen

Авионот е опремен со VHF/UHF предаватели и приемници од Saab Avitronics, како и со Thales TSC 2000 систем за идентификација дома-странец. Податочната врска воздух-воздух овозможува размена на тактички податоци во реално време во и помеѓу воздухопловните единици во интеракција .

JAS-39 Gripen

За време на нападот и извидувањето, податочната врска овозможува пренос на радарски податоци од еден JAS 39 Gripen до група други ловци или беспилотни летала.

Прочитајте исто така: Сè за хаубицата M155 од 777 мм и водениот проектил M982 Excalibur

Мотор JAS 39 Gripen

Моторот RM12 испорачан од Volvo Aero е следната генерација на моторот GE F404 на General Electric. Дигиталниот систем за управување со моторот автоматски ги следи неговите параметри и ги активира резервните системи кога е потребно. Системот за следење на состојбата ги снима податоците за летот.

JAS-39 Gripen

Сондата за полнење гориво се повлекува во внатрешноста на авионот за да се одржи аеродинамичниот профил. Подолгото време на лет постигнато со полнење гориво во воздух резултира со тоа што на пилотот му треба поголемо снабдување со кислород, па затоа беше инсталиран систем за генерирање кислород на одборот (OBOGS).

Прочитајте исто така: Споредба на F-15 Eagle и F-16 Fighting Falcon: Добрите и лошите страни на борците

Летечки способности на JAS 39 Gripen

Грипен може да лета со максимална брзина од 2470 км/ч. Борбениот радиус и опсегот на летот на авионот се 800 километри и 3 километри, соодветно.

JAS-39 Gripen

Неговиот практичен таван е 15 м. Авионот тежи околу 240 кг, а максималната тежина при полетување е 5 кг.

Прочитајте исто така: Оружјето на украинската победа: противтенковски ракетен систем Stugna-P - тенковите Орк нема да бидат преплавени

Дали JAS 39 Gripen е идеална опција за украинските воздухопловни сили?

Секако, нема идеални опции, но шведските авиони се маневрираат, со модерна авионика и прилично евтини во споредба со F-15 или F-16. Дополнително, Шведска сè уште не е формално полноправна членка на НАТО, па затоа со задоволство ќе и снабди на Украина авионите што и се потребни.

Најважното прашање е дали JAS 39 Gripen е подобар од, на пример, Су-27? Има пример во историјата на директни борбени судири меѓу овие два авиони. Да, ова беа борби за обука, но тие сепак ни даваат јасна претстава за можностите на овие два модерни авиони од четвртата генерација. Во 4 година се одржаа заеднички кинеско-тајландски вежби со кодно име Фалкон Штрајк. Кралските тајландски воздухопловни сили распоредија ловци Грипен од 2015-та борбена ескадрила (има осум ЈАС-701Ц и четири ЈАС-39Д во служба), а кинеските ловци Су-39СК (извозна модификација на Су-27), увезени во 27-тите од Русија.

JAS-39 Gripen

Подоцна се дозна дека за време на тренинг битките, авионите се „судиле“ едни со други на растојание поголемо од визуелниот опсег (BVR - Beyond Visual Range). Под овие услови, JAS 39 Gripen успеа да изведе 41 „ефективен удар“ против непријателот, додека кинеските пилоти Су-27СК успеаја да постигнат само девет. За време на симулирани битки на растојание од 50 километри и повеќе, пилотите на ЈАС 39 Грипен постигнале 10 победи, а Су-27 - ниту една. Западните ловци постигнаа најголема ефикасност на растојание од 30 километри и повеќе, кога бројот на ефективни истрели беше 88%. Кинезите на оваа далечина постигнаа само 14%, односно само еден удар од седум ја погоди целта. Извлечете свои заклучоци.

Покрај тоа, JAS 39 Gripen беше развиен на таков начин што може да се управува од неподготвени воздушни патеки или делови од автопати. Тоа би било многу соодветно за Украина, со не најквалитетно покривање на писта.

JAS 39 Gripen

Се разбира, сè уште не знаеме со сигурност дали шведски авиони ќе се појават во служба со воздухопловните сили на Украина JAS 39 Gripen, но нивниот изглед е многу пожелен и може суштински да ја промени ситуацијата во воздушниот простор на Украина, односно текот на самата војна.

Gripen E UAF

Напаѓачите немаат каде да избегаат од одмазда. Ние веруваме во нашата победа! Слава на Украина! Слава на вооружените сили! Смрт за непријателите!

Прочитајте исто така: 

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Yuri Svitlyk
Yuri Svitlyk
Синот на Карпатите, непризнаен математички гениј, „адвокат“ на Мајкрософт, практичен алтруист, левичар

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега